تحصیل در کانادا بهتر است یا آمریکا؟ (بررسی جامع)

برای اکثر کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی و ارتقا سطح دانش و تحصیلات خود را دارند پاسخ به سوال تحصیل در آمریکا یا کانادا بهتر است؟ از اهمیت بالایی برخوردار است. با اینکه آمریکا از لحاظ تنوع و تعدد دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی با اختلاف قابل توجه‌ای در سطح بالاتری از کانادا قرار می‌گیرد اما همواره تقاضای مهاجرت تحصیلی برای کشورهای آمریکا و کانادا بسیار بالاست.

در این مقاله برای ارائه توضیحات کامل در خصوص تحصیل در آمریکا یا کانادا مقایسه دقیقی میان این دو کشور انجام خواهد شد. از لحاظ شهریه سالانه مقایسه جامعی در تمامی مقاطع تحصیلی دانشگاهی اعم از کارشناسی و کارشناسی ارشد در کشورهای آمریکا و کانادا انجام خواهد شد و مبالغ دریافتی دانشگاه‌های مختلف آورده خواهد شد. در مورد هزینه اجاره‌خانه و خوابگاه در هردو کشور مقایسه انجام خواهد شد و مبالغ دریافتی به عنوان اجاره در شرایط مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد. در زمینه شرایط و درآمد کارهای دانشجویی در کانادا و آمریکا اطلاعات دقیقی در این مقاله ارائه خواهیم داد و همچنین مقایسه کاملی در خصوص سطح زندگی در دو کشور انجام می‌دهیم.

اطلاعات کاملی در خصوص پذیرش دانشگاه برای تحصیل در آمریکا یا کانادا در این مقاله ارائه خواهد شد. در مورد نحوه درخواست پذیرش بدون ارائه مدرک زبان در کشورهای آمریکا و کانادا اطلاعات جامعی خواهیم داد. در مورد مزایای مصاحبه شفاهی آمریکا و اهمیت شرکت در جلسات ماک سفارتی برای تضمین اخذ ویزای تحصیلی توضیحات کاملی ارائه خواهیم داد. در مورد تمامی مراحل تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار در هردو کشور توضیح خواهیم داد. پس حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

موسسه حامی مهاجر دارای مجوز رسمی اعزام دانشجو از وزارت علوم است و خدمات کاملی را در زمینه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا، اخذ ویزای تحصیلی کانادا و تحصیل در ترکیه ارائه می‌کند. مهاجرت تحصیلی به آمریکا و کانادا با حامی مهاجر، راحت‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. فقط کافی است که با کارشناسان ما مشورت کنید. برای رزرو وقت مشاوره تحصیلی می‌توانید با شماره 02148406 تماس بگیرید.

مقایسه سطح تحصیل و امکانات تحصیلی در آمریکا و کانادا

مقایسه سطح تحصیل و امکانات تحصیلی در آمریکا و کانادا

با توجه به آنکه برای تحصیل در آمریکا یا کانادا در این دو کشور تعداد بسیار بالایی دانشگاه‌های عالی‌رتبه با سطح آموزشی بالا واقع شده است، در نتیجه مقایسه سطح تحصیل و امکانات تحصیلی در آمریکا و کانادا مستلزم نگاه جزئی است. دانشگاه‌های آمریکا و کانادا از لحاظ سطح کیفی دارای استاندارد جهانی هستند و از این لحاظ همیشه در حال پیشرفت و ارتقا سطح آموزشی بوده و خواهند بود. رقابت میان دو کشور از لحاظ سطح تحصیلی بسیار تنگاتنگ است و می‌شود گفت امکان مقایسه سطح تحصیل و امکانات تحصیلی در آمریکا و کانادا ‌اگرچه وجود دارد اما فاصله میان این دو کشور از لحاظ سطح تحصیلی بسیار کم است، چرا که هردو کشور دارای تعداد بی‌شماری از دانشگاه‌ها و موسسات سطح اول تحصیلی و آموزشی هستند. پس با ما همراه باشید تا مقایسه کامل و جامعی از سطح تحصیل و امکانات تحصیلی در آمریکا و کانادا را بخوانید.

دانشگاه آمریکایی

رتبه جهانی

دانشگاه کانادایی

رتبه جهانی

دانشگاه هاروارد

1

دانشگاه تورنتو

16

دانشگاه تکنولوژی ماساچوست

2

دانشگاه بریتیش کلمبیا

35

دانشگاه استنفورد

3

دانشگاه مک‌گیل

51

دانشگاه کالیفورنیا-برکلی

4

دانشگاه مک‌مستر

133

دانشگاه کلمبیا

6

دانشگاه آلبرتا

135

دانشگاه واشینگتون

7

دانشگاه مونترال

151

مقایسه دانشگاه های برتر در آمریکا و کانادا

همانطور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد مقایسه دانشگاه های برتر در آمریکا و کانادا کار آسانی نیست، چرا که این دو کشور در رقابتی تنگاتنگ در ارتقا سطح تحصیلی و آموزشی کشور خود هستند و هردو کشور از لحاظ دارا بودن بسترهای آموزشی بالارتبه بسیار غنی هستند. اما اگرچه در خصوص تحصیل در آمریکا یا کانادا فاصله میان این دو کشور از لحاظ داشتن دانشگاه‌های بین‌المللی برتر در سطح جهانی بسیار ناچیز است اما لا‌اقل از لحاظ رتبه بندی جهانی مقایسه دانشگاه های برتر در آمریکا و کانادا امکان‌پذیر خواهد بود که در ادامه به آن می‌پردازیم. در جدول زیر لیست تعدادی از دانشگاه‌های کشورهای آمریکا و کانادا و همچنین رتبه‌ جهانی آن‌ها آمده است، توجه شما را به جدول مقایسه دانشگاه های برتر در آمریکا و کانادا جلب می‌کنیم:

همان‌طور که در جدول بالا مشاهده کردید، اگرچه تعداد بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا و کانادا در بین برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند و هردو این کشورها مملو از دانشگاه‌های سطح بالا در جهان هستند، اما کشور آمریکا دانشگاه‌های بیش‌تری در بین 10 دانشگاه برتر جهان دارد و می‌توان گفت در مقایسه دانشگاه های برتر در آمریکا و کانادا، آمریکا با اختلاف قابل توجه بهتر است.

مقایسه شهریه دانشگاه ها در آمریکا و کانادا

اینفوگرافیک مقایسه شهریه دانشگاه ها در آمریکا و کانادا

اما نوبت به آن رسیده که به مقایسه شهریه دانشگاه ها در آمریکا و کانادا بپردازیم. ازآنجا که سطح دانشگاه‌های آمریکا و کانادا بسیار بالاست و از لحاظ امکانات، سطح کیفی و سطح تحصیلی این دو کشور از بهترین‌ها در جهان محسوب می‌شوند، شاید این‌طور به نظر بیاید که شهریه دانشگاه‌های این دو کشور مبالغ بالا و نجومی هستند اما به هیچ عنوان این‌چنین نیست. با توجه به آن‌که تنوع دانشگاه و موسسات آموزشی برای تحصیل در آمریکا یا کانادا بسیار بالاست و تعداد بی‌شماری دانشگاه با سطح کیفی بالا در این دو کشور واقع شده است، در زمینه مبلغ شهریه نیز هزینه‌های متفاوتی نسبت به سطح امکانات و آموزش دانشگاه‌ها در نظر گرفته می‌شود.

در مورد مقایسه شهریه دانشگاه ها در آمریکا و کانادا، هزینه شهریه سالانه در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های آمریکا به شرح زیر است:

 • هزینه شهریه مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی آمریکا حدودا مبلغی بین 25,000 تا 40,000 دلار است.
 • هزینه شهریه مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های خصوصی میان‌رده آمریکا بین 40,000 تا 55,000 دلار است.
 • هزینه شهریه مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های خصوصی تاپ و بالارده آمریکا بین 45,000 تا 80,000 دلار است.

همچنین هزینه شهریه سالانه در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های آمریکا به شرح زیر است:

 • هزینه شهریه مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی آمریکا حدودا مبلغی بین 20,000 تا 50,000 دلار است.
 • هزینه شهریه مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های خصوصی آمریکا بین 45,000 تا 75,000 دلار است.

در مورد مقایسه شهریه دانشگاه ها در آمریکا و کانادا همچنین، هزینه شهریه سالانه در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های کانادا به شرح زیر است:

 • هزینه شهریه مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی کانادا حدودا مبلغی بین 10,000 تا 35,000 دلار کانادا است.
 • هزینه شهریه مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های خصوصی میان‌رده کانادا بین 30,000 تا 45,000 دلار کانادا است.
 • هزینه شهریه مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های خصوصی تاپ و بالارده کانادا بین 40,000 تا 60,000 دلار کانادا است.

همچنین هزینه شهریه سالانه در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های کانادا به شرح زیر است:

 • هزینه شهریه مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی آمریکا حدودا مبلغی بین 11,000 تا 22,000 دلار کانادا است.
 • هزینه شهریه مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های خصوصی آمریکا بین 20,000 تا 43,000 دلار کانادا است.

همان‌طور که در لیست هزینه شهریه‌های دانشگاه‌های آمریکا و کانادا مشاهده می‌کنید، اگرچه کانادا کمی از لحاظ هزینه در درجه پایین‌تری نسبت به آمریکا قرار دارد، اما به طور کلی در کشور آمریکا نیز امکان‌ تحصیل در برترین دانشگاه‌ها با مبالغ پایین وجود دارد. در نتیجه اختلاف میان کشورهای آمریکا و کانادا در خصوص هزینه شهریه سالانه ناچیز است.

مقایسه پروسه دریافت ویزای تحصیلی کانادا و آمریکا

مقایسه پروسه دریافت ویزای تحصیلی کانادا و آمریکا

برای مقایسه پروسه دریافت ویزای تحصیلی کانادا و آمریکا تقریبا موارد کلی اخذ ویزا مشابه هست و تفاوت‌ها عموما در جزئیات وجود دارد. برای دریافت ویزای تحصیلی هردو کشور نیاز به تشکیل پرونده و آماده‌سازی مدارک تحصیلی و احراز هویت است. برای دریافت اطلاعات کامل‌تر در خصوص دریافت ویزای تحصیلی آمریکا و دریافت ویزای تحصیلی کانادا لطفا به مقاله‌های مربوطه رجوع نمایید. همچنین پروسه دریافت پذیرش در دانشگاه‌های هردو کشور تقریبا مشابه یکدیگر است. اما تفاوت اصلی میان مراحل دریافت ویزای تحصیل در آمریکا یا کانادا  در پروسه سفارت آن‌هاست.

نکات طلایی برای دریافت ویزای آمریکا و کانادا

مزیت اصلی پروسه دریافت ویزای تحصیلی آمریکا نسبت به کانادا این است که برای دریافت ویزا، در سفارت آمریکا جلسه‌ای حضوری برگزار می‌شود که در آن متقاضی امکان متقاعد کردن افسر به صورت شفاهی را دارد، اما در مورد ویزای تحصیلی کانادا امکان مصاحبه حضوری نیست و افسر مربوطه تنها از روی مدارک متقاضی تصمیم‌گیری خواهد کرد.

بنابراین اگر مدارک قوی دارید و می‌توانید به صورت کتبی خود را به خوبی معرفی کنید، شاید پروسه دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای شما بهتر باشد، اما اگر حس می‌کنید که می‌توانید به صورت شفاهی افسر را قانع کنید و نقص‌های پرونده خود را جبران کنید، فرآیند دریافت ویزای تحصیلی آمریکا برای شما مناسب‌تراست، چرا که می‌توانید با افسر پرونده به صورت رو در رو صحبت کنید.

برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا داشتن توانایی شفاهی و دانستن پاسخ‌های صحیح به سوالات افسر می‌تواند شانس دریافت ویزای تحصیلی شما را بالا ببرد، اما کسانی که به این موضوع تسلط کافی نداشته باشند امکان رد شدن درخواستشان به مراتب بیش‌تر است اما به هیچ عنوان جای نگرانی نیست و ما راه حل این مورد را به شما توضیح خواهیم داد. برای ایجاد تسلط کافی و بالا بردن سطح توانایی شفاهی خود می‌توانید از جلسات ماک سفارتی استفاده کنید. جلسه ماک سفارتی در واقع شبیه سازی مصاحبه حضوری سفارت آمریکاست که توسط کارشناسان مجرب حامی مهاجر برگزار می‌شود و در آن تمامی نواقص در پاسخ‌دهی به سوالات افسر شناسایی و رفع خواهد شد، بنابراین امکان موفقیت در جلسه اصلی سفارت متقاضی بسیار بالا خواهد رفت. برای دریافت وقت جلسه حرفه‌ای ماک سفارتی آمریکا در موسسه حامی مهاجر می‌توانید از طریق شماره تماس خط ویژه 02148406 با مشاورین مجرب ما در ارتباط باشید.

مقایسه وضعیت پذیرش دانشگاه های آمریکا و کانادا

مقایسه وضعیت پذیرش دانشگاه های آمریکا و کانادا

در مورد مقایسه وضعیت پذیرش دانشگاه های آمریکا و کانادا پروسه اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها مشابه یکدیگر است. اگرچه هردو کشور از لحاظ تنوع در دانشگاه در وضعیت مناسبی قرار دارند، با این حال تنوع و تعدد دانشگاه‌های آمریکا بیش‌تر از کانادا است. در هردو کشور امکان دریافت پذیرش دانشگاه بدون ارائه مدرک زبان وجود دارد اما تفاوت عمده در پروسه انجام این کار در این است که امکان دریافت پذیرش بدون مدرک زبان در آمریکا بیش‌تر از کاناداست که در ادامه علت آن را به شما توضیح خواهیم داد.

برای تحصیل در آمریکا یا کانادا تعداد محدودی از دانشگاه‌ها امکان ارائه پذیرش بدون مدرک زبان را دارند، اما نکته اصلی این است که از آنجاکه تنوع و تعدد دانشگاه‌های آمریکا به مراتب بیش‌تر از کانادا است بنابرین امکان دریافت پذیرش دانشگاه‌های آمریکا بدون مدرک زبان بیش‌تر خواهد بود. دیگر تفاوت اصلی در مقایسه وضعیت پذیرش دانشگاه های آمریکا و کانادا این است که برای پذیرش در دانشگاه‌های کانادا در ابتدای کار و پیش از موعد زمان ثبت نام اصلی، نیاز به پرداخت مقداری از مبلغ شهریه (که توسط دانشگاه مورد نظر تعیین می‌گردد) پیش از موعد است، که البته این مبلغ قابل بازگشت است اما در مورد اخذ پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا نیاز به پرداخت پیش از موعد نخواهد بود.

حتما دقت نمایید که برای دریافت پذیرش دانشگاه‌های آمریکا نیاز به داشتن پرونده‌ای مناسب، مدارک کامل و انجام اقدامات صحیح است که موسسه حامی مهاجر با داشتن کادری متخصص در زمینه دریافت ویزای تحصیلی و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا بدون نیاز به مدرک زبان، می‌تواند در تمامی مراحل دریافت ویزای تحصیلی به شما کمک کند.

در زمینه هزینه پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا، بعد از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود از لیست دانشگاه‌های SEVP پس از بررسی مدارک و درخواست شما توسط مسئولین دانشگاه مورد نظر، نتیجه پذیرش اولیه برای متقاضی ارسال خواهد شد. بعد از دریافت پذیرش اولیه متقاضی می‌بایست یک پرونده آنلاین در سامانه SEVIS برای خود ایجاد کند و هزینه فرم SEVIS I-901 را بپردازد.

مقایسه هزینه های تحصیل در آمریکا و کانادا

مقایسه هزینه های تحصیل در آمریکا و کانادا

مقایسه هزینه های تحصیل در آمریکا و کانادا بستگی به موارد مختلفی دارد و طبیعتا زندگی در هرکدام از نواحی کشورهای آمریکا و کانادا مستلزم پرداخت مبالغ متفاوتی است. اما برای اینکه بتوانیم دید کلی نسبت به هزینه‌ها و مخارج تحصیل در آمریکا یا کانادا پیدا کنیم می‌بایست اطلاعات کلی هزینه‌های مرسوم را دریافت کنیم که ما در این مقاله به طور کامل در این خصوص توضیح خواهیم داد.

به طور کلی برای مقایسه هزینه های تحصیل در آمریکا و کانادا باید گفت که هزینه زندگی در کشور کانادا کم‌تر از آمریکا است اما به این نکته دقت بفرمایید که در دانشگاه‌های دو کشور امکان کار در حین تحصیل وجود دارد و مبالغ دریافتی به عنوان درآمد در کشور آمریکا به مراتب بالاتر از حقوق‌های ماهیانه در کشور کانادا است، در نتیجه با توجه به آنکه تقریبا تمامی دانشجویان بین‌المللی در فضای دانشگاه مشغول به کار می‌شوند،  مقایسه هزینه های تحصیل در آمریکا و کانادا اهمیت چندانی نخواهد داشت. با این حال ما در این مقاله به شما در خصوص هزینه‌های مربوط به زندگی دانشجویی در کشورهای آمریکا و کانادا در ادامه توضیح خواهیم داد.

مقایسه خوابگاه و اجاره خانه در آمریکا و کانادا

در مورد مقایسه خوابگاه و اجاره خانه در آمریکا و کانادا نیز همان‌طور که گفته شد هزینه‌ها با توجه به دانشگاه مورد نظر و محل زندگی متفاوت خواهد بود، با این اوصاف ما در ادامه اطلاعات کاملی در خصوص حدود مخارج ماهیانه دانشجوی بین‌المللی در دو کشور کانادا و آمریکا به شما ارائه خواهیم داد. دانشجویانی که قصد زندگی در خوابگاه دانشگاه را دارند قطعا هزینه‌های کم‌تری برای زندگی خواهند داشت. هزینه زندگی در خوابگاه دانشگاه‌های کانادا باتوجه به نوع دانشگاه و محل آن بین 3,000 تا 7,500 دلار کانادا است. این در حالی است که هزینه سالانه زندگی در خوابگاه دانشگاهی آمریکا مبلغی بین 9,000 تا 12,000 دلار خواهد بود، اما همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره شد درآمد ماهیانه کار در آمریکا نیز به نسبت بسیار بالاتر است و به طوری است که دانشجو بتواند از پس مخارج زندگی بربیاید، بنابرین هیچ جای نگرانی از این بابت برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آمریکا وجود ندارد.

مقایسه خوابگاه و اجاره خانه در آمریکا و کانادا در مورد دانشجویانی که قصد زندگی خارج از فضای دانشگاه را دارند و ترجیح می‌دهند خصوصی‌تر زندگی کنند متفاوت است. به عنوان هزینه ماهانه اجاره‌خانه در کشور آمریکا برای یک اتاق تکی یا سوییت مبلغی بین 900 تا 1,000 دلار دریافت می‎‌شود و در مورد انواع دیگر خانه، مبلغ اجاره ماهیانه حول عدد 1,700 دلار می‌گردد. از طرفی در مورد هزینه ماهیانه اجاره خانه در کشور کانادا برای اتاق تکی بین 750 تا 950 دلار کانادا است و همچنین این مبلغ برای خانه‌های بهتر مبلغی حدود 1,150 دلار است. علارغم تصور عموم که هزینه‌های زندگی در کانادا را کم‌تر از آمریکا متصور می‌شوند، باتوجه به نسبت بالای درآمد دانشجویی در آمریکا، این کشور نسبت به کانادا مخارج کم‌تری دارد.

مقایسه کمک هزینه دانشجویی در آمریکا و کانادا

قبل از مقایسه کمک هزینه دانشجویی در آمریکا و کانادا باید بگوییم که هر دو کشور آمریکا و کانادا از لحاظ دادن پذیرش بورسیه دارای دانشگاه‌های زیادی هستند. دانشجویان بین‌المللی با داشتن سابقه تحصیلی مناسب با نمرات بالا می‌توانند برای پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا و کانادا که امکان ارائه بورسیه به دانشجویان بین‌المللی را دارند درخواست بورسیه نیز بدهند. دریافت بورسیه از هر دانشگاه متفاوت است، در حالی که بعضی دانشگاه‌های بین‌المللی امکان ارائه فول‌فاند یا بورسیه کامل دارند برخی دانشگاه‌ها فقط بخشی از مخارج دانشجو را پوشش خواهند داد و این موضوع به صلاح‌دید مسئولین دانشگاه نیز ارتباط دارد.

در مورد مقایسه کمک هزینه دانشجویی در آمریکا و کانادا باید بگوییم دانشگاه‌های هر دو کشور از موقعیت خوبی از لحاظ ارائه بورسیه به دانشجویان بین‌المللی برخوردارند. در کشورهای آمریکا و کانادا تعداد زیادی دانشگاه با امکان ارائه بورسیه تحصیلی وجود دارد، اما با توجه به اینکه کشور آمریکا از لحاظ تعدد و تنوع دانشگاه‌های بین‌المللی در سطح بالاتری از کشور کانادا قرار دارد، احتمال دریافت بورسیه و فول‌فاند از تعداد بیشمار دانشگاه‌های آمریکا نسبت به دانشگاه‌های کانادا بسیار بالاتر است.

پیش از ورود به بحث اصلی مقایسه کمک هزینه دانشجویی در آمریکا و کانادا لطفا توجه بفرمایید که برای دریافت بورسیه نیاز به ارائه مدارک مناسب و انجام اقدامات صحیح است و در صورتی که در مراحل درخواست پذیرش دانشگاه و بورسیه نقصی در مدارک شما وجود داشته باشد و اقدامات لازم به درستی انجام نشود، می‌تواند به رد شدن درخواست شما توسط دانشگاه منجر شود. برای دریافت بورسیه و فول‌فاند از بهترین دانشگاه‌های آمریکا و کانادا، انتخاب دانشگاه مناسب با توجه به شرایط فردی و اطمینان از انجام تمام مراحل دریافت پذیرش از دانشگاه و درخواست ویزای تحصیلی می‌توانید از طریق شماره تماس خط ویژه 02148406 ‌با مشاورین حرفه‌ای موسسه حامی مهاجر ارتباط برقرار کنید.

اینفوگرافیک مقایسه سطح زندگی دانشجویی در آمریکا و کانادا

مقایسه سطح زندگی دانشجویی در آمریکا و کانادا

از لحاظ مقایسه سطح زندگی دانشجویی در آمریکا و کانادا می‌توان از چند وجه مختلف به این موضوع پرداخت که در این مقاله به تمامی وجوه به طور کامل خواهیم پرداخت. از لحاظ کیفیت زندگی و رفاه برای تحصیل در آمریکا یا کانادا، هردو از سطح بالایی برخوردار هستند و می‌توان گفت زندگی در هر دو کشور با رفاه و امکانات مناسب زندگی همراه است، اما بر کسی پوشیده نیست که کشور آمریکا از لحاظ امکانات رفاهی یکی از بهترین کشورها در جهان به حساب می‌آید و در نتیجه بین این دو کشور از لحاظ رفاهی آمریکا در رده بالاتری قرار می‌گیرد.

در ادامه مقایسه سطح زندگی دانشجویی در آمریکا و کانادا از لحاظ شرایط آب و هوایی در دو کشور نیز می‌تواند انجام بگیرد. اکثر شهر‌های کشور کانادا دارای آب و هوای سرد هستند، آب و هوای شهرهای کانادا در بیش‌تر روز‌های سال برفی و سرد است و خورشید روزهای کمی در سال در این کشور دیده می‌شود. کشور آمریکا از طرفی دارای شهرهای مختلفی با آب و هوای متفاوت است، در بین آن‌ها شهرهایی مانند شیکاگو در بیش‌تر سال آب و هوایی سرد دارند اما اکثر شهرهای آمریکا آب و هوای گرمی دارند و چهار فصل هستند. با توجه به تمایل اکثر ایرانیان به آب و هوای چهار فصل و گرم، کشور آمریکا از لحاظ شرایط آب و هوایی برای مهاجرین ایرانی گزینه بهتری نسبت به کانادا است.

در مورد بحث مهاجرپذیری در مقایسه سطح زندگی دانشجویی در آمریکا و کانادا از آنجا که این دو کشور سالانه مقصد تعداد بسیار زیادی از مهاجران بین‌المللی هستند و حتی در برخی نواحی این دو کشور ملیت‌های مختلف منطقه مخصوصی برای زندگی دارند، می‌توان گفت که هر دو کشور از لحاظ مهاجرپذیری کشورهای مناسبی هستند و جامعه‌ای پذیرا برای مهاجران کشورهای مختلف دارند. اما اگر بخواهیم از بین این دو، مهاجرپذیرترین کشور را اعلام کنیم قطعا پاسخ ما آمریکا است. علاوه بر امکان ارائه ویزاهای مختلف به مردم سراسر دنیا هرساله برنامه لاتاری آمریکا یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های پذیرش ملیت‌های مختلف برای اقامت دائم در این کشور است و این نشان از مهاجرپذیر بودن آمریکا است.

همچنین برای تحصیل در آمریکا یا کانادا یکی از موارد مهم بررسی زبان غالب این دو کشور است. از لحاظ گویش و زبان، تقریبا تمام شهرهای آمریکا به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند و در مورد کانادا نیز اکثر شهرها به زبان انگلیسی و دیگر شهرها به زبان فرانسوی سخن می‌گویند. در کل جمعیت کم کانادا، این کشور را به یکی از مهاجرپذیرترین کشورها در جهان تبدیل کرده است، در حالی که کشور آمریکا رتبه یک اقتصاد دنیا لقب گرفته است و از لحاظ بازارکار و موقعیت‌های شغلی بسیار غنی است.

اینفوگرافیک مقایسه وضعیت کار دانشجویی در آمریکا و کانادا

مقایسه وضعیت کار دانشجویی در آمریکا و کانادا

حال نوبت به آن رسید که مقایسه وضعیت کار دانشجویی در آمریکا و کانادا را مورد بررسی قرار دهیم. اولین نکته در خصوص مقایسه این دو کشور در خصوص کار دانشجویی این است که دانشگاه‌های هردو کشور امکان کار در کنار تحصیل را برای دانشجویان بین‌المللی خود فراهم کرده اند و از این لحاظ هردو کشور از شرایط خوبی برخوردارند و دانشجویان می‌توانند در کنار گذراندن دوره تحصیلی خود، به کسب درآمد و کمک خرج زندگی خود بپردازند. اما نکته بسیار حائز اهمیت در خصوص مقایسه وضعیت کار دانشجویی در آمریکا و کانادا این است که در کشور آمریکا امکان کار کردن برای همراه دانشجو وجود ندارد، در حالی که در کشور کانادا همراه دانشجو امکان کار دارد و این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است چراکه همراه دانشجو می‌تواند در خصوص تامین هزینه زندگی به دانشجو کمک کند و منفعل نخواهد بود.

مقایسه درآمد دانشجویی در آمریکا و کانادا

در خصوص مقایسه وضعیت کار دانشجویی در آمریکا و کانادا یکی از موارد بسیار مهم حقوق و مقایسه درآمد دانشجویی در آمریکا و کانادا است. شرایط کلی حقوق و درآمد دانشجویی برای تحصیل در آمریکا یا کانادا بسیار مناسب است. مبالغ حقوق دریافتی برای کارهای دانشجویی در هر دو کشور مکفی بوده و می‌تواند بخش زیادی از مخارج او را پوشش دهد، اما برای داشتن دید کلی از این موضوع، در ادامه اطلاعات دقیق‌تری در خصوص مقایسه درآمد دانشجویی در آمریکا و کانادا به شما ارائه خواهیم داد.

 • میانگین درآمد دانشجویی در کشور آمریکا سالانه 32,828 ماهانه  2,736 و ساعتی 16.84 دلار است.
 • میانگین درآمد دانشجویی در کشور کانادا سالانه 36,479 ماهانه  3,040 و ساعتی 18.71 دلار کانادا است.

 

با توجه به توضیحات این بخش از مقاله در مورد مقایسه درآمد دانشجویی در آمریکا و کانادا نتیجه می‌گیریم در این زمینه نیز آمریکا کمی شرایط بهتری دارد.

مقایسه وضعیت اقامت بعد از تحصیل در آمریکا و کانادا

در مورد مقایسه وضعیت اقامت بعد از تحصیل در آمریکا و کانادا باید بگویم هردو این کشورها از لحاظ تغییر وضعیت ویزا و ارائه اقامت دائم به دانشجویان بین‌‌المللی برنامه‌های مهاجرتی بسیار مناسبی دارند و  به این ترتیب متقاضیان ویزای تحصیلی هردو کشور می‌توانند آینده خوبی را برای خود متصور باشند چرا که بسترهای مناسب تغییر ویزای تحصیلی به ویزای کار دائم برای بعد از تحصیل در آمریکا یا کانادا مهیا است و از این بابت جای نگرانی وجود ندارد. در ادامه اطلاعات کامل و جامعی در خصوص نحوه تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای دائم و همچنین مقایسه وضعیت اقامت بعد از تحصیل در آمریکا و کانادا به شما ارائه خواهیم داد.

برای مقایسه وضعیت اقامت بعد از تحصیل در آمریکا و کانادا بهتر است پروسه تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار هر دو کشور را مجزا بررسی کنیم. دانشجویان بین‌المللی بعد از اتمام دوره تحصیلی و اخذ مدرک، تا 60 روز برای یافتن شغل مرتبط با رشته تحصیلی وقت دارند. بعد از یافتن شغل مناسب، کارفرما برای تبدیل ویزای تحصیلی به کار دانشجو اقدامات لازم را انجام خواهد داد و به این ترتیب دانشجو موفق به دریافت ویزای H-1B خواهد شد و امکان کار در آمریکا برای او مهیا می‌شود.

در مورد نحوه تبدیل ویزای تحصیلی کانادا به ویزای دائم، دانشجویان بعد از اتمام دوره و دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار موقت را خواهند داشت، به این معنی که امکان اشتغال به کار در کانادا برای دانشجویان بعد از تحصیل به مدت یک سال وجود خواهد داشت و می‌توانند در حوزه رشته تحصیلی خود مشغول به کار شوند. بعد از اتمام زمان ویزای کار موقت دانشجویان می‌بایست فرم Canadian Experience را از داخل کانادا یا در ایران به صورت آنلاین تکمیل و ثبت کنند.

این فرم بر اساس توانایی و تجربیات فردی و همچنین اطلاعاتی که ثبت می‌شود به متقاضیان امتیاز می‌دهد. داشتن یک سال سابقه کار در کانادا و همچنین گذراندن دوره تحصیلی در این کشور امتیاز بسیار بالایی در این فرم به متقاضی خواهد داد و به این ترتیب بعد از ثبت اطلاعات در این فرم، متقاضیان در انتظار دریافت Invitation یا دعوتنامه از کانادا خواهند ماند. بعد از دریافت دعوتنامه، متقاضی اقامت دائم کشور کانادا یا اصطلاحا اقامت PR را دریافت خواهد کرد.

این مورد بسیار حائز اهمیت است که برای تکمیل و ثبت فرم Canadian Experience حتما تمامی موارد باید به درستی وارد شود و وجود کوچک‌ترین نقص در اطلاعات وارد شده می‌تواند منجر به دریافت امتیاز پایین و یا رد شدن درخواست Invitation شود.

مقایسه وضعیت کار بعد از تحصیل در آمریکا و کانادا

مقایسه وضعیت کار بعد از تحصیل در آمریکا و کانادا

و اما در خصوص تفاوت تحصیل در آمریکا یا کانادا، یکی از مهم‌ترین موارد مقایسه وضعیت کار بعد از تحصیل در آمریکا و کانادا  است. دانشجویان بعد از اتمام دوره تحصیلی و آموزشی خود در این دو کشور می‌بایست از شرایط کار نیز با خبر باشند تا بتوانند برنامه ریزی مناسب برای آینده شغلی خود در نظر بگیرند. در مورد شرایط کاری و به طور کلی مقایسه وضعیت کار بعد از تحصیل در آمریکا و کانادا باید بگوییم که هردو کشور تقریبا در تمامی رشته‌ها و حوزه‌های کاری، بازارکار مناسبی دارند.

دانشجویان بین‌المللی هردو کشور می‌توانند بعد از فارغ‌التحصیلی برای یافتن شغل متناسب با رشته تحصیلی خود اقدام نمایند و از بین موقعیت‌های شغلی موجود در کشور آمریکا یا کانادا انتخاب مناسبی داشته باشند. اما اگر بخواهیم پاسخ دقیقی در خصوص مقایسه وضعیت کار بعد از تحصیل در آمریکا و کانادا ارائه دهیم کشور آمریکا باتوجه به داشتن تنوع بیش‌تر در مورد موقعیت‌های شغلی کمی وضعیت مناسب‌تری نسبت به کانادا دارد و  می‌تواند جایگاه برتری را در این مقایسه با اختلاف کمی بدست آورد.

مقایسه هزینه‌های زندگی پس از تحصیل در آمریکا و کانادا

از آنجا که کشورهای کانادا و مخصوصا کشور آمریکا که رتبه یک اقتصاد جهانی نام گرفته است هردو از لحاظ اقتصادی در درجات بالای جهانی قرار دارند، در این کشورها تعادل بسیار خوبی میان درآمد و مخارج ایجاد شده است و افراد شاغل در هر زمینه‌ای از پس مخارج زندگی برخواهند آمد، در نتیجه مقایسه هزینه‌های زندگی پس از تحصیل در آمریکا و کانادا اهمیت چندانی ندارد. همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم درآمدها حتی در مورد شغل‌های دانشجویی و پاره‌وقت به شکلی است که هزینه‌های اصلی زندگی را پوشش دهد. اما برای اینکه اطلاعات جامعی در خصوص هزینه‌های این دو کشور به شما ارائه دهیم و مقایسه هزینه‌های زندگی پس از تحصیل در آمریکا و کانادا را به صورت کامل‌تر و جزئی‌تر انجام دهیم در ادامه نمای دقیق‌تری از این موضوع به شما خواهیم داد.

مقایسه هزینه‌های زندگی پس از تحصیل در آمریکا و کانادا می‌تواند از لحاظ هزینه ماهیانه جدا از اجاره خانه و هزینه‌های تحصیل انجام بگیرد. هزینه‌های غیر از اجاره خانه و تحصیل شامل هزینه‌های رفت و آمد، خورد و خوراک و... برای یک فرد معمولی در کشور کانادا حدود مبلغ 1,190 دلار کانادا است. میانگین مبلغ ماهیانه به غیر از هزینه‌های تحصیلی و اجاره خانه در کشور آمریکا حدود 800 دلار خواهد بود و با توجه به آنکه درآمد ماهیانه در کشور آمریکا بالاتر از کانادا است از نظر مخارج، آمریکا کشور مناسب‌تری نسبت به کانادا برای زندگی است.

مقایسه خدمات موسسه حامی مهاجر در مورد تحصیل در آمریکا یا کانادا

موسسه حامی مهاجر در خصوص تمامی مراحل دریافت ویزای تحصیلی آمریکا و کانادا با کادری مجرب و متخصص در خدمت شماست. نظر شما را به بخشی از خدمات موسسه حامی مهاجر در مورد تحصیل در آمریکا یا کانادا جلب می‌کنیم:

خدمات ویزای تحصیلی آمریکا

خدمات ویزای تحصیلی کانادا

دریافت پذیرش تحصیلی تضمینی

دریافت پذیرش تحصیلی تضمینی

انجام تمامی امور تشکیل پرونده و پرداخت کارمزدها

انجام تمامی امور تشکیل پرونده و پرداخت کارمزدها

دریافت وقت سفارت

دریافت وقت فوری انگشت‌نگاری

برگزاری تورهای سفارت آمریکا

برگزاری تورهای انگشت‌نگاری کانادا

امکان دریافت تضمینی پذیرش دانشگاه بدون مدرک زبان

امکان دریافت پذیرش دانشگاه بدون مدرک زبان

برگزاری جلسات ماک سفارتی

*****

سخن پایانی

در این مقاله بررسی جامع و کاملی در خصوص مقایسه تحصیل در آمریکا یا کانادا انجام شد و به تمامی جزئیات این موضوع پرداخته شد. گفتیم که هردو از لحاظ بسترهای تحصیلی و آموزشی از تعداد بسیار زیادی دانشگاه‌ با سطح علمی بالا برخوردار هستند و مقایسه دقیقی میان دانشگاه‌های برتر کشورها انجام شد که در مقاله موجود است. از لحاظ شهریه سالانه مقایسه جامعی در تمامی مقاطع تحصیلی دانشگاهی در کشورهای آمریکا و کانادا انجام گرفت و مبالغ دریافتی دانشگاه‌های مختلف در مقاله آورده شده است. در مورد هزینه اجاره‌خانه و خوابگاه در هردو کشور مقایسه صورت گرفت و مبالغ دریافتی به عنوان اجاره در شرایط مختلف مورد بررسی واقع شد. در زمینه شرایط و درآمد مربوط به کارهای دانشجویی در کانادا و آمریکا اطلاعات دقیقی ارائه شد و همچنین مقایسه کاملی در خصوص سطح زندگی در دو کشور انجام گرفت.

نحوه تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار در هردو کشور مفصلا توضیح داده شد. همچنین در زمینه اخذ پذیرش دانشگاه در دو کشور تمامی اطلاعات مورد نیاز در مقاله ارائه شد و گفتیم که امکان درخواست پذیرش در دانشگاه‌های کانادا و آمریکا بدون مدرک زبان نیز وجود دارد که اطلاعات کامل‌تر در این خصوص داخل مقاله موجود است. همچنین گفته شد که برای اخذ ویزای تحصیلی، کشور آمریکا شرایط مناسب‌تری دارد چرا که امکان مصاحبه حضوری شفاهی برای متقاضیان وجود خواهد داشت که با شرکت در جلسات ماک سفارتی، دریافت ویزای تحصیلی آمریکا تضمین خواهد شد و اطلاعات کامل‌تر نیز در مقاله ارائه شد.

در مورد خدمات ویژه موسسه حامی مهاجر نیز اطلاعات کاملی در این مقاله در اختیار شما قرار دادیم. برای دریافت تمامی خدمات مربوط به ویزای تحصیلی آمریکا و کانادا اعم از اخذ پذیرش تضمینی دانشگاه بدون ارائه مدرک زبان، جلسات ماک سفارتی برای تضمین دریافت ویزای تحصیلی آمریکا و به طور کلی انجام تمامی امور تشکیل پرونده و پرداخت کارمزدها برای دریافت تضمینی پذیرش و در نهایت ویزای تحصیلی آمریکا و کانادا می‌توانید از طریق شماره تماس خط ویژه 02148406  با مشاورین مجرب موسسه حامی مهاجر ارتباط باشید.

 

سوالات متداول در خصوص تحصیل در آمریکا یا کانادا

مشاوره تحصیلی قبل از اقدام به مهاجرت تحصیلی لازم است؟

بله، دریافت مشاوره تحصیلی از متخصصین این حوزه دارای اهمیت زیادی است، چراکه به انتخاب نوع ویزا و کشور مقصد مناسب با توجه به شرایط فردی کمک خواهد کرد، همچنین در زمینه انتخاب بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته مورد علاقه نیز کمک می‌کند. در این مقاله به طور جامع در این خصوص توضیح داده شده است.

هزینه اخذ پذیرش تحصیلی چقدر است؟

هزینه اخذ پذیرش تحصیلی در آمریکا و کانادا به شرایط متفاوتی مانند نوع دانشگاه و مکان آن بستگی دارد که با جزئیات کامل در این مقاله به آن پرداختیم.

بهترین زمان برای گرفتن پذیرش تحصیلی، چه زمانی است؟

بهترین زمان برای گرفتن پذیرش تحصیلی به موارد مختلفی اعم از کشور مقصد، رشته مورد نظر و مکان دانشگاه بستگی دارد که در این مقاله تمام و کمال به آن پرداخته شده است.

بهترین دانشگاه‌ها در کشور آمریکا یا کانادا قرار دارند؟

هردو کشور کانادا و آمریکا دارای دانشگاه‌های عالی رتبه و سطح اول در جهان هستند و می‌توان گفت فاصله زیادی میان کیفیت آن‌ها وجود ندارد، اما در بین این دو کشور، آمریکا دانشگاه‌های بیشتری در بین رده‌بندی دانشگاه‌های جهان دارد که در خصوص آن‌ها به طور مفصل در مقاله توضیح دادیم

هزینه‌های زندگی تحصیلی در کشور آمریکا بیشتر است یا کانادا؟

هزینه‌های زندگی تحصیلی در کشورهای آمریکا و کانادا به عوامل مختلفی همچون مکان زندگی، دانشگاه تحصیل و... بستگی دارد که به طور جامع در این مقاله توضیح داده شده است

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0