20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش تقریباً رایگان است، از این رو بسیاری از افراد خواهان ادامه تحصیل در این کشور می‌باشند . کشور اتریش در قلب اروپا و در میان رشته‌ کوه‌های آلپ واقع شده است و مهد هنر و موسیقی جهان می‌باشد. کشور اتریش به دلیل برخورداری از فرهنگ غنی، رفاه و کیفیت بالای زندگی به يكی از بهترين كشورها جهت زندگی تبديل شده است. مراکز آموزش عالی اتریش در زمینه‌ هنر و موسیقی‌ بسیار قوی‌ است‌ و دانشكده‌ موسیقی‌ و آثار هنری‌ و دانشكده‌ هنر كاربردی‌ شهر وین‌ از مراكز قوی‌ هنری‌ اروپا به‌ شمار می‌آیند. شرط‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالی‌ اتریش‌ داشتن‌ مدرك‌ (Reifeprüfungszeugins) است. دانشكده‌های‌ هنرهای‌ عالی‌ آزمون ورودی‌ نیز برگزار می‌كنند. مراكز آموزش‌ عالی‌ در اتریش‌ محدودیتی‌ برای‌ پذیرش‌ دانشجو ندارند.

تحصیل در اتریش (مقطع ابتدایی و متوسطه)

آموزش ابتدایی در سن 6 سالگی آغاز می‌شود و مدت دوره آن 4 سال است که در پایان این دوره از دانش‌آموزان امتحان می‌گیرند. رفتن به مدرسه تا سن 9 سالگی برای دانش‌آموزان اتریش اجباری است.  سپس تحصیلات متوسطه عمومی به مدت 4 سال آغاز می‌شود. در اين‌ دوره‌ توجه‌ زيادی به‌ كارهای عملی می‌شود و دانش‌آموزان‌ همراه‌ مبانی نظری، كاربردهای عملی را نيز می‌آموزند. بنابراين‌ روش‌های آموزشی بر اساس‌ آموختن‌ از راه‌ تجربه‌ است. مدارس‌ در كنار دروس‌ اصلی آلمانی، رياضيات‌ و زبان‌ خارجی، دروس‌ ديگری را با توجه‌ به‌ امكانات، برنامه‌ريزی می‌كنند كه‌ شامل‌ علوم‌ و فناوری، زمين‌شناسی، كامپيوتر، هنر و ورزش‌ است. سپس‌ تعدادی از دانش‌آموزان‌ وارد مدارس‌ متوسطه ‌ (Hauptschule)، تعدادی وارد كالج‌های فنی و حرفه‌ای و تعدادی نيز وارد مدارس‌ تخصصی ورزشی و موسيقی می‌شوند و دوره‌های چهار يا پنج‌ساله‌ دبيرستان‌ را می‌گذرانند.
دانش‌آموزان‌ ممتاز در دوره‌ ابتدايی به‌ مدارس  Allgemeinbildende Höhere Schuleراه‌ می‌يابند و پس‌ از دوره‌ چهار ساله‌ متوسطه‌ عمومی، دوره‌ چهار ساله‌ دبيرستان‌ را نيز در اين‌ مدارس‌ ادامه‌ می‌دهند. همه‌ دانش‌آموزان‌ دبيرستان‌ها و كالج‌ها از هر گرايشی در امتحانات‌ نهايی و ورودی به‌ دانشگاه‌   (ReifePrufung)  شرکت‌ می‌كنند و در صورت‌ قبولی، مدرک Reifeprüfungszeugins دريافت‌ می‌كنند كه‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ است‌ و دارندگانش‌ دانش‌آموختگان‌ دبيرستان‌ها، Maturanten  ناميده‌ می‌شوند. متقاضيان‌ خارجی با ديپلم‌ دبيرستان‌ برای ورود به‌ دانشگاه‌ بايد دروه‌ يک ساله‌ پيش‌دانشگاهی (Vorstudiumlehrgang)  را بگذرانند.
 
 
 

تحصیل در اتریش (مقطع لیسانس)

برای اخذ پذیرش در مقطع لیسانس، دانشجویان ایرانی باید پس از شرکت در آزمون کنکور سراسری در یکی از دانشگاه‌های ایران پذیرش گرفته و پس از آن اقدام به پذیرش از دانشگاه‌های اتریش نمایند. اکثر رشته‌های دانشگاهی اتریش در مقطَع کارشناسی به زبان آلمانی تدریس می‌شود و افراد متقاضی باید مدرک زبان آلمانی را برای ورود به دانشگاه دارا باشند.  حال دو شرایط برای متقاضیان در پیش رو است، اول اینکه زبان آلمانی مورد نیاز را تا سطح B2 در کشور ایران بگیرید و برای اخذ پذیرش اقدام نمایند و دوم اینکه بدون هیچ مدرک زبانی به کشور اتریش رفته (با اخذ پذیرش مشروط) و در اتریش از کالج‌های زبان آلمانی استفاده نمایند.
با توجه به سیستم انتقال اعتبار اروپا (ECTS) به طور متوسط 30 واحد در هر ترم باید برای اخذ مدرک لیسانس اخذ گردد و نمره لازم در هر واحد کسب شود. مقدار کل واحد برای مدرک لیسانس 3 ساله بر این اساس ECTS 180  است. برای دورِه‌های 4 سال لیسانس ECTS 240 لازم است. کارشناسی به طور عمده برای دانشجویان دانشگاه در زمینه‌های علوم طبیعی، علوم انسانی، علوم کسب و کار، علوم مهندسی، ریاضیات و انفورماتیک تعلق می‌گیرد. ساعات کاری مجاز برای دانشجویان مقطع لیسانس ده ساعت در هفته است.

تحصیل در اتریش (مقطع فوق لیسانس)

متقاضی باید پس از کنکور ارشد، در یکی از دانشگاه‌های سراسری قبول شده و مدرک اشتغال به تحصیل آن دانشگاه را به سفارت اتریش ارائه نماید. رشته‌های این دوره به زبان آلمانی و انگلیسی ارائه می‌شوند. مدت زمان تحصیل در برنامه های کارشناسی ارشد متفاوت است. برنامه های 1 ساله و همچنین برنامه های 2 ساله نیز وجود دارد. با توجه به سیستم انتقال اعتبار اروپا (ECTS) به طور متوسط ​​30 واحد هر ترم باید اخذ گردد و دانشجو نمره لازم را به دست آورد. بنابراین در برنامه یک ساله به طور معمول ECTS 60 لازم است، و برای برنامه دو ساله اخذ ECTS 120  لازم است. به منظور دریافت مدرک کارشناسی ارشد، تکمیل پایان نامه های علمی به عنوان بخشی از مطالعات کارشناسی ارشد در بسیاری از موارد مورد نیاز است. فارغ التحصیلان دورۀ کارشناسی ارشد کشور اتریش پس از اتمام تحصیل خود مجوز حضور یک ساله‌ای در این کشور را دارا خواهند بود تا قادر باشند با یافتن شغلی مناسب، ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کار کشور اتریش نمایند.
 
 
 

تحصیل در اتریش (مقطع دکترا)

تحصیل در دوره دکتری به این صورت است که دانشجو ابتدا باید برای خود استاد راهنما در کشور اتریش پیدا کند که برای این کار یک فرصت یک ساله به وی داده میشود. دانشجویان در این دوره به همراه تحصیل از حقوق ماهانه نیز برخوردار می شوند. در اکثر رشته ها پذیرش مستقیم و به صورت قطعی صادر می شود اما در رشته های علوم پزشکی و پیرا پزشکی، داروسازی، روان شناسی، و تعدادی دیگر از رشته ها دارای آزمون ورودی است که لازم است فرد بعد از دریافت ویزا به اتریش رفته و در آزمون و مصاحبه ورودی شرکت نمایند. داوطلبانی که این مرحله را با موفقیت به پایان ببرند میوانند با اخذ ویزای دانشجویی وارد اتریش شده و تحصیل خود را آغاز نمایند. از نظر برنامه درسی، دانشجویان دکترا آموزش محور در روش تحقیق (کمی / کیفی)، بررسی تحقیقات پیشین، آمار و روش تحقیق خاص (برای کسانی که در رشته علوم تحصیل میکنند ) در پایان نامه ضروری است. 

مزایای تحصیل در اتریش

 • تحصیل تقریباً رایگان در کشور اتریش
 • مکان‌های دیدنی فراوان و جذاب برای دانشجویان خارجی
 • دارای یکی از استانداردترین سیستم آموزشی در جهان
 • اجازه کار دانشجویی
 • اجازه کار بدون محدودیت در تعطیلات هر ترم
 • تنوع فرصت‌های شغلی و کارهای پاره‌وقت فراوان
 • عدم پرداخت مالیات توسط دانشجویان
 • بیمه درمانی با 90% تخفیف برای دانشجویان
 • دارای ویزای حوزه شینگن و امکان سفر به 21 کشور اروپایی
 • دادن مهلت 6 ماهه به دانشجویان، بعد از فارغ التحصیلی برای پیدا کردن کار

 

دانشگاه‌های برتر اتریش

 • دانشگاه ملی وین Universität Wien
 • دانشگاه تکنیک وین  Technische Universität Wien
 • دانشگاه سالزبورگ  Universität Salzburg
 • دانشگاه گراتس  Karl-Franzens-Universität Graz
 • دانشگاه کلاگنفورت Universität Klagenfurt
 • دانشگاه یوهانس کپلر لینز Johannes Kepler Universität Linz

بورسیه تحصیلی اتریش

در ادامه برخی از مهم‌ترین بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی اتریش در سال ۲۰۱۸ را به طور خلاصه معرفی می‌کنیم:
 1. بورسیه‌های دانشگاه وین برای دانشجویان بین المللی در اتریش
 2. بورسیه‌هایِ مؤسسه علوم و فناوری اتریش برای دانشجویان بین المللی
 3. بورسیه های کامل برای دانشجویان رشتۀ علوم سیاسی در مقطع دکترا
 4. کمک هزینه‌هایِ ماری کوری، مؤسسه مطالعات پیشرفته در اتریش
 5. کمک هزینۀ میلنا جسنکا برای روزنامه نگاران، مؤسسه علوم انسانی اتریش
 6. بورسیۀ کامل برای دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل رایگان در اتریش  (Fullbright scholarship for international students 2018 USA) که در اتریش فارغ التحصیل شده‌اند و قصد دارند تحقیقات خود را در آمریکا ادامه دهند.
 7. بورسیه بنیاد آقا خان برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه (مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا)
 8. کمک هزینه های دیجیتال نیوز ژورنالیست گوگل ۲۰۱۸ در مؤسسه رویترز (Reuters)
 9. بورسیه‌های مَقطع کارشناسی ارشد، نوآوری و تحقیق در آموزش عالی (MARIHE) برای دانشجویان بین المللی (اراسموس موندوس) ۲۰۱۸/۲۰۱۹

 

 

مدارک لازم جهت تحصیل در اتریش

مدارک زير با توجه به شرايط متقاضيان دسته بندي شده و نيازي نيست که همه متقاضيان کليه مدارک را جهت اخذ پذيرش داشته باشند.
 • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات آن
 • کپي پاسپورت
 • گواهي زبان آلمانی (در صورت موجود بودن)
 • اگر متقاضي دانشجو باشد گواهي اشتغال به تحصيل الزامي است.
 • گواهی مبنی بر قبولی در آزمون سراسری
 • نامۀ عدم ممانعت از تحصیل بر اساس مقطع و عنوان رشته ( بنا بر صلاحدید موسسه)
 • گواهی امضا برابر با امضا موجود در پاسپورت
 • مبلغ 50 درصد هزینه اولیه ثبت نام
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0