در این مطلب به معادل سازی نظام تحصیلی دو کشور ایران و کانادا پرداخته شده است. همچنین تلاش شده تا به تفاوت و شباهت های این دو نظام تحصیلی از جهت هایی پرداخته شود.

معادل سازی مقاطع  و مدارک تحصیلی در ایران و کانادا

مقاطع تحصیلی ابتدایی در ایران و کانادا

با اخرین تغییرات اعمال شده در نظام تحصیلی ایران که از سال 92 آغاز گردیده است، دانش آموزان از سن 6 سالگی وارد پایه اول ابتدایی شده و پس از سپری کردن 6 پایه تحصیلی، مقطع ابتدایی را به اتمام می رسانند.

 در کشور کانادا نیز دانش آموزان از سن 6 سالگی وارد مقطع ابتدایی (elementary  یا primary) می شوند و با سپری کردن 5 پایه تحصیلی این دوره را به پایان می رسانند. 

بنا براین مقطع ابتدایی در کشور ایران تا پایه 6ام و در کشور کانادا تا پایه 5ام است.

مقاطع تحصیلی متوسطه در ایران و کانادا

در کشور ایران دانش آموزان پس از اتمام مقطع ابتدایی وارد مقطع متوسطه اول ( راهنمایی) شده که از پایه هفتم آغاز و در پایه نهم به پایان می رسد. بعد از سپری کردن این دوره دانش آموزان وارد مقطع متوسطه دوم ( دبیرستان) خواهند شد که  پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم را در بر میگیرد.

در کانادا نیز دانش آموزان پس از اتمام مقطع ابتدایی (elementary) وارد مقطع متوسطه (Secondary) می شوند. دوره متوسطه خود نیز به دو بخش middle school (معادل با مقطع راهنمایی) و high school (معادل با دبیرستان) تقسیم می شود. در دوره middle school دانش آموزان سه پایه تحصیلی ششم، هفتم و هشتم را سپری کرد و پس اتمام آن پایه های نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم را در مقطع high school به پایان رسانده و قادر خواهند بود تا مدرک دیپلم خود را اخذ نمایند.

مدارس کانادا همانند آمریکا در ماه آگوست یا اوایل سپتامبر آغار شده و تا اواخر ماه می ادامه خواهد داشت.

مقطع کارشناسی در ایران و کانادا

در کشور ایران مقطع کارشناسی خود به دو بخش کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته (ویژه دانشجویان کاردانی) تقسیم می شود. به طور معمول دانشجویان کارشناسی پیوسته پس از 4 سال تحصیل و سپری کردن حدود 140 واحد درسی می توانند مدرک لیسانس خود را اخذ کنند.

 در سیستم آموزشی کانادا دانشجویان کارشناسی پیوسته (undergraduate program) با سپری کردن 4 سال تحصیلی و در طی 8 ترم قادر خواهند بود تا مدرک لیسانس خود (bachelor’s degree) را اخذ نمایند. در کشور کانادا دانشجویان  کالج (شبیه به دوره کاردانی) نیز با سپری کردن 2 الی 4 سال می توانند مدرک کاردانی ((Associate’s degree را دریافت کنند.

مقطع کارشناسی ارشد در ایران و کانادا

در کشور ایران دانشجویان کارشناسی ارشد با گذراندن  32 واحد درسی می توانند به مدرک فوق لیسانس دست یابند.

در کانادا دانشجویان کارشاسی ارشد (معادل با post graduate) نیز با سپری کردن 30 الی 33 واحد تحصیلی قادر هستند تا مدرک فوق لیسانس (master’s degree)  خود را دریافت کنند.

مقطع دکتری در ایران و کانادا

در ایران جهت دریافت مدرک دکتری گذراندن 36 واحد درسی  که نیمی از آن شامل کلاس های حضوری و نیم دیگر جهت آماده سازی پروژه یا تز دکتری می شود لازم است و چیزی حدود 4 الی 6 سال زمان می برد.

در دانشگاه های کانادا به طور میانگین جهت دریافت مدرک دکتری (phd) 4 سال تحصیلی لازم است که این زمان برای دانشجویان بین المللی بیشتر نیز می باشد.

در جدول زیر چکیده ای از مطالب فوق ذکر شده است.

معادل مدرک در ایران

معادل مدرک در کانادا

پیش دانشگاهی

دیپلم (Diploma)

کاردانی

Associate’s degree

کارشناسی

Undergraduate’s degree  یا bachelor’s degree

کارشناسی ارشد

graduate’s degree یا master’s degree

دکتری / پزشک عمومی

PhD

پزشک متخصص

Postdoc

 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0