20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

بورسیه تحصیلی ژاپن

ژاپن، کشور آفتاب تابان، با مردمانی خونگرم و سخت کوش است که یکی از بی نظیر ترین کشورهای جهان را پس از فاجعه جنگ جهانی دوم بوجود آورده اند. ژاپن کشوری مدرن و پیشرفته و در عین حال با اداب و رسوم سنتی بسیار زیبا و دلنشین، مردمانی با فرهنگ و با سواد و مهربان که با دانش و تکنولوژی خودشان تاثیرات مثبتی بر تمام دنیا گذاشتن، می باشد.

چرا بورسیه تحصیلی ژاپن

ژاپن از لحاظ اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و کیفیت زندگی همیشه در بین بهترین کشورهای جهان قرار گرفته است و همین باعث شده تعداد زیادی از کسانی که به دنبال تکمیل تحصیلات خود یا شروع آن هستند به طرف این کشور فوق العاده پیشرفته سوق پیدا کنند.

در این مقاله همه شرایط و الزامات تحصیل در ژاپن را برای شما علاقمندان به کشور افتاب تابان شرح خواهیم داد.

صلاحیت و شرایط بورسیه تحصیلی دولت ژاپن

وزارت آموزش، فرهنگ، ورزش، علوم و فناوری با نام مخفف (M-E-X-T) متقاضیان دانشجویان بین المللی را برای تحصیل در ژاپن می پذیرد که شرایط زیر را داشته باشند. هدف دولت ژاپن از این کار تقویت منابع انسانی است که از طریق تحصیل در ژاپن به پلهای دوستی بین کشور آنها و ژاپن تبدیل می شوند و چه چیزی بهتر از علم که به توسعه هر دو کشور و جهان کمک خواهد کرد.

دولت ژاپن شرایطی را جهت پذیرش و استفاده از بورسیه های تحصیلی خود برای دانشجویان بین المللی تعیین کرده که به صورت کامل برای شما این شرایط را تشریح میکنیم.

تابعیت

متقاضیان باید تابعیت کشوری را داشته باشند که دارای روابط دیپلماتیک با ژاپن باشد. متقاضی که تابعیت ژاپن را در زمان درخواست دارد واجد شرایط نیست. اما، افراد دارای تابعیت دوگانه که تابعیت ژاپنی را در اختیار دارند و محل اقامت آنها در زمان درخواست در خارج از ژاپن است، تا زمانی که تابعیت کشور دیگر را انتخاب کرده و تابعیت ژاپنی خود را تا تاریخ ورود خود اعلام کنند، واجد شرایط درخواست هستند.

سن

متقاضیان، در اصل، باید در تاریخ 2 آوریل 1995 متولد شده و یا بعد از آن متولد شده باشند. (حداکثر سن 25 سال)

پیشینه تحصیلی

 متقاضیان باید هر یک از شرایط زیر را داشته باشند:

 • متقاضیانی که 12 سال از تحصیل خود را در کشورهایی غیر از ژاپن گذرانده اند. (متقاضیانی که شرط فوق را تا مارس 2020 برآورده کنند واجد شرایط هستند.)
 • متقاضیانی که تحصیلات خود را در مدرسه ای معادل مدرسه متوسطه ژاپنی در کشورهایی غیر از ژاپن به پایان رسانده اند. (متقاضیانی که شرط فوق را تا مارس 2020 برآورده کنند واجد شرایط  هستند)
 • متقاضیانی که امتحان صلاحیت تحصیلی را با موفقیت گذرانده اند که معادل با اتمام 12 سال تحصیل در کشورهایی غیر از ژاپن است. (متقاضیانی که شرط فوق را تا مارس 2020 برآورده کنند واجد شرایط  هستند)

زبان ژاپنی

متقاضیان باید مایل به یادگیری ژاپنی باشند. متقاضیان باید به ژاپن علاقه مند باشند و مایل باشند قبل از ورود به ژاپن، درک خود را درباره ژاپن عمیق تر کنند. علاوه بر این، در اصل متقاضیان باید مایل باشند تحصیلات دانشگاهی خود را در ژاپن به زبان ژاپنی انجام دهند.

سلامتی

 متقاضیان باید گواهی بهداشت را در قالب تعیین شده امضاء شده توسط پزشک ارائه دهند که گواهی کند که این برنامه هیچ شرایط جسمی یا روحی ندارد که مانع تحصیل متقاضی در ژاپن شود.

اقامت در ژاپن

در اصل، متقاضیان باید بتوانند بین ۱ آوریل ۲۰۲۰ و ۷ آوریل ۲۰۲۰ وارد ژاپن شوند. عزیمت از محل اقامت باید تا ۱ آوریل ۲۰۲۰ یا پس از ۱ آوریل ۲۰۲۰ باشد. اگر متقاضی از ترم پاییز در دانشگاه خود ثبت‌نام کند، او باید بتواند در طول دوره مشخص ‌شده توسط دانشگاه پذیرش شده و درعرض دو هفته قبل و بعد از تاریخ شروع دوره تحصیلی مربوطه دانشگاهی وارد ژاپن شود.

افرادی که واجد الشرایط برای بورسیه ژاپن نیستند

آن‌ هایی که با هر یک از شرایط زیر برخورد می‌کنند فاقد شرایط لازم هستند. اگر فرد واجد شرایط پس از انتخاب به عنوان یک دانشجوی بورسیه انتخاب شود، باید از بورسیه تحصیلی صرف نظر کند.

 • آن‌ هایی که در زمان ورود به ژاپن یا در طول دوره دریافت بورسیه تحصیلی، کارمندان نظامی یا کارکنان نظامی هستند.
 • کسانی که نمی توانند تا آخرین تاریخ دوره مشخص شده توسط (M-E-X-T) یا دانشگاه پذیرش شده به ژاپن وارد شوند.
 • کسانی که قبلاً برنامه های بورسیه تحصیلی ژاپن (M-E-X-T)را ضمانت می کنند (از جمله کسانی که پس از ورود به ژاپن از برنامه بورسیه تحصیلی خارج می شوند).
 • کسانی که در حال حاضر نیز تحت سیستم بورسیه تحصیلی دولت ژاپن (M-E-X-T) قرار دارند و در کشوری دیگر تقاضای بورسیه تحصیلی کنند.
 • کسانی که پول اضافه تری بابت بورسیه تحصیلی، از سازمانی غیر از (M-E-X-T) ، (از جمله سازمان دولتی کشور متقاضی) دریافت می کنند.
 • افرادی که انتظار می رود در زمان درخواست فارغ التحصیل شوند و نمی توانند شرط سوابق تحصیلی را تا مهلت مقرر برآورده کنند.
 • کسانی که بعد از ورود به ژاپن، اقامت خود را به غیر از "دانشجو" تغییر می دهند.

 نحوه درخواست ویزای دانشجویی برای تحصیل در ژاپن

خبر خوب این است که ویزای دانشجویی ژاپن یکی از آسانترین ویزا ها برای دریافت است اگر قصد دارید بیش از سه ماه در ژاپن تحصیل کنید، باید ویزای دانشجویی بگیرید. درست مانند هر روش مهاجرت برای گرفتن ویزا مستلزم تکمیل فرم، مراحل پردازش درخواست و مراجعه به یک ساختمان سفارتخانه در کشور محل اقامت است.

انتخاب دانشگاه

هر دانشگاه ژاپنی از جو و ساختار دوره خاص خود برخوردار است، بنابراین باید دانشگاهی پیدا کنید که متناسب با سبک تحصیل شما باشد. 

فرایند درخواست بورسیه تحصیلی ژاپن

 • فرم استعلام را در برنامه مکان یابی دانشجویان تکمیل کنید.
 • فرم درخواست ویزای دانشجویی را، تکمیل کنید.
 • کلیه اسناد مورد نیاز را (با کمک مشاوران) تا قبل از پایان مهلت درخواست برای دانشگاه مورد نظرتان ارسال کنید.
 • سپس این دانشگاه درخواست ویزا را از طرف شما به اداره مهاجرت در ژاپن ارسال می کند.
 • صبور باشید زیرا 2 تا 3 ماه طول می کشد تا درخواست ویزا را صادر شود .
 • هنگامی که اداره مهاجرت درخواست ویزای شما را تأیید کرد، مدرسه گواهی صلاحیت (COE)را برای شما ارسال می کند.
 • گواهی صلاحیت (COE) را دریافت کنید و فرم درخواست ویزا (به دست آمده از سفارت ژاپن در کشور خود) ،همراه عکس ها و گذرنامه معتبر به سفارت ژاپن یا کنسولگری در کشور خود بدهید.
 • در ادامه سفارت ویزای دانشجویی واقعی شما را صادر می کند که می تواند از 3 تا 7 روز در هر نقطه از دنیا طول بکشد.

مدارک مورد نیاز (COE)

فرم درخواست دانشجویی

برای افزایش شانس پذیرش در اداره مهاجرت ژاپن باید سعی کنید تا حد امکان دقیق باشید. به خصوص برای بخشهایی که نیاز به توضیح بیشتر دارد و علت اینکه چرا می خواهید به ژاپن بیایید را بیان کنید. از اینرو هرچه بیشتر اینجا بنویسید بهتر است.

هشت عکس شناسه یکسان  4 × 3

عکس ها باید نمای جلوی روشن و کاملی از چهره دانشجو را از پایین چانه تا بالای مو در برابر پس زمینه ساده نشان دهند. عینک آفتابی یا کلاه نپوشید، یا شخص دیگری در عکس نداشته باشید. دستورالعمل ها همچنین می گویند که چشم و گوش شما باید به وضوح قابل مشاهده باشد.

عکس شما باید  3 ماه قبل از ارسال درخواست گرفته شده باشد.

فتوکپی پاسپورت

صفحه عکس / شناسه و امضاء گذرنامه خود را کپی کنید. اگر در گذشته در ژاپن بوده اید، پس از آن هم باید تمبرهای ورودی و خروج قبلی را کپی کنید.

اسناد دانشگاهی

اثبات اینكه شما از مدرسه فارغ التحصیل شده اید. معمولا دیپلم و رونوشت رسمی شما لازم است.

اثبات تمکن مالی

اداره مهاجرت ژاپن به کلیه متقاضیان ویزای دانشجویی اعلام میکند تا توانایی خود را برای پشتیبانی از جمله پرداخت شهریه، هزینه های زندگی، هزینه مدرسه و سایر هزینه های خود در ژاپن را ثابت کنند.

این میزان بسته به شهریه مدرسه شما، مدت اقامت در ژاپن و شرایط زندگی شما بعد از رسیدن به ژاپن متفاوت است، اما توصیه می شود برای چند ماه اول اقامت خود به طور متوسط 2000،000 ین یا بیشتر را داشته باشید.

اسنادی که ارسال می کنید باید نشان دهد که پول برای پرداخت هزینه های مدرسه و هزینه های زندگی از کجا می آید. اگر از خود پشتیبانی می کنید، اطمینان حاصل کنید که تمام اسنادی که ارائه می دهید تحت نام شما قرار دارند (مطابق مشخصات شما در گذرنامه). اگر شخص دیگری از اقامت شما حمایت مالی می کند، نامه ای که توسط آنها نوشته و امضا شده باشد باید ضمیمه شود و سایر اسناد مالی باید نام خود را نشان دهد.

اسناد مورد نیاز برای اثبات بودجه کافی برای حمایت از خود

 • اظهارات بانک
 • برگه درامد
 • نامه اعطای کمک مالی
 • نامه های جایزه بورس تحصیلی
 • نامه حمایت مالی

توجه: کلیه اسناد باید به زبان ژاپنی یا انگلیسی باشند.

بعد از دریافت(COE)

به محض دریافت(COE) به نزدیکترین سفارت ژاپن یا کنسولگری در منطقه خود مراجعه کنید تا ویزای واقعی را درخواست کنید. اگر ویزای فعلی خود را به دانشجویی تغییر می دهید، دانشگاه شما می تواند به شما کمک کند. اگر هم اکنون ویزای توریستی دارید باید مجبور شوید به خانه برگردید و در کنسولگری اقدام کنید.

به طور کلی، به اسناد زیر نیاز خواهید داشت:

 • پاسپورت معتبر
 • فرم درخواست ویزا از سفارت یا کنسولگری ژاپن
 • یک عکس در 3 ماه گذشته گرفته شده است
 • گواهی صلاحیت - سند اصلی و یک نسخه
 • گواهی پذیرش - توسط مدرسه به شما داده می شود
 • سایر اسناد اضافی که کنسولگری خاص ممکن است ازشما درخواست کند بستگی به کشوری که در ان زندگی میکنید دارد.
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0