شرایط تحصیل در مدارس کانادا و افزایش شانس پذیرش

با انتخاب یک مدرسه ابتدایی یا دبیرستان کانادایی، یعنی از مهدکودک تا کلاس 12، روی آینده فرزند خود سرمایه‌گذاری کنید. کانادا به دلیل آموزش در سطح جهانی شناخته شده است و بیش از کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) برای آموزش هزینه می‌کند. با تحصیل در مدارس کانادا، فرزندان شما از معلمان با تحصیلات عالی و تکنولوژی مدرن برخوردار می‌شوند.

دولت کانادا از این اصل پیروی می کند که کودکان با نیازهای ویژه باید تا آنجا که ممکن است در مدارس معمولی نگهداری شوند، با کمک‌های فردی، امتیازات یا ترتیبات ویژه‌ای که برای حمایت از دانش آموزان انجام می‌شود. برای کسانی که دارای ناتوانی‌های شدیدتر هستند و نیاز به حمایت شدید دارند، مدارس ویژه ای در دسترس است.

موسسه حامی مهاجر تخصص ویژه و تجربه‌ای طولانی در زمینه اموری همچون اخذ ویزای تحصیلی کانادا، اخذ اقامت دائم کانادا، پرداخت شهریه دانشگاه کانادا از ایران، و ثبت شرکت در کانادا دارد. در صورت نیاز به مشاوره‌های اختصاصی و دریافت کمک می‌توانید به وسیله شماره 02148000957 با کارشناسان موسسه حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

تحصیل در مدارس کانادا

مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا

به طور کلی در کانادا از مهدکودک تا کلاس 6 جزء مدارس ابتدایی، کلاس 7 تا 8 سطح Junior High School و کلاس‌های 9 تا 12 جزء سطح Senior High School  محسوب می‌شود. البته این نوع رده سنی ممکن است از استاتی به استان دیگر متفاوت باشد. در بسیاری از استان‌ها افراد در سن 18 سالگی از دبیرستان فارق التحصیل می‌شوند. اما در کبک این سن 17 سال است.

سن تحصیل در مدارس کانادا

سیستم آموزشی کانادا به خوبی سازماندهی شده و قدرتمند است و بدون شک یکی از بزرگترین ها در جهان است.  کودکان کانادایی حدود 4 تا 5 سالگی می‌توانند برای 1 یا 2 سال به مهد کودک‌های ابتدایی بروند. در 6 سالگی مدرسه از کلاس اول ضروری است.

جدول زیر، به طور کلی، سنینی را نشان می‌دهد که بین آن‌ها کودکان ملزم به حضور در مدرسه هستند.(توجه داشته باشید که شرایط ممکن است برای آموزش در خانه، که در سراسر کانادا قانونی است، متفاوت باشد).

استان

سن تحصیل اجباری

آلبرتا

6 تا 16 سال

بریتیش کلمبیا

6 تا 16 سال

مانیتوبا

7 تا 18 سال

نیوبرانزویک (New Brunswick)

5 تا 18 سال

نیوفاندلند (Newfoundland)

6 تا 16 سال

مناطق شمال غربی

5 تا 18 سال

نوا اسکوشیا (Nova Scotia)

5 تا 16 سال

جزیره پرنس ادوارد

5 تا 16 سال

کبک

6 تا 16 سال

ساسکاچوان

7 تا 16 سال

یوکان

6 تا 16 سال

شرایط تحصیل در مدارس کانادا

معدل و نمره زبان یکی از ساده‌ترین شرایط تحصیل در مراکز آموزشی کانادا است. اما برای اخذ پذیرش در مقطع دبستان و دبیرستان به داشتن نمره زبان نیازی نیست. در صورت نیاز، دوره‌های زبان برای دانش آموزان خارجی برگزار خواهد شد.همچنین حداقل معدلی هم برای آن در نظر گرفته نشده است.

اما داشتن حداقل 4 سال سن، نمره‌های خوب در پایه‌های قبلی، داشتن تمکن مالی مناسب والدین، داشتن قیم یا کاستودین درکانادا و اخذ ویزای تحصیلی از شرایط تحصیل دانش آموزی در کانادا است.

برای ویزای دانش آموزی هرچه مقاطع تحصیلی بالاتر رود، شانس اخذ ویزا هم افزایش پیدا می‌کند.

توجه کنید که مدارس دولتی کانادا سخت‌گیری بیشتری روی معدل، سابقه تحصیلی و نمرات دانش آموز می‌کند. اما به طور کلی تمکن مالی والدین مهم‌ترین عامل در رد یا پذیرش درخواست است.

گزینه های تحصیل و اقامت  در کانادا

انواع مختلفی از گزینه های تحصیلی کوتاه مدت و بلند مدت در کانادا بر اساس نیاز فرزند شما وجود دارد. چه یک کمپ تابستانی، یک ترم یا یک سال تحصیلی کامل را انتخاب کنید، تحصیل در مدارس کانادا یک تجربه متحول کننده زندگی فرزند شما خواهد بود!

انواع مدارس در کانادا

مدارس دولتی

مدارس دولتی در سطح محلی توسط هیئت مدیره مدارس منتخب اداره می‌شوند. دانش آموزان برنامه درسی استاندارد استانی و برخی برنامه‌های تحصیلی تخصصی را یاد خواهند گرفت. تقریباً در تمام مدارس دولتی دانش‌آموزان دختر و پسر در کلاس‌های یکسانی حضور دارند. آنها فقط برنامه های روزانه را ارائه می‌دهند. اکثر هیات‌های مدارس آموزش غیرمذهبی دارند، هرچند در چند استان، برخی مدارس دینی نیز از بودجه عمومی برخوردار هستند.

تحصیل در مدارس دولتی کانادا برای خانواده‌هایی که اقامت دائم کانادا دارند یا شهروند کانادا هستند، رایگان است. همچنین فرزندان افرادی که ویزای تحصیلی کانادا دارند و مشغول به تحصیل هستند، می‌توانند بصورت رایگان در مدارس دولتی تحصیل کنند. بقیه افراد باید هزینه پرداخت کنند. مدارس دولتی معروف و معتبر کانادا، هزینه‌های بالاتری دارند.

مدارس خصوصی

مدارس مستقل و خصوصی، شهریه دریافت می‌کنند و برنامه درسی مشابه مدارس دولتی باتوجه به منطقه و استان دارند. وضعیت قانونی مدارس خصوصی در نقاط مختلف کانادا متفاوت است. این مدارس بیشتر برای پذیرش دانش آموزان بین‌المللی بوجود آمده است. و این دانش آموزان می‌توانند بصورت روزانه یا شبانه‌روزی (بوردینگ اسکول) تحصیل کنند.

افرادی که مدارس شبانه‌روزی را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، از امکانات بیشتری مانند خوابگاه، بیمه و امکانات رفاهی برخوردار هستند.

آموزش در خانه

این گزینه ای است که به موجب آن والدین تصمیم می‌گیرند فرزند خود را در خانه نگه دارند و به طور مستقل به او آموزش دهند. مقررات آموزش خانگی در استان‌ها متفاوت است، اما والدین اغلب می‌توانند برنامه درسی پیشنهادی و مطالب کمکی را به صورت آنلاین پیدا کنند. کمتر از یک درصد از کودکان در کانادا تحت آموزش خانگی هستند.

زبان رایج تحصیل در مدارس کانادا

زبان رایج تحصیل در مدارس کانادا

کانادا کشوری دو زبانه است که زبان های رسمی آن هم انگلیسی و هم فرانسوی است. زبان آموزش در اکثر مدارس انگلیسی است به استثنای استان کبک که زبان اصلی آموزش در آن فرانسوی است. مدارس برای دانش‌آموزانی که به زبان انگلیسی یا فرانسوی صحبت نمی‌کنند، مقرراتی در نظر گرفته شده است.

والدین می توانند در مورد کلاس های زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم (ESL) و زبان فرانسه به عنوان زبان دوم (FSL) پرس و جو کنند. کلاس ESL/FSL یک برنامه درسی آسان‌تر آموزش داده می‌شود و ممکن است برخی از دانش‌آموزان از آن بهره‌مند نشوند. والدین باید تحقیقات کاملی را انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که به منافع فرزندانشان آسیبی وارد نمی شود

زمان شروع سال تحصیلی و ساعات مدارس در کانادا

سال تحصیلی معمولی معمولا 190 روز در سال از 1 سپتامبر شروع و تا 30 ژوئن ادامه دارد. دانش آموزان از یک استراحت دو هفته‌ای در کریسمس و دو هفته‌ای در ماه مارس برخوردار هستند. تا اول مارس هر سال، هیئت‌های مدارس موظف هستند تقویم سال تحصیلی بعدی را به وزارت آموزش و پرورش ارائه کنند. مدارس دولتی و خصوصی در کانادا اغلب تعطیلات مشابهی دارند.

شروع به کار اغلب مدارس در کانادا بین ساعت 8 تا 9 صبح و اتمام فعالیت آنها بین 14.30 تا 15.30 است. همچنین فعالیت‌های فوق برنامه و ورزش بعد از ساعت مدرسه برنامه‌ریزی شده است.

توجه کنید که این ساعت‌ها باتوجه به شرایط هر مدرسه متغیر است. همچنین ممکن است در مقاطع مختلف این ساعت‌ها باهم تفاوت داشته باشد.

مدت زمان تحصیل

 • اردوهای تابستانی (1 تا 6 هفته)
 • برنامه های ادغام کوتاه مدت (1-3 ماه)
 • یک ترم (5 ماه)
 • سال تحصیلی کامل (10 ماه)

محل اقامت دانش آموزان در کانادا

دانش‌آموزان بین‌المللی که والدین، اقوام یا دوستان خانوادگی ندارند که در حین تحصیل در کانادا با آنها اقامت داشته باشد، می‌توانند با خانواده میزبان یا در محیط مدرسه شبانه‌روزی اقامت کنند.

خانواده میزبان کانادایی: برنامه های اقامت در خانه به دانشجویان بین المللی بالای 12 سال این امکان را می دهد که با یک خانواده میزبان کانادایی که به دقت انتخاب شده و به خوبی همخوانی دارند، زندگی کنند. فرزند شما دریافت خواهد کرد:

 • یک اتاق خواب اختصاصی مبله
 • سه وعده غذایی در روز و میان وعده
 • حمایت «والدین»
 • معرفی به جامعه محلی
 • دسترسی به فعالیت های تفریحی

محیط مدرسه شبانه روزی: در مدرسه شبانه روزی، فرزند شما با حمایت کارکنان متعهد که دانش آموزان را در یک محیط امن نظارت و راهنمایی می‌کنند، در محوطه دانشگاه زندگی می‌کند و یاد می‌گیرد. فرزند شما دریافت می‌کند:

 • جایی برای ماندن
 • وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها
 • دسترسی به فعالیت‌های تفریحی
 • راهنمایی با تکالیف مدرسه از سوی معلمان

مدارس کانادا برای مهاجران

دانش آموزان خارجی به دو صورت می‌توانند از امکانات تحصیلی مدارس کانادا استفاده کنند:

 • دانش آموزان خارجی که به عنوان زیر مجموعه ویزای پدر و مادر خود به کانادا می‌آیند : در واقع این دسته از دانش آموزان دارنده اصلی ویزا به حساب نمی‌آیند و تحت ویزای پدر و مادر خود به کانادا وارد شده‌اند. این دانش آموزان تا زمانی که پدر و مادرشان در کانادا اقامت دارند، می‌توانند به تحصیل در مدارس کانادا بپردازند و حتی می‌توانند تحت شرایطی از تحصیل رایگان در مدارس دولتی کانادا نیز بهره‌مند شوند.
 • دانش آموزان خارجی که با ویزای تحصیلی مستقل وارد کانادا می‌شوند : کانادا برای تحصیل دانش‌آموزان خارجی در مدارس کانادا، ویزای تحصیلی صادر می‌کند. دانش آموزان خارجی با دریافت پذیرش تحصیلی از مدارس کانادا می‌توانند تقاضای ویزای تحصیلی کانادا کنند و پس از صدور ویزا وارد خاک کانادا شوند. دانش آموزان خارجی با داشتن ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا می‌توانند تا پایان مدت تحصیل خود در کانادا اقامت داشته باشند و حتی در صورت لزوم پدر و مادرشان را به همراه خود به کانادا بیاورند. این دسته از دانش آموزان خارجی فقط می‌توانند در مدارس خصوصی و شبانه روزی کانادا تحصیل کنند. در ادامه بیشتر در مورد شرایط اخذ ویزای دانش آموزی و نحوه همراهی پدر و مادر با دانش آموزان در کانادا صحبت خواهیم کرد.

هزینه تحصیل در مدارس کانادا

دانش آموزان بین المللی باید شهریه سالانه مدارس ابتدایی و دبیرستان در کانادا را پرداخت کنند. در انواع مدارس هزینه های متفاوتی وجود دارد. مثلا:

 • مدارس دولتی می توانند از 9500 تا 17000 دلار در سال متغیر باشند.
 • مدارس روزانه خصوصی می توانند از 15000 تا 30000 دلار در سال متغیر باشند.
 • مدارس شبانه روزی خصوصی می توانند از 63000 دلار تا 83000 دلار در سال متغیر باشند.

اگر دانش آموز نیاز به دوره‌های زبان داشته باشد، هزینه آن با توجه به مدارس متفاوت است. به طور معمول، هزینه آن می‌تواند بین 340 تا 425 دلار باشد.

هزینه تحصیل در مدارس دولتی کانادا

تحصیل در مدارس دولتی کانادا برای خانواده‌هایی که اقامت دائم کانادا دارند یا شهروند کانادا هستند، رایگان است. و بقیه افراد باید هزینه پرداخت کنند. اما والدین ممکن است مجبور شوند برای کلاس‌های فوق برنامه مانند موسیقی و هنر، هزینه دانش آموزی بین 5 تا 100 دلار در هر ترم بپردازند. اکثر مدارس لباس فرم مدرسه ندارند و از این رو هیچ هزینه اضافی برای لباس فرم وجود ندارد. مدارس خصوصی و مدارس محلی دارای لباس فرم هستند و هزینه آنها متفاوت است. عمده‌ترین هزینه‌ای که با تحصیل کودک همراه است، هزینه لوازم التحریر اولیه است. مدارس کتاب های درسی را بدون هزینه اضافی ارائه می‌کنند که باید در پایان ترم یا سال تحصیلی برای استفاده توسط دانش آموزان بعدی بازگردانده شود.

مدارس همچنین ممکن است هزینه های کمی را برای فعالیت هایی دریافت کنند، مانند:

 • تیم‌های ورزشی
 • اردوهای و سفرهای دانش آموزی

اکثر دانش آموزان ناهار خود را به مدرسه می‌آورند. برخی مدارس کافه تریا یا برنامه‌های ناهار گرم ارائه می‌دهند که دانش آموز می‌تواند یک وعده غذایی بخرد.

هزینه‌های مرتبط با آموزش مدارس خصوصی ممکن است از مدرسه‌ای به مدرسه دیگر بر اساس عواملی مانند شهرت مدرسه و امکانات متفاوت باشد. اکثر مدارس خصوصی به دانش آموزان مستعد و با استعداد بورسیه تحصیلی ارائه می‌کنند.

گرفتن پذیرش از مدارس کانادایی

فرآیند تحصیل دانش آموزان در کانادا به دو بخش اخذ پذیرش تحصیلی از مدارس کانادا و اخذ ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا تقسیم می‌شود.

برای اخذ پذیرش تحصیلی از مدارس کانادا ابتدا باید با یکی از موسسات آموزشی معتبر و معین کانادا ارتباط برقرار کرده و مدارک تحصیلی فرزند خود را به آنان ارائه دهید. در صورتی که حد نصاب‌های مورد نظر موسسه آموزشی مورد نظر خود را داشته باشید، موفق به اخذ پذیرش تحصیلی کانادا خواهید شد و نامه قبولی از سمت آن موسسه آموزشی دریافت می‌کنید.

ویزای دانش آموزی کانادا

انجام صحیح مراحل اخذ ویزای دانش آموزی کانادا بسیار مهم است و در صورتی که مراحل اخذ ویزای دانش آموزی کانادا به درستی انجام نشود، می‌تواند موجب ریجکت شدن پرونده درخواست ویزا (رد شدن پرونده) شود.

 چنانچه درخواست ویزای دانش آموزی فرزند شما رد شود، زمان زیادی به منظور دوباره به جریان انداختن پرونده به طول خواهد انجامید و امکان این وجود دارد که فرزند شما به شروع ترم جدید تحصیلی در کانادا نرسد. بنابراین توصیه می‌کنیم برای انجام مراحل اخذ ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا، حتما از خدمات موسسات معتبر مهاجرتی استفاده کنید.

حامی مهاجر تجربه اخذ ویزای دانش آموزی کانادا را دارد. با اعتماد به موسسه لحظه‌های زیبا و به یادماندنی را برای فرزند خود رقم بزنید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا

 • فرم درخواست ویزای تحصیلی را به صورت کامل تکمیل نمایید. تکمیل درست این فرم از اهمیت بسیاری برخوردار است. توصیه می‌شود برای تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی خود حتما از مشاورین آگاه در این حوزه مشاوره بگیرید.
 • نسخه اصلی نامه قبولی از سوی مدارس معتبر کانادا
 • پاسپورت معتبر یا مدارک سفر که اجازه بازگشت به کشورتان را بدهد.
 • دو قطعه عکس مطابق استاندارهای تعیین شده
 • ارائه گواهی تمکن مالی در مدت اقامت : شما باید ثابت کنید که در مدت تحصیل فرزندتان در کانادا می‌توانید از او حمایت مالی کنید و توانایی پرداخت شهریه مدرسه او را خواهید داشت. چنانچه فرزندتان قصد تحصیل بیشتر از یکسال در کانادا را دارد، فقط باید اثبات کنید که توانایی مالی شما به اندازه پرداخت شهریه سال اول مدرسه می‌باشد.
 • نامه‌ای که در آن هدف از تحصیل در کانادا بیان شده باشد.
 • گواهی پرداخت هزینه‌ها

موسسه حامی مهاجر کارگزار ویزای تحصیلی در مدارس کانادا است و با داشتن تجربه طولانی و تخصص در زمینه اخذ ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا، می‌تواند تمام امور مربوط به اخذ پذیرش تحصیلی کانادا و دریافت ویزای تحصیلی کانادا را برای شما انجام دهد. در صورت نیاز به خدمات حامی مهاجر در این زمینه می‌توانید از طریق شماره 02148000957 (برای ویزا: 02148406) با کارشناسان ما تماس بگیرید.

قوانین مدارس کانادا

هر فرهنگی رویکرد متفاوتی نسبت به رفتار، احترام و انضباط دارد، از جمله آنچه در مدرسه مناسب و نامناسب تلقی می‌شود. در کانادا، فرزند شما باید از مجموعه قوانینی پیروی کند که انتظار می‌رود همه دانش‌آموزان، صرف‌نظر از کلاس یا سن، از آن پیروی کنند.

اگر فرزندان شما از این اصول پیروی نکنند، می توانند انتظار داشته باشند که برای آن تنبیه شوند و در صورت تبدیل شدن به یک مشکل دائمی، مدرسه با شما تماس خواهد گرفت. نقض مکرر قوانین مدرسه می تواند منجر به بازداشت، تعلیق و حتی اخراج شود. بنابراین اطمینان حاصل کنید که فرزندانتان در مورد موارد زیر شفاف هستند:

 • حضور به موقع در تمام کلاس‌های درسی
 • صحبت نکردن به شیوه توهین آمیز با هم کلاسی‌ها یا معلمان
 • عدم استعمال سیگار، مواد مخدر و مشروبات الکلی در محوطه مدرسه
 • سرقت یا تخریب نکردن اموال مدرسه

همچنین معلمان و مدیران هم باید از موارد زیر پیروی کنند:

 • پرهیز از توهین کلامی یا تحقیر دانش آموزان
 • خودداری از کتک زدن یا تماس فیزیکی با دانش آموزان

بعد از تحصیل در مدارس کانادا

دانش آموز بین المللی و فارق التحصیل از دبیرستان‌های کانادایی، می‌تواند برای ماندن و کار در کانادا اقدام کند. برنامه‌های زیادی در کانادا وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا تحصیلات پس از متوسطه را در کانادا دنبال کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد گزینه‌های اقامت پس از اتمام تحصیلات دبیرستان با موسسه حامی مهاجر تماس بگیرید.

پاسخ به سوالات متداول درباره تحصیل در مدارس کانادا

والدین دانش آموزان خارجی می‌توانند همراه فرزند خود وارد کانادا شوند؟

بله. والدین دانش آموزان خارجی می‌توانند همراه فرزند خود به کانادا بیایند، ولی به این منظور باید اثبات کنند که تمکن مالی کافی برای حمایت مالی از خود و فرزندشان را دارا هستند.

آیا دانش آموزان خارجی به تنهایی می‌توانند برای تحصیل به کانادا بروند؟

در کانادا بوردینگ اسکول ها یا مدارس شبانه روزی وجود دارد که امکانات خوابگاهی و سکونتی دارند و مسئولیت نگهداری و مراقبت از دانش آموزان خارجی را بر عهده می‌گیرند. همچنین والدین می‌توانند از برنامه هایی همچون Homestay استفاده کنند و وظیفه نگهداری از فرزندان خود را بر عهده خانواده های کانادایی معتبر قرار دهند. برخی از مدارس روزانه کانادا خانواده های معتبر جهت برنامه Homestay را به والدین معرفی می‌کنند.

مزایای تحصیل در مدارس کانادا چیست؟

دانش آموزان خارجی با استفاده از امکانات آموزشی مدارس کانادا، شانس قبولی و بورسیه شدن در دانشگاه‌های معتبر کانادا و آمریکا را خواهند داشت؛ علاوه بر این دانش آموزان می‌توانند تجربه زندگی کانادایی کسب کنند و پس از پایان تحصیلات دانشگاهی در کانادا کار کنند و اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.

آیا برای ادامه تحصیل دانش آموزان بین المللی در مدارس کانادا نیاز به مدرک زبان است؟

خیر، دانش آموزان خارجی برای تحصیل در مدارس کانادا نیاز به داشتن مدرک زبان ندارند، ولی بهتر است که به منظور ارتباط برقرار کردن با همسالان خود، با زبان انگلیسی یا فرانسوی آشنایی داشته باشند

خلاصه کلام

وقتی در کانادا تحصیل می کنید، روی آینده خود سرمایه گذاری می کنید. مدارک دانشگاهی و کالج کانادا در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است. شهریه در کشورهای انگلیسی زبان یکی از کمترین هزینه ها است. به علاوه، ممکن است پس از فارغ التحصیلی بتوانید در کانادا بمانید و کار کنید. امکانات بی پایان هستند!

انواع مختلفی از مدارس و موسسات در کانادا وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر از لیست مدارس و تحصیل در مدارس کانادا با با مشاوران و کارشناسان حامی مهاجر با شماره 02149078 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0