کشور کانادا یکی از بزرگترین مقاصد تحصیلی در جهان است. سطح بالای دانشگاه های کانادا، مهاجرت پذیر بودن کشور کانادا و ارزان بودن هزینه تحصیل در کانادا نسبت به آمریکا و انگلیس باعث شده است که سالانه دانشجویان زیادی به منظور تحصیل وارد کانادا شوند. ما قبلا در مقاله تحصیل در کانادا به صورت کلی درباره چگونگی اخذ ویزای تحصیلی کانادا و هزینه تحصیل در کانادا صحبت کردیم. در این مطلب قصد داریم به صورت اختصاصی در مورد تحصیل در مدارس کانادا صحبت کنیم.

در این مقاله موضوعات مهم مدارس کانادا برای مهاجران و دانش آموزان خارجی، یعنی مسائلی همچون سیستم آموزشی مدارس کانادا (سیستم آموزشی بین المللی IB، سیستم آموزشی کانادایی، سیستم آموزشی آمریکا ) ، انواع مدارس کانادا ، نحوه اخذ ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا ، هزینه مدارس خصوصی در کانادا و شرایط سنی تحصیل در مدارس کانادا بررسی شده و همچنین بهترین مدارس کانادا برای تحصیل نیز معرفی خواهند شد.

موسسه حامی مهاجر تخصص ویژه و تجربه‌ای طولانی در زمینه اموری همچون اخذ انواع ویزای کانادا، اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا ، اخذ اقامت دائم کانادا ، برنامه مهاجرت کاری کانادا ( اکسپرس اینتری ) ، پرداخت شهریه دانشگاه کانادا، و ثبت شرکت در کانادا دارد. در صورت نیاز به مشاوره‌های اختصاصی و دریافت کمک می‌توانید به وسیله شماره 02148406 با کارشناسان موسسه حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

تحصیل در مدارس کانادا

متقاضیانی که قصد دارند فرزند خود را برای تحصیل به کانادا بفرستند، سوالات و نگرانی‌های زیادی در رابطه با تحصیل در مدارس کانادا دارند. هدف از نوشتن این مطلب ارائه یک راهنمای کامل برای چگونگی تحصیل در مدارس کانادا برای دانش آموزان خارجی است و به تمام نکات مهم درباره تحصیل در کانادا پرداخته می‌شود. در ابتدا به بررسی سیستم های آموزشی رایج در مدارس کانادا پرداخته و درباره سیستم آموزشی بین المللی (IB) ، سیستم آموزشی کانادایی و سیستم آموزشی آمریکایی توضیح خواهیم داد.

در قسمت های بعدی به توضیح انواع مدرسه در کانادا می‌پردازیم، درباره مدارس عمومی و خصوصی کانادا و تفاوت های آن صحبت خواهیم کرد، درباره مدارس روزانه و مدارس شبانه روزی کانادا ( یا همان بوردینگ اسکول ) مطالبی کرده و بهترین مدارس کانادا برای دانش آموزان خارجی را معرفی خواهیم کرد. در انتها نیز هزینه تحصیل در مدارس کانادا را بیان خواهیم کرد. با خواندن این مطلب با تمام نکات مهم درباره انتخاب مدرسه در کانادا آشنا خواهید شد و تصمیم گیری آسان تر و بهتری انجام می‌دهید. همچنین نکات دیگری در مورد نحوه اخذ ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا و شرایط همراهی پدر و مادر با دانش آموزان خارجی در کانادا توضیح خواهیم داد تا اطلاعات شما در زمینه تحصیل در مدارس کانادا کامل شود. بنابراین توصیه می‌کنیم که حتما تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مدارس کانادا برای مهاجران و دانش آموزان خارجی

دانش آموزان خارجی به دو صورت می‌توانند از امکانات تحصیلی مدارس کانادا استفاده کنند:

  • دانش آموزان خارجی که به عنوان زیر مجموعه ویزای پدر و مادر خود به کانادا می‌آیند : در واقع این دسته از دانش آموزان دارنده اصلی ویزا به حساب نمی‌آیند و تحت ویزای پدر و مادر خود به کانادا وارد شده‌اند. این دانش آموزان تا زمانی که پدر و مادرشان در کانادا اقامت دارند، می‌توانند به تحصیل در مدارس کانادا بپردازند و حتی می‌توانند تحت شرایطی از تحصیل رایگان در مدارس دولتی کانادا نیز بهره‌مند شوند.
  • دانش آموزان خارجی که با ویزای تحصیلی مستقل وارد کانادا می‌شوند : کانادا برای تحصیل دانش‌آموزان خارجی در مدارس کانادا، ویزای تحصیلی صادر می‌کند. دانش آموزان خارجی با دریافت پذیرش تحصیلی از مدارس کانادا می‌توانند تقاضای ویزای تحصیلی کانادا کنند و پس از صدور ویزا وارد خاک کانادا شوند. دانش آموزان خارجی با داشتن ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا می‌توانند تا پایان مدت تحصیل خود در کانادا اقامت داشته باشند و حتی در صورت لزوم پدر و مادرشان را به همراه خود به کانادا بیاورند. این دسته از دانش آموزان خارجی فقط می‌توانند در مدارس خصوصی و شبانه روزی کانادا تحصیل کنند. در ادامه بیشتر در مورد شرایط اخذ ویزای دانش آموزی و نحوه همراهی پدر و مادر با دانش آموزان در کانادا صحبت خواهیم کرد.

سیستم آموزشی مدارس کانادا

در کشور کانادا سه سیستم آموزش رایج وجود دارد که هر یک از مدارس کانادا با توجه به نیاز خود یکی از آن‌ها را ارائه می‌کند. برخی از مدارس خصوصی کانادا هر سه سیستم آموزشی را ارائه می‌کنند و دانش آموزان می‌توانند برنامه آموزشی مورد نظر خود را انتخاب کنند. در ادامه به معرفی سیستم های آموزشی مدارس کانادا پرداخته و آن ها را توضیح خواهیم داد.

  سیستم آموزشی بین المللی IB

سیستم آموزشی IB که در نهایت منجر به اخذ دیپلم بین المللی (International Baccalaureate) می‌شود، در سال 1968 و در مدارس بین المللی سوییس به وجود آمد و هم اکنون در بیش از 3000 مدرسه از 140 کشور جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این سیستم آموزشی رویکردی بین المللی برای آموزش در نظر گرفته می‌شود و سعی می‌شود تا دانش آموزان با زبان و فرهنگ کشورهای دیگر جهان نیز آشنا شوند. دوره آموزشی IB یک دوره دو ساله بسیار فشرده و به هم پیوسته است که نیاز به پشتکار و تلاش مطالعاتی بسیار زیادی دارد. پس از این دوره فشرده، امتحانات نهایی برگزار می‌شود و تمام موارد آموزش داده شده از ابتدا تا انتهای دوره آموزشی مورد آزمون قرار می‌گیرد.

بنابراین سیستم آموزشی بین المللی IB مخصوص دانش آموزان سخت کوشی است که می‌توانند در یک بازه زمانی کوتاه مطالب زیادی را یاد گرفته و در آزمون های نهایی نیز موفق شوند. این سیستم آموزشی بسیار بهینه طراحی شده است و علاوه بر تحصیل علم بر روی رشد مهارت های فردی و اجتماعی نیز تمرکز ویژه ای دارد. دیپلم بین‌المللی IB توسط بسیاری از دانشگاه های جهان، به عنوان یک مدرک تحصیلی بسیار معتبر مورد قبول قرار می‌گیرد.

سیستم آموزشی کانادایی

نوعی سیستم آموزشی است که در بیشتر مدارس دولتی کانادا مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این سیستم دانش آموزان دروسی مانند انگلیسی، فرانسوی (به عنوان زبان دوم) ، ریاضیات، تاریخ کانادا را می‌خوانند. در انتهای هر سال نیز دانش آموزان باید حداقل 75 درصد نمره قبولی را کسب کنند و 40 ساعت نیز در خدمات اجتماعی کارآموزی کنند. دانش آموزان پس از کسب حداقل نمرات قبولی و اتمام دوره آموزشی دیپلم کانادایی دریافت می‌کنند. دیپلم کشور کانادا مدرکی معتبر برای حضور در دانشگاه های کانادا و سایر دانشگاه های کشورهای خارجی همچون آمریکا و انگلیس است.

سیستم آموزشی آمریکایی

سیستم آموزشی آمریکایی در واقع سیستم استاندارد تحصیل در مدارس کشور آمریکاست. البته نام این سیستم آموزشی کمی اشتباه برانگیز است، چرا که مدارس هر یک از ایالات کشور آمریکا تقریبا سیستم آموزشی بومی شده خود را اجرا می‌کنند و سیستم آموزشی در تمام مدارس آمریکا به یک شکل نیست. سیستم آموزشی آمریکایی در واقع فقط یک سیستم آموزشی استاندارد است که مورد تایید کشور آمریکاست. دانش آموزانی که قصد دارند پس از فارغ التحصیلی از مدارس کانادا در دانشگاه های معتبر آمریکایی ادامه تحصیل دهند یا از بورسیه دانشگاه های آمریکا استفاده کنند، بهتر است که با سیستم آموزشی آمریکایی تحصیل کنند.

انواع مدارس در کانادا

مدارس در کانادا به دو دسته کلی مدارس دولتی و مدارس خصوصی تقسیم بندی می‌شوند، تحصیل در مدارس دولتی کانادا مخصوص شهروندان کانادا، دارندگان اقامت دائم کانادا و فرزندان اشخاصی است که با ویزای تحصیلی وارد کانادا شده‌اند. تحصیل در مدارس دولتی کانادا رایگان است و دانش آموزان این مدارس می‌توانند به رایگان از تمام خدمات آموزشی بهره‌مند شوند. مدارس دولتی کانادا فقط به صورت روزانه هستند و امکانات خوابگاهی و اسکان به منظور تحصیل دانش آموزان خارجی ندارند. همچنین سیستم آموزشی در مدارس دولتی کانادا، سیستم آموزشی کانادایی می‌باشد و در مدارس دولتی کانادا تنوع زیادی برای انتخاب سیستم آموزشی ندارید.

 تحصیل در مدارس دولتی کانادا برای دانش آموزان خارجی که با ویزای تحصیلی وارد کانادا شده‌اند، امکان‌پذیر نمی‌باشد. دانش آموزان خارجی برای تحصیل در کانادا باید از امکانات مدارس خصوصی کانادا استفاده کنند. مدارس خصوصی کانادا نسبت به مدارس دولتی کانادا دارای امکانات تحصیلی، تفریحی و ورزشی زیادتری هستند و برنامه های تقویتی و مهارتی بیشتری را نسبت به مدارس دولتی کانادا ارائه می‌دهند. در مدارس خصوصی امکان انتخاب سیستم های آموزشی گوناگون وجود دارد و دانش آموزان میان سیستم های آموزشی مختلف حق انتخاب دارند.

برای تحصیل در مدارس خصوصی کانادا نیاز به پرداخت شهریه می‌باشد و چنانچه والدین دانش آموز خارجی، تمکن مالی کافی برای پرداخت شهریه را نداشته باشند، برای دانش آموز ویزای تحصیلی کانادا صادر نمی‌شود. مدارس خصوصی کانادا بیشتر برای پذیرش دانش آموزان خارجی ایجاد شده‌اند و به همین دلیل امکان تحصیل در مدارس خصوصی کانادا در دو نوع روزانه و شبانه روزی (بوردینگ اسکول) وجود دارد. در قسمت های بعدی بیشتر درباره انواع مدارس خصوصی کانادا و میزان شهریه مدارس خصوصی کانادا صحبت خواهیم کرد و همچنین قصد داریم که تعدادی از بهترین مدارس کانادا برای دانش آموزان خارجی را نیز معرفی کنیم.

انواع مدارس خصوصی در کانادا

همانطور که گفتیم مدارس خصوصی در کانادا به دو نوع روزانه و شبانه روزی (بوردینگ اسکول) تقسیم بندی می‌شوند. مدارس خصوصی روزانه کانادا همانند مدارس عادی هستند. یعنی دانش آموزان مدت مشخصی از روز را به منظور تحصیل در مدرسه هستند و پس از پایان ساعت مدرسه به خانه خود مراجعه می‌کنند. دانش آموزان خارجی که قصد تحصیل در مدارس خصوصی روزانه کانادا را دارند، باید از برنامه Home stay برای اقامت دانش آموزی در کانادا استفاده کنند. در برنامه Home stay، یک خانواده کانادایی مسئولیت مراقب و نگهداری از دانش آموز را بر عهده می‌گیرد و بر طبق توافق نامه ای که بین والدین دانش آموز و یک خانواده کانادایی برقرار می‌شود، یک خانواده کانادایی موظف است تا در قبال دریافت مبلغ قرارداد از دانش آموز کانادایی مراقبت کند و نیازهای اقامتی و تحصیلی او را رسیدگی نماید.

برخی از مدارس خصوصی روزانه کانادا خانواده های معتمد به منظور برنامه Home stay  را به والدین دانش آموزان معرفی می‌کنند و نگرانی والدین در مورد این موضوع را برطرف می‌کنند. در ضمن امکان همراه شدن والدین با دانش آموز نیز وجود دارد و والدین می‌توانند همراه فرزند خود به کانادا بیایند و در حین تحصیل فرزند خود در کانادا از او مراقبت کنند. در چنین شرایطی نیازی به برنامهHome stay نیز نیست. توجه کنید که امکان تحصیل دانش آموزان خارجی در مدارس روزانه کانادا بدون همراهی والدین و بدون استفاده از برنامه Home stay وجود ندارد و در غیر این صورت دانش آموزان خارجی باید در مدارس شبانه روزی خصوصی یا همان بوردینگ اسکول کانادا تحصیل کنند.

مدارس خصوصی شبانه روزی کانادا یا بوردینگ اسکول ها ( Boarding school) مدارسی هستند که امکانات سکونتی و خوابگاهی برای دانش آموزان خود دارند و جز مدرسه های ایده آل برای دانش آموزان خارجی به حساب می‌آیند. والدین دانش آموزان خارجی می‌توانند با خیال راحت مسئولیت نگهداری از فرزندان خود را به بوردینگ اسکول های کانادا بسپارند. مدارس خصوصی شبانه روزی در کانادا برای همه ساعات اقامت دانش آموزان در مدرسه (روز های تعطیل و ساعت های غیر درسی) برنامه های تفریحی، مهارتی و تقویتی دارند و دانش آموزان خارجی ضمن تحصیل در مدارس شبانه روزی با تجربه زندگی کانادایی نیز آشنا خواهند شد.

امکانات خوابگاهی و سکونتی در بوردینگ اسکول های کانادا بسیار خوب و با کیفیت است. اتاق های مدارس شبانه روزی کانادا معمولا سه یا چهار نفره هستند و در هر اتاق برای هر دانش آموز علاوه بر تخت خواب میز مطالعه مجزا نیز وجود دارد. امکانات رفاهی همچون تلویزیون، آشپزخانه و لباسشویی اشتراکی نیز در این مدارس وجود دارد که با وجود آن ها دانش آموزان نیازی به بیرون رفتن از مدرسه ندارند.

محوطه های مدارس بوردینگ کانادا معمولا وسیع و سرسبز است و دارای امکانات تفریحی و ورزشی فراوان همچون باشگاه های ورزشی چند منظوره، استخر، کتابخانه های بزرگ، کافه تریاهای 24 ساعته و ... است. به همین دلیل بیشتر والدین تمایل دارند تا فرزندشان در مدارس خصوصی شبانه روزی کانادا تحصیل کند، چرا که مدارس بوردینگ برای تمام ساعت درسی و فراغت دانش آموزان برنامه های منظم و کاملی ارائه می‌کنند که موجب پرورش روحیه نظم در دانش آموز شده و مهارت های جسمی و فکری او را نیز ارتقا می‌دهند. به همین دلایل شهریه مدارس شبانه روزی خصوصی در کانادا نسبت به مدارس روزانه گران تر است.

بهترین مدارس کانادا برای تحصیل

در این قسمت قصد داریم که با ارائه یک جدول جامع و خلاصه، تعدادی از بهترین مدارس کانادا برای تحصیل دانش آموزان خارجی را به همراه مشخصات کلی آن ها معرفی کنیم. مدارسی که در جدول زیر معرفی شده‌اند، بر اساس امکانات رفاهی و تحصیلی همه جز بهترین مدارس کانادا برای تحصیل هستند.

نام مدرسه

نام ایالت و شهر مدرسه

نوع مدرسه

نوع سیستم آموزشی

پایه های تحصیلی

نسبت تعداد معلم به ازای دانش آموزان

آکادمی فول فورد

اونتاریو - بروک ویل

بوردینگ (شبانه روزی)

سیستم آموزشی کانادایی و آمریکایی

کلاس 6 تا 12

1 به 8

مدرسه لیک فیلد

اونتاریو - لیک فیلد

روزانه و بوردینگ

سیستم آموزشی کانادایی

کلاس 9 تا 12

1 به 7

کالج پیکرینگ

اونتاریو - نیومارکت

روزانه و بوردینگ

سیستم آموزشی کانادایی

کلیه پایه ها

1 به 9

دبیرستان بادول

بریتیش کلمبیا - ونکوور

روزانه و بوردینگ

سیستم آموزشی کانادایی

کلاس 8 تا 12

1 به 10

کالج لاسال

بریتیش کلمبیا - ونکوور

روزانه

سیستم آموزشی کانادایی

کلاس 10 تا 12

1 به 10

بروکس وست شور

بریتیش کلمبیا - ویکتوریا

روزانه و بوردینگ

سیستم آموزشی کانادایی و IB

کلاس 4 تا 12

1 به 18

مدرسه مریک

اونتاریو - مریک ویل

روزانه و بوردینگ

سیستم آموزشی کانادایی

کلاس 9 تا 12

1 به 8

کالج برونته

اونتاریو - میسیسوگا

روزانه و بوردینگ

سیستم آموزشی کانادایی و آمریکایی و IB

کلاس 9 تا 12

1 به 18

کالج دخترانه برانکسوم هال

اونتاریو - تورنتو

روزانه و بوردینگ

سیستم آموزشی IB

همه پایه ها

1 به 9

کالج ترینیتی

اونتاریو - پورت هوپ

روزانه و بوردینگ

سیستم آموزشی کانادایی و آمریکایی

کلاس 5 تا 12

1 به 8

کالج بی شاپ

کبک - شربروک

روزانه و بوردینگ

سیستم آموزشی کانادایی و IB

کلاس 7 تا 12

1 به 8

مدرسه دخترانه ترافالگار کسل

اونتاریو - ویت بی

روزانه و بوردینگ

سیستم آموزشی IB

کلاس 4 تا 12

1 به 5

کالج روسو لیک

اونتاریو – روسو

روزانه و بوردینگ

سیستم آموزشی کانادایی

کلاس 7 تا 12

1 به 5

 

موسسه حامی مهاجر نماینده رسمی دبیرستان بادول کانادا در ایران است و برای کسب اطلاعات بیشتر و جزیی تر در مورد این مدرسه می‌تواند مقاله معرفی و بررسی کامل دبیرستان بادول کانادا را مطالعه کنید. در صورت نیاز به دریافت پذیرش تحصیلی از مدارس کانادا و همچنین اخذ ویزای دانش آموزی کانادا می‌توانید از طریق شماره 02148406 با کارشناسان حامی مهاجر تماس بگیرید.

هزینه مدارس خصوصی در کانادا

همانطور که قبلا گفتیم، تحصیل در مدارس دولتی کانادا رایگان است و هیچ شهریه ای در مدارس دولتی کانادا دریافت نمی‌شود. بنابراین از آنجا که بیشترین هزینه تحصیل در مدارس کانادا، مربوط به شهریه مدارس است. در این قسمت فقط به بیان هزینه مدارس خصوصی در کانادا پرداخته و میزان شهریه بهترین مدارس کانادا به دلار و تومان بیان خواهد شد.

هزینه تحصیل در مدارس روزانه کانادا

همانطور که قبلا هم توضیح دادیم، مدارس روزانه کانادا همانند مدرسه های عادی هستند و امکانات سکونتی و خوابگاهی ندارند. بنابراین شهریه مدارس روزانه کانادا ارزان تر از شهریه بوردینگ اسکول های کانادا است. چرا که والدین دانش آموزان مدارس روزانه کانادا، باید برای اسکان دانش آموز خود از برنامه Home stay استفاده کنند (که در بخش های بالا توضیح داده شد) یا اینکه همراه دانش آموز خود به کانادا بیایند. بنابراین ما در این قسمت برای هزینه تحصیل فرزند شما در کانادا، فقط به بیان شهریه مدارس روزانه کانادا می‌پردازیم و از آنجا که هزینه زندگی و اقامت شخصی در کانادا برای هر شخص متفاوت است، توصیه می‌کنیم که به منظور اطلاع دقیق از هزینه اقامت در کانادا، مقاله بررسی هزینه های زندگی در کانادا را مطالعه کنید.

نام دبیرستان

ایالت

شهر

شهریه
به دلار کانادا

شهریه
به دلار آمریکا

شهریه به تومان
(دلار 25000 تومان)

بادول

بریتیش کلمبیا

ونکوور

25,975

20,588

514,694,625

مریک

اونتاریو

مریکویل

16,250

12,880

321,993,750

لسال

بریتیش کلمبیا

ونکوور

8,800

6,975

174,372,000

بروکس وست شور

بریتیش کلمبیا

ویکتوریا

49,550

39,273

981,833,250

لیک فیلد

اونتاریو

لیک فیلد

33,100

26,235

655,876,500

پیکرینگ

اونتاریو

نیومارکت

26,535

21,032

525,791,025

بی شاپ

کبک

شربروک

25,000

19,815

495,375,000

برنک سام هال

اونتاریو

تورنتو

31,625

25,066

626,649,375

ترافالگار کاستل

اونتاریو

ویتبی

24,270

19,236

480,910,050

برونته

اونتاریو

میسیساگا

16,500

13,078

326,947,500

ترینیتی

اونتاریو

پورت هوپ

23,450

18,586

464,661,750

روسو لیک

اونتاریو

روسو

20,600

16,328

408,189,000

هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا (بوردینگ اسکول)

هزینه تحصیل در بوردینگ اسکول های کانادا را می‌توان به عنوان هزینه کامل تحصیل یک دانش آموز در کانادا در نظر گرفت. همانطور که گفته شد مدارس شبانه روزی کانادا تمام خدمات تحصیلی، خوابگاهی و اقامتی را به دانش آموزان خارجی ارائه می‌کنند و دانش آموزان خارجی با تحصیل در بوردینگ اسکول های کانادا نیازی به انجام هزینه های دیگر نخواهند داشت. به همین دلیل هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا گران تر از تحصیل در مدارس روزانه کاناداست.

نام دبیرستان

ایالت

شهر

شهریه سالانه
به دلار کانادا

شهریه سالانه
به دلار آمریکا

شهریه به تومان
(دلار 25000 تومان)

بادول

بریتیش کلمبیا

ونکوور

44,975

35,647

891,179,625

آکادمی فولفورد

اونتاریو

بروکویل

56,857

45,064.86

1,126,621,455

مریک

اونتاریو

مریکویل

58,200

46,129.32

1,153,233,000

بروکس وست شور

بریتیش کلمبیا

ویکتوریا

52,550

41,651.13

1,041,278,250

لیک فیلد

اونتاریو

لیک فیلد

67,000

53,104.20

1,327,605,000

پیکرینگ

اونتاریو

نیومارکت

68,580

54,356.51

1,358,912,700

بی شاپ

کبک

شربروک

66,100

52,390.86

1,309,771,500

برنک سام هال

اونتاریو

تورنتو

58,130

46,073.84

1,151,845,950

ترافالگار کاستل

اونتاریو

ویتبی

65,615

52,006.45

1,300,161,225

برونته

اونتاریو

میسیساگا

22,000

17,437.20

435,930,000

ترینیتی

اونتاریو

پورت هوپ

59,750

47,357.85

1,183,946,250

روسو لیک

اونتاریو

روسو

59,600

47,238.96

1,180,974,000

 

شرایط سنی تحصیل در مدارس کانادا

تحصیلات در کانادا شامل سه سطح آموزش ابتدایی، متوسطه و عالی است که از سن 4 سالگی شروع می‌شود. دانش آموزان خارجی با داشتن سن شش تا هجده سال امکان تحصیل در مدارس کانادا را دارا هستند و می‌توانند وارد برنامه های آموزشی مدارس کانادا شوند. علی رغم وجود تفاوت در برنامه های آموزشی استان ها یک مسئله بین تمامی آن ها مشترک است و آن هم اجباری بودن تحصیلات تمام وقت در تمامی استان هاست .

نحوه اخذ ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا

اخذ پذیرش تحصیلی از مدارس کانادا، نیمی از فرآیند تحصیل دانش آموزان در کاناداست و نیم دیگر فرآیند، اخذ ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا می‌باشد. هزینه اخذ ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا در مقایسه با تحصیل در کانادا رقم قابل توجهی به شما نمی‌رود  و به همین دلیل سهم زیادی در هزینه تحصیل فرزندان در کانادا نخواهد داشت؛ اما با این وجود انجام صحیح مراحل اخذ ویزای دانش آموزی کانادا بسیار مهم است و  در صورتی که مراحل اخذ ویزای دانش آموزی کانادا به درستی انجام نشود، می‌تواند موجب ریجکت شدن پرونده درخواست ویزا (رد شدن پرونده) شود.

 چنانچه درخواست ویزای دانش آموزی فرزند شما رد شود، زمان زیادی به منظور دوباره به جریان انداختن پرونده به طول خواهد انجامید و امکان این وجود دارد که فرزند شما به شروع ترم جدید تحصیلی در کانادا نرسد. بنابراین توصیه می‌کنیم برای انجام مراحل اخذ ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا، حتما از خدمات موسسات معتبر مهاجرتی استفاده کنید. موسسه حامی مهاجر کارگزار ویزای تحصیلی در مدارس کانادا است و با داشتن تجربه طولانی و تخصص در زمینه اخذ ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا، می‌تواند تمام امور مربوط به اخذ پذیرش تحصیلی کانادا و دریافت ویزای تحصیلی کانادا را برای شما انجام دهد. در صورت نیاز به خدمات حامی مهاجر در این زمینه می‌توانید از طریق شماره 02148406 با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا

در این قسمت مراحل اخذ ویزای دانش آموزی به صورت گام به گام توضیح داده خواهد شد و با همه مراحل اخذ ویزای دانش آموزی کانادا آشنا خواهید شد. توصیه می‌کنیم که حتما این مراحل را از طریق شرکت های مهاجرتی معتبر دنبال کنید تا پس از انجام هزینه و صرف وقت با مشکلاتی همچون رد شدن درخواست ویزا مواجه نشوید. همانطور که گفتیم رد شدن درخواست ویزای تحصیلی باعث افزایش زمان پروسه دریافت ویزا و امکان از دست رفتن شانس حضور در ترم جدید مدارس خواهد شد.

مرحله اول : دریافت پذیرش تحصیلی از مدارس معتبر کانادا

اولین مرحله برای اخذ ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا ، دریافت پذیرش تحصیلی از مدارس کانادا است. برای اخذ پذیرش تحصیلی از مدارس کانادا ابتدا باید با یکی از موسسات آموزشی معتبر و معین کانادا که با عنوان DLI شناخته می‌شوند، ارتباط برقرار کرده و مدارک تحصیلی فرزند خود را به آنان ارائه دهید. در صورتی که حد نصاب‌های مورد نظر موسسه آموزشی مورد نظر خود را داشته باشید، موفق به اخذ پذیرش تحصیلی کانادا خواهید شد و نامه قبولی از سمت آن موسسه آموزشی دریافت می‌کنید که به نامه DLI معروف است.

مرحله دوم : تکمیل فرم آنلاین درخواست ویزای تحصیلی کانادا

پس از دریافت پذیرش تحصیلی کانادا می‌توانید به صورت آنلاین و از طریق وب سایت مهاجرتی و تابعیت کانادا (CIC) برای ارسال درخواست اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید. برای اخذ فرم درخواست نامه در وب سایت CIC ، باید به یک سری سولات درمورد خودتان پاسخ دهید. این سوالات مشخص می‌کنند که شما شایسته انتخاب شدن برای ارسال درخواست‌نامه آنلاین برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا هستید یا خیر و اینکه چه مدارکی را لازم دارید.

در صورت احراز صلاحیت شما، یک شماره پرونده برای فرم شخصی خود دریافت خواهید کرد که 60 روز اعتبار دارد و برای تایید درخواست‌نامه آنلاین خود به این کد نیاز دارید. این صفحه همچنین شامل یک راهنمای درخواست نامه، مقدار تقریبی شهریه آموزشی، یک لیست از مدارک مورد نیاز برای تایید و معرفی مراحل بعدی گرفتن ویزای تحصیلی کانادا است.

مرحله سوم : پرداخت آنلاین هزینه تشکیل پرونده ویزای تحصیلی کانادا

وقتی که برای ارسال درخواست آماده شدید در مرحله ی بعد، یک حساب MyCIC ایجاد کنید، جایی که شماره پرونده خود را وارد می‌کنید. سپس لیست مدارک شخصی موردنیاز خودتان را دریافت می‌کنید و به شما اجازه آپلود و ارسال مدارکتان در CIC داده می‌شود. در این مرحله نیاز به برخی پرداخت‌های آنلاین به منظور پرداخت هزینه‌های تشکیل پرونده می‌باشد. پس از این مرحله درخواست شما مورد بررسی قرار گرفته و در صورت تایید به شما ویزای تحصیلی اعطا می‌گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه اخذ ویزای دانش آموزی کانادا می‌توانید مقاله بررسی کامل هزینه های تحصیل در کانادا را بخوانید.

بسیاری از دانش آموزان با وجود داشتن سوابق تحصیلی درخشان به دلیل عدم اطلاع از پیشنیاز ها و مدارک لازم برای تحصیل در کانادا و همچنین نداشتن تجربه در زمینه روال کاری و مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا موفق به اخذ ویزای تحصیلی کانادا نمی‌شوند و اصطلاحا درخواست آنان ریجکت می‌شود. به همین دلیل مشورت گرفتن در زمینه مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا امری مهم و ضروری است که می‌تواند جلوی عدم پذیرش و ریجکت درخواست شما را بگیرد. برای اطلاع از دلایل ریجکتی ویزای کانادا و راه حل‌های رفع آن، می‌توانید مقاله رفع ریجکتی ویزای کانادا را بخوانید.

مشاوران مجرب ما در موسسه حامی مهاجر می‌توانند شما را در روند اخذ پذیرش تحصیلی از کانادا و همچنین دریافت ویزای تحصیلی کانادا کمک کنند. همچنین در صورت ریجکتی درخواست ویزای تحصیلی شما، می‌توانند جهت رفع ریجکتی شما را راهنمایی کنند. در صورت نیاز به استفاده از خدمات موسسه ما می‌توانید با شماره 02148406 تماس حاصل فرمایید.

 مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا 

  • فرم درخواست ویزای تحصیلی را به صورت کامل تکمیل نمایید. تکمیل درست این فرم از اهمیت بسیاری برخوردار است. توصیه می‌شود برای تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی خود حتما از مشاورین آگاه در این حوزه مشاوره بگیرید.
  • نسخه اصلی نامه قبولی از سوی مدارس معتبر کانادا
  • پاسپورت معتبر یا مدارک سفر که اجازه بازگشت به کشورتان را بدهد.
  • دو قطعه عکس مطابق استاندارهای تعیین شده
  • ارائه گواهی تمکن مالی در مدت اقامت : شما باید ثابت کنید که در مدت تحصیل فرزندتان در کانادا می‌توانید از او حمایت مالی کنید و توانایی پرداخت شهریه مدرسه او را خواهید داشت. چنانچه فرزندتان قصد تحصیل بیشتر از یکسال در کانادا را دارد، فقط باید اثبات کنید که توانایی مالی شما به اندازه پرداخت شهریه سال اول مدرسه می‌باشد.
  • نامه‌ای که در آن هدف از تحصیل در کانادا بیان شده باشد.
  • گواهی پرداخت هزینه‌ها

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تمام مطالب مربوط به تحصیل در مدارس کانادا را مورد پوشش قرار دهیم و به مسائلی همچون بهترین مدارس کانادا ، هزینه تحصیل دانش آموزان خارجی در کانادا، نحوه اخذ ویزای دانش آموزی کانادا و سیستم آموزشی مدارس کانادا پرداختیم. دانش آموزان خارجی با تحصیل در کانادا می‌توانند علاوه بر ورود به دانشگاه های کانادا یا سایر دانشگاه های معتبر آمریکا و اروپا، تجربه زندگی کانادایی را نیز کسب کنند و پس از اتمام تحصیل در دانشگاه بتوانند اقامت دائم کانادا را به دست آورند.

والدین نباید نگران نحوه اقامت فرزندانشان در کانادا باشند. همانطور که گفتیم در کانادا بوردینگ اسکول ها یا مدارس شبانه روزی وجود دارد که امکانات خوابگاهی و سکونتی دارند و مسئولیت نگهداری و مراقبت از دانش آموزان خارجی را بر عهده می‌گیرند. همچنین والدین می‌توانند از برنامه هایی همچون Homestay استفاده کنند و وظیفه نگهداری از فرزندان خود را بر عهده خانواده های کانادایی معتبر قرار دهند. برخی از مدارس روزانه کانادا خانواده های معتبر جهت برنامه Homestay را به والدین معرفی می‌کنند. بنابراین برای تحصیل دانش آموزان خارجی در کانادا، جای نگرانی وجود ندارد.

موسسه حامی مهاجر تخصص ویژه و تجربه‌ای طولانی در زمینه اموری همچون اخذ انواع ویزای کانادا، اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا ، اخذ اقامت دائم کانادا ، برنامه مهاجرت کاری کانادا ( اکسپرس اینتری ) ، پرداخت شهریه دانشگاه کانادا، و ثبت شرکت در کانادا دارد. در صورت نیاز به مشاوره‌های اختصاصی و دریافت کمک می‌توانید به وسیله شماره 02148406 با کارشناسان موسسه حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

پاسخ به سوالات متداول درباره تحصیل در مدارس کانادا

والدین دانش آموزان خارجی می‌توانند همراه فرزند خود وارد کانادا شوند؟

بله. والدین دانش آموزان خارجی می‌توانند همراه فرزند خود به کانادا بیایند، ولی به این منظور باید اثبات کنند که تمکن مالی کافی برای حمایت مالی از خود و فرزندشان را دارا هستند.

آیا دانش آموزان خارجی به تنهایی می‌توانند برای تحصیل به کانادا بروند؟

در کانادا بوردینگ اسکول ها یا مدارس شبانه روزی وجود دارد که امکانات خوابگاهی و سکونتی دارند و مسئولیت نگهداری و مراقبت از دانش آموزان خارجی را بر عهده می‌گیرند. همچنین والدین می‌توانند از برنامه هایی همچون Homestay استفاده کنند و وظیفه نگهداری از فرزندان خود را بر عهده خانواده های کانادایی معتبر قرار دهند. برخی از مدارس روزانه کانادا خانواده های معتبر جهت برنامه Homestay را به والدین معرفی می‌کنند.

مزایای تحصیل در مدارس کانادا چیست؟

دانش آموزان خارجی با استفاده از امکانات آموزشی مدارس کانادا، شانس قبولی و بورسیه شدن در دانشگاه‌های معتبر کانادا و آمریکا را خواهند داشت؛ علاوه بر این دانش آموزان می‌توانند تجربه زندگی کانادایی کسب کنند و پس از پایان تحصیلات دانشگاهی در کانادا کار کنند و اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.

آیا برای ادامه تحصیل دانش آموزان بین المللی در مدارس کانادا نیاز به مدرک زبان است؟

خیر، دانش آموزان خارجی برای تحصیل در مدارس کانادا نیاز به داشتن مدرک زبان ندارند، ولی بهتر است که به منظور ارتباط برقرار کردن با همسالان خود، با زبان انگلیسی یا فرانسوی آشنایی داشته باشند

سال تحصیلی در مدارس کانادا به چه شکل است ؟

سال تحصیلی در مدارس کانادا از ماه سپتامبر آغاز و در اواخر ماه جون به پایان می‌رسد.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0