اخذ پذیرش دانشگاه

دانشجویان بین المللی اغلب زمان لازم برای اخذ پذیرش دانشگاه یا کالج را کم اهمیت می دانند. شما می توانید با تنظیم یک برنامه که پیش از زمان شروع مطالعتان آغاز می شود، از این اشتباه اجتناب کنید. هنگام تنظیم برنامه زمانی خود، همیشه به یاد داشته باشید که شروع فرآیند در ابتدا بهترین راه پیش رو است. شما باید وقت کافی برای تحقیق کامل بر روی موسسه یا برنامه ای که بهترین  اهداف تحصیلی و حرفه ای را در اختیار شما قرار می دهد، اختصاص دهید. سپس شما باید شرایط مهلت تحصیلی دانشگاه هایی که درخواست می کنید را داشته باشید، زیرا ممکن است تا ده ماه قبل از شروع دوره مدرسه باشد. بخصوص برای مدارس با پذیرش رقابتی، روند برنامه ریزی، مقدار قابل توجهی از زمان و تلاش را می گیرد. شما باید از معلمان یا افرادی که به خوبی شما را می شناسند، توصیه های خود را درخواست کنید. وب سایت های دانشگاه و سایر سایت های اینترنتی آکادمیک می توانند دسترسی سریع و راحت به فرم های درخواست را ارائه دهند، اما شما هنوز هم نیاز به تحقیق در مورد گزینه های خود دارید.

شرایط اخذ پذیرش دانشگاه

شما تصمیم نهایی برای تبدیل شدن به یک دانشجوی بین المللی را پذیرفته اید و باید شروع به درخواست تحصیل در خارج از کشور کنید. هر چه زودتر شروع به جستجو برای اطلاعات کنید و فرآیند درخواست برای یک مدرک دانشگاهی را شروع کنید، احتمال بیشتری دارد که توسط یک یا چند دانشگاهی که رویای پذیرفته شدن در آنها را دارید، پذیرفته شوید. بعضی از کشورها الزامات خاصی برای دانشجویان بین المللی دارند. اگر از اتحادیه اروپا هستید و برای تحصیل در دانشگاهی اروپایی اقدام نموده اید، فرآیند درخواست ساده تر و سریع تر خواهد بود نسبت به دانشجویانی که از اتحادیه اروپا نیستند.

برنامه زمان بندی

این جدول زمانی برنامه شما را با اطلاعات دقیق در مورد مراحلی که باید انجام دهید و زمانی که شما باید آنها را به منظور برنامه ریزی روش خود برای تحصیل در ایالات متحده آمریکا استفاده کنید، فراهم می کند. این برنامه 18 ماه قبل از اینکه شما بخواهید تحصیل کنید، آغاز می شود. پس شما هر چه سریعتر نیاز به شروع برنامه ریزی دارید، البته اگر زمان زیادی نداشته باشید، هنوز هم می توانید وارد این برنامه شوید، اما هر چه سریعتر وارد این برنامه شوید بهتر است.

آزمون های استاندارد

بیشتر کالج ها و دانشگاه ها نیازمند یک یا چند آزمون پذیرش استاندارد برای ورود به برنامه های خود هستند. برخی از آزمون های استاندارد عبارتند از: SAT، ACT،GRE،MCAT،LSAT،TOFEL،IELTS.

اخذ پذیرش دانشگاه در کشورهای مختلف

اخذ پذیرش دانشگاه های اروپا

در انگلستان اکثر دانشگاه ها فقط از طریق سیستم UCAS برای مدرک لیسانس درخواست شما را می پذیرند و اگر شما برای یک برنامه تحصیلات تکمیلی درخواست می کنید، می توانید تمام اسناد را از طریق وب سایت دانشگاه یا از طریق UKPASS ارسال کنید. در ایتالیا، اسپانیا، پرتغال و آلمان شما باید از طریق یک روش قبل از درخواست و بررسی معیارهای واجد شرایط بودن مطالعات قبلی خود را بررسی کنید. به طور عمده شما باید از سفارت، کنسولگری منطقه خود یا دفتر بین المللی دانشگاه در مورد احتمال پذیرش پاسخ دریافت کنید. اکثر کشورهای اروپایی به آزمون ورودی نیاز دارند که ممکن است یک آزمون کتبی باشد.

اخذ پذیرش دانشگاه های آمریکا

اگر رویای شما این است که در ایالات متحده تحصیلی کنید، توصیه کلی این است که دو سال قبل از قصد درخواست، شروع به جستجو رشته تحصیلی خود کنید. علاوه بر این بهتر است یک سال قبل از ارسال تمام مدارک، از مشاورین دانشگاه اطلاعات کسب کنید.

اخذ پذیرش دانشگاه های آسیا

چین طبق مقررات مربوط به درخواست تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی، محدودیت سنی اعلام نموده است. دانشگاه ها دانشجویان بیش از 30 ساله را برای مدرک لیسانس و دانشجویان بیش از 40 ساله را برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نمی پذیرند.

اخذ پذیرش دانشگاه های استرالیا

استرالیا یک سیستم مفید برای جذب و کمک به دانشجویان بین المللی به منظور درک بهتر رویه درخواست تنظیم کرده است. از طریق وب سایت UAC استرالیا مشاوران، مدیران آموزشی همه کشورها که اطلاعات کاملی در مورد دانشگاه ها و در مورد نحوه درخواست پذیرش دانشگاه دارند، ارائه نموده است. علاوه بر این از طریق چارچوب صلاحیت AQF برای تحصیلات عالی در استرالیا، شما همچنین می توانید، تصویر واضح تر از مقطع و رشته تحصیلی خود داشته باشید.

پرداخت هزینه دانشگاه

شما برای اخذ پذیرش دانشگاه به صورت معمول باید هزینه اپلیکیشن فی را پرداخت کنید. مبلغ اپلیکیشن فی برای هر دانشگاه متفاوت است، اما به طور معمول عددی بین 15 تا 100 دلار در آمریکا و 15 تا 160 دلار در کانادا می باشد و معمولا به صورت آنلاین و با کارت های مستر و ویزا قابل پرداخت است. اپلیکیشن فی معمولا در آمریکا و کانادا قابل بازگشت (Non-Refundable) می باشد، یعنی در صورت رد پرونده شما، پول پرداختی شما باز نمی گردد. هزینه تحصیل برای هر رشته می تواند متفاوت باشد، اما در زیر به برخی از هزینه های تحصیل پرداخته ایم:
 • هزینه یک سال تحصیل عمومی در دانشگاه به همراه اتاق: 11970 $ سالانه
 • هزینه کالج چهار ساله دولتی آمریکا: 20770 $ سالانه
 • هزینه کالج چهار ساله خصوصی: 46950 $ سالانه
 • شهریه مقطع لیسانس آلمان: 20000 € سالانه
 • شهریه سالانه دانشگاه خصوصی فرانسه: 1500-20000 € سالانه
 • شهریه سالانه مقطع فوق لیسانس هند: 1000-1500 $ سالانه
 • هزینه سالانه دانشگاه های یونان: 6500-10000 € سالانه
 • شهریه هر ترم اتریش: 726 € سالانه
 • هزینه مقطع لیسانس ترکیه: 4880 $ سالانه
 • شهریه مقطع لیسانس اسپانیا: 750-2100 € سالانه
 • شهریه مقطع لیسانس کانادا: 11000-15000 $ سالانه

مکاتبه با دانشگاه

معمولا می توانید از طریق وب سایت دانشگاه درخواست کنید و تمام اسناد مورد نیاز را به صورت آنلاین ارسال یا از طریق پست ارسال کنید. در بعضی از کشورها می توانید از طریق یک پلتفرم آنلاین خاصی که آسان تر است استفاده کنید. برخی از این وب سایت ها حتی شامل ویژگی های اضافی است که می تواند به شما در انتخاب مقطع خود کمک کند، به ویژه اگر شما 100 درصد از زمینه تحصیل آینده خود مطمئن هستید.

زمان مناسب برای اقدام به پذیرش

چنانچه شما می خواهید در پاییز سال آینده تحصیلات خود را در خارج از کشور شروع کنید، باید مدارک مورد نیاز را تا قبل از پایان سال جاری میلادی کامل نموده باشید. اصولا دانشگاه ها در دو نوبت پاییز و بهار برای پذیرش اقدام می نمایند که نسبت به دانشگاه و کشور مهلت متفاوتی دارند. از آنجا که مدارک زبان معمولا چند هفته پس از آزمون برای شما فرستاده می شوند و اینکه در برخی دانشگاه ها می بایست مدارک بین 6 تا 9 ماه قبل از شروع سال تحصیلی برای آنها ارسال شوند، پس رعایت این فاصله زمانی در برنامه ریزی های شخصی امری ضروری محسوب می شود. همچنین بسیاری از دانشجویان در طول تحصیل می خواهند برای اخذ پذیرش تحصیلی اقدام کنند. به همین دلیل، اصولا دانشگاه ها به شما این امکان را می دهند که مدرک گواهی پایان دوره قبلی را بعد از شروع به تحصیل به واحد ثبت نام دانشگاه بدهید.

داوطلبان دوره کارشناسی

 • ترم پاییز: بین ماه های اکتبر و نوامبر
 • تاریخ نهایی ترم پاییز: بین ماه های فوریه و مارس

داوطلبان کارشناسی ارشد و دکترا

 • تاریخ نهایی پذیرش ترم پاییز: بین ماه های ژانویه و مارس
 • تاریخ نهایی پذیرش ترم بهار: بین ماه های جولای و سپتامبر
تاریخ نهایی برای داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع ارشد و یا دکترا را دارند، کاملا بستگی به ترمی دارد که در آن ثبت نام می کنند. لازم به ذکر است که این مهلت ها می تواند بسته به برنامه ای که داوطلب درخواست و یا دانشگاهی که انتخاب می کند، متفاوت باشد.

مدارک لازم اخذ پذیرش دانشگاه

 • رزومه تحصیلی یا کاری
 • ریز نمرات دوره دبیرستان، دیپلم و پیش دانشگاهی
 • نمرات آزمون (SAT,ACT,GRE,GMAT,IELTS,TOFEL)
 • نامه هدف یا انگیزه جهت تحصیل
 • پرداخت هزینه پذیرش دانشگاه مورد نظر
 • عکس پاسپورت
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0