حامی مهاجر را دنبال کنید

تبدیل ویزای تحصیلی آمریکا به گرین کارت از طریق ازدواج

تبدیل ویزای تحصیلی آمریکا به گرین کارت از طریق ازدواج

بسیاری از دانشجویان بین المللی هر ساله از طریق ویزای تحصیلی  F-1  وارد خاک آمریکا میشوند که این ویزا فقط برای مدت مشخص معتبر خواهد بود و دانشجویان موظف هستند بعد از اتمام تحصیل، به کشور خود بازگردند.

اگر قصد تغییر وضعیت ویزای تحصیلی به گرین کارت از طریق ازدواج در آمریکا را دارید ما در این مقاله شما را بطور کامل راهنمایی خواهیم کرد.

مناسبترین زمان برای اقدام به تغییروضعیت ویزای تحصیلی به گرین کارت

بهتر است برای تغییر وضعیت ویزای تحصیلی خود حداقل 90 روز صبر کنید و بعد از آن فرایند درخواست گرین کارت را شروع کنید. در غیر اینصورت ممکن است این شبهه در مورد پرونده شما رخ بدد که قصد سوءاستفاده از شرایط ویزای تحصیلی خود را داشته اید و به افسر سفارت درباره هدف تحصیل خود دروغ گفته اید.

نحوه تغییر وضعیت ویزای تحصیلی F-1  به گرین کارت از طریق ازدواج

طبق قوانین مهاجرت آمریکا ، دو راه برای تغییر وضعیت ویزای تحصیلی به گرین کارت از طرق ازدواج وجود دارد:

 1. ازدواج با شهروند آمریکا(U.S citizen)
 2. ازدواج با مقیم قانونی آمریکا (Green card Holder )

تغییر وضعیت ویزای تحصیلی F-1 به گرین کارت از طریق ازدواج با شهروند آمریکایی

اگر همسر شما شهروند ایالات متحده است ، برای تکمیل تغییر وضعیت خود از F-1 به گرین کارت از طریق ازدواج ازدواج ، دستورالعمل های زیر لازم است.

 • تکمیل فرم I-130 : برای شروع این فرایند همسر متقاضی(شهروند آمریکا)  باید فرم I-130 را در اداره مهاجرت آمریکا (USCIS) تکمیل کند. بعد از تکمیل فرم I-130 که با تکمیل این فرم زوج مدعی اصالت رابطه زناشویی خود میشوند، باید این فرم را به همراه مدارک خواسته شده سابمیت کنند.
 • تکمیل فرم I-485: این فرم که توسط همسر شهروند آمریکا تکمیل میشود درواقع همان فرم درخواست تغییر وضعیت ویزای تحصیلی به گرین کارت است که فرد متقاضی بعنوان همسر شهروند ایالات متحده میتواند این فرم را بصورت همزان با درخواست I-130 و یا جداگانه تکمیل و ارسال کند.

در صورتی که همسر متقاضی شهروند آمریکا باشد، این پروسه ساده تر است و ظرف مدت 10 تا 13 ماه این فرایند به اتمام خواهد رسید و متقاضی موفق به دریافت گرین کارت خود خواهد شد.

تغییر وضعیت ویزای تحصیلی F-1 به گرین کارت از طریق ازدواج با مقیم قانونی آمریکا

برخلاف ازدواج با شهروند آمریکایی،در ازداج با مقیم قانونی آمریکا (LPR) تغییر وضعیت ویزای تحصیلی F-1 به گرین کارت، نیازمند زمان بیشتر و همچنین پیچیدگی بیشتری میباشد.

 • تکمیل فرم I-130 و صدور تاییدیه از USCIS: برای شروع این فرایند همسر متقاضی(مقیم قانونی آمریکا)  باید فرم I-130 را در اداره مهاجرت آمریکا (USCIS) تکمیل کند که بعد از تکمیل ، متقاضی باید منتظر تایید این فرن از طرف اداره مهاجرت آمریکا باشد و بعد از تایید میتواند این فرایند را ادامه دهد.
 • اعلام کارنتی پرونده: بعد از تایید شدن فرم I-130 ، متقاضی باید منتطر کارنتی پرونده باشد که میتواند این کارنتی را در ویزا بولتن آمریکا برسی نماید
 • تکمیل فرم I-485: بعد از اعلام کارنتی پرونده ، متقاضی مجاز به تکمیل فرم I-485 خواهد بود.

مدت زمان دریافت گرین کارت از طریق ازدواج

 1. دریافت گرین کارت در صورت از دواج با شهروند آمریکایی در خاک امریکا 10 تا 13 ماه و خارج از خاک امریکا 11 تا 17 ماه زمان خواهد برد
 2. دریافت گرین کارت در صورت از دواج با مقیم قانونی آمریکا در خاک ایالات متحده 29 ماه و در خارج از خاک ایالات متحده 23 تا 38 ماه زمان خواهد برد

الزامات تغییر وضعیت ویزای تحصیلی F-1 به گرین کارت از طریق ازدواج

 • آزمایشات پزشکی : در فرایند پروسه تغییر وضعیت ویزای تحصیلی گرین کارت ، شما ملزم به انجام آزمایشات پزشکی نزد پزشک معتمد اداره مهاجرت آمریکا در خاک ایالات متحده هستید.
 • مصاحبه در اداره مهاجرت امریکا : برای اطمینان ار اصالت و صحت ازدواج ، اداره مهاجرت آمریکا با متقاضی مصاحبه ای را برگزار خواهد کرد . توجه کنید در این مصاحبه ، نحوه پوشش ، اظهارات و صداقت مصاحبه شونده در پروسه تعیین کننده خواهد بود.

دریافت گرین کارت از طریق ازدواج

بعد ار اتمام مراحل کاری، اداره مهاجرت امریکا ،گرین کارت فرد متقاضی را صادر خواهد کرد که اعتبار و نوع گرین کارت با توجه به مدت ازدواج افراد در دو نوع خواهد بود.

ازدواج کمتر از 2 سال : اگر ازدواج کمتر از 2 سال باشد ، مجوز اقامت متقاضی برای 2 سال صادر خواهد شد که اصطلاحا به این اقامت CR1 گفته میشود. اگر بعد از 2 سال هنوز رابطه زناشویی برقرار باشد ، متقاضی موفق به دریافت گرین کارت ده ساله خواهد شد.

ازدواج بیشتر از 2 سال: اگر مدت زملن ازدواج زوج بیش از دو سال باشد ، متقاضی بدون هیچ قید و شرطی گرین کارت ده ساله را دریافت خواهد کرد.

اجازه کار و سفر در فرآیند دریافت گرین کارت از طریق ازدواج

زمانی که متقاضی فرم I-485 (درخواست تغییر وضعیت ویزا) را تکمیل میکند ، مجاز به تکمیل دو فرم دیگر میباشد که این دو اپلیکیشن  به نامهای فرم I-765 درخواست صدور اجازه کار و I-131 درخواست اجازه سفر به خارج از ایالات متحده میباشد.

 • فرم I-765: فرم درخواست اجازه کار در داخل خاک ایالات متحده بدون محدودیت
 • فرم I-131 : فرم درخواست اجازه سفر به خارج از ایالات متحده بدون محدودیت

رسیدگی به این دو اپلیکیشن حدودا 120 تا 150 روز میباشد

سفر به خارج از ایالات متحده در فرایند دریافت گرین کارت از طریق ازدواج

از زمان شروع فرایند شما دیگر نباید قبل از تکمیل و تایید فرم I-131 از ایالات تحده خارج شوید ، زیرا در صورت خروج از آمریکا قبل از تکمیل این فرم ، اداره مهاجرت خروج شما را بر مبنی بر رها کردن پرونده و اعلام کنسلی از جانب شما خواهد دانست .

منقضی شدن ویزای تحصیلی در حین پروسه تغییر وضعیت ویزای تحصیلی F-1

بصورت کلی ، در صورتی که ویزای تحصیلی به اتمام برسد ، متقاضی موظف به بازگشت به کشور خود میباشد . اگر در حین فرایند تغییر وضعیت ویزای تحصیلی به گرین کارت از طریق ازدواج ،مدت ویزای تحصیلی فرد به اتمام برسد ، متقاضی دو راه قانونی پیش رو خواهد داشت:

 1. ادامه تحصیل برای تمدید ویزای تحصیلی
 2. تبدیل ویزای تحصیلی به هر نوع ویزای موقت دیگر
 3. بازگشت متقاضی به کشور خود و پیگیری پرونده در کشور خود

لازم به ذکر است در صورت اتمام تاریخ اعتبار ویزا، در صورتی که متقاضی ویزای خود را تمدید و یا به ویزای موقت دیگر تبدیل نکند به ازای 6 ماه و 12 ماه حضور غیر قانونی در خاک ایالات متحده بیشتر از اعتبار تاریخ ویزا ، حق ورود به خاک آمریکا را به ترتیب تا 3 سال و 10 سال نخواهد داشت.

سوالات متدوال

 • از چه طرق امکان تبدیل ویزای تحصیلی به گرین کارت وجود دارد؟

تبدیل ویزای تحصیلی به گرین کارت از طریق ازدواج ،پیشنهاد کار ، سرمایه گذاری و از طریق خویشاوندی امکان پذیر است

 • فرم I-131 چیست ؟

 درخواست اجازه سفر در زمان رسیدگی به پرونده گرین کارت به خارج از ایالات متحده بدون محدودیت

 • آیا  تکمیل فرم I-131 الزامی است؟

بله ، صورت خروج از آمریکا قبل از تکمیل این فرم ، اداره مهاجرت خروج شما را بر مبنی بر رها کردن پرونده و اعلام کنسلی از جانب شما خواهد دانست .

 • فرم I-765  چیست ؟

درخواست اجازه کار در زمان رسیدگی به پرونده گرین کارت در داخل خاک ایالات متحده بدون محدودیت

 • فرم I-485  چیست ؟

درخواست تغییر وضعیت ویزای تحصیلی به گرین کارت از طریق ازدواج

 

اشتراک مطلب
نظرات شما
ثبت دیدگاه