20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل در بلژیک

هر کسی دوست دارد که تحصیلاتش را در بهترین شرایط ممکن ادامه دهد و پا به عرصه های تحصیلات عالیه در بهترین سطح بین المللی بزند. اما دغدغه ی این افراد چیست؟ بهترین دانشگاه های دنیا کجاست؟ در این مقاله تحصیل در بلژیک را بررسی می کنیم. یکی از بهترین ویژگی هایی که دانشگاه های بلژیک دارند این است که در سیستم و نظام آموزشی این کشور از کودکی تا به آخر نگاهی که به افراد می شود، یک دید بین المللی و آینده نگرانه است. در واقع چه خود بلژیکی ها و چه افرادی که در داشنگاه های این کشور پذیرش می شوند به شکلی آموزش می بینند که در هر کجای دنیا چه از لحاظ حاشیه کاری و چه از لحاظ تحصیلات آکادمیک دارای جایگاهی برتر باشند.

تحصیل در بلژیک (مقطع دبستان)

سن تحصیل اجباری در بلژیک 6 تا 18 سال است و دانش آموزان از سن 6 تا 12 سال مقطع ابتدایی را پشت سر می گذارند. در بلژیک نیز مانند سایر کشورها پیش از آغاز دوران تحصیلی دانش آموزان در مقطع دبستان، مهدکودک ها و پیش دبستانی ها این کودکان را برای ورود به مدارس آماده می کنند. با توجه به اینکه بلژیک یک دولت فدرال است نسبت به محل تدریس و آموزشگاه انتخابی زبان تدریس مختلف است اما در کل می توان در این کشور به زبان های هلندی، فرانسوی، آلمانی و انگلیسی تحصیل کرد.

تحصیل در بلژیک (مقطع متوسطه)

تحصیلات متوسطه در بلژیک از 12 سالگی آغاز می شود و دانش آموزان مدت 6 سال را به تحصیل در این مقطع می پردازند تا آماده ورود به دانشگاه در رشته دلخواه خود شوند. در این دوره تاکید آموزشی بر دروس زبان و ریاضیات است و دانش آموزان بین المللی زیادی نیز در مدارس این کشور حضور دارند. دارس متوسطه به چهار نوع عمومی تقسیم می شوند  که از مسیرهای آموزشی متفاوتی تشکیل شده اند. این چهار گروه به شرح زیر هستند:

 • آموزش عمومی (ASO)
 • آموزش فنی (TSO)
 • آموزش هنری (KSO)
 • آموزش فنی حرفه ای (BSO)

تحصیل در بلژیک (مقطع کارشناسی)

تحصیل در بلژیک و در مقطع کارشناسی یکی از اهداف اصلی بسیاری از مشتاقان تحصیل در این کشور است. دانشجویان برای دریافت مدرک کارشناسی خود باید مدت 3 سال را در دانشگاه به تحصیل بپردازند و با توجه به دانشگاه انتخابی دانستن زبان هلندی و یا فرانسوی کمک فراوانی به دانشجو خواهد کرد و در پایان این دوره مدرک معتبری به دانشجویان اهدا خواهد شد و در صورت تمایل می توانند وارد مقطع کارشناسی ارشد شوند. لازم به ذکر است که اگر دانشگاه خواهان مدرک زبان باشد، دانشجو ملزم به ارائه مدرک آیلتس با نمره حداقل 6 است. هر فردی که مدرک دیپلم معتبر داشته باشد می تواند برای تحصیل در دانشگاه های بلژیک اقدام کند اما اگر فرد، متقاضی تحصیل در رشته های پزشکی یا دندانپزشکی است باید قبل از ورود به دانشگاه در آزمونی رسمی که از سوی دولت برگزار می شود شرکت کند و در صورت کسب نمره قبولی می تواند به تحصیل در رشته پزشکی یا دندانپزشکی بپردازد و همچنین دانشجویان رشته هنر و فنی مهندسی باید یک آزمون عملی را پشت سر بگذارند.

تحصیل در بلژیک (مقطع کارشناسی ارشد)

تحصیل در بلژیک و در مقطع کارشناسی ارشد نیازمند دارا بودن مدرک کارشناسی معتبر یا معادل بین المللی آن است. مدت زمان تحصیل در این دوره 1 تا 2 سال است  بدین صورت که اگر دانشجو 60 واحد را پشت سر بگذارد 1 سال (فوق لیسانس اولیه) و اگر 120 واحد را با موفقیت بگذراند 2 سال (فوق لیسانس پیشررفته) زمان خواهد برد، در فوق لیسانس پیشرفته غیر از دروس تحصیلی و آکادمیک به شخص کار گروهی، کارهای پروژه ای و عملی نیز آموزش داده می شود. همچنین برای رشته های پزشکی گذراندن 180 واحد الزامیست که 3 سال به طول خواهد انجامید. همچنین دانسجویان این مقطع با گذراندن 60 واحد دیگر می توانند به درجه استاد پیشرفته نایل بشوند. دانشجویان با توجه به دانشگاه انتخابی باید به زبان مورد نظر دانشگاه مسلط باشند اما در صورتی که لازم به ارائه مدرک زبان باشد، داشتن آیلس با نمره 6.5 ضروری است. سیستم آموزشی پیشرفته و هزینه های معمولی زندگی در این کشور از دلایل جذب تعداد زیادی دانشجو در دانشگاه های این کشور است و افرادی که به این کشور مهاجرت می کنند قصد ادامه تحصیل تا مدارج بالا را دارند. در پایان این دوره دانشجو باید یک پایان نامه ارائه بدهد و به دفاع از آن نیز بپردازد.

تحصیل در بلژیک (مقطع دکتری)

تحصیل در بلژیک و در مقطع دکتری تجربه ای بسیار ارزشمند برای دانشجویان است زیرا دانشگاه های این کشور و به خصوص در مقطع دکتری دارای رتبه های بسیار خوبی در جهان هستند. تحصیل در مقطع دکتری در منطقه فلاندرز 4 سال و در منطقه والونیا معمولا بین 4 تا 6 سال به طول خواهد انجامید و هزینه ثبت نام نیز در فلاندرز 461 یورو و در والونیا 835 یورو هزینه ثبت نام اولیه می باشد و در سال های بعدی مبلغ 50 یورو برای ثبت نام دریافت خواهد شد. تحصیل در مقطع دکتری در این کشور بدین صورت است که هر دانشجو یک سوپروایزر به همراه خود دارد تا در تمامی مراحل تحصیلی در کنار او باشد و ناظر بر امور تحقیقاتی و پایان نامه وی باشد تا در نهایت این پایان نامه را تایید کند. دانشجوی دکتری در بلژیک معمولا مشغول تحقیقات پژوهشی و یا تدریس در دانشگاه به عنوان استادیار است و در این صورت حقوق نیز دریافت خواهد کرد. اکثر برنامه های تحصیلی در مقطع دکتری به زبان انگلیسی تدریش می شود و به همین دلیل ارائه مدرک آیلس با نمره 7 الزامی است.

دانشگاه های معتبر بلژیک

دانشگاه های بلژیک از لحاظ رتبه جهانی از شرایط خوبی برخوردار هستند و کیفیت آموزش در دانشگاه های این کشور بسیار بالاست. در زیر تعدادی از دانشگاه معتبر این کشور را نام برده ایم.

 • KU LEUVEN
 • CATHOLIQUE DE LOUVAIN
 • GHENT
 • ANTWERP

نحوه بورسیه تحصیلی در دانشگاه های بلژیک

دانشجو می تواند در تمامی مقاطع تحصیلی در بلژیک بورسیه شود که بدین ترتیب تمام و یا قسمتی از هزینه های او توسط دانشگاه پرداخت خواهد شد اما در ابتدا باید بررسی کنید که آیا شما واجد شرایط برای بورسیه هستید یا خیر. برای بورسیه در مقطع کارشناسی در بلژیک فرد باید مدرک دیپلم خود را به همراه رزومه تحصیلی به دانشگاه مورد نظر ارائه کند تا بتواند بورسیه تحصیلی بگیرد که برای این امر فرد باید رزومه تحصیلی بسیار قوی داشته باشد. برای بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری فرد باید دارای سن حداقل 35 تا 40 باشد و همچنین ارائه آخرین مدرک تحصیلی و رزومه نیز ضروری است و برای این کار شما باید از استاد راهنمای آن دانشگاه پذیرش بگیرید. یک نوع بورسیه تحصیلی با عنوان VLIR در بلژیک وجود دارد که مختص دانشجویان کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین است که هزینه های اقامت و تحصیل هر فرد را پوشش می دهد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

 • ارائه پاسپورت که بیش از 1 سال اعتبار داشته باشد
 • عکس
 • اصل و کپی مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • رسید پرداخت شهریه
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • اثبات تمکن مالی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سابقه کیفری
 • دارای مدرک زبان
 • رزومه تحصیلی و علمی
 • ارائه توصیه نامه

اخذ اقامت و تابعیت بلژیک بعد از تحصیل

از مزایای تحصیل در بلژیک این است که شما می توانید با پایان یافتن دانشگاه خود، شغلی مناسب پیدا کنید و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل کنید و با توجه به این ویزا شما می توانید در بلژیک اقامت داشته باشید. اگر فردی به مدت 5 سال اقامت بدون وقفه در بلژیک داشته باشد و تمامی مالیات ها و بیمه ها را پرداخته کرده باشد، می تواند اقامت دائم بلژیک را تحت شرایطی دریافت کند که از جمله شرایط حداقل درآمد ماهیانه 793 یورو و به ازای هر نفر همراه 264 یورو می باشد. درباره اخذ تابعیت بلژیک نیز باید گفت شما مدت 3 سال در این کشور اقامت داشته باشید و ثابت کنید که به یکی از 3 زبان هلندی، فرانسوی و یا آلمانی تسلط دارید و همچنین از نظر فرهنگی نیز با این کشور مشکلی ندارید و همچنین سابقه کیفری نیز در این کشور نداشته باشید. برای این کار شما باید درخواست خود را به شهرداری محل سکونت خود اعلام کنید و نزدیک به 4 ماه طول خواهد کشید تا سازمان مربوطه تصمیم گیری خود را در این باره اعلام کند.

هزینه تحصیل در بلژیک

در بلژیک دانشگاه به دو صورت دولتی و خصوصی اداره می شوند و با توجه به منطقه ای که دانشگاه در آن واقع شده است و همچنین نوع رشته و خود دانشگاه، هزینه های تحصیل در این کشور متغیر است اما در کل می توان گفت برای دانشجویانی که شهروند اروپا هستند هزینه تحصیل 850 یورو در سال خواهد بود و برای سایرین 2000 تا 4000 یورو خواهد بود. دانشجویان با توجه به اینکه در کدام منطقه زندگی می کنند و با توجه به اینکه در خوابگاه یا منزل خصوصی سکونت دارند به طور میانگین ماهیانه 850 یورو باید هزینه کنند که این شامل هزینه غذا، مسکن، حمل و نقل و ... می باشد.

کاره پاره وقت به همراه تحصیل در بلژیک

در بلژیک نیز مانند اکثر کشورهای اروپایی این شرایط برای دانشجویان مایل فراهم است تا در کنار تحصیل خود کار پاره وقت نیز داشته باشند تا بتوانند بهتر هزینه های خود را مدیریت کنند. دانشجویان مقطع کارشناسی در بلژیک اجازه دارند 10 ساعت در هفته کار کنند، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت و دانشجویان مقطع دکتری نیز می توانند 30 ساعت در هفته کار کنند و هر فرد برای هر ساعت کار بین 7 تا 9 یورو دستمزد خواهد گرفت.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0