بورسیه تحصیلی پرتغال

درباره پرتغال

پرتغال یک مقصد جذاب و در دسترس برای دانشجویان بین المللی است که قصد دارند مدرک تحصیلی خود را در یک کشور اروپایی  کسب کنند. سیستم آموزش عالی در پرتغال بین مؤسسات دولتی و خصوصی، دانشگاه ها و پلی تکنیک ها تقسیم می شود و تمرکز کلی این دانشگاهها بر روی تئوری و تحقیقات است.

پرتغال غربی ترین کشور اروپا می باشد و دارای 47 دانشگاه، 74 پلی تکنیک و شش آکادمی پلیس یا ارتش است.  مدارک دانشگاهی این کشور از لحاظ اعتبار جهانی مورد استقبال دانشجویان بین المللی قرار می گیرد. زبان رسمی این کشور پرتغالی هست، پرتغال یک کشور با تاریخی کهن و مردمانی با فرهنگ و مهربان است.

شرایط ورود به دانشگاه در پرتغال

برای تحصیل در مقطع کارشناسی، برنامه ها از طریق پورتابل متمرکز آنلاین کاندیداتورا انجام می شود. متقاضیان می توانند شش دانشگاه را انتخاب کنند تا در آنها ثبت نام کنند و آنها را به ترتیب اولویت رتبه بندی کنند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان باید مستقیماً به وب سایت دانشگاه منتخب خود مراجعه کنند و ممکن است که دانشگاه از آنها بخواهند مستندات ومدارک خود را به زبان پرتغالی ترجمه کنند.

ظرفیت های خالی دانشگاه های دولتی

Portuguese Scholarship

هر سال، وزارت آموزش و پرورش پرتغال تعداد ظرفیت های خالی و مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های دولتی و خصوصی و پلی تکنیک را منتشر می کند. دانشجویان سپس برای دسترسی به لیست ظرفیت های خالی دانشگاه مورد نظر خود، به طور میانگین اطلاعاتی از مقطع تحصیلی و نمرات قبلی خود را در سایت دانشگاه ثبت می کنند. بنابراین قبل از درخواست، حداقل نمره قبولی را برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود بررسی کنید.

دانشگاه های پرتغال از نظر صلاحیت ورودی دانشجویان خارجی با شرایط ورود  کشور پرتغال تطبیق خوبی دارند. بنابراین، مدارک تحصیلی از کشور شما معمولاً برای درخواست شما کافی می باشد. بنابراین لازم به ذکر است که نمرات تحصیلی شما به امتیاز بزرگی در کشور پرتغال تبدیل می شوند که میتواند روند پذیرش شما را سریعتر و راحتر کند.

برنامه زمانی ترم ها

معمولاً سه دوره برنامه برای دانشجویان در پرتغال وجود دارد که دوره های شروع آن در پاییز یا بهار آغاز می شود. شما باید با دانشگاه منتخب خود زمان را بررسی کنید زیرا مهلت های مختلف می توانند متفاوت باشند، اما معمولاً دور اول درخواست ها در آوریل-مه ، دور دوم در ژوئن-ژوئیه و سوم در اوت-سپتامبر پایان می یابد. شما باید یک یا دو ماه پس از مهلت درخواست، پاسخی را از دانشگاه دریافت کنید.

مدارک کارشناسی در پرتغال

برای تحصیل در مقطع لیسانس در پرتغال، دانشجویان باید نسخه ای از آموزش متوسطه را ارائه دهند و در برخی از موسسات دانشجویان خارجی نیز باید امتحان ورودی را بگذرانند. دانشجویان اتحادیه اروپا بعضی اوقات می توانند از این آزمون صرف نظر کنند و نتایج امتحان نهایی را از کشور خود ارائه دهند. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا می توانند امتحان را در سفارت پرتغال در کشور خود بگیرند.

مدارک کارشناسی ارشد و دکترا در پرتغال

بورسیه تحصیلی پرتغال

برای درخواست برنامه کارشناسی ارشد، متقاضیان باید دارای مدرک لیسانس مربوطه یا معادل آن باشند. برای دکتری متقاضیان باید دارای مدرک دانشگاهی مربوطه باشند. موافقت نامه بولونیا بدان معنی است که دانشگاه های پرتغال، درجه های لیسانس و کارشناسی ارشد را از سایر کشورهای عضو تشخیص می دهند بدون اینکه نیازی به تبدیل بین المللی باشد.

مستندات لازم برای درخواست برنامه در پرتغال ممکن است مستلزم برخی  موارد زیر باشد:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • گواهینامه / دیپلم که می گوید تحصیلات دبیرستان مربوطه / لیسانس / کارشناسی ارشد را گذرانده اید
 • رونوشت سوابق دانشگاهی
 • نامه انگیزشی که بیان می کند چرا می خواهید در دانشگاه های پرتغال شرکت کنید
 • برای لیسانس، باید امتحان ورودی دانشگاه را بگذرانید
 • برای برخی ازمقاطع تحصیلی  شما نیاز به یک نمونه کار از کار خود دارید
 • اثبات پرداخت برای هزینه درخواست (50 یورو)

الزامات زبان

زبان تدریس در دانشگاه های پرتغال به زبان پرتغالی است و همه دوره ها را نمی توان به زبان انگلیسی یافت. بنابراین، یک آزمون مهارت به زبان پرتغالی معمولاً برای ورود به برنامه های دوره اول (لیسانس) یک شرط می باشد. بیشتر مؤسسات آموزش عالی به حداقل مهارت مربوط به سطح (B-1 و B-2) نیاز دارند. این نیاز برای برنامه های چرخه دوم و سوم (کارشناسی ارشد و دکتری) کمتر کاربرد دارد زیرا در برنامه هایی که محور تحقیقاتی دارند اغلب برای دانشجویان بین المللی طراحی می شوند.

اگر زبان انگلیسی زبان اول شما نیست، شاید لازم باشد مهارت خود را به زبان انگلیسی ثابت کنید. مدارک مورد نیاز در رشته های مختلف با یکدیگر متفاوت است، اما معمولاً آزمونهای زیر برای پذیرش پذیرفته می شوند:

IELTS ، TOEFL، CAE / CPE، PTE A

معمولاً حداقل نمره ای که دانشگاه های پرتغال درخواست می کنند بین 5.5-6.5 در آزمون های آیلتس یا 550  امتیاز (آزمون کتبی)، 213 امتیاز (مبتنی بر رایانه) یا 80 امتیاز (آنلاین) در آزمون تافال است.

الزامات زبان از یک مؤسسه به مؤسسه دیگر متفاوت است. بنابراین برای بررسی این اطلاعات برای دوره های خاص باید با دفتر بین المللی یا دفتر پذیرش دانشگاه تماس بگیرید.

ویزاهای دانشجویان بین المللی در پرتغال

 دانشجویانی که خارج از اروپا هستند و مایل به تحصیل در پرتغال هستند به ویزای دانشجویی و اجازه اقامت نیاز دارند. ویزا باید قبل از سفر اخذ شود و در سفارت پرتغال یا کنسولگری در کشور شما درخواست می شود. ساکنان برخی از کشورهای اتحادیه اروپا برای اقامت کوتاه مدت کمتر از سه ماه به ویزا احتیاج ندارند و فقط با گذرنامه معتبر می توانند وارد کشور پرتغال شوند.

نحوه درخواست ویزای دانشجویی برای تحصیل در پرتغال

می توانید پس از دریافت نامه قبولی در دانشگاه، روند درخواست ویزا را شروع کنید. این روند در سفارت یا کنسولگری پرتغال در کشور خود انجام می شود و شما نیاز به مصاحبه ویزا در وب سایت آنها دارید، در آنجا می توانید مستندات مورد نیاز را نیز بررسی کنید. بسته به کشور مبدا شما ،صدور  ویزا می تواند بین یک تا سه ماه زمان ببرد، بنابراین ایده خوبی است که این روند را در اسرع وقت شروع کنید.

مستندات مورد نیاز برای درخواست ویزا دانشجویی ممکن است شامل موارد زیر شود:

 • فرم درخواست تکمیل شده شما (از وب سایت کنسولگری پرتغال در کشور خود بارگیری شود).
 • گذرنامه با حداقل 3 ماه تا پایان انقضا.
 • یک عکس با اندازه گذرنامه از خودتان
 • نامه قبولی از دانشگاه یا پلی تکنیک که قصد حضور در پرتغال را دارید
 • اثبات این که شما از منابع مالی برای حمایت از خود در طول مدت اقامت خود برخوردار هستید
 • اثبات این که بیمه درمانی خریداری کرده اید
 • بلیط خریداری شده برای سفر به پرتغال
 • اثبات این که شما پس از ورود به پرتغال ترتیب اسکان خود را داده اید
 • همچنین باید هزینه درخواست ویزا را تا 170 یورو بپردازید

مجوز اقامت

تمام دانشجویان بین المللی باید ظرف سه ماه از ورود به پرتغال درخواست اجازه اقامت دهند که در این صورت برای مدت یک سال معتبر خواهد بود. پس از یک سال، اجازه اقامت تا پنج سال در سازمان ( اس- ای اف ) قابل تمدید است.

مستندات لازم برای درخواست اجازه اقامت به شرح زیر است:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • گذرنامه و فتوکپی معتبر
 • دو عکس در اندازه گذرنامه اخیر
 • اثبات این که شما از منابع مالی برای حمایت از خود در پرتغال برخوردار هستید
 • اثبات اینکه شما محل اقامت در پرتغال را ترتیب داده اید
 • اثبات اینکه بیمه درمانی دارید
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0