20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

معرفی بهترین کشور برای تحصیل پزشکی برای ایرانیان

اینجا حامی مهاجر است؛ مرجع مقاله درباره مهاجرت

بهترین کشور برای تحصیل پزشکی 2024

سلام، شفاجویان مشتاق و ناجیان آینده جهان!

آیا برای شروع یک سفر پزشکی جهانی آماده هستید؟ در این مقاله قصد داریم پاسخ دهیم بهترین کشور برای تحصیل پزشکی کجاست؟ و در این مسیر فهرستی از بهترین کشورها و دانشگاه‌ها را براساس آخرین اطلاعات سال 2024 گردآوری کرده‌ایم که آینده تحصیلی شما را به اوج‌های جدیدی می‌رساند. پس بیایید شروع کنیم!

پیش از شروع مطلب باید بگوئیم که تحصیل پزشکی در خارج از کشور شما را با پیشینه‌های فرهنگی و تنوع آماده می‌کند. بنابراین تبدیل به پزشکی خواهید شد که مهارت‌های ارتباطی قوی‌تری با بیمار خود دارد و می‌تواند در موقعیت‌های جدید سازگار باشد و خود را بهبود دهد. می‌خواهید تجربه عملی فرامرزی داشته باشید؟ پس به این مسیر جدی‌تر فکر کنید!

در انتخاب بهترین کشور برای تحصیل پزشکی چه معیارهایی وجود دارد؟

پاسخ به این سوال را باید از دو منظر داد. از نظر نهادهایی که وظیفه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها را برعهده دارند، سطح علمی دانشگاه، کیفیت کرسی‌های تحقیقاتی، موفقیت‌های علمی، امکانات آموزشی، سطح علمی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان، معیارهای تاثیرگذاری هستند. اما دانشجویان علاوه‌بر این موارد حتما میزان شهریه، متوسط هزینه زندگی دانشجویی و امکانات رفاهی که دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد را نیز در نظر می‌گیرند. برای همین است که در معرفی بهترین کشورها میزان شهریه و هزینه زندگی را نیز در نظر گرفته‌ایم.

معیارهای انتخاب بهترین کشور برای تحصیل پزشکی

شرایط ادامه تحصیل پزشکی در خارج

معمولا بسیاری از دانشکده‌های پزشکی سراسر جهان آزمون ورودی دارند. این برای دانشجویان بومی و غیر بومی مشترک است. همچنین باید توجه داشته باشید که آزمون‌های ورودی به زبان رسمی کشور برگزار می‌شود.

البته تعداد معدودی از کشورها وجود دارند که به داوطلبان رشته پزشکی این امکان را می‌دهد با گذراندن دوره‌های یادگیری زبان آن کشور و دوره‌های کوتاه‌مدت فاندیشن، بدون آزمون وارد دانشگاه دولتی شوند. دوره‌های فاندیشن کمتر از یک سال است و فرد را برای مباحث رشته پزشکی آماده می‌کند. بسیاری از کشورهای اروپایی این دوره را دارند که مطرح‌ترین آنها کشورهای انگلستان و ایتالیا هستند. همچنین کشور استرالیا نیز در این دسته قرار می‌گیرند.

شرایط عمومی تحصیل پزشکی در خارج (هزینه‌ها به دلار)

آزمون ورودی

دارد

محتوای آموزشی

تئوری و عملی

مدت آموزش

بین 4 تا 8 سال

بورسیه پزشکی

دارد

متوسط هزینه تحصیل

45000-20000 

امکان معادلسازی مدرک

وجود دارد

بهترین کشور برای تحصیل پزشکی 

ساختار تجصیل پزشکی برای هر کشوری متفاوت است. اما با توجه به فاکتورهای مهمی که در ابتدای مقاله توضیح دادیم، در ادامه می‌خواهیم بهترین‌ها را معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

کشور آمریکا

درست است که قدمت آموزش پزشکی این کشور به پای بسیاری از کشورهای اروپایی نمی‌رسد، اما از نظر کیفیت آموزش در صدر فهرست قرار دارد. رقابت برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی آن بسیار تنگاتنگ است و معیارهای متفاوتی برای پذیرش قرار داده‌اند. جدول زیر ویژگی‌های ادامه تحصیل پزشکی در آمریکا را نشان می‌دهد.

پیش نیاز

مدرک کارشناسی یکی از رشته‌های علوم پایه

مدت دوره

4-6 سال

تست‌های مورد نیاز

MCAT و USMLE

تعداد دانشکده‌های پزشکی

172

نوع مدرک

MD

متوسط شهریه

18000-86000 دلار

هزینه زندگی

1000-1500 دلار

دانشگاه‌های برتر

کالج هاروارد، جان هاپکینز، استنفورد، کالج کلمبیا، دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا

اگر جزو تازه‌واردان رشته پزشکی هستید و می‌خواهید برای تحصیل پزشکی عمومی در آمریکا اقدام کنید؛ باید در یکی از رشته‌های علوم پایه در مقطع لیسانس به تحصیل بپردازید. پس از آن در آزمون ورودی پزشکی، آزمون MCAT شرکت کرده و نمره لازم را به دست آورید.

وارد دانشگاه که شدید، باید 4 تا 6 سال تحصیل کنید تا واجد شرایط دریافت مدرک MD شوید. در 2 سال اول تحصیل به دروس تئوری می‌پردازید و در انتهای سال دوم باید آزمون پروانه پزشکی یا همان USMLE بدهید. پس از این آزمون است که دوره بالینی و کارورزی شما شروع می‌شود.

تحصیل پزشکی در آمریکا

کانادا

یکی از بهترین گزینه‌ها برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی در خارج از کشور محسوب می‌شود. در فهرست 10 کشور برتر آموزش پزشکی در جهان قرار دارد. همچنین اولین دانشکده پزشکی آن در سال 1829 تاسیس شد که متعلق به دانشگاه مک گیل است. چندان تفاوت محسوسی با ایالات متحده ندارد و همان مدرک MD را به فارغ‌التحصیلان ارائه می‌دهد.

برخی از دانشگاه‌های کانادا در صورت نداشتن مدرک علمی، برنامه‌های پنج ساله ارائه می‌دهند. اما اگر مدرک لیسانس یکی از رشته‌های تجربی داشته باشید می‌توانید در مدت 3 سال مدرک پزشکی خود را دریافت کنید. جدول زیر مشخصات اصلی تحصیل پزشکی در کانادا را نشان می‌دهد:

پیش نیاز

مدرک لیسانس یکی از رشته‌های تجربی

آزمون‌های مورد نیاز

MCAT, TOEFL,IELTS

مدت دوره

3-5 سال

متوسط شهریه

12000-36000 دلار در سال

هزینه زندگی

1000-1200 دلار 

دانشگاه‌های برتر

دانشگاه تورنتو، مک‌گیل، بریتیش کلمبیا، مک مستر، مونترال

یکی از مزایای تحصیل در رشته پزشکی کانادا، افزایش شانس گرفتن اقامت دائم این کشور است. اگر به آمارهای سال 2023 نگاه کنیم، 91 درصد فارغ‌التحصیلان این رشته موفق شدند اقامت دائم کانادا را کسب کنند. این درحالی‌ست که این آمار در ایالات متحده تنها 58 درصد بوده است. 

بیشتر بخوانید: شرایط سنی تحصیل پزشکی در کانادا

انگلیس

معمولا دانشگاه‌های پزشکی این کشور قوانین سخت‌گیرانه و بسیار دقیقی برای پذیرش دانشجویان دارند. اول اینکه باید در مصاحبه دانشگاه شرکت کنید و به پرسش‌های مربوط به سوابق کاری، زندگی شخصی، و توانایی‌های فردی پاسخ دهید. همچنین برای ورود به برخی از کالج‌های پزشکی باید آزمون شایستگی کلینیکی UKCAT را بگذرانید. 

پیش‌نیاز

دوره A-Level

آزمون

UKCAT

مدت دوره

4 سال

متوسط شهریه

45000 پوند در سال

متوسط هزینه زندگی

2268 پوند در ماه

بهترین دانشگاه

دانشگاه آکسفورد، دانشگاه امپریال کالج لندن، دانشگاه بیرمنگام، دانشگاه کمبریج، دانشگاه بریستول

یکی از پیش‌نیازهای تحصیل این رشته در انگلستان، شرکت در دوره A-level است. این دوره که 2 سال به‌طول می‌انجامد، معادل مقطع پیش‌دانشگاهی است. در این دوره باید مدرک آیلتس 5.5 داشته باشید و در امتحان نهایی نمره AAA به‌دست آورید.

تحصیل پزشکی در انگلیس

آلمان

چند سالی می‌شود که آلمان به مقصد بسیاری از دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. بنابراین دور از ذهن نیست که به‌عنوان بهترین کشور برای تحصیل پزشکی برای ایرانیان شناخته شود. تاریخچه آموزش پزشکی آلمان به دوره قرون وسطی باز می‌گردد که آثار پزشکان یونان و روم باستان در درجه اول بر آموزش پزشکی آن تأثیر گذاشت.

برنامه پزشکی در کشور آلمان 6 سال طول می‌کشد. اگرچه امکان آموزش به زبان انگلیسی وجود دارد؛ اما توصیه می‌شود به زبان آلمانی مسلط باشید، زیرا اکثر بیماران آلمانی هستند. شما می‌توانید در بیمارستان‌های معروف و مراکز مراقبت‌های بهداشتی در حین تحصیل در آلمان کار کنید. بنابراین این برنامه‌های کارآموزی به شما کمک می‌کند تا بهتر آماده شوید و در شغل پزشکی خود موفق شوید.

جدول زیر به مشخصات اصلی رشته پزشکی در آلمان اشاره می‌کند:

پیش‌نیاز

M-Kurs

مدت دوره

6 سال

تست‌های مورد نیاز

TMS

متوسط شهریه

2200 دلار در هر ترم

هزینه زندگی

700-1000 دلار در ماه

برترین دانشگاه

دانشگاه برلین، دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه لودیگ ماکسیمیلیان، دانشگاه روپرشت

اگر مدرک دانشگاهی ندارید، علاوه بر داشتن مدرک زبان B1 دوره M-Kurs را باید بگذرانید. در این دوره واحدهای شیمی، زیست شناسی را می‌گذرانید. پس از آن باید در آزمون خروجی کالج شرکت کرده و وارد دانشکده پزشکی شوید.

فرانسه

فرانسه یکی از گزینه‌های ادامه تحصیل پزشکی در خارج از کشور برای ایرانیان است. مشاهیر برجسته جهان پزشکی مانند جالینوس و بقراط متعلق به این کشور هستند پس از جنگ جهانی دوم، فرانسه شاهد اصلاحات عمده مراقبت‌های بهداشتی و آموزش پزشکی بود. در طول سال‌ها، آموزش پزشکی در فرانسه به طور قابل توجهی تکامل یافت و شامل یک برنامه 3 تا 8 ساله شد.

پیش نیاز

گذراندن دوره یکساله کالج 

مدت دوره

3-8 سال

آزمون‌های مورد نیاز

IELTS-NEET

متوسط شهریه

3000 دلار در سال

هزینه زندگی

1200-1800 دلار در ماه

دانشگاه‌های برتر

دانشگاه سوربن، دانشگاه پیر و ماریکوری، دانشگاه اکس مارسی، دانشگاه دکارت پاریس، دانشکده پزشکی لیون سود

بسیاری از دانشکده‌های پزشکی فرانسه آزمون ورودی ندارند. اما برای ورود به این دوره باید یک دوره یکساله کالج را بگذرانید. پس از این دوره یکساله باید در آزمون NEET شرکت کنید. نمره قبولی شما در این آزمون مجوز لازم برای ادامه تحصیل در این رشته را به شما می‌دهد.
معمولا نیازی به مدرک زبان فرانسه ندارید، اما اگر مدرک زبان پایه‌ای داشته باشید، در زمان مصاحبه سفارت، تاثیر مثبتی در روند پرونده شما خواهد گذاشت. البته توجه داشته باشید که داشتن گپ تحصیلی بیش از سه سال ممکن است شما را دچار مشکل کند.

استرالیا

استرالیا هم در فهرست بهترین کشور برای تحصیل در رشته پزشکی قرار دارد. اولین دانشکده‌های پزشکی آن در شهرهای سیدنی و ملبورن در قرن نوزدهم تأسیس شدند. همچنین گام‌های عمده‌ای برای استانداردسازی آموزش و عمل پزشکی با قانون پزشکی در سال 1882 برداشته شد. 

دانشجویان مشتاق پزشکی در استرالیا اغلب باید آزمون پذیرش در مقطع کارشناسی پزشکی و علوم بهداشتی (UMAT) یا آزمون استعداد بالینی مدرن‌تر دانشگاهی (UCAT) را بگذرانند تا برای ورود به دانشگاه پذیرفته شوند. استقبال از قوانین مهاجرت استرالیا و فرصت‌های شغلی مطلوب پس از تحصیل، فارغ‌التحصیلان پزشکی بین‌المللی را قادر می‌سازد تا تجربه کاری و زندگی مناسبی در این کشور داشته باشند.

آزمون‌های مورد نیاز

UMAT, UCAT, NEET

مدت دوره

5-6 سال 

متوسط شهریه

25000-75000 دلار در سال

هزینه زندگی

1400-2000 دلار در ماه

بهترین دانشگاه‌ها

دانشگاه ملبورن، دانشگاه سیدنی،دانشگاه موناش

ایتالیا

گزینه دیگری که برای انتخاب بهترین کشور برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی وجود دارد، ایتالیا است. یکی از معتبرترین دوره‌های پزشکی در کل دنیا را ارائه می‌دهد. همچنین در فهرست ارزانترین کشور برای تحصیل پزشکی قرار دارد. به‌همین دلیل است که بسیاری از سراسر دنیا حتی از کشورهای آمریکا و کانادا برای تحصیل در این رشته به ایتالیا مهاجرت تحصیلی می‌کنند.

جالب است بدانید که این دوره به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. البته که در کنار آن می‌توانید در دوره زبان ایتالیایی شرکت کرده و سطح تسلط‌تان به این زبان را افزایش دهید. جدول زیر شرایط تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا را مشخص کرده است:

آزمون‌ها

IMAT

مدت دوره

6 سال 

متوسط شهریه

4500 دلار در سال

متوسط هزینه زندگی در ایتالیا

2000 یورو

ترکیه

ترکیه یکی از جذاب‌ترین گزینه‌های برای ایرانیان علاقمند به رشته پزشکی است. چون آزمون ورودی دانشگاه‌های پزشکی آن بسیار راحت‌تر از کنکور ایران است و بورسیه‌های مناسب آن بسیاری را ترغیب به تحصیل در این کشور می‌کند. ناگفته نماند که برای ادامه تحصیل تخصص پزشکی در خارج از کشور نیز می‌توانید ترکیه را انتخاب کنید.

امکان تحصیل به زبان ترکی و انگلیسی وجود دارد و اعتبار مدرک آن بسیار بالاست. بنابراین فارغ‌التحصیلان به‌راحتی می‌توانند به سایر کشورهای دنیا مهاجرت کنند. ویژگی‌های عمومی تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه به قرار زیر است:

پیش نیاز

SA, YOS

مدت دوره

6 سال

متوسط شهریه

15000 دلار در سال

متوسط هزینه زندگی

490 دلار

بهترین دانشگاه ها

دانشگاه هالیک، دانشگاه آنکارا، دانشگاه ینی یوزیل، دانشگاه ایستینه

تحصیل پزشکی در ترکیه

بهترین دانشگاه های جهان برای تحصیل پزشکی

حالا که بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی پزشکی را بررسی کردیم، نوبت به معرفی بهترین دانشگاه برای تحصیل پزشکی می‌رسد. می‌دانید که این رشته اغلب به عنوان یکی از پرارزش‌ترین و در عین‌حال چالش برانگیزترین رشته‎ها در نظر گرفته می‌شود. بنابراین بهتر است در انتخاب خود دقت کنید و ابتدا دست روی مطرح‌ترین‌ها و بهترین‌ها بگذارید:

نام دانشگاه

نظام رتبه بندی U.S.News

دانشگاه هاروارد

1

دانشگاه جان هاپکینز

2

دانشگاه کالیفرنیا- سانفراسیسکو

3

دانشگاه تورنتو

4

دانشگاه استنفورد

5

دانشگاه واشنگتن-سیاتل

6

دانشگاه پنسیلوانیا

7

دانشگاه آکسفورد

8

دانشگاه کلمبیا

9

دانشگاه میشیگان

10

دانشگاه کالیفرنیا-لس‌آنجلس

11

دانشگاه ییل

12

امپریال کالج لندن

13

کالج لندن

14

دانشگاه پیتسبورگ

15

موسسه کارلینسکا

16

 

آیا بهترین مکان برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور را پیدا کردید؟

امیدواریم اطلاعات فوق در مورد تحصیل پزشکی در خارج از کشور آموزنده و روشنگر باشد. بسیاری از دانشجویان هر ساله برای دریافت بهترین آموزش پزشکی به خارج از کشور می‌روند. اگر می‌خواهید یکی از آنها باشید، باید هر چه زودتر تصمیم خود را بگیرید، زیرا رقابت در سراسر جهان بسیار بالاست. برای هر گونه سوال می‌توانید با شماره 02148000957 با ما تماس بگیرید.

موسسه حامی مهاجر با داشتن مجوز رسمی از وزارت علوم و نهادهای قدرتمند در کشورهای آمریکا، کانادا و ترکیه می‌تواند شما را در زمینه مهاجرت از طریق تحصیل راهنمایی و کمک کند.

سوالات متداول درباره بهترین کشور برای تحصیل پزشکی

برخی شاید حوصله خواندن مطالب این مقاله را نداشته باشند. این بخش برای آنان نگارش شده است. چنانچه شما هم همچنان پرسشی دارید که بی‌پاسخ مانده است؛ می‌توانید از قسمت نظرات همین مطلب استفاده کرده و سوال خود را مطرح کنید.

بهترین دانشگاه برای تحصیل پزشکی کدام است؟

بهترین دانشگاه‌ها در کشور آمریکا قرار دارند. دانشگاه هاروارد رتبه 1 را دارد و رتبه بعدی را دانشگاه جان هاپکینز در تسخیر گرفته است. البته در مراتب بعدی نام برخی از دانشگاه‌های انگلیس و سوئد و استرالیا هم وجود دارد.

کدام کشور برای تحصیل پزشکی بهتر است؟

آمریکا، کانادا، انگلیس بهترین کشورها برای تحصیل پزشکی هستند. ایتالیا نیز بهترین کشور برای تحصیل پزشکی برای ایرانیان محسوب می‌شود چون هزینه‌های آن مقرون به‌صرفه است.

تحصیل پزشکی در کانادا یا آمریکا؟ کدام بهتر است؟

آمریکا بهترین گزینه برای ادامه تحصیل پزشکی در خارج از کشور محسوب می‌شود. اما اگر می‌خواهید بعد از فارغ‌التحصیلی مشکل اقامت نداشته باشید کانادا بهترین گزینه است.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0