20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلاروس

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلاروس به دلیل هزینه‌های بسیار پایین در مقایسه با کشورهای مشابه، مورد استقبال کثیری از ایرانیان مشتاق به تحصیل در سال‌های اخیر قرار گرفته است. دانشگاه‌های پزشکی بلاروس از نظر سطح علمی در جایگاه بالایی قراردارند و کیفیت مناسب آموزش، سبب شده است که دانشجویان بسیاری از سراسر جهان برای ادامۀ تحصیل این کشور را انتخاب کنند. همچنین شخص متقاضی اعزام دانشجوی پزشکی به بلاروس برای اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی این کشور، نیازمند هیچ‌گونه دانش زبان چون مدرک آیلتس و تافل نمی‌باشد و این خود بسیار حائز اهمیت است.

دوره پاتفک

 دانشجویان باید در ابتدا دوره یک ساله کالج (پاتفک) را ثبت نام نمایند و دروس زیست، شیمی، زبان انگلیسی را بگذرانند. سپس در یک آزمون ساده که شامل برخی دروس تخصصی رشته تجربی می‌شود شرکت نمایند و پس از قبولی وارد دانشگاه می‌شوند. مدرک دوره کالج برابر با پیش دانشگاهی می‌باشد که نباید معدل کمتر از ۱۶ در آن را کسب نمایند.

دوره تحصیلی

تحصیل در بلاروس از اوایل شهریور ماه (سپتامبر) با شروع دوره‌های کالج یا دوره‌های پاتفک آغاز می‌شود که گذراندن دوره پاتفک برای ورود به کلیه رشته‌ها در بلاروس الزامی است. این امکان برای فرد متقاضی وجود دارد که می‌تواند بعد از گذراندن دوره پاتفک، دو بار در آزمون شرکت کرده و شانس خود برای قبولی در این آزمون‌ها را مورد ارزیابی قرار دهد. طول دوره تحصیل در رشته پزشکی بلاروس 6 سال و در رشته دندان پزشکی 5 سال است.
 
 

دانشگاه های علوم پزشکی بلاروس

پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی این کشور توسط توسط دانشگاه های زیر انجام می‌گیرد :
 • دانشگاه علوم پزشکی مینسک
این دانشگاه در سال 1921 تاسیس شده و در پایتخت کشور بلاروس است که مورد تایید وزارت بهداشت ایران می‌باشد. هرساله بیش از ۴۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه در شاخه‌های مختلف پزشکی به تحصیل می‌پردازند .
 • دانشگاه علوم پزشکی گومل بلاروس
این دانشگاه سالانه بیش از ۵۰۰۰ هزار دانشجو را از نقاط مختلف دنیا می پذیرد . این دانشگاه از دانشگاههای به نامِ کشور بلاروس در شاخه پزشکی است .
 • دانشگاه علوم پزشکی ویتبسک بلاروس
این دانشگاه زیر نظر بهداشت جهانی فعالیت می‌کند و متشکل از ۶ دانشکده در شاخه‌های متفاوت پزشکی می‌باشد .
 • دانشگاه علوم پزشکی گردونو بلاروس
این دانشگاه معتبرترین دانشگاه علوم پزشکی کشور بلاروس است که در سال ۱۹۸۵ تاسیس شده است. دانشجویان می‌توانند دوره پیش دانشگاهی خود را در این دانشگاه بگذرانند و بدون آزمون ورودی در رشته دلخواه به تحصیل مشغول شوند .
 
 

برنامه درسی و تحصیلی پزشکی 6 ساله در بلاروس

در ابتدا سه سال تحصیل مستمر در علوم آناتومی، بافت شناسی، زیست شناسی، شیمی، فیزیک، زبان لاتین و دیگر زبانهای خارجی می‌بایستی صورت گیرد. گام بعد 6- 4  سال فعالیت در مراکز بیمارستانی و کلینیکی برای کسب تجربه در خصوص بیماری های داخلی و جراحی‌ها، زنان و زایمان، بیماریهای عفونی، غده شناسی، عصب شناسی، امراض کودکان و دیگر موضوعات می‌باشد. آموزش‌های عملی در تابستان شامل این موارد است: پرستاری پس از گذراندن سه دوره ؛ عمل سرپایی پس از گذراندن چهار دوره؛ عمل جراحی و بستری پس از گذراندن پنج دوره.

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلاروس

 • بهره مندی از استانداردهای اروپایی
 • آموزش به زبان انگلیسی در اکثر دروس
 • عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی برای ورود به دانشگاه های این کشور
 • شرایط مناسب برای زندگی و تحصیل
 • داشتن شهریه وهزینه زندگی بسیار کم نسبت به دیگر دانشگاه های اروپایی
 • داشتن دانشگاه‌های معتبر و همچنین بیش از ۲۰ دانشگاه که مورد تایید وزارت علوم ایران نیز می‌باشد
 • مکانی امن و بدون تبعیض نژادی برای زندگی
 • مدرک دانشگاهی معتبر که در سراسر جهان پذیرفته شده است
 • عدم نیاز به پشتوانه مالی برای ورود به این کشور

 

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی بلاروس

هزینه یکسال دوره کالج در کشور بلاروس بایستی از همان ابتدا پرداخت شود، ولی هزینه های دانشگاه به صورت ترمی از دانشجو دریافت می‌گردد. هزینه تحصیل در رشته تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در بلاروس سالی حدوداً بین 4500  تا 6000 دلار متغیر می‌باشد، در صورتی که تحصیل فرد به زبان روسی باشد این هزینه سالی حدوداً 800 دلار کاهش می‌یابد. هزینۀ تحصیل در کالج‌های پزشکی حدوداً بین ۴هزار تا ۵ هزار دلار می‌شود.

هزینه زندگی دانشجویی

هزینه زندگی در این کشور بسته به شهر محل زندگی و توقعات شخصی افراد می‌تواند متفاوت باشد، اما به طور میانگین هزینه زندگی یک فرد در حدود ۴۰۰ دلار در ماه می‌باشد که در حدود ۱۰۰ دلار به هزینه مسکن یا خوابگاه اختصاص می‌یابد و مابقی آن صرف خوراک، پوشاک، حمل و نقل و بیمه می‌شود. هزینه خوابگاه در دانشگاه های پزشکی بلاروس بسته به کیفیت خوابگاه و دو تخته و یا سه تخته بودن ماهایانه بین 85 دلار الی 120 دلار است.
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0