20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل در آلبرتا؛ از شرایط زندگی تا معرفی دانشگاه‌ ها و کالج ها

تحصیل در آلبرتا کانادا؛ هزینه و شرایط اخذ پذیرش

اینجا قرار است بدانید که چرا هزاران دانشجوی بین‌المللی، آلبرتا را مقصد انتخابی خود قرار می‌دهند. انصافا نام زیبایی دارد و طبیعتش از نامش هم زیباتر است. شهرهایی دارد که دانشجو پسندند و میزان هزینه‌ها و نرخ مالیات آن یک زندگی دانشجویی ایده‌ئال را فراهم می‌کند. آلبرتا مقصد محبوب مهاجرت تحصیلی است چون سیستم آموزشی باکیفیتی دارد و برنامه‌های مهاجرتی استانی آن جذب کننده است.

دانش‌آموزان می‌توانند همراه با والدین خود مهاجرت تحصیلی کنند و پله پله مدارج آموزشی خود را از مدرسه تا دانشگاه سپری کنند. دانشجویان بورسیه‌های تحصیلی جذابی دارند و می‌توانند در معروفترین دانشگاه‌های استان به‌راحتی پذیرش بگیرند. امکان کار پس از تحصیل هم وجود دارد. پس دیگر نگران چه هستید؟ بعد از خواندن مقاله خودتان را برای اپلای آماده کنید. 

معرفی استان آلبرتا

محصور در میان جنگل‌ها، یخچال‌های طبیعی و دشت‌های وسیع؛ بدون دسترسی به اقیانوس‌ها و دریاها. برای همین است که دوستداران تفریحات ساحلی این استان کانادا را دوست ندارند. شاید برای بسیاری در نگاه اول خسته کننده به نظر برسد. اما از خود ساکنان آلبرتا بپرسید از کیفیت بالای رضایت دارند و از اینکه مجبور نیستند مالیات بر فروش بدهند خوشحالند.

همین هزینه منطقی زندگی دلیل خوبی برای جذب دانشجویان خارجی است. درست مانند شرایط تحصیل در استان کبک ، دانشگاه‌های استان آلبرتا نیز با همین دلایل ظرفیت بخش بین‌الملل خود را افزایش دادند. چیزی که شاید در چند سال گذشته بی سابقه بوده است.

استان آلبرتا در یک نگاه

موقعیت جغرافیایی

غرب کانادا

جمعیت

چهارمین استان پرجمعیت کشور کانادا

پایتخت

ادمونتون

بزرگترین شهر آلبرتا

کلگری

تعداد شهرها

17

میانگین هزینه زندگی (ماهانه)

1505 دلار کانادا

جمعیت دانشجویان خارجی

17،601

بهترین شهرهای دانشجویی

ادمونتون، کلگری

مزایای تحصیل در آلبرتا

استان آلبرتای کشور کانادا در بین دانشجویان بین‌المللی محبوب است. چرا؟ چون سیستم آموزشی با کیفیتی دارد، هزینه‌های زندگی و هزینه‌های تحصیلی آن مقرون‌به‌صرفه است و در آخر که باعث جذب بسیاری از دانشجویان خارجی شده ارائه مدرک تحصیلی در کوتاهترین مدت زمانی است. این موارد در کنار مزایای زیر قرار می‌گیرد:

 • تنوع رشته‌ها و گرایش‌های تحصیلی
 • زیبایی‌های طبیعی در کنار ساختار شهری مدرن
 • وجود فرهنگ‌های متنوع
 • برگزاری رویدادهای فرهنگی
 • اجرای برنامه انتقال تحصیلی
 • پرداخت یارانه برای تحصیل کودکان خردسال
 • جمعیت جوان

مزایای تحصیل در کانادا

نکته: بیش از 30 سال است که برنامه انتقال تحصیلی آلبرتا (The Alberta Transfer Program) اجرا می‌شود. این برنامه به دانش‌آموزان و دانشجویان اجازه می‌دهد تا در یک مرکز آموزشی (مدرسه، دانشگاه) تحصیل کنند و بنا به شرایط، محل تحصیل خود را تغییر دهد. این به معنای پذیرش آسان‌تر سال دوم یا سوم در برخی از رقابت‌پذیرترین دانشگاه‌های کشور است.

شرایط تحصیل در مدارس آلبرتا

اگر در یک برنامه تحصیلی طولانی مدت در کالج یا دانشگاه آلبرتا تحصیل می کنید، فرزندان شما واجد شرایط دریافت یارانه مدارس دولتی هستند. این می تواند برای هر کودک خردسال و والدین آنها بیش از 10000 دلار هزینه در سال صرفه جویی کند و به نام Subsidized Education for Minor Children شناخته می‌شود.

مدارس دولتی آلبرتا در 43 منطقه آموزشی این استان گسترده شده‌اند. بنابراین شما برای تحصیل فرزندان خود چاره‌ای ندارید جز اینکه درخواست خود را به منطقه آموزشی محل سکونت خود ارسال کنید. درنهایت لیستی از مدارس در اختیارتان قرار می‌گیرد و این اختیار را دارید که از میان آنها گزینه موردنظر خود را انتخاب کنید.

مدارس آلبرتا

دانشگاه های آلبرتا

بسیاری از دانشگاه‌ های آلبرتا به دلیل دوره‌های آکادمیک درجه یک و امکانات تحقیقاتی بالا از شهرت جهانی برخوردارند. بنابراین، سالانه تعداد زیادی دانشجوی بین‌المللی را از بیش از 152 کشور به خود جذب می‌کنند. مدارکی که این دانشگاه‌ها ارائه می‌دهند مورد قبول بسیاری از دانشگاه‌های جهان قرار دارد و میزان اعتبار رزومه تحصیلی شما را چندین پله افزایش می‌دهد.

آنچه که در ادامه می‌خوانید لیست دانشگاه های آلبرتا است:

 • دانشگاه هنر آلبرتا (Alberta University of the Arts)
 • دانشگاه امبروز(Ambrose University) 
 • دانشگاه آتاباسکا  (Athabasca University) 
 • دانشگاه برمن (Burman University)
 • دانشگاه کنکوردیا ادمونتون  (Concordia University of Edmonton)
 • دانشگاه مک ایوان  (MacEwan University) 
 • دانشگاه مانت رویال  (Mount Royal University) 
 • دانشگاه سنت مری (St. Mary’s University) 
 • دانشگاه کینگ (The King’s University)
 • دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)
 • دانشگاه کلگری (University of Calgary)
 • دانشگاه لثبریج (University of Lethbridge) 

دانشگاه های محبوب آلبرتا کدامند؟

دانشگاه‌ها و کالج‌ها در آلبرتا به دلیل تحصیلات خود در سطح جهانی شناخته شده و مشهورند. دانشگاه آلبرتا و دانشگاه کلگری در لیست محبوب‌ترین‌ها قرار دارند. این دانشگاه‌ها فرصت‌های تحقیقاتی ویژه‌ای را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد و امکانات پیشرو آنها در رده استانداردهای جهانی قرار دارند. به‌همین دلیل است که باهوش‌ترین‌ها و بهترین‌ها جذب آنها می‌شوند.

بهترین دانشگاه های آلبرتا

رنکینگ دانشگاه های آلبرتا

برترین دانشگاه های آلبرتا کدامند؟ در این بخش وضعیت رنکینگ دانشگاه‌ ها را در سطح کشوری و جهانی بررسی کرده‌ایم. 7 دانشگاه را رصد کرده‌ایم که در جدول زیر جزئیات آن را مشاهده می‌کنید. 

نام دانشگاه

رتبه جهانی

رتبه کشوری

دانشگاه آلبرتا

111

4

دانشگاه کلگری

182

7

دانشگاه لثبریج

1569

34

دانشگاه مانت رویال

2046

50

موسسه فناوری آلبرتای شمالی

1740

55

موسسه فناوری آلبرتای جنوبی

1759

56

دانشگاه مک ایوان

2400

57

دانشگاه کنکوردیا ادمونتون

4466

78

کالج های آلبرتا

کالج‌های دولتی آلبرتا مشارکت زیادی با دانشگاه‌های دولتی دارند. این موسسات ارائه‌دهنده گواهینامه‌ها، مدرک دیپلم، برنامه‌های کارآموزی، مدارک فنی‌وحرفه‌ای و فرصت‌های تکمیل مدرک کارشناسی هستند. در ادامه لیست کاملی از این کالج‌ها را آورده‌ایم:

لیست کالج های آلبرتا

 • کالج بوو ولی (Bow Valley College)
 • کالج کین (Keyano College)
 • کالج لیکلند(Lakeland College) 
 • کالج لثبریج(Lethbridge College) 
 • کالج کلاه پزشکی (Medicine Hat College) 
 • کالج نورکوئست (NorQuest College) 
 • کالج دریاچه های شمالی(Northern Lakes College) 
 • کالج اولد(Olds College) 
 • کالج پرتیج (Portage College)
 • مرکز بانف(The Banff Centre) 

نکته: پرطرفدارترین کالج‌ها شامل کالج بو ولی، کالج پلی تکنیک رد دیر، مؤسسه تکنولوژی آلبرتای جنوبی، کالج نورکوئست ادمونتون هستند.

کالج های آلبرتا

هزینه تحصیل در آلبرتا

وقتی صحبت از هزینه‌ها به میان می‌آید باید فاکتورهای زیادی را در نظر بگیرید. به‌عنوان مثال اگر فرزند خود را در مدرسه خصوصی ثبت‌نام کرده باشید هزینه خیلی بیشتری نسبت به مدارس دولتی باید بپردازید. یا اینکه مقاطع دانشگاهی و نوع دانشگاه هم در این موضوع تاثیر دارد. حتی شهری که انتخاب می‌کنید نیز باید جزو این فاکتورها قرار بگیرد.

متوسط تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های آلبرتا برای دانشجویان بین المللی حدود 11000 دلار CA تا 45280 دلار CA برای یک سال تحصیلی هزینه دارد. این در مقایسه با شهرهایی مانند تورنتو، که حداقل هزینه آن در حدود 34400 دلار کانادا، ونکوور - CA، 36،000 دلار و مونترال - CA، 32،275 دلار است، بسیار ارزان‌تر است.

هزینه تحصیل در استان آلبرتا (دلار کانادا)

متوسط شهریه دانشگاه‌ های آلبرتا (یکسال)

1100-45280

متوسط شهریه کالج های آلبرتا (یکسال)

10000-30000

متوسط شهریه مدارس خصوصی آلبرتا (10 ماه)

9500-12500

نگاهی به شرایط گرفتن بورسیه از دانشگاه‌ های آلبرتا

شرط اول دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه‌ های آلبرتا، تحصیل تمام وقت است. شرط دوم شرایط و نمرات مدارک تحصیلی قبلی است که دانشجویان خارجی باید حداقل معدل 3.20 داشته باشند. معیار مهارت زبان انگلیسی دانشگاه نیز باید رعایت شود.

برنامه های بورسیه تحصیلی دوره کارشناسی

International Admission Scholarship

دانشجویان برتر می‌توانند تا 5000 این بورسیه را دریافت کنند.

Gold Standard Scholarship

5 درصد از دانشجویان برتر در هر دانشگاه می‌توانند تا 6000 دلار، بسته به میانگین پذیرش این بورسیه را دریافت کنند.

President's International Distinction Scholarship

ارزش آن 120000 دلار کانادا است که برای دانشجویان کارشناسی طی 4 سال پرداخت می‌شود.

Cora Martinson International Scholarship

کسانی‌که پیشرفت تحصیلی بالاتری دارند و در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کنند، می‌توانند تا سقف 56000 دلار دریافت کنند.

برای دریافت ویزای تحصیلی در استان آلبرتا به چه مدارکی نیاز داریم؟

مدارک اولیه برای دریافت ویزای دانشجویی آلبرتا شبیه به سایر مدارک ویزاهای تحصیلی کانادا است. شما برای آنکه مجوز تحصیل در این استان را کسب کنید بایستی پاسپورت و نامه پذیرش ارائه دهید. همچنین ارائه صورت حساب بانکی برای نشان دادن تمکن مالی الزامی است. صورت حساب بانکی باید مبلغ شهریه و هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلبرتا را پوشش دهد و مبتنی بر واقعیت باشد.

پذیرش تحصیلی در آلبرتا

زندگی دانشجویی در آلبارتا چگونه است؟

برای آنکه به زندگی دانشجویی و هزینه‌های آن بپردازیم اول باید به این سوال جواب دهیم که گزینه‌های اقامت برای دانشجویان بین‌المللی در آلبرتا چیست؟ قبل از هرچیز باید بگوئیم که بهترین منبع اطلاعاتی شما باید سایت رسمی دانشگاه یا کالج موردنظر باشد. اما به‌صورت کلی دو گزینه برای اسکان خود در اختیار دارید:

 • خوابگاه‌های دانشجویی داخل پردیس دانشگاه‌ها
 • خوابگاه‌های دانشجویی خارج از پردیس دانشگاه‌ها

خوابگاه‌های دانشجویی داخل محوطه دانشگاه، گزینه‌ای عالی برای سکونت هستند. شما این شانس را دارید که حداقل برای یک ترم در این خوابگاه‌ها اقامت داشته باشید. چون معمولا ظرفیت محدودی دارند و اولویت به دانشجویان جدیدالورود اختصاص دارد. خوابگاه‌های دانشجویی خارج از محوطه دانشگاه‌ها نسبتاً کوچک‌‌اند که معمولاً سه تا شش دانشجو را در خود جای می‌دهند. هزینه بیشتری دارند و مسلما امکانات کمتری را در اختیار شما قرار می‌دهد.

هزینه زندگی دانشجویی در آلبرتا (دلار کانادا)

هزینه ماهانه خوابگاه‌های دانشجویی

800-1200

هزینه غذا و پوشاک

300

قبض آب، برق، تلفن

50

تفریح و سرگرمی

75

هزینه‌های متفرقه

150

بهترین شهر آلبرتا برای تحصیل

شهر ادمونتون به‌عنوان پایتخت آلبرتا، هفتمین شهر دانشجویی کانادا است. دانشگاه‌ها و کالج‌های برتری که در این شهر وجود دارد همچنین امکانات شهری آن همه چیز را برای زندگی دانشجویی مساعد کرده است. شهر کلگری نیز دهمین شهر برتر دانشجویی این کشور است و در همه جای آن می‌توانید نشانی از دانشجویان را ببینید. همین تعداد زیاد دانشجویان باعث شده که تمام هزینه‌ها تعدیل شود و امکانات کم خرج و به‌صرفه به‌وجود آید.

زندگی دانشجویی در آلبرتا

بهترین شهر آلبرتا برای کار بعد از تحصیل

حالا که درباره تحصیل در آلبرتا اطلاعات لازم را کسب کردید، بد نیست کمی درباره کار بعد از تحصیل در این استان کانادا بیشتر بدانید.

یک فرصت ویژه‌ای که دولت کانادا در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد، PGWP است. برای استفاده از این فرصت 90 روز بعد از فارغ‌التحصیلی فرصت دارید که درخواست دهید. PGWP همان مجوز کار پس از تحصیل است که از طریق آن می‌توانید به مدت سه سال اقامت موقت در استان آلبرتا داشته باشید و به شغل موردنظر خود بپردازید. 

برنامه فرصت آلبرتا Alberta Opportynity Stream به فارغ‌التحصیلانی اختصاص دارد که PGWP دارند. این برنامه استانی راهی موثر برای پیدا کردن فرصت‌های شغلی مورد نیاز استان و درنهایت کسب اقامت دائم است. البته اگر ثابت کنند دست‌کم به مدت 6 ماه در شغل موردنظر اشتغال دارند و میزان تسلط به زبان‌شان در سطح قابل قبولی برای کارفرما باشد.

خلاصه کلام

هر آنچه که لازم بود درباره تحصیل در آلبرتا دانستید. از تحصیل در مدارس تا کالج و دانشگاه‌ها. حتی بعد از فارغ‌التحصیلی می‌دانید که باید چه کار انجام دهید. برای کار در این استان از چه برنامه‌ها و فرصت‌هایی استفاده کنید و چه شرایطی بایستی داشته باشید.

اگر پروسه مهاجرت تحصیلی را در سه مرحله تحقیق و بررسی، اقدام برای اپلای و دریافت ویزا و درنهایت مهاجرت خلاصه کنیم؛ شما با خواندن این مقاله بخشی از مرحله اول را انجام دادید. هرچند هنوز این راه ادامه دارد اما می‌توانید همزمان قدم دوم را بردارید. قدم دوم چیست؟ تماس با کارشناسان حامی مهاجر و دریافت مشاوره تحصیلی. ما متخصص در امور ویزای تحصیلی کانادا و مهاجرت به کانادا هستیم. حتی ما در سایت اصلی خود مصاحبه با متقاضی ویزای تحصیلی کانادا را قرار دادیم تا شما از رضایت مشتریان ما مطمئن شوید. به ما اعتماد کنید و همین الان تلفن را بردارید. شماره تماس: 02148000957

سوالات متداول در زمینه تحصیل در آلبرتا

سنت ما در همه مقالات سایت حامی مهاجر این است که پرسش‌های پرتکرار هر موضوع را در این بخش بیاوریم و به تک تک آنها پاسخی درخور دهیم. اینجا نیز همین کار را کرده‌ایم و سوالاتی که کاربران مختلف پرسیده‌اند را جواب داده‌ایم. مختصر، مفید و دقیق. پس ادامه مطلب را بخوانید:

بهترین کالج آلبرتا کدام است؟

پرطرفدارترین کالج‌ها شامل کالج بو ولی، کالج پلی تکنیک رد دیر، مؤسسه تکنولوژی آلبرتای جنوبی، کالج نورکوئست ادمونتون هستند.

بهترین دانشگاه آلبرتا کدومه؟

دانشگاه آلبرتا و کلگری در لیست بهترین‌های استان آلبرتا و کشور کانادا هستند. 

بهترین شهر استان آلبرتا برای تحصیل کدام است؟

شهرهای ادمونتون، کلگری بهترین شهرهای استان آلبرتا محسوب می‌شوند و برای زندگی مناسب هستند.

تحصیل در آلبرتا محدودیت سنی دارد؟

به‌جز در مقطع مدارس که افراد بر اساس محدودیت سنی شروع به تحصیل می‌کنند، در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری این محدودیت سنی وجود ندارد. البته آنچه که مهم است نداشتن گپ تحصیلی است.

شرایط آب و هوای استان آلبرتا چگونه است؟

زمستان‌های خشک و سردی دارد و تابستان‌های آن گرم و مرطوب است. همچنین آب‌وهوای آن در دسته آب‌وهوای قاره‌ای قرار می‌گیرد.

استان آلبرتا چند دانشگاه و کالج دارد؟

12 دانشگاه و 10 کالج دارد. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0