50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

بهترین دانشگاه های بلژیک

تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا هیشه بعنوان بحث مهمی مطرح بوده است .از اینرو آشنایی با برترین دانشگاه دنیا می تواند بسیار مهم و اساسی تلقی شود. بلژیک یکی از کشورهایی است که دانشگاه های آن دارای رتبه جهانی می باشند و بعنوان مکانی مناسب برای تحصیل بشمار می رود.
دلایل بسیاری برای تحصیل در بلژیک وجود دارد: دانشگاه‌های مشهور جهانی، فرصت‌های عالی برای شبکه‌های بین ‌المللی، شهری عالی وچند فرهنگی و چند زبانه، غذاهای منطقه ‌ای و هیجان انگیز و تخصص‌ های منطقه ‌ای، مناطق زیبا، کیفیت کلی زندگی، و البته آن کیک فوق‌العاده بلژیکی، از دلایل تحصیل در این کشور به حساب می آید.
پایتخت بلژیک مرکز و مهد سیاسی این کشور می باشد به گونه ای که تعداد سفیران و روزنامه نگاران موجود در این شهر به مراتب بسیار بیشتر از واشنگتن دی می باشد و مقر بسیاری از مشاغل و سازمان های بین المللی است. لازم به ذکر است که جمعیت ساکن بلژیک بیشتر از سطح بین المللی می باشد به گونه ای که تقریباً یک چهارم جمعیت 11 میلیون نفری آن را "بلژیک های جدید" می نامند افرادی که  از کشورهای دیگر، و از طریق نوادگان آن‌ها، به شهروندان دائمی بلژیک تبدیل شده ‌اند.
اگر شما مشتاق به گذراندن تحصیل خود در کشور بلژیک هستید قصد داریم در این مقاله لیستی از بهترین دانشگاه های بلژیک را معرفی نمائیم.

دانشگاه های بلژیک

بسیاری از دانشگاه های بلژیک از چشم انداز و ترکیب بین المللی و همچنین موقعیتی قدرتمند در رتبه بندی های بین المللی برخوردارند. در کل هشت دانشگاه در بلژیک در رتبه بندی QS World University® 2018 حضور دارند که همگی آن‌ها در رده بالای ۳۵۰ قرار دارند.
تحصیلات عالی در بلژیک به طور کلی به دو گروه تقسیم می شود ، که این تقسیم بندی با توجه به زبان آموزش انجام می شود: دانشگاه هایی با تدریس هلندی و دانشگاه های فرانسوی زبان.
البته باید یادآور شویم که بغیر از زبانهای فرانسوی و هلندی، زبان آلمانی نیز جزو زبان رسمی این کشور به حساب می آید اما باید اشاره کنیم که تعداد کمی از جمعیت کشور بلژیک توانایی صحبت به زبان آلمانی را دارند.
دانشجویان آلمانی ترجیح می دهند برای تحصیل به کشور فرانسه سفر کرده و یا راهی آلمان شوند در حالی که زبانهای فرانسوی و هلندی بعنوان زبان استاندارد برای تدریس در کشور بلژیک محسوب می شوند اما بسیاری از رشته های بین المللی در این کشور به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند. موسسات تحصیلات عالیه در بلژیک شامل دانشگاه ها، کالج ها، کالج های هنری، موسسات معماری و آکادمی نظامی سلطنتی می باشند.
همانند کشورهای اروپایی دیگر، مدرک کارشناسی در بلژیک در حالت معمول 3 سال و مدرک فوق لیسانس یک تا دو سال طول می کشد. با گرفتن مدارک مربوطه قادرخواهید بود با گذراندن دوره های تحقیقاتی ،خود را برای گرفتن مدرک دکترا آماده نمائید. باید توجه داشته باشید که مدرک های لیسانس و کارشناسی ارشد را می توان از کالج ها و دانشگاه های بلژیک دریافت کرد ، در حالی که مدرک دکترا فقط توسط دانشگاه ها اعطا می شود.

دانشگاه کاتولیک لون

دانشگاه برتر بلژیک که بالاترین رتبه را به خود اختصاص داده است دانشگاه کاتولیک لون است که در رده ‌بندی سال ۲۰۱۸ جزو رتبه هفتاد و یکم جهانی قرار دارد و میتوان گفت اولین دانشگاه بلژیک محسوب می شود که در سال ۱۴۲۵ تاسیس شد البته ناگفته نماند که کاتولیک لون در دوره ناپلئون بسته شد و مجددا در سال ۱۸۳۴ بازگشایی شد. تدریس در این دانشگاه به زبان هلندی انجام می شود اما هم اکنون این روند رو به تغییر بوده و بسیاری از درس ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند. این دانشگاه در سال ۲۰۱۵ حدود ۵۷،۳۰۰ دانشجو داشته است که موجب شده است تا این دانشگاه بعنوان بزرگ‌ ترین دانشگاه در بلژیک معرفی شود. شایان ذکر است که این دانشگاه دارای سطح علمی بسیار بالایی است ولی برخلاف تصور خیلی ها، هزینه تدریس در آن بسیار پایین می باشد .بنابراین این امکان برای افراد فراهم می باشد که در صورت داشتن سطح علمی بالا بدون در نظر گرفتن دغدغه مالی در دانشگاه کاتولیک لون مشغول به تحصیل باشند.

دانشگاه گنت

در سال ۱۸۱۷ دانشگاه گنت به عنوان اولین دانشگاه هلندی در بلژیک تاسیس شد. این دانشگاه در رده ۱۰۰ برتر جهان برای علوم زیستی و رتبه بیستم برای علوم دامپزشکی قرار دارد. این دانشگاه حدود 41 هزار دانشجو و ۱۱ دانشکده در رشته های مهندسی و عمران، اقتصاد و مدیریت کسب و کار، دامپزشکی، روان ‌شناسی و علوم تربیتی، مهندسی زیست فناوری، علوم سیاسی و اجتماعی و علوم دارویی، حقوق، هنر و فلسفه، علوم، پزشکی و علوم بهداشت  دارد که در آن مشغول به تحصیل می باشند. دانشگاه گنت رتبه 125 ام جهانی را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه وریج بروکسل

این دانشگاه دارای رتبه 182 جهانی می باشد. VUB بخاطر فعالیت تحقیقاتی بالای خود مشهور است و تیم‌ های تحقیقاتی آن در سطح بین ‌المللی در بسیاری از رشته‌ های تحقیقاتی کاربردی و بنیادی شناخته شده‌ اند. این دانشگاه در منطقه بروکسل و در مرکز شهر واقع شده است. دانشگاه وریج بروکس در سال 1834 توسط یک وکیل بروکسل با ریشه های فلاندی ، پیر-تئودور ورهئین ، تاسیس شد. این فرد می‌خواست دانشگاهی تاسیس کند که از دولت و کلیسا مستقل باشد و در آن آزادی دانشگاهی حکمفرما شود که توانست به این خواسته خود دست یابد.

دانشگاه آزاد بروکسل

 ULB در رتبه بندی بین المللی جهانی سال 2018، رتبه 205 را به خود اختصاص داده است و شامل بیشترین تعداد دانشجوهای بین المللی می باشد. جالب است بدانید حدود یک سوم از دانشجویان و اعضای هیئت علمی این دانشگاه ، مربوط به خارج از کشور بلژیک هستند. این دانشگاه در سال 1834 تأسیس شده و دارای یک دانشگاه تحقیقاتی بسیار مهم و کاربردی است که دارای سه جایزه نوبل ، یک مدال فیلدز ، سه جایزه گرگ و دو جایزه ماری کوری می باشد.

دانشگاه آنتورپ

این دانشگاه در شهر آنتروپ می باشد و یک دانشگاه تازه تاسیس است که زمان تاسیس آن به سال 2003 بر می گردد. دانشگاه آننورپ مایل است تحصیلات دانشگاهی عالی در مقطع لیسانس، کارشناسی‌ارشد و دکترا به دانشجویان تمام گروه‌ های اجتماعی و تمامی نسل ‌ها ارائه دهد و دارای محیطی آرام و جذاب برای دانشجویان می باشد. آموزش عالی دانشگاهی ارتباط نزدیکی با تحقیقات علمی دارد. دانشجویان در طول سخنرانی ها ، از طریق مطالب درسی و یا رسانه های دیجیتال ، در مورد نتایج تحقیق دانش کسب می کنند. آنها با بحث در مورد یافته های تحقیق با یکدیگر و نوشتن مقاله در مورد آنها ، بینش بهتری می گیرند. آنها در روشهای مختلف تحقیق مهارت پیدا می کنند و همچنین یاد می گیرند تحقیقات خود را انجام دهند. بدین ترتیب دانشجویان قادر به موفقیت در محیط های حرفه ای خواهند بود. دانشگاه آنتورپ با داشتن 4 هزار و 900 کارمند یکی از بزرگترین کارفرمایان استان آنتورپ بشمار می آید و تعداد دانشجویان آن نزدیک به 18800 نفر می باشند.

دانشگاه مونس

این دانشگاه نیز یکی از قدیمی ترین دانشگاه های بلژیک می باشد که در سال 1837 تاسیس شده است. دانشکده های این دانشگاه به شرح زیر می باشند:

  • دانشکده معماری و برنامه‌ریزی شهری
  • دانشکده پزشکی و داروسازی
  • دانشکده مهندسی
  • دانشکده روانشناسی و تحصیلات
  • دانشکده علوم
  • دانشکده ترجمه و تفسیر -  دانشکده مترجمان بین المللی
  • دانشکده تجارت و اقتصاد
  • دانشکده علوم انسانی و اجتماعی
  • دانشکده حقوق
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0