تخفیف یلدایی مشاوره مهاجرت

کانادا یکی از مناسب ترین کشورها جهت مهاجرت است و مراکز علمی این کشور به دلیل سطح علمی بالایی که دارند (رتبه زیر 100 در سطح علمی آموزشی جهان) از مناسب ترین و محبوب ترین مراکز علمی جهت ادامه تحصیل هستند و تحصیل در این مراکز مزایای بسیاری دارد.

تحصیل در کانادا نیازمند پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی کانادا است و این پروسه نیاز به دقت و حساسیت بالایی دارد چون عوامل مختلفی می‌توانند موجب ریجکت شدن یا محروم شدن درخواست کننده ویزای تحصیلی کانادا به مدت 5 سال شود. یکی از مهم ترین اقداماتی که باعث محروم شدن شما از درخواست ویزای تحصیلی کشور کانادا به مدت 5 سال می‌شود، جعل یا وجود نقص در اسناد است.

یک مشاور معتبر مهاجرت کانادا می‌تواند شما را در پروسه اخذ ویزای تحصیلی این کشور همراهی کند و یک موسسه رسمی معتبر نیز می‌تواند شانس پذیرفته شدن شمارا تا حد زیادی افزایش دهد اما به یاد داشته باشید قول تضمین 100درصدی برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا دروغ است و همه چیز بستگی به مدارک شما و عملکرد مشاور شما دارد.

در این مقاله سعی داریم ویزای تحصیلی کانادا، نحوه اخذ ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان، ویزای تحصیلی کانادا برای کودکان، نحوه اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای کودکان، اخذ ویزای تحصیلی کانادا با همسر و فرزند، هزینه ویزای تحصیلی کانادا، مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، شرایط سنی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا و موارد دیگری را بررسی کنیم و به سوالات شما پاسخ دهیم.

موسسه حامی مهاجر افراد متخصص در اموری همچون مشاوره و ثبت نام در اکسپرس اینتری کانادا ، اخذ انواع ویزای کانادا، اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا ، اخذ اقامت دائم کانادا و ثبت شرکت در کانادا دارد. در صورت نیاز به مشاوره‌های اختصاصی و دریافت کمک می‌توانید به وسیله شماره 02148406 با کارشناسان موسسه حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

انواع ویزای تحصیلی کانادا

ویزای کانادا انواع مختلفی مانند ویزای تحصیلی، ویزای شغلی، ویزای توریستی و موارد دیگری دارد و با توجه به هدف خود برای اقامت در کانادا می‎‌توانید یکی از انواع ویزا را انتخاب کنید. ویزای تحصیلی با توجه به رده سنی شما نیز به دو دسته تقسیم می‌شود؛ انواع ویزای تحصیلی کانادا عبارتند از ویزای دانش آموزی و ویزای دانشجویی. ویزای تحصیلی کانادا زیر 18 سال ویزای دانش آموزی و ویزای تحصیلی کانادا بالای 18 سال ویزای دانشجویی محسوب می‌شود.

با اخذ ویزای تحصیلی کانادا شما می‌توانید از امکانات دیگری نیز برخوردار شوید که شامل موارد زیر است:

 • می‌توانید همسر و خانواده خود را به عنوان همراه به کانادا ببرید.
 • در حین تحصیل به شما اجازه کار پاره وقت داده می‌شود و می‌توانید بخشی از هزینه زندگی خود در کانادا را تامین کنید.
 • در صورتی که همسر شخص ویزا شده ویزای همراه داشته باشد (و نه ویزای توریستی) می‌تواند در کانادا بصورت تمام وقت به کار مشغول شود.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

 • اخذ نامه پذیرش از دانشگاه و کالج یا مدرسه (مرکز آموزشی مدنظر)
 • داشتن حداقل شرایط مناسب تمکن مالی جهت اخذ ویزای تحصیلی در رشته موردنظر
 • گردش حساب مورد نظر (6 ماه اخیر) برای اثبات تمکن مالی
 • عدم وجود هرگونه سو پیشینه در پرونده
 • قانع شدن آفیسر در خصوص بازگشت متقاضی به ایران پس از تحصیل در کانادا
 • داشتن SOP و Study Plan حرفه‌ای و قوی

ضمنا تنها در صورتی که طول تحصیل شما بیشتر از 6ماه باشد می‌توانید از طریق اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید ولی در صورتی که طول تحصیل شما کمتر از 6 ماه باشد، باید از طریق اخذ ویزای توریستی اقدام به تحصیل کنید.

شرایط سنی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

شرایط سنی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا یکی از مهمترین مواردی است که باید حتما مورد بررسی قرارگیرد و به آن توجه شود. اگر چه اخذ پذیرش و ویزای کانادا ممنوعیت یا محدودیت سنی ندارد ولی باید شرایط سنی و گپ تحصیلی شما معقولانه باشد تا بتوانید آفیسر را قانع کنید وگرنه احتمال ریجکت شدن شما افزایش می‌یابد. توجه داشته باشید که این فاصله زمانی یا گپ تحصیلی در بسیاری از موارد می‌تواند پوشش داده شود و بستگی به میزان معقولانه بودن دلایل شما دارد.

برای مثال شما 46 سال سن دارید و و در 23 سالگی مدرک کارشناسی خود را اخذ کرده‌اید و در این سن قصد اخذ ویزای تحصیلی و ادامه تحصیل دارید. چون گپ تحصیلی شما حدودا 23 سال است باید آفیسر را با دلایل معقولانه قانع کنید که چرا پس از این بازه چندساله قصد ادامه تحصیل دارید. برای مثال می‌توانید بگویید برای ارتقای سطح شغلی و اجتماعی و افزایش درآمد نیاز به ادامه تحصیل دارید ضمنا شرایط سنی و هدف شما باید باهم همخوانی داشته باشند.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

یکی از پرتکرار ترین سوالاتی که پرسیده می‌شود این است که آیا ارائه مدرک زبان برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا ضروری است؟ می‌توان پاسخ این سوال را اینگونه داد که ارائه مدرک زبان برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا الزامی نیست اما در پروسه اخذ ویزا اثر می‌گذارد و شانس دریافت ویزا را افزایش می‌دهد و بدین صورت احتمال ریجکت شدن شما کاهش می‌یابد.

همچنین ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان نیز امکان پذیر است و اخذ ویزای این کشور برای تحصیل منوط به ارائه مدرک زبان نیست. علاوه بر آن، طبق قوانین اداره مهاجرت کانادا اخذ ویزای دانشجویی کانادا بدون مدرک زبان نیز ممکن است اما ارائه این مدرک در پروسه اخذ ویزا اثر مستقیم و مثبتی دارد. اگر شرایط ارائه مدرک زبان را ندارید، باید یک انگیزه نامه(SOP)  و یا برنامه تحصیلی(Study Plan)  قوی و حرفه‌ای ارائه دهید که برای آفیسر اداره مهاجرت و مرکز آموزشی قانع کننده باشد.

برای تحصیل در مقاطع ابتدایی و حتی دبیرستان نیز نیازی به ارائه مدرک زبان نیست ولی با شروع ترم و کلاس ها دانش آموزان از نظرزبان تعیین سطح می‌شوند و اگر از سطح زبان مورد نظر پایین تر باشند، موظف هستند یک الی 5 ترم را بعنوان پیش نیاز و کلاس های تقویتی زبان بگذرانند و این دوره ESL نام دارد.

انگیزه نامه یا SOP چیست؟

کسی که بخواهد برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام کند باید در مقاله‌ای تحت عنوان انگیزه نامه یا SOP (Statement Of Purpose) انگیزه خود برای مهاجرت، هدف و دلایل خود را در قالب انگیزه نامه‌ای که می‌نویسد بیان کند. توجه داشته باشید در نوشتن SOP حتما موارد زیر رعایت شود چون یکی از اولین مواردی که توسط مرکز آموزشی مدنظر شما در کانادا بررسی می‌شود همان موارد موجود در SOP شماست.

مواردی که حتما باید در SOP ذکر کنید:

 • تجارب کاری؛ حتما کارهایی که تا بحال انجام داده‌اید خصوصا کارها و فعالیت های مرتبط با رشته مورد نظر برای ادامه تحصیل را ذکر کنید.
 • محل تحصیل در کشور خودتان؛ محل تحصیل دانشگاه، مدرسه یا دبیرستان خود را ذکر کنید. (کدام کشور و کدام دانشگاه یا مرکز آموزشی تحصیل کرده‌اید؟)
 • علت انتخاب رشته مورد نظر در دانشگاهی که مدنظر دارید جهت ادامه تحصیل در کانادا
 • ذکر کنید در چه برنامه هایی مایل به تحصیل هستید و توضیح کاملی ارائه دهید.
 • انتخاب این رشته و تحصیل در آن چه تاثیری بر روند کاری شما و سطح شغلی و اجتماعی شما دارد؟

نکاتی که باید در نوشتن SOP رعایت شود:

همانطور که می‌دانید انگیزه نامه قوی و حرفه‌ای شانس پذیرش و اخذ ویزا را بالا می‌برد و احتمال ریجکت شدن شما کاهش چشمگیری خواهد داشت. بنابراین رعایت اصول و نکات زیر برای داشتن SOP بهتر ضروری است:

 • از تعریف بیش از حد درمورد موفقیت های خود بپرهیزید.
 • از عواملی که در شما تاثیر مثبتی می‌گذارند بگویید.
 • از نوشتن اصطلاحات عامیانه در SOP پرهیز کنید.
 • از تکرار و تاکید بیش از حد بپرهیزید.
 • حتما اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را ذکر کنید.
 • برای نوشتن هر SOP تعداد کلمات مشخصی تعیین شده است پس بیشتر از این حد ننویسید تا SOP شما خسته کننده و یکنواخت به نظر نرسد. حتما سعی کنید SOP شما در حداکثر 2 صفحه و درحدود 800 الی 1300 کلمه باشد و نه بیشتر.
 • در پاراگراف اول درمورد هدفتان از اپلای کردن بگویید و دقت داشته باشید که این دلایل قانع کننده باشند.
 • در عین حال که به ساده نویسی و روان بودن متن توجه می‌کنید، خلاقیت خود را نیز بکار ببرید تا متن جریان داشته باشد و یکنواخت نشود.
 •  اطلاعات خود را اعم از دلایل مهاجرت، سوابق و تجربیات کاری، علت انتخاب رشته و موارد دیگر را در درون متن ذکر کنید نه بصورت مجموعه‌ای از سوال و جواب ها.

ویزای تحصیلی کانادا در شرایط کرونا

در زمانی که شرایط کشورها بخاطر کرونا سخت و وضعیت بیماران کرونایی بحرانی بود در کشور کانادا سخت گیری های زیادی وجود داشت ولی در زمان حال با بهتر شدن شرایط این سخت گیری ها کمتر شد. برای مثال در حال حاضر واکسیناسیون ضروری است ولی برای دو هفته قرنطینه شدن مهاجران، فعلا سخت گیری نمی‌شود همچنین برای داشتن ماسک و دستکش نیز مانند قبل حساسیت و اجباری وجود ندارد.

پروسه اخذ ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول می‌کشد؟

در پاسخ به این که اخذ ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول می‌کشد، لازم است بگوییم این مدت زمان می‌تواند بسیار متفاوت باشد و بستگی به شرایط متفاوتی از جمله مرکز علمی مورد نظر(دانشگاه)، مدت زمان صرف شده در جهت سازگاری با شرایط و یا فراهم کردن نیازها و موارد دیگری دارد ولی بطور معمول ممکن است بین 2 تا 3 ماه طول بکشد. در کل می‌توان گفت مدت زمان لازم برای طی کردن پروسه اخذ ویزای تحصیلی کانادا بستگی به شرایط شما دارد و توصیه ما به شما این است که 4 یا 5 ماه زودتر برای اخذ ویزا اقدام کنید.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای کودکان

کودکان هم برای تحصیل نیاز به ویزا و مدارک خاصی از جمله ویزای دانش آموزی یا Student Visa دارند. لازم است قبل از زمان ورود به کانادا کارهای مربوط به ویزا و ثبت نام انجام شود. برای افراد زیر 18 سال باید پدر و مادر همراه آنها به کانادا بروند یا این افراد باید سرپرستی در کانادا داشته باشند. در صورتی که متقاضی آشنا یا بستگانی در کانادا نداشته باشد مدرسه می‌تواند این مسئولیت را قبول کند ولی درصورت اقامت قانونی بستگان در کانادا یا کسی که مسئولیت وی را بپذیرد، می‌توانند ویزای کاستدین بگیرند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا و پروسه ثبت نام و تکمیل فرم نیز تهیه مدارکی از جمله مدارک هویتی، شناسایی و تحصیلی لازم است. روند ثبت نام ویزای تحصیلی کانادا می‌تواند بصورت آنلاین و از طریق سایت یا با مراجعه به مراکز مرتبط معتبر که مجوز دارند صورت بگیرد. مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا  به شرح زیر است:

 • مدرک شناسایی معتبر به جهت درخواست ویزای کانادا
 • مدرک شغلی معتبر برای اخذ ویزای کانادا
 • معادلسازی تمامی مدارک تحصیلی مورد نیاز برای اخذ ویزا توسط شرکت های معتبری همچون WES
 • مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی ( مدارک مالی و ملکی)
 • تکمیل و بررسی فرم اطلاعات شخصی جهت درخواست ویزای کانادا
 • ارائه پرینت از مدارک لازم جهت اثبات تمکن مالی
 • پاسپورتی که منقضی نشده باشد
 • انگیزه نامه قوی و معتبر
 • چند قطعه عکس با ابعاد پاسپورتی

مراحل درخواست ویزای تحصیلی کانادا

پس از آن که مدارک لازم را که در بالا ذکر شده اند فراهم کردید، لازم است درمورد مراحل درخواست ویزای تحصیلی کانادا نیز اطلاعات داشته باشید تا بتوانید به درستی تمامی مراحل را پشت سر بگذارید. بطور خلاصه این مراحل شامل اخذ پذیرش تحصیلی از آموزشگاه علمی مورد نظر، آماده سازی و ترجمه مدارک خواسته شده و در نهایت درخواست صدور ویزای تحصیلی کانادا است اما اگر دقیق تر بگوییم، تمامی مراحل درخواست ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

 1. تایید شرایط شخص متقاضی ویزای تحصیلی کانادا برای داشتن شانس بیشتر ویزای تحصیلی توسط مشاور و متخصص مربوطه یا وکیل موسسه و طرف امضای قراردادها
 2. تهیه و تحویل تمامی مدارک ذکر شده در بالا
 3. انتخاب رشته مورد نظر متقاضی و مرکز آموزشی در کانادا با توجه به شرایط متقاضی و تمکن مالی او و تایید وکیل رسمی مهاجرت
 4. ثبت نام و ارسال تمامی مدارک لازم برای طی کردن پروسه و دریافت ویزای تحصیلی و درخواست پذیرش از مراکز آموزشی معتبر در کشور کانادا
 5. ارائه مدارک تایید شده و نامه پذیرش به سفارت کانادا و سپس درخواست ویزای تحصیلی کانادا
 6. انجام انگشت نگاری متقاضی در مراکز تایید شده انگشت نگاری در کشور کانادا
 7. دریافت ایمیل با مضمون تاییدیه انگشت نگاری از طرف سفارت کانادا
 8. و در نهایت انتظار برای دریافت پاسخ سفارت و تاییدیه ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا با همسر و فرزندان

در سال های قبل بسیاری از افرادی که ویزای تحصیلی کانادا یا ویزاهای دیگر را دریافت می‌کردند به دلیل اینکه نمی‌توانستند همراه با خانواده، همسر یا فرزندان به کانادا مهاجرت کنند انصراف می‌دادند و از ادامه کار صرفنظر می‌کردند. به همین دلیل اداره مهاجرت کانادا قانونی تصویب کرد که اعضای درجه 1 مانند همسر و فرزندان متقاضی و همچنین قیم قانونی وی با استفاده از آن بتوانند به کانادا مهاجرت کنند و در کنار متقاضی بمانند.

در حالی که ویزای تحصیلی کانادا با همسر  ممکن نیست، طبق قوانین ویزای همراه اگر همسر و فرزندان متقاضی تمایل داشته باشند به همراه متقاضی به کشور کانادا بروند، می‌توانند طبق شرایط تعیین شده با دریافت ویزای همراه، به کانادا مهاجرت کنند. نمی‌شود به این نوع ویزا، ویزای تحصیلی کانادا با همسر و فرزندان یا ویزای تحصیلی کانادا با همسر گفت بلکه به آن ویزای همراه می‌گویند.

ویزای همراه چیست؟

ویزای همراه همان ویزای اقامت موقت (TRV) و نوعی ویزای توریستی است که به اعضای خانواده متقاضی ویزای کانادا از جمله شریک قانونی، فرزندان و قیم قانونی او توسط سفارت داده می‌شود و نوعی سند رسمی است. در صورتی که هم همسر متقاضی و هم فرزندان وی تقاضای دریافت ویزای همراه داشته باشند ضروری است شناسنامه و سند ازدواج را نیز ارائه دهند تا بتوانند برای مراحل بعد اقدام کرده و در نهایت به کانادا مهاجرت کنند.

برای دریافت این ویزا ضروری است تا متقاضی اصلی یا یکی از همراهان او ثابت کنند که تمکن مالی دارند یعنی از پس هزینه های تحصیل، سکونت و هزینه های زندگی تمامی اعضای خانواده که مایلند همراه او در کانادا زندگی کنند بر می‌آیند. تمکن مالی یکی از مهم ترین شرایط اخذ ویزای تحصیلی و ویزای همراه کانادا است و درصورت عدم اثبات آن امکان ریجکت شدن شما و عدم اخذ این ویزاها بسیار بالاست.

از آنجایی که ویزای همراه نیز نوعی ویزای توریستی است، از نظر هزینه با ویزای توریستی برابر است و تفاوت چندانی ندارد و جهت اقامت موقت درکنار متقاضی ویزای تحصیلی کانادا به همراهان وی که از اعضای درجه 1 هستند داده می‌شود.

بهترین زمان درخواست ویزای همراه نیز در دو حالت است:

 1. هم متقاضی و هم خانواده، همسر و فرزندان و یا قیم قانونی وی همزمان درخواست ویزا بدهند و اقدام کنند.
 2. در ابتدا متقاضی درخواست ویزای تحصیلی کانادا بدهد و در صورت اخذ ویزا و پس از موفق شدن در پروسه دریافت ویزای تحصیلی و مهاجرت به کانادا همسر و فرزندان و درمجموع خانواده وی درخواست ویزای همراه بدهند و برای اخذ آن اقدام کنند.

با اخذ ویزای همراه برای همراهان آنها می‌توانند از طریق مجوز Open work Permit بصورت تمامخ وقت یا فول تایم به کار مشغول شوند ولی فرزند زیر 22 سال باید ویزای توریستی دریافت کند و از تحصیل رایگان در مدارس دولتی کانادا بهره ببرد.

مهم ترین نکته در اخذ ویزای همراه این است که نمی‌توان یک فرم واحد را برای کل خانواده تکمیل و ارسال کرد بلکه هر شخص فرم اپلیکیشن مخصوص به خود را دارد و همچنین افراد 18 ساله و افراد بالای 18 سال نیز باید چند فرم را تکمیل کنند. درمورد افراد زیر 18 سال نیز والدین باید به آنها کمک کنند و فرم را تکمیل کنند تا اشتباهی در تکمیل فرم و مشکلی در پروسه پیش نیاید.

مزایای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا

علاوه بر اینکه با تحصیل در کانادا شانس اقامت دائم و اشتغال به کار و کسب درآمد بعد از فارغ التحصیل شدن در این کشور افزایش می‌یابد، طبق اصول و قوانین کشور کانادا و اداره مهاجرت کانادا، اخذ ویزای تحصیلی و پذیرش کانادا مزایایی را برای شخص ویزا شده به همراه دارد. این مزایا به شرح زیر است:

 • هزینه تحصیل بسیار کمتر در کانادا نسبت به کشورهای هم تراز مانند آمریکا، استرالیا و انگلیس
 • سطح علمی بالای مراکز علمی کانادا نسبت به کشور های پیشرفته و هم سطح
 • امکان داشتن شغل پاره وقت و امکان 20 ساعت کار در هفته برای شخص ویزا شده
 • امکان اخذ ویزای کاری تمام وقت برای همسر متقاضی
 • امکان تحصیل رایگان برای فرزندان شخص ویزا شده
 • امکان اشتغال به کار در کانادا پس از تحصیل و درخواست اقامت دائم شخص ویزا شده و خانواده‌اش
 • داشتن شانس طلایی یادگیری زبان هایی مانند انگلیسی و فرانسوی در مراکز آموزشی و دولتی کانادا
 • امکان دریافت پاسپورت کانادایی برای فرزندان متولد شده در کانادا با توجه به قوانین خاصی که در کشور کانادا وضع شده
 • یکی از سریع ترین راه های ورود قانونی به کانادا همان دریافت ویزای تحصیلی کانادا است.

برخی از دلایل ریجکت شدن در پروسه اخذ ویزای تحصیلی کانادا

هرساله بسیاری از مردم درخواست پذیرش و اقامت در کانادا را دارند و این تعداد هر ساله بیشتر می‌شود چون کانادا کشوری با شرایطی مناسب جهت زندگی و تحصیل است و در کل شرایط یک زندگی راحت و بدون دردسر را دارد اما بسیاری از متقاضیان بدون در نظر گرفتن احتمال ریجکتی و بدون داشتن اطلاعات کافی اقدام به اخذ ویزا می‌کنند و ممکن است در این پروسه ریجکت شوند.

دانشجویانی که تمایل دارند در کانادا ادامه تحصیل دهند نیز فکر می‌کنند سخت ترین و پیچیده ترین مرحله همان اخذ پذیرش تحصیلی است اما سخت تر و پیچیده تر از آن، اخذ ویزای دانشجویی کانادا است. برخی دلایل ریجکت شدن شما از طرف اداره مهاجرت و سفارت کانادا به شرح زیر است:

 • ارائه یک یا چند مدرک جعلی به اداره مهاجرت کانادا
 • ترجمه ضعیف برخی مدارک و سپردن مدارک ضروری به مترجمین مبتدی
 • مراجعه به شرکت هایی که لایسنس و مجوز ندارند و افراد غیر حرفه‌ای مانند کارآموزان
 • گپ تحصیلی زیاد (فاصله بین تحصیل در کشور خودتان و اقدام برای تحصیل در کشور کانادا)
 • بیان کردن قصد ادامه دادن اقامت بعد از فارغ التحصیلی در کانادا
 • ارائه SOP یا انگیزه نامه ضعیف و عدم رعایت قالب اصلی و نکات ضروری در آن
 • انتخاب نادرست رشته و مراکز آموزشی نامرتبط
 • قانع نکردن آفیسر برای تمکن و توانایی مالی مناسب
 • داشتن هرگونه سو پیشینه و ممنوع الخروج بودن متقاضی
 • سابقه تحصیلی نه چندان قوی و کافی
 • داشتن مشکلاتی مانند مشکلات جسمی یا روحی
 • نداشتن سابقه سفرهای خارجی مانند تورهای مسافرتی
 • پاسپورت منقضی شده
 • وارد کردن اطلاعات نادرست در انگیزه نامه، و سایر فرم ها

همچنین جهت کاهش ریسک ریجکت شدن می‌توانید وابستگی خود را به خانواده خود و شغل خود اعلام کنید و به آفیسر این اطمینان را دهید که پس از گذراندن دوره تحصیلی خود به کشور محل زندگی قبل از ورود به کانادا مثل ایران، برمی‌گردید. این کار باعث افزایش شانس پذیرفته شدن شما و دریافت ویزای تحصیلی کانادا و همچنین کاهش شانس ریجکت شدن توسط سفارت و اداره مهاجرت می‌شود.

آفیسر اداره مهاجرت کانادا چه کسی است؟

آفیسر (افسر) اداره مهاجرت کانادا شخصی است که مدارک و Study Plan یا برنامه تحصیلی شمارا بررسی می‌کند و شما با ارائه دلایل قانع کننده باید نظر مثبت او را برای اخذ ویزای تحصیلی یا هر ویزای دیگری جلب کنید. در کنار این موارد می‌توان گفت که برخی موارد نیز موجب ریجکت شدن شما می‌شود و قانع نشدن آفیسر یکی از مهم ترین دلایل است.

برای مثال جعل هرگونه مدرک یکی از دلایلی است که نه تنها باعث می‌شود شما ریجکت شوید بلکه می‌تواند شمارا به مدت 5 سال از درخواست اخذ ویزای تحصیلی کانادا محروم کند. از موارد دیگر نیز می‌توان به این مورد اشاره کرد که درخواست ویزای شما از طرف شرکتی بدون لایسنس و مجوز صورت بگیرد مانند شرکت هایی که مجوز کار و فعالیت در کانادا را ندارند و در این صورت اگر آفیسر متوجه شود امکان ریجکت شدن شما بسیار بالا خواهد بود.

برای اخذ ویزای تحصیلی و پذیرش در کانادا باید حداقل شرایط تمکن مالی و شرایط دیگر را دارا باشید و در حدی باشد که بتوانید آفیسر را قانع کنید که می‌توانید در کانادا به تحصیل و اقامت ادامه دهید. در این مورد نیز قانع شدن آفیسر یکی از مهم ترین فاکتورهای ریجکت نشدن شما است و ارائه توضیحات مناسب به آفیسر باید یکی از مهم ترین اقدامات شما باشد.

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

هزینه دریافت یا اخذ ویزای تحصیلی کانادا به موارد مختلفی بستگی دارد برای مثال عواملی مانند رشته تحصیلی مورد نظر، دانشگاه یا کالج انتخاب شده، نوع اقامت و همچنین تابعیت شما می‌تواند در میزان هزینه اثرگذار باشد. بدیهی است که هزینه ویزای دانشجویی کانادا در هر سال تغییر می‌کند و ثابت نیست پس قبل از هرگونه اقدام در راستای درخواست ویزای تحصیلی با مشاوران باتجربه حامی مهاجر مشورت کنید تا بتوانند شمارا در این پروسه همراهی کنند.

در سال های اخیر نیز مبالغ لازم برای هزینه های زندگی 10000 دلار کانادا به همراه هزینه تحصیل و حق بیمه نیز در حدود 500 الی 700 دلار کانادا است.

در کنار هزینه شهریه دانشگاه یا کالج، دانشجو یا فرد متقاضی ویزا باید توانایی پرداخت سایر هزینه ها را نیز داشته باشد. این مبالغ می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • هزینه Application fee دانشگاه یا کالج مورد نظر
 • مبلغ لازم برای تمکن مالی
 • مبلغ لازم جهت پرداخت شهریه دانشگاه
 • هزینه انگشت نگاری جهت تکمیل پرونده ثبت نام
 • هزینه دولتی ویزا
 • هزینه خوابگاه

هزینه های تحصیل در کانادا

با وجود اینکه هزینه شهریه مقاطع مختلف در کانادا متغیر است اما بصورت حدودی در جدول زیر به آنها پرداخته‌ایم:

مقطع

هزینه

دبستان

8000 تا 16000 دلار کانادا

دبیرستان

12000 تا 16000 دلار کانادا

مدارس شبانه روزی

30000 تا 80000 دلار کانادا

کارشناسی

30000 تا 32000 دلار کانادا

کاشناسی ارشد و دکتری

17000 تا 19000 دلار کانادا

برای مقاطع کارشناسی و کالج درصورت بالا بودن معدل به شما بورسیه داده می‌شود و برای مقاطع دکتری و ارشد بعلت انجام امور تحقیقاتی پژوهشی استاد به دانشجویان فاند می‌دهد و با بورسیه تفاوت دارد.

تاثیر معدل در اخذ ویزای کانادا

در ایران تمامی نمرات و معدل دانشجویان و دانش آموزان از 20 محاسبه می‌شود ولی در دانشگاه های کانادا تمامی معدل ها از  4 الی 4.33 محاسبه می‌شوند. برای سهولت امور ثبت نام و استعلام شرایط، برخی دانشگاه ها حداقل معدل لازم برای پذیرش دانشجویان را اعلام کرده‌اند و اکثر این مراکز آموزشی ماشین حساب GPA را در سایت خود قرار داده اند تا دانشجویان با استفاده از آن بتوانند معدل خود را از 4.33 نمره بسنجند و استعلام بگیرند که آیا می‌توانند در این دانشگاه ثبت نام کنند یا خیر.

در جدول زیر معدل دانشگاه های کانادا و سطح نمرات آنها را بررسی می‌کنیم:

شرح

معدل

سطح

عالی

3.33+

A

خیلی خوب

3.33

B+

خیلی خوب

3

B-

خوب

2.67

C+

خوب

2

C-

نامطلوب

زیر 2

D/F

توجه داشته باشید هرچه معدل شما بالاتر باشد، احتمال قبولی شما بالاتر و دانشگاه های پذیرنده شما باکیفیت تر خواهند بود و همچنین از مزایای بیشتری برخوردار خواهید شد. پس می‌توان گفت تاثیر معدل در اخذ ویزای تحصیلی کانادا زیاد است و برای تحصیل در دانشگاه های باکیفیت تر و برخوردار شدن از مزایای بیشتر مانند بورسیه و تخفیفات نیاز به معدل بالاتری دارید.

درصورت داشتن معدل پایین برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا و پذیرش در دانشگاه ها چه کنیم؟

اگر معدل شما از حد مناسب پایین تر بود، لازم است تا از فرستادن درخواست برای برخی دانشگاه ها و کالج ها بپرهیزید. برای مثال رعایت موارد زیر می‌تواند شانس پذیرش شما در دانشگاه های کانادا را افزایش دهد:

 • از ارسال درخواست پذیرش برای مراکز آموزشی که معدل را مهم ترین معیار پذیرش قرار می‌دهند بپرهیزید.
 • دوره های هنر افرادی با GPA پایین تری نسبت به دوره های علوم و پزشکی و مهندسی می‌پذیرند.
 • دوره هایی مانند عکاسی و بازرگانی برای معدل های پایین تر مناسب تر هستند.
 • دوره هایی را انتخاب کنید که ملاک پذیرش آنها تجربیات، سوابق و مهارت های شما در رابطه با رشته مدنظر باشد نه نمرات و معدل مقاطع قبلی شما.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا

یکی از مهم ترین شرایط اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی تمکن مالی متقاضی است و در واقع تمکن مالی اثبات می‌کند که شما از پس هزینه های زندگی، تحصیل و اقامت خود بر می‌آیید و پس از استعلام تمکن مالی توسط سفارت کانادا مشخص می‌شود که شما می‌توانید در این کشور بمانید یا خیر. میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا با توجه به دانشگاه و کالج مورد نظر شما و عوامل دیگر متفاوت است و نمی‌توان دقیقا گفت که مقدار تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا چقدر است.

برای اثبات تمکن مالی باید هزینه 1 سال تحصیل و اقامت خودتان و همراهانتان در حساب بانکی شما موجود باشد و توجه داشته باشید در 6 ماه قبل از ارسال درخواست برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا موجودی حساب خودرا افزایش دهید چون یکی از مدارک لازم برای ثبت نام استعلام حساب بانکی در 6ماه اخیر است و هرچه موجودی و گردش حساب بیشتر باشد، شانس تایید شدن تمکن مالی شما بیشتر می‌شود. برای اثبات تمکن مالی می‌بایست شما و یا یکی از همراهانتان با ارائه مدارک اثبات کنید که تمکن مالی مناسب برای اقامت و تحصیل در کانادا را دارید.

 روش های اثبات تمکن مالی

 • ارائه اظهار نامه های بانکی
 • گواهی حساب کانادایی به اسم خودتان
 • مدرک و گواهی که نشان دهد شما توانایی پرداخت شهریه و هزینه های جا و مکان زندگی را دارید.
 • نامه یا گواهی از شخصی که هزینه هارا برعهده گرفته باشد.
 • رسید استعلام حساب در 6 ماه اخیر
 • مدارک لازم برای اثبات اخذ فاند برای افرادی که شرایط دریافت فاند را داشته باشند.

نمونه نامه تمکن مالی برای سفارت کانادا

سوالاتی که موجب اعتماد بیشتر شما به موسسه می‌شود

در راستای اعتماد شما به موسسه مورد نظر و اطمینان حاصل کردن از مجوز و حق کار در کشور کانادا و داشتن لایسنس، می‌توانید از موسسه مورد نظر سوال های زیر را بپرسید:

 1. آیا از وکیل رسمی استفاده می‌کنند یا قرار است خود را جای شما معرفی کنند؟

اگر موسسه مورد نظر وکیل رسمی یا مشاور داشته باشد، حق دارید از آنها بخواهید تا اطلاعاتی درمورد آن شخص به شما بدهند و حتی بنا به درخواست شما می‌شود با وکیل خود قراردادی مستقیم داشته باشید. اگر از ایمیلی برای معرفی شما به اداره مهاجرت کانادا استفاده می‌کنند حق دارید نام کاربری و رمز عبور را بدانید.

 1. آیا در صورتی که ایمیلی را برای انجام کارهای شما ایجاد می‌کنند، نام کاربری و رمز عبور را در اختیار شما قرار می‌دهند؟

اگر جواب این سوال منفی باشد، این پروسه با ریسک بالایی همراه است و نمی‌توان به سادگی به این موسسات اعتماد کرد. ممکن است در این موسسات بدون اطلاع شما مدارکی را جعل کنند و یا اطلاعات را اشتباه وارد کنند بنابراین در این صورت ممکن است در صورتی که آفیسر متوجه شود، شما ریجکت شوید و به مدت 5 سال شمارا از درخواست دوباره برای اخذ ویزای تحصیلی محروم کنند و چون دسترسی به ایمیل ندارید نمی‌توانید بی گناهی خود را اثبات کنید و یا رفع ریجکتی کنید.

 1. آیا دعوتنامه‌ای که برای شما استفاده می‌شود را برای دیگران نیز استفاده می‌کنند یا منحصر به فرد است؟

همانطور که می‌دانید تمامی دعوتنامه ها و مدارک ارسالی و فرم های مورد نظر برای هر شخصی متفاوت است و باید منحصر به فرد باشد بنابراین نمی‌شود از یک فرم و دعوت نامه واحد برای همه استفاده کرد. در صورتی که موسسه ادعا می‌کند این فرم و دعوتنامه رسمی و معتبر این موسسه در کانادا است و برای آن باید هزینه‌ای جدا بپردازید، به هیچ عنوان نپذیرید چون بدیهی است که دعوت نامه قابل خرید و فروش نیست و این کار از نظر دولت کانادا غیرقانونی است.

ضمنا یادتان باشد تمامی وکلای دادگستری، موسسات مربوطه، و آژانس های مسافرتی برای فعالیت در حوزه ویزا باید از شورای قانون گذاری مهاجرت کانادا (ICCRC) مجوز داشته باشند در غیر این صورت هرگونه فعالیت آنها در زمینه ویزا غیرقانونی است.

موسسه حامی مهاجر افرادی متخصص در اموری همچون مشاوره و ثبت نام در اکسپرس اینتری کانادا، اخذ انواع ویزای کانادا، اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا، اخذ اقامت دائم کانادا و ثبت شرکت در کانادا دارد. در صورت نیاز به مشاوره‌های اختصاصی و دریافت کمک می‌توانید به وسیله شماره 02148406 با کارشناسان موسسه حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تمامی موارد را از جمله هزینه های ویزای تحصیلی کانادا، مراحل درخواست ویزای تحصیلی کانادا، مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا، اخذ ویزای تحصیلی برای کودکان در کانادا، شرایط سنی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، قیمت ویزای تحصیلی کانادا و موارد دیگر را بطور کامل بررسی کنیم و به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم تا بتوانید با موفقیت تمامی مراحل را پشت سر بگذارید. برای توضیحات بیشتر می‌توانید نکات زیر را نیز در نظر داشته باشید:

 • درست است که ویزای تحصیلی کانادا بدون شینگن ممکن است ولی تضمین صدور ویزای تحصیلی کانادا و تضمین 100 درصدی پذیرش شما به هیچ وجه حقیقت ندارد.
 • ویزای VIP و فوری تحصیلی کانادا حقیقت ندارد.
 • دریافت دعوتنامه تضمین کننده پذیرش و صدور ویزای کانادا نیست.
 • در پرونده ثبت نام لاتاری نباید هیچ سو پیشینه‌ای ثبت شده باشد.
 • مانند لاتاری گرین کارت آمریکا، به دلیل حفظ اطلاعات کاربران سفارت و اداره مهاجرت آمار قبول شدگان و ریجکت شدگان را ارائه نمی‌دهد و چنین لیستی وجود ندارد بلکه هر متقاضی باید بصورت انفرادی پیگیر نتایج باشد.
 • ارائه هرگونه مدارک جعلی و غیرحقیقی یا ناقص به اداره مهاجرت کانادا عواقب جبران ناپذیری از جمله ریجکت شدن و 5 سال تحریم شدن از درخواست دوباره برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا است.
 • نمی‌شود از یک فرم و دعوتنامه واحد برای همه متقاضیان استفاده کرد و هر فردی نیاز به دعوتنامه و فرم مختص خود دارد.
 • مدت زمان اعتبار ویزا بستگی به مدت زمان تحصیل و اقامت شما برای امور تحصیلی دارد.
 • انگیزه نامه (SOP) در مرکز آموزشی مورد نظر و برنامه تحصیلی (Study Plan) در فرودگاه و توسط آفیسر بررسی می‌کند پس سعی کنید در هر دو منطق و هارمونی را رعایت کنید.
 • نوشتن برنامه تحصیلی در کنار اثبات تمکن مالی از مهم ترین مواردی است که می‌تواند آفیسر را قانع کند و پذیرش شما صورت بگیرد.
 • در انگیزه نامه بیش از حد از خودتان و موفقیت هایتان تعریف و تمجید نکنید و سعی کنید از مواردی بگویید که در انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظر برای شما مفید واقع شدند.
 • حتما قالب انگیزه نامه را رعایت کنید و نکاتی که در این مقاله ذکر شد را بکار ببرید.
 • ارائه مدرک زبان برای هر دانشگاهی ضروری نیست ولی ارائه مدارکی از جمله آیلتس می‌تواند در روند پذیرش شما اثر مثبتی داشته باشد.
 • معدل یکی از فاکتور های موثر در انتخاب دانشگاه است و برخی از دانشگاها اساس پذیرش را بر معدل می‌گذارند.
 • درصورتی که معدل شما پایین است توصیه می‌شود برای اخذ پذیرش دانشگاه های معدل محور اقدام نکنید.
 • دوره های هنر و عکاسی و همچنین بازرگانی معدل های پایین تری را نسبت به دوره های پزشکی و مهندسی می‌پذیرد.
 • اخذ ویزای دانشجویی پیچیده تر و سخت تر از اخذ پذیرش است.
 • برای مقاطع ارشد و دکتری از طریق استادان به دانشجو فاند داده می‌شود ولی در مقاطع کالج و کارشناسی اینطور نیست.
 • اثبات تمکن مالی یکی از مهم ترین اقدامات جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا است.
 • در 6 ماه آخر موجودی حساب خود را بررسی کنید و به مرور افزایش دهید تا در گردش حساب شما ثبت شود.
 • نمی‌شود هزینه ثابتی برای اخذ ویزا در نظر گرفت و براساس دانشگاه، رشته و موارد دیگر می‌تواند متغیر باشد.
 • قانع نکردن آفیسر (افسر) در هر زمینه‌ای می‌تواند موجب ریجکت شدن شما شود.
 • نباید به آفیسر بگویید که قصد دارید بعد از فارغ التحصیلی در کانادا بمانید.
 • ثبت نام ویزای تحصیلی کانادا محدودیت سنی ندارد ولی اگر گپ تحصیلی شما زیاد است برای جلوگیری از ریجکت شدن باید سعی کنید آفیسر را با دلایل معقولانه قانع کنید برای مثال بگویید هدف ارتقای سطح شغلی و اجتماعی است.
 • افرادی که تمایل دارند همراه شخص ویزا شده در کانادا بمانند باید برای اخذ ویزای همراه اقدام کنند.
 • مطمئن شوید موسسه‌ای که برای انجام این پروسه و مشاوره انتخاب می‌کنید لایسنس و مجوز فعالیت در کشور کانادا را داشته باشد.
 • برای فرزندان زیر 18 سال باید از ویزای کاستدین استفاده شود یا یکی از اعضای خانواده مانند مادر یا پدر همراه آنها به کانادا برود.
 • در زمان حاضر نیز سخت گیری و حساسیت خاصی برای مسائل مربوط به بیماری کرونا و رعایت مواردی مانند همراه داشتن ماسک وجود ندارد.

موسسه حامی مهاجر افرادی متخصص در اموری همچون مشاوره و ثبت نام در اکسپرس اینتری کانادا، اخذ انواع ویزای کانادا، اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا، اخذ اقامت دائم کانادا و ثبت شرکت در کانادا دارد. در صورت نیاز به مشاوره‌های اختصاصی و دریافت کمک می‌توانید به وسیله شماره 02148406 با کارشناسان موسسه حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

چک لیست ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

 • ثبت درخواست های مربوط به اخذ ویزا در وب سایت شهروندی و مهاجرت به کانادا
 • ارائه نامه پذیرش اخذ شده از مراکز آموزشی مورد تایید کشور آمریکا و اداره مهاجرت
 • ارائه تمامی مدارک لازم برای تایید تمکن مالی
 • ارائه مدارک عدم سو پیشینه
 • ارائه مدارک لازم برای اثبات سلامت جسمی و روحی
 • انجام سایر مراحل در کنسولگری

مدارک مالی ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

مدارک مالی ویزای تحصیلی کانادا شامل نامه تمکن مالی، گردش حساب، و موارد دیگر است که در ادامه به آن می‌پردازیم:

 • مدارک لازم برای دریافت گواهی تمکن مالی شامل اصل تمامی مدارک، کارت ملی و شناسنامه، پاسپورت معتبر و تاریخ دار به همراه یک فتوکپی، و در نهایت تکمیل فرم درخواست تمکن مالی است.
 • گواهی تمکن نیز شامل اطلاعات هویت شما، مشخصات تمامی حساب های بانکی، متن کامل کواهی تمکن مالی رسمی و درنهایت مهر گواهی است.

آیا دانشگاه در اخذ ویزای تحصیلی کانادا موثر است؟

هرچند تحصیل در دانشگاه های رتبه برتر و دولتی شانس پذیرش و اخذ ویزا را بیشتر می‌کند اما تنها دانشگاه نیست که بر نتیجه درخواست اخذ ویزا اثر می‌گذارد و میزان تجربیات مرتبط با رشته، معدل بالا، انتخاب مرکز آموزشی مناسب در کانادا و رزومه علمی حرفه‌ای و سوابق کاری نیز از عوامل موثر هستند. بنابراین دانشجویان دانشگاه های پیام نور و آزاد نیز برای پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی از شانس بالایی برخوردارند.

عواقب ارائه مدرک جعلی برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

 ارائه هرگونه مدارک جعلی و غیرحقیقی یا غیر رسمی جهت اخذ ویزای تحصیلی و پذیرش کانادا غیرقانونی بوده و درصورتی که آفیسر اداره مهاجرت متوجه شود شما ریجکت می‌شوید و به مدت 5 سال از درخواست دوباره جهت اخذ ویزا و پذیرش کانادا محروم خواهید شد.

چرا ارائه پرینت جهت اثبات تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی ضروری است؟

ارائه پرینت تمکن مالی لازم به آفیسر اداره مهاجرت جهت اثبات اینکه شما یا یکی از همراهان شما از پس هزینه های تحصیل، اقامت و مخارج زندگی بر می‌آیید لازم و ضروری است. لازم به ذکر است که اسنادی مانند سند ملک، زمین و مغازه، سهام و موارد دیگر نیز می‌تواند شانس شما را در اخذ ویزا افزایش دهد.

چگونه پس از تحصیل در کانادا با ویزای تحصیلی اقامت دائم دریافت کنیم؟

برخی از دانشگاه ها دارای PGWP یا همان مجوز کار پس از فارغ التحصیلی دارند و شما با استفاده از این مجوز می‌توانید در حدود 8 ماه تا 3 سال بعد از تحصیل نیز به کار مشغول شوید و در همین مدت زمان برای اقامت دائم اقدام کنید.

آیا شرایط تحصیل کمتر از 6 ماه در کانادا نیز امکان دارد؟

بله. برای اخذ ویزای تحصیلی طول مدت تحصیل شما باید بیشتر از 6ماه باشد ولی برای تحصیل کمتر از 6 ماه باید از طریق اخذ ویزای توریستی اقدام کنید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0