20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

دریافت ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا 2024

تحصیل، اعزام و اخذ ویزای دانش‌آموزی کانادا + زمان و هزینه

از شرایط تحصیل در مدارس کانادا چیزی می‌دانید؟! منظورمان این است تا حالا مفاهیمی مثل ویزای دانش آموزی کانادا یا حتی مهاجرت دانش آموزی به کانادا به گوشتان خورده؟ خوب اگر می‌دانید از چه صحبت می‌کنیم که خوشا به حالتان! چه اتفاقی بهتر از این؟!

اما اگر هم نمی‌دانید، فدای سرتان! ما اینجاییم که در خلال این نوشته، هرآنچه لازم است را برایتان قصه‌وار تعریف کنیم؛ مثل چی؟! مثل ریزه‌کاری‌های مهمی که باید پیش از گرفتن ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا بدانید؛ از جمله سن‌وسال مجاز برای اخذ ویزای دانش آموزی کانادا.

اما ماجرا به اینجا هم ختم نمی‌شود! چون دربارۀ مراحل، مدارک، زمان، هزینه و حتی ریجکت شدن این ویزا هم راهنمایی‌تان می‌کنیم! خلاصۀ کلام اینکه تا مطمئن نشده‌ایم همه‌چیز را می‌دانید، دست از سرتان برنمی‌داریم! پس هم‌سفرمان شوید تاشانه‌به‌شانۀ هم، قدم در دنیای دانش‌آموزی کانادا بگذاریم.

 ویزای دانش آموزی کانادا

اعزام دانش‌آموز به کانادا

قبل از هر بحثی، بیایید کمی راجع‌به مدارس کانادا حرف بزنیم.

این مدارس که تا چشم کار می‌کند پرامکانات هستند (!)، عموما علاقۀ زیادی به جذب دانش‌آموزان بین‌المللی دارند. حالا چرا؟ چون بافت جامعۀ کانادایی هم همین‌طور است! یعنی از آنجا که کانادا کشوری چندفرهنگه است، مدارس آن نیز دانش‌آموزانی را تعلیم می‌دهند که هرکدامشان به زبان و ملیت و نژاد مختلفی تعلق دارند.

تازه! بحث فقط جذب نیست؛ چون کانادایی‌ها از دانش‌آموزان غیربومی خود حمایت هم می‌کنند؛ مثلا وقتی یک دانش‌آموز بین‌المللی وارد دبیرستان‌ یا دبستان‌‌های این سرزمین می‌شود، برای او برنامه‌هایی می‌گذارند تا راحت‌تر خودش را با محیط جدید سازگار کند؛ از جمله برگزاری دوره‌های زبان و برنامه‌های فرهنگی‌خانوادگی.

اما برای درس خواندن در دبیرستان های کانادا یا به‌اصطلاح خاص، اعزام دانش آموز به کانادا، اول از همه به ویزای دانش آموزی کانادا نیاز داریم؛ زیرا همین سند است که به ما اجازه می‌دهد وارد مرزهای این سرزمین بشویم و با درس‌خواندن، رویاهایمان را در آغوش بگیریم! ضمنا نکتۀ مهم این است که با تحصیل در مدارس کانادا، می‌توانیم مسیر ورودمان به دانشگاه‌های این سرزمین را هم هموارتر کنیم!

بنابراین به همین دلیل است که ما در مجموعۀ حامی مهاجر، قصۀ مهاجرت دانش آموزی به کانادا را سرسختانه پی می‌گیریم و روند اخذ ویزای دانش‌آموزی این سرزمین را مرحله‌به‌مرحله پیش می‌بریم؛ زیرا می‌دانیم آرزوهای بسیاری از دوستان جوانمان، در گروی ورود به کانادا، سرزمین آرزوهاست. اگر دوست داشتید، می‌توانید از طریق شمارۀ 02148000597 با ما در ارتباط باشید.

شرایط پذیرش دانش‌آموزان در مدارس کانادا

شرایط اخذ ویزای دانش‌آموزی کانادا

بسیار خوب! نوبت آن است تا دربارۀ شرایط ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا صحبت کنیم. پس این شما و این، برخی از چهارچوب‌های ویزای دانش آموزی کانادا

شرایط سنی برای ویزای دانش آموزی کانادا

این یک واقعیت است! در هر گوشه‌ای از دنیا که بخواهیم درس بخوانیم، چهارچوبی برایمان مشخص می‌کنند تا متناسب با سن‌وسالمان تحصیل کنیم؛ مثلا نمی‌گذارند در 30سالگی، تازه سراغ حروف الفبا برویم! خوب شرایط تحصیل در مدارس کانادا هم از این قضیه مستثنی نیست!

چطور؟ این‌طور که اگر می‌خواهیم در این سرزمین درس بخوانیم، باید شرایط سنی برای ویزای دانش آموزی کانادا را رعایت کنیم. حالا شرایطش چیست؟ اینکه موقع درخواست ویزا، نباید سن قانونی را رد کرده باشیم. حالا سن قانونی در کانادا چند سال است؟ در بیشتر ایالاتش، 18 سال؛

بنابراین ما برای اینکه بتوانیم ویزای دانش‌آموزی این سرزمین را دریافت کنیم، باید کمتر از 18سالمان باشد؛ منتها این ماجرا همیشه هم درست نیست؛ چون در بعضی ایالت‌ها مثل نواسکوشیا و نیوفاندلند، 19سالگی را به‌عنوان سن قانونی اعلام کرده‌اند؛ پس در چنین استان‌هایی، ما تا آخرین لحظات 18سالگی‌مان هم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانیم برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنیم.

ضمنا به‌عنوان نکتۀ آخر، بد نیست این را هم بگوییم که حداقل سن مجاز برای اخذ ویزای دانش آموزی کانادا، 5سالگی است.

شرط مدرک زبان برای دریافت ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا

راستش را که بخواهید، اخذ ویزای دانش آموزی کانادا بسیار ساده‌تر از ویزای دانشجویی این سرزمین است. حالا چرا؟ چون بسیاری از مدارس این سرزمین، با مدرک زبان کاری ندارند! تازه اگر هم از شما مدرک زبان بخواهند، سخت‌گیری زیادی دربارۀ نمره‌اش ندارند؛

مثلا از آنجا که دانش‌آموزان دبستانی، به‌ویژه در مقاطع پایین‌تر، نیازی به مدرک زبان ندارند، می‌توانند به کانادا بروند و بعدا در دوره‌های زبان‌آموزی مدرسۀ خود شرکت کنند. تازه میزان زبان‌آموزی آن‌ها هم باید در حدی باشد که فقط بتواند احتیاجات مدرسه‌شان را برآورده کند؛

اما برای تحصیل در دبیرستان های کانادا ممکن است اوضاع کمی فرق کند؛ چون بعضی مدارس از شما این مدرک را می‌خواهند؛ منتها در این خصوص هم سخت‌گیری زیادی وجود ندارد؛ بنابراین شما می‌توانید به کانادا بروید و آنجا، در دوره‌های فشردۀ زبان شرکت کنید.

شرط تمکن مالی برای ویزای دانش آموزی در کانادا

معلوم است دیگر! اگر قرار است در کانادا درس بخوانیم، باید از پس هزینه‌هایش هم بربیاییم؛ بنابراین یک شرط دیگر از مجموع شرایط اخذ ویزای دانش آموزی کانادا، همین است که والدین دانش‌آموز از تمکن مالی مناسبی برخوردار باشند؛

بنابراین با وجود این شرط، مسئولین کانادایی هم از ثبات مالی والدین مطمئن می‌شوند و هم خیالشان راحت می‌شود که آن‌ها، می‌توانند هزینۀ یک سال از زندگی فرزندشان را بپردازند.

شرط اعتبار مدرسه برای مهاجرت دانش آموزی به کانادا

درست است که گفتیم کانادا به جذب دانش‌آموزان بین‌المللی علاقه دارد اما نه با هر شرایطی که! منظورمان این است شما از هر مدرسه‌ای که دلتان بخواهد، می‌توانید پذیرش بگیرید؛ ولی دولت کانادا به‌خاطر هر مدرسه‌ای ویزا نمی‌دهد!

چرا؟ چون مدرسه‌ای که پذیرشش را می‌گیرید، باید از اعتبار کافی برخوردار باشد تا دولت کانادا به شما اجازه بدهد در آن درس بخوانید. در غیر این صورت، درخواستتان ریفیوز می‌شود. در بخش‌های پایانی مقاله راجع‌به این موضوع بیشتر حرف می‌زنیم.

شرط وجود سرپرست (کاستودین) برای اعزام دانش آموز به کانادا

یکی از شرایط بسیار مهم برای اعزام دانش آموز به کانادا، وجود سرپرست یا همان کاستودین است. حالا یعنی چه؟ یعنی دانش‌آموز زیر 18ساله‌ای که قرار است به کانادا برود، باید حتما سرپرست داشته باشد و تحت‌حمایت او قرار بگیرد؛

اما اگر نتواند با پدر، مادر یا ولی قانونی خود به کانادا برود، بحث کاستودین (Custodian) به میان می‌آید؛ چون کاستودین، یک شهروند یا مقیم دائم کاناداست که تمام مسئولیت‌های دانش‌آموز قصۀ ما را گردن می‌گیرد و از او مراقبت می‌کند!

البته در این خصوص، دوسه نکتۀ بسیار مهم وجود دارد که خلاصه‌وار می‌گوییم:

 • کاستودین باید خودش 19سال‌به‌بالا باشد؛
 • او هیچ‌گونه حقی برای تصرف اموال دانش‌آموز ندارد؛
 • کاستودین باید در همان شهر یا نزدیک به شهر محل تحصیل باشد؛
 • سرپرست دانش‌آموزان زیر 10سال، فقط باید یکی از والدینش باشد.

مدارک لازم برای ویزای دانش آموزی کانادا

شرایطش را که دانستیم؛ پس بیایید دربارۀ مدارکش هم حرف بزنیم. این شما و این، مدارک موردنیاز ویزای دانش آموزی کانادا:

 • فرم درخواست ویزای تحصیلی. فقط حواستان باشد! تکمیل صحیح این فرم بسیار مهم است. طوری که اشتباهات کوچک در این خصوص، می‌تواند پشیمانی‌های بزرگ به‌بار بیاورد! بنابراین توصیه می‌کنیم برای این کار، حتما از مشاوران مهاجرتی کمک بگیرید.
 • گواهی تمکن مالی؛ همان‌طور که پیش‌تر هم گفتیم، این گواهی بیانگر این است که والدین می‌توانند هزینۀ یک سال از زندگی فرزندشان را بپردازند.
 • مدرک زبان در صورتی که دانش‌آموز مدرک زبان داشته باشد یا دانشگاه از او مدرک زبان بخواهد
 • نسخۀ اصلی نامۀ پذیرش از مدرسۀ کانادایی
 • نامۀ هدف از تحصیل (Study Plan)
 • نامۀ قیومیت (Custodian Form)
 • یک قطعه عکس استاندارد
 • رسید پرداخت شهریه

آنچه دیدید، یک شِمای کلی از مدارک لازم برای ویزای دانش آموزی کانادا بود؛ اما حواستان باشد! وضعیت پروندۀ دانش‌آموزان هم نقش مهمی در لیست مدارک لازم ایفا می‌کند؛ پس برای اینکه از تکمیل‌بودن مدارکتان مطمئن شوید، می‌توانید وضعیت پرونده‌تان را با کارشناسان مهاجرتی هم در میان بگذارید.

مراحل گرفتن ویزای دانش آموزی کانادا

بعد از شرایط و مدارک، نوبت چیست؟ دقیقا! مراحل؛ پس بیایید ببینیم در موسسۀ حامی مهاجر، به‌ترتیب چه مراحلی طی می‌شود تا یک ویزای دانش آموزی کانادا را دریافت کنیم:

 • ارائۀ کارنامۀ تحصیلی سه سال آخر توسط دانش‌آموز
 • آغار مکاتبه با مدرسۀ موردنظر توسط کارشناسان حامی مهاجر
 • دریافت پذیرش از مجموعۀ مقصد به‌دست کارشناسان مجموعه
 • پرداخت شهریۀ مدرسه توسط دانش‌آموز و خانوادۀ او
 • ارائۀ گواهی تمکن مالی و سایر مدارک موردنیاز برای مهاجرت تحصیلی به کانادا
 • نگارش استادی پلن به‌دست متخصصان کارگروه نگارشی حامی مهاجر
 • ارائۀ مشاورۀ تخصصی به دانش‌آموزان دربارۀ چیدمان مدارک
 • ثبت‌نام نهایی به‌دست مشاوران
 • تکمیل مراحل بایومتریک توسط دانش‌آموزان
 • اخذ ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا

هزینه تحصیل در مدارس کانادا

ممکن است فکر کنید بر سر راه ویزای دانش آموزی کانادا، هزینه‌های ناشناخته‌ای وجود دارد؛ اما خیالتان راحت! آنچه هست را در این بخش می‌گوییم تا ببینید اوضاع چندان هم درهم‌وبرهم نیست! پس این شما و این، هزینه تحصیل در کانادا!

هزینه تحصیل در مدارس کانادا

هزینه پرداخت شهریه دانشگاه های کانادا

وقتی مراحل اخذ ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا را سرفصل‌وار معرفی می‌کردیم، به این هم اشاره کردیم که در یک مرحله، دانش‌آموزان باید شهریۀ مدرسه‌شان را پرداخت کنند؛ بنابراین همین مورد، مشخصا یکی از مواردی است که تحت‌عنوان هزینه ویزای دانش آموزی کانادا مطرح می‌شود؛

اما حالا دیگر اینکه شهریۀ مدرسه چقدر است، کاملا به موقعیت ما بستگی دارد؛ چون مثلا ممکن است یکی‌مان مدرسه‌ای را انتخاب کند که شهریه‌اش زیاد است و دیگرمان راهی مدرسه‌ای شود که خرج کمتری دارد.

هزینه تمکن مالی برای ویزای دانش آموزی کانادا

این چندمین باری است که پای تمکن مالی را وسط می‌کشیم! به این خاطر که اگر فنی به ماجرا نگاه کنیم، می‌بینیم آماده‌سازی گواهی تمکن مالی هم هم‌خانوادۀ همین هزینه‌هاست! به این صورت که والدین دانش‌آموز، باید اثبات کنند می‌توانند هزینه‌های یک سال از زندگی بچه‌شان را پرداخت کنند؛ پس این هم از این!

هزینه انگشت‌نگاری برای ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا

مانند آمریکا، کانادا هم برای اینکه به افراد ویزا بدهد، آن‌ها را موظف می‌کند ابتدا مراحل بایومتریک را پشت‌سر بگذارند؛ یعنی چه؟ یعنی به آن‌ها می‌گوید به یکی از دفاتر VAC کانادا بروند و با پشت‌سرگذاشتن مرحلۀ انگشت‌نگاری، اطلاعات هویتی‌شان را در سامانه‌های دولتی این سرزمین ثبت کنند.

اما بحث اصلی اینجاست که کانادا، اصلا در ایران دفتری ندارد! پس چاره چیست؟ سفر به کشورهای همسایه؛ بنابراین حالا متوجه می‌شویم که چرا این فرایند، زیرمجموعۀ هزینه ویزای دانش آموزی کانادا محسوب می‌شود.

در معمولی‌ترین شرایط اخذ ویزا برای تحصیل در مقاطع دبستان تا دبیرستان در کانادا 2 تا 3 ماه طول می‌کشد. توصیه می‌شود شما 4 الی 5 ماه قبل از آغاز سال تحصیلی پذیرش را از مدرسه کانادایی گرفته باشید و درخواست خود را به سفارت ارائه دهید.

مدت زمان صدور ویزای دانش آموزی کانادا

بسیار خوب! دیگر با شرایط و مدارک و مراحل کاری نداریم، هزینه‌هایش را هم گفتیم؛ اما مدت زمان صدور ویزای دانش آموزی کانادا چقدر است؟

حقیقت این است که تا چند ماه قبل، در سایت رسمی ادارۀ مهاجرت کانادا آمده بود که صدور ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا، تقریبا 7 هفته زمان می‌برد؛ منتها اوایل سپتامبر، همین سامانه اعلام کرد که از این به‌بعد، صدور ویزای دانش‌آموزی کانادا حداقل 9 هفته زمان می‌برد؛

بنابراین در یک جمع‌بندی کلی، می‌توانیم بگوییم اخذ ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا حدودا 2 تا 3 ماه طول می‌کشد؛ منتها معمولا به متقاضیان تحصیل در مدارس کانادا توصیه می‌کنند که 3 تا 5 ماه قبل از آغاز سال تحصیلی، برای دریافت پذیرش و اخذ ویزا اقدامات لازم را انجام بدهند.

ویزای همراه دانش آموزی کانادا

آیا کانادا ویزای همراهی دارد؟ بله!

آیا این ویزا به والدین دانش‌آموز تعلق می‌گیرد؟ 100درصد!

آیا حامی مهاجر برای مراجعینش ویزای همراهی هم دریافت می‌کند؟ صدالبته!

اما ماجرا از این قرار است که اگر والدین دانش‌آموز بخواهند او را در کانادا همراهی کنند، فقط یکی‌شان می‌تواند برای دریافت ویزای همراهی اقدام کند؛ بنابراین طرف دیگر، باید از سایر راه‌ها فرزندش را همراهی کند؛ مثل دریافت ویزای توریستی.

ضمنا باید بدانیم که ویزای همراهی کانادا، به هیچ‌یک از والدین اجازه نمی‌دهد در این سرزمین کار کنند؛ چرا که برای کار در این کشور، آن‌ها می‌توانند نوع ویزای خود را عوض کنند. علاوه‌بر این، اطلاع از این مورد هم ضروری است که هرچند ویزای همراه دانش آموزی کانادا به‌شکل 6ماهه صادر می‌شود، با اقداماتی می‌توان آن را تمدید کرد.

ریجکت شدن ویزای دانش آموزی کانادا

اول از همه، بگذارید تکلیف یک موضوع مهم را روشن کنیم. آن هم اینکه ریجکت شدن ویزای دانش آموزی کانادا، مانند کارت قرمز است! یعنی شخص با ریجکت‌شدن، چند سال از دریافت این ویزا محروم شود. دلیلش هم می‌تواند تقلبی‌بودن مدارک باشد یا مواردی از این‌دست؛

منتها واقعیت این است که دانش‌آموزان به‌ندرت ریجکت می‌شوند؛ پس مشکلی که برایشان متداول‌تر است، ریفیوزی است، نه ریجکتی! آن هم به این معنی است که با درخواست ویزایشان موافقت نشود. حالا چرا ممکن است چنین حالتی پیش بیاید؟ سه‌چهارتایش را سرفصل‌وار می‌گوییم:

 • قانع‌نشدن افسر کانادایی در خصوص برنامۀ تحصیلی متقاضی
 • ارائه‌نکردن نامۀ پذیرش از مدرسه
 • وجود نقصی در مدارک متقاضی
 • معتبرنبودن مدرسۀ موردپذیرش

گفتنی است ریفیوزی کانادا دلایل دیگری هم دارد؛ اما نکته چیست؟ اینکه ما در مجموعۀ حامی مهاجر، تمام تلاشمان بر این است که با چینش اصولی مدارک و آماده‌سازی مراجعین خود، کاری کنیم درصد ریفیوزی‌شان به حداقل برسد؛ مثلا ما با علم به اینکه کدام مدارس کانادایی معتبرند، دست روی گزینه‌هایی می‌ذاریم که شانس ویزای بیشتری دارند.

تازه! اگر هم پرونده‌ای ریفیوز شد، نگران نباشید! ما اینجاییم تا دوباره برایش اقدام کنیم. اگر دوست دارید از چندوچونش بیشتر بدانید، از این طریق پاسخگویتان هستیم: 02148000957

 • ختم کلام!

اگر هنوز 18سالتان نشده، مدارس کانادا با روی باز از شما استقبال می‌کنند! فقط کافی است آنچه نوشته‌ایم را بخوانید تا دربارۀ شرایط، مدارک و مراحل اخذ ویزای دانش آموزی کانادا اطلاعاتتان کامل شود؛ زیرا در این صورت است که می‌توانید برای مهاجرت دانش آموزی به کانادا رویاپردازی کنید و راجع‌به آن تصمیم بگیرید.

 ضمنا در طول مطلب، به مباحثی مثل هزینه و مدت زمان صدور ویزای دانش آموزی کانادا هم پرداخته‌ایم. تازه گفته‌ایم که دلایل ریجکت شدن ویزای دانش آموزی کانادا چیست و چطور می‌توان آن را برطرف کرد؛ بنابراین مبحث اخذ ویزای دانش آموزی کانادا را از تمام جهاتی که به‌نظرمان می‌رسید، بررسی کردیم.

از اینجا به‌بعد، دیگر شمایید و پرسش‌هایتان. اگر بحثی و نظری بود، ما سراپا گوشیم! هم می‌توانید از طریق دیدگاه‌ها مطرحشان کنید و هم از طریق تماس با شمارۀ 02148000957 سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ به سوالات متداول درباره اخذ ویزای دانش آموزی کانادا

آیا برای ادامه تحصیل دانش آموزان بین المللی در مدارس کانادا نیاز به مدرک زبان هست؟

همان‌طور که در مقاله هم گفتیم، معمولا برای تحصیل در مدارس کانادا، الزامی برای وجود مدرک زبان نیست؛ منتها بسته به مقطع و محل تحصیلتان، ممکن است از شما این مدرک را درخواست کنند. با این حال، حتی در این موقعیت هم سخت‌گیری خاصی دربارۀ نمرۀ آن ندارند.

آیا پس از پایان دبیرستان می‌شود در کانادا کار کرد؟

پیشنهاد ما این است که بعد از ورود به کالج و دریافت مدرک، فعالیت خود را آغاز کنید؛ البته شما می‌توانید پس از دریافت ویزای دانشجویی کانادا هم به‌شکل پاره‌وقت در این سرزمین کار کنید؛ منتها بحث اصلی این است که در دورۀ دبیرستان یا پیش از ورود به کالج و دانشگاه، امکان پیداکردن شغل مناسب در کانادا بسیار کم است.

مدت زمان صدور ویزای دانش آموزی کانادا چقدر است؟

همان‌طور که اشاره کردیم، صدور ویزای دانش آموزی کانادا معمولا بین 2 تا 3 ماه زمان می‌برد.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0