50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل در کالج های کانادا

کالج های کانادا (رشته ها + شرایط سنی + هزینه)

چشمانتان را ببندید و تصور کنید در یکی از بهترین موسسات آموزشی جهان، درحال تحصیل هستید! این رویا نیست! اتفاقی هیجان‌انگیز و قابل انجام است. در این مقاله قصد داریم راهنماییتان کنیم تا یک راه میانبر را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کنید. 

وقتی عبارت مهاجرت تحصیلی را می‌شنوید، ناخودآگاه به یاد دانشگاه می‌افتید. اما این تنها یکی از گزینه‌هاست. گزینه دیگری هم وجود دارد که بسیار در دسترس است و به شما قدرت انتخاب بیشتری می‌دهد. آن چیست؟

حتما واژه کالج را شنیده‌اید! اشتباه نکنید اصلا هیچ ربطی به دانشگاه ندارد و تقریبا شرایطش متفاوت است. حالا برای اینکه طعم تحصیل در بهترین کالج‌های جهان را بچشید، چه کشوری بهتر از کانادا. کالج های کانادا مانند دانشگاه‌هایش از شهرت جهانی برخوردارند و دانشجویان بین‌المللی زیادی برای تحصیل در کانادا به سراغ این گزینه می‌روند.

می‌خواهید بدانید راه تحصیل در این کالج‌ها چیست؟ پس وقت آن است برای خواندن این مقاله آماده شوید!

کالج های کانادا

اولین تفاوت کالج با دانشگاه در کانادا مدت زمان تحصیل است. به طور معمول ارائه مدارک دانشگاهی با برنامه‌های چهار یا پنج ساله انجام می‌شود، در‌حالی‌که مدت زمان تحصیل در کالج کوتاه‌تر است. این زمان کاملا بستگی به دوره انتخابی و نوع رشته شما دارد که از 8 ماه تا 4 سال طول می‌کشد.

البته درحال‌حاضر، تفکیک بین کالج و دانشگاه از لحاظ مدرک کارشناسی، چندان مقدور نیست؛ زیرا بسیاری از کالج‌ها، مدارک کارشناسی نیز ارائه می‌دهند. تفاوت آنها با دانشگاه در برنامه‌های آنهاست. در کالج، به‌طور معمول یک موضوع را مطالعه خواهید کرد. درحالی‌که در دانشگاه، علاوه‌بر موضوع رشته تحصیلی خود، کلاس‌های زیادی در سایر زمینه‌ها خواهید داشت تا تحصیلات کاملی کسب کنید.

تفاوت بین کالج های کانادا و دانشگاه

دانشگاه‌های کانادا تمایل دارند دانش نظری و برنامه‌های پژوهشی داشته باشند و به دانشجویان این امکان را می‌دهند که در رشته تحصیلی انتخابی خود تخصص علمی لازم را کسب کنند.

از سوی دیگر، کالج‌ها معمولا آموزش عملی و توسعه مهارت را در الویت قرار می‌دهند. برنامه‌های آنها برای ارائه مهارت‌های عملی به دانش‌آموزان برای مشاغل و صنایع خاص مانند مراقبت‌های بهداشتی، فناوری، تجارت و مشاغل طراحی شده است.

شرایط تحصیل در کالج های کانادا

به‌طور کلی کالج‌ در کانادا به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. اول از همه بگوئیم که شرایط تحصیل در هرکدام از کالج‌های خصوصی و دولتی مطابق با قوانینی‌ست که توسط خود کالج اطلاع‌رسانی می‌شود. بنابراین مرجع اطلاعات شما بایستی وبسایت رسمی کالج باشد. همچنین مانند تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در کالج‌های این کشور نیاز به دریافت استادی پرمیت کانادا دارید.

اما باید بدانید که شرایط تحصیل در کالج های کانادا معمولا نسبت به دانشگاه ساده‌تر بوده و پیش نیازهای کمتری دارد. اگر بخواهیم کالج را با سیستم تحصیلی ایران مقایسه کنیم، در واقع کالج‌ها همان مراکز آموزشی فنی و حرفه‌ای در کانادا به شمار می‌آیند که نقش اصلی آن‌ها آماده‌سازی نیروی کار برای ورود به بازار کار است. در حالیکه دانشگاه‌های کانادا متقاضیان را برای هدف‌های آکادمیک آماده می‌کنند.

شرایط سنی برای تحصیل در کالج کانادا

خوشبختانه شرایط سنی در این خصوص وجود ندارد. البته میزان سن شما باید برای مسئول بررسی پرونده‌تان در کالجی که برای تحصیل انتخاب کرده‌اید، توجیه‌پذیر باشد. همچنین این فاکتور اگرچه در صدور ویزای تحصیلی جزو معیارهای اصلی نیست؛ اما به‌هرحال آفیسرهای اداره مهاجرت ممکن است برای متقاضیانی با سن‌های بالای 40 سال حساسیت بیشتری نشان دهند.

شرط پذیرش کالج کانادا بدون مدرک زبان

3 دسته از افراد می‌توانند بدون مدرک زبان در کانادا پذیرش تحصیلی بگیرند:

 • افرادی که در کالج‌های کانادا بدون مدرک زبان پذیرش دریافت می‌کنند.
 • افرادی که تحصیلات قبلی خود را در کشوری انگلیسی زبان گذارنده باشند.
 • افرادی که قبل از شروع کلاس‌های دانشگاه در دوره‌های فشرده زبان در کانادا شرکت می‌کنند.

پذیرش در کالج های کانادا بدون مدرک زبان

البته در نظر داشته باشید این شرایط فقط برای تعداد محدودی از کالج‌هاست و اکثر کالج‌ها به مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی نیاز دارند. برای مثال کالج کامبرین به غیر از آیلتس، بسیاری دیگر از آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی مانند تافل، PTE و Duolingo را می‌پذیرد. دانش‌آموزان همچنین می‌توانند در برنامه انگلیسی برای مقاصد علمی (EAPP) ثبت‌نام کنند که بسته به سطح تخصص آنها بین 4 تا 10 ماه طول می‌کشد. آنها پس از اتمام EAPP در برنامه‌های دیپلم یا گواهی پذیرفته خواهند شد. همچنین کالج‌های اوکاناگان و کالج سنکا نیز بدون آیلتس، پذیرش می‌دهند.

ددلاین کالج های کانادا

تا زمانی که ظرفیت در یک برنامه کالج باقی مانده باشد، می‌توانید برای آن درخواست دهید اما برخی رشته‌ها و کالج‌ها به دلیل تقاضای زیاد، ممکن است به سرعت پر شوند و تکمیل ظرفیت داشته باشند؛ بنابراین بهتر است زمان شروع کالج‌های کانادا را بدانید. 

به‌محض اینکه برنامه آنلاین در ماه اکتبر در دسترس قرار گرفت، بهتر است درخواست خود را قبل از 1 فوریه برای کالج موردنظر ثبت کنید. ددلاین پذیرش به صورت زیر است: 

اوایل اکتبر (October)

برنامه کالج‌ها باز می‌شود (برای سال تحصیلی بعد یعنی اوت تا ژوئیه)

نوامبر (November)

اولین زمان پیشنهاد پذیرش از سمت کالج‌ها

فوریه (February)

بررسی درخواست‌ها به الویت توسط کالج‌ها

مه (may)

آخرین مهلت تایید پیشنهادهای پذیرش

ژوئن (June)

واریز شهریه‌ها به کالج پذیرفته شده

بهترین کالج های کانادا

10 مورد از برترین کالج‌های کانادا طبق گزارش رتبه‌بندی تایمز در سال 2024 به شرح زیر است:

 • کالج سلکرک (Selkirk College): در رشته‌های سلامت روان و تربیت بدنی بهترین است.
 • کالج کانستوگا  (Conestoga College): تخصص‌اش آموزش دانشجویان در رشته‌های مرتبط با فناوری است.
 • کالج لویالیست (Loyalist College): در سال 2021 رتبه یک تحقیقات صنعتی در کانادا را کسب کرده است. 
 • کالج لمبتون (Lambton College): بهترین رشته‌های آن هنرهای کاربردی، مدیریت کسب‌و‌کار و مراقبت‌های بهداشتی است. 
 • کالج داگلاس (Douglas College): محبوب‌ترین رشته‌های این کالج روانشناسی، تجارت و امور مالی است.
 • کالج هامبر (Humber College): معتبرترین مدارک را در رشته‌های مدیریت بازرگانی، تبلیغات و بازاریابی و امور مالی ارائه می‌دهد و برگزارکننده برنامه‌های مختلف ESL (مدرک زبان) آنلاین است.

بهترین کالج های کانادا

 • کالج سنتنیال (Centennial College): قدیمی‌ترین کالج استان انتاریو که با بودجه‌ی عمومی و دولتی اداره می‌شود. همچنین در رشته‌های تجارت، هنر، هوانوردی، گردشگری و مهندسی سرآمد است.
 • کالج جورج براون (George Brown College):  تحصیل در این کالج همراه با تضمین کار است. بورسیه‌های متنوعی دارد و به دانشجویان نیازمند، وام پرداخت می‌شود.
 • کالج سنکا (Seneca College): دو دپارتمان این کالج به رشته‌های هنری اختصاص دارد و دوره‌های آموزشی متنوعی در حوزه‌های علوم بهداشتی، مهندسی و کسب‌وکار ارائه می‌دهد.
 • کالج موهاک (Mohawk College): رتبه اول را در لیست بهترین کالج‌های تورنتو دارد و برای 7 سال متوالی برنده‌ جایزه ملی دانشجویان خلاق شده است.

نکته: این رتبه‌بندی بر اساس آموزش کلاس درس و آموزش عملی از طریق مربیگری فردی، آموزش گروهی، سخنرانی‌های مهمان، جلسات آزمایشگاهی، فرصت‌های تحقیق و نوآوری و کارآموزی متناسب با اهداف هر دوره انجام شده است.

رشته های کالج در کانادا

رشته ‌های کالج کانادا از تنوع زیادی برخوردارند و طیف گسترده‌ای از شاخه‌های فنی‌و‌مهندسی، علوم پایه و علوم انسانی را در بر می‌گیرد. همچنین به موضوعاتی می‌پردازند که معمولا برای بازار کار مناسب هستند و همان چیزی را آموزش می‌دهند که عموم کارفرمایان کانادا از کارمندان خود انتظار دارند. آنچه در بخش بعد می‌خوانید بهترین‌ها را معرفی کرده است.

بهترین رشته های کالج کانادا

اطلاع از بهترین رشته‌های کالج کانادا می‌تواند شما به انتخاب هدفمند نزدیک کند تا با آموزش رشته‌ای مناسب، وارد بازار کار موردعلاقه خود شوید و درآمد بالایی کسب کنید. چند مورد از بهترین رشته‌های قابل تحصیل در کالج‌ها عبارتند از: 

مهندسی عمران

پرستاری

مهندسی تخصصی

مدیریت کسب‌وکار

مهندسی نرم‌افزار

علوم زمین

سرمایه‌گذاری

مهندسی نفت یا شیمی

داروشناسی

حقوق

بازی

فناوری اطلاعات

مهندسی

بازاریابی

خدمات جامعه

رشته‌های فناوری اطلاعات، کسب‌وکار و پرستاری اغلب در میان پررشدترین مشاغل در ده سال آینده ذکر می‌شوند. برای اطلاع بیشتر راجع‌به رشته‌ها، می‌توانید به مقالات حامی مهاجر مراجعه کنید. برای مثال در کالج شبانه روزی بیشاپ تعداد زیادی از رشته‌های متنوع قابل تحصیل وجود دارد که با ویژگی شبانه‌روزی بودن این موسسه، تعداد دانشجویانی که از آن استقبال می‌کنند، بالاست.

دوره ‌های یکساله کالج در کانادا

در کالج‌های کانادا دیپلم‌ها و گواهینامه‌ها در رشته‌های متنوعی ارائه می‌شوند که مدت دوره و شرایط پذیرش ممکن است بسته به کالج انتخابی شما متفاوت باشد؛ اما به‌صورت کلی دوره‌های آموزشی کالج‌ها به موارد زیر دسته‌بندی می‌شوند:

 • دوره DEC. (پیش‌نیاز: دیپلم)
 • دوره دیپلما (پیش‌نیاز: دیپلم و پیش دانشگاهی)
 • دوره سرتیفیکیت (‌پیش نیاز: دیپلم)
 • دوره پست بچلر (‌پیش نیاز: لیسانس)
 • دوره بچلر (پیش‌نیاز: دیپلم / این دوره معادل دوره لیسانس است.)

نکته 1: به غیر از دوره بچلر، سایر دوره‌هایی که در بالا آمده است، در قالب دوره‌های یکساله ارائه می‌شوند.

نکته 2: در برخی از استان‌های کانادا مانند استان کبک دانش‌آموزان پس از تحصیل در دوره متوسطه می‌توانند در یک دوره دو ساله کالج های دولتی کانادا ثبت‌نام کنند و پس از آن به ادامه تحصیل در دانشگاه بپردازند. بنابراین با اخذ ویزای دانش آموزی کانادا هم می‌توان در این نوع کالج‌ها تحصیل کرد.

هزینه کالج در کانادا

هزینه‌های تحصیل بسته به موسسه دارد و ممکن است بسیار متفاوت باشد. هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا برای دانشجویان دانشگاه‌ها معمولاً بیشتر است. در حالی که کالج‌ها برنامه‌های مقرون‌به‌صرفه‌تری ارائه می‌دهند. همچنین با توجه به رشته تحصیلی، تنوع قابل توجهی وجود دارد: برنامه‌های STEM و مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی هزینه بیشتری نسبت به برنامه‌های هنر و علوم انسانی دارند.

بااین‌حال، اگرچه دانشگاه‌ها اغلب شهریه‌های بالاتری دریافت می‌کنند، اما گزینه‌های بودجه و بورس تحصیلی بیشتری را برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی ارائه می‌دهند، در حالی که چنین فرصت‌هایی در کالج‌ها کمتر رایج است.

هزینه کالج در کانادا

شهریه کالج‌ها باید با توجه به رشته و استان موردنظر شما تعیین شود. چند مورد از شهریه‌های سالانه جاری برای مدارک تحصیلی در برنامه‌های مرتبط کالج‌ها به شرح زیر است:

نام کالج

شهریه سال اول

کالج جورج براون

17,913 دلار کانادا

کالج کمبرین

13,453 دلار کانادا

کالج لمبتون

13,530 دلار کانادا

کالج موهاک

16,128 دلار کانادا

کالج نیاگارا

15,453 دلار کانادا

نکته: میانگین هزینه‌ کالج‌های تورنتو بین 13,000 تا 18,000 دلار کاناداست. شهر تورنتو همیشه برای اقامت دانشجویان استقبال زیادی داشته؛ پس اطلاع از بهترین کالج‌های آن می‌تواند به شما کمک کند. همچنین برای اطلاع از بورسیه تحصیلی رایگان کانادا می‌توانید به مقالات ما در وبسایت حامی مهاجر رجوع کنید.

ارزانترین کالج های کانادا

حالا که با لیستی از بهترین کالج‌های کانادا آشنا شدید، شاید این جمله در ذهنتان خطور کند که ارزان ‌ترین کالج‌های کانادا کدام است؟ برای همین جدول زیر را برای شما آماده کرده‎‌ایم. با ذکر این نکته همه این کالج‌ها دارای مجوز کار هستند:

نام کالج

شهریه

کالج bow valley

بین 6,000 تا 18,000 دلار کانادا

کالج هنرهای کاربردی و فناوری Fanshawe

بین 13,000 تا 15,000 دلار کانادا

کالج سنت لارنس

حدودا 15,000 دلار کانادا

کالج نیاگارا

هر ساعت 420 دلار

کالج آلگونکوین

بین 14,000 تا 22,000 دلار کانادا

کالج شریدان

بین 7,000 تا 14,000 دلار کانادا

کالج هامبر

بین 7,000 تا 23,000 دلار کانادا

کالج کونستوگا

بین 10,500 تا 22,000 دلار کانادا

کالج سنکا  

بین 13,000 تا 26,000 دلار کانادا

نکته: مجوز کار پس از تحصیل یا همان PGWP مدرکی‌ست که به دانشجویان اجازه می‌دهد پس از اتمام تحصیلات خود در بازار کار کانادا شغل مورد نظر خود را پیدا کنند. لازم به ذکر است که موسسه حامی مهاجر خدمات پذیرش در کالج‌هایی را برای متقاضیان ارائه می‌دهد که دارای مجوز کار بعد از تحصیل باشند و هیچ مسئولیتی در قبال پذیرش در کالج‌های فاقد این مجوز را ندارد.

لیست کالج های کانادا

در این بخش لیست کالج‌ های کانادا را به تفکیک استان آورده‌ایم. مهمترین آنها را در جدول زیر نام بردیم که براساس اعتبار مدرک انتخاب شدند. همچنین شما می‌توانید برای اطلاع از دانشگاه‌های این کشور، به مقاله لیست دانشگاه های کانادا مراجعه کنید.

 

 

بریتیش کلمبیا

کالج اسکندر Alexander college

موسسه فناوری بریتیش کلمبیا

British Columbia Institute of Technology

کالج کلمبیا Columbia College

کالج داگلاس Douglas College

 

 

آلبرتا

کالج بو ولی Bow Valley College

موسسه فناوری آلبرتای شمالی

Northern Alberta Institute of Technology (NAIT)

پلی‌تکنیک شمال غربی

Northwestern Polytechnic

کالج نورکوئست NorQuest College

 

 

انتاریو

کالج جورج براون George Brown College

کالج هامبر Humber College

کالج شریدان Sheridan College

کالج سنکا Seneca College of Applied Arts

and Technology

 

 

کبک

کالج داوسون Dawson College

کالج وانیر Vanier College

کالج روزمونت Collège de Rosemont

کالج آندره گراست Collège André-Grasset

 

 

ساسکاچوان

کالج ماتیو Collège Mathieu

موسسه فناوری هند ساسکاچوان

Saskatchewan Indian Institute of Technologies (SIIT)

کالج سانکرست

Suncrest College

 

نوا اسکوشیا

پردیس کشاوزی دالاهو

DalhousieAgricultural Campus

کالج اجتماعی نوا اسکوشیا

Nova Scotia Community College

کالج کیپ برتون Cape Breton University

 

 

مانیتوبا

کالج اجتماعی  Assiniboine

Assiniboine Community College

موسسه تجارت و فناوری مانیتوبا

Manitoba Institute of Trades and Technology

کالج دانشگاه نورث

University College of the North

نیوفاندلند و لابرادور

مرکز مطالعات پرستاری

Centre for Nursing Studies

کالج آتلانتیک شمالی

College of the North Atlantic (CNA)

 

نیوبرانزویک

کالج اجتماعی نیوبرانزویک

Collège communautaire du

Nouveau-Brunswick

دانشکده دریایی فناوری مریتیم

Maritime College of Forest Technology

کالج صنایع دستی و طراحی

New Brunswick College of Craft and Design

مزایای کالج های معتبر کانادا

طبق گزارش USNews & World در سال 2023، کانادا در رتبه سوم جهانی بهترین کیفیت زندگی قرار دارد و با بیش از 250 قوم به همراه بیش از 200 زبان از سراسر جهان و 70 زبان بومی مکان خوبی برای مهاجران است. بنابراین این ویژگی می‌تواند از مزایای بسیار مطرح تحصیل در کالج‌های این کشور به شمار ‌آید. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از بین 8000 کالج و 16000 برنامه آموزشی انتخاب کنند و کمتر کسی‌ست که رشته مورد علاقه خود را در این کالج‌ها نیابد.

علت اینکه دانشجویان بسیاری، تحصیل در کالج‌های کانادا را انتخاب می‌کنند را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

مزایای تحصیل در کالج های کانادا

سخن پایانی

تا اینجای کار متوجه شدید که تحصیل در کالج‌های کانادا یک گزینه در دسترس برای ادامه مسیر حرفه‌ای و علمی شماست. می‌توانید کالج‌های دولتی یا خصوصی را انتخاب کنید و از میان هزاران برنامه آموزشی یکی را برگزینید.

البته همین تنوع کالج‌ها و رشته‌ها می‌تواند سردرگم‌تان کند. همچنین انتخاب کالجی که مدرک معتبر داشته باشد و مجوز کار ارائه دهد دشوار است. برای همین رسالت ما در حامی مهاجر همین است که شما را از سردرگمی نجات دهیم و کاری کنیم که درست به هدف بزنید. برای دریافت مشاوره برای انتخاب بهترین کالج یا دانشگاه های کانادا منتظر شما هستیم، کافیست تماس بگیرید: 02148000957 

حامی مهاجر بی حد و مرز در کنار شماست تا به رویای خود در کشوری با امکانات پیشرفته مانند آمریکا، کانادا، ایتالیا و آلمان برسید. پس تا اولین قدم را برای رسیدن به رویایتان بردارید!

سوالات متداول درباره کالج های کانادا 

در ادامه برخی از سوالات پرتکرار شما عزیزان پاسخ داده شده است. در صورت داشتن هرگونه سوال دیگری می‌توانید با تلفن موسسه تماس گرفته یا در کامنت‌ها سوال خود را بنویسید. 

آیا اقامت کانادا از طریق کالج امکانپذیر است؟

بله. برای دانشجویان کالج شرایط اقامت تحصیلی در کانادا وجود دارد. همچنین به‌محض فارغ‌التحصیل شدن از کالج‌های کانادا اگر مدرک شما با مجوز کار باشد، امکان اخذ اقامت از راه‌های مختلف وجود دارد. البته هرکدام از یازده استان کانادا شرایط خاصی برای اقامت پس از تحصیل دارند که باید با توجه به این شرایط اقدام کنید. البته به نوع کالج و نوع دوره نیز بستگی دارد و برخی از کالج‌ها امکان دریافت اجازه کار و اقامت به فارغ‌التحصیلان نمی‌دهد.

بهترین کالج تورنتو کدام است؟

کالج سنتینال در تورنتو بهترین و پراستقبال‌ترین کالج است. همانطور که در مقاله اشاره شد کالج‌هایی مانند آلگانکوین، سنکا، IBT و هامبر نیز از بهترین‌های تورنتو هستند. 

کانادا چند کالج دارد؟

حدودا 5000 کالج در کانادا وجود دارد که به برترین آنها در مقاله اشاره شد. 

کدام شهرها در کانادا کالج دارند؟

استان‌هایی مانند انتاریو، ساسکاچوان، کبک، آلبرتا و دیگر مواردی که کالج‌های معروف در آنها قرار دارند، در مقاله ذکر شده است. 

میانگین هزینه تحصیل در کالج ‌های کانادا چقدر است؟

میانگین هزینه تحصیل در کالج‌های کانادا کمتر از دانشگاه‌هاست و حدودا بین 13,000 تا 18,000 دلار کاناداست. 

شرایط اقامت در کانادا با تحصیل در کالج چیست؟

شما می‌توانید در زمان تحصیل از خوابگاه‌های دانشجویی استفاده کنید. برای اطلاع بیشتر به مقاله خوابگاه دانشجویی در کانادا مراجعه کنید. 

کالج‌ هایی بدون مدرک زبان در کانادا کدام اند؟

کالج کامبرین به غیر از آیلتس، بسیاری دیگر از آزمون‌های مهارت انگلیسی مانند تافل،    PTE  و  Duolingoرا می‌پذیرد. دانش‌آموزان همچنین می‌توانند در برنامه انگلیسی برای مقاصد علمی (EAPP)  ثبت‌نام کنند که بسته به سطح تخصص آنها بین 4 تا 10 ماه طول می‌کشد. آنها پس از اتمام EAPP در برنامه‌های دیپلم یا گواهی پذیرفته خواهند شد.
همچنین کالج‌های اوکاناگان و کالج سنکا نیز بدون آیلتس، پذیرش می‌دهند. 

کالج ‌های مورد تایید اداره مهاجرت کانادا کدامند؟ 

5 مورد از برترین کالج‌هایی که در DLI (Designated Learning Institution) یا موسسات آموزشی منتخب کانادا مورد تایید است عبارت‌اند از: کالج سنتنیال، کالج سنکا، کالج گرجستان، کالج هامبر و کالج موهاک. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0