کانادا به عنوان یک مرکز تحصیلی مهم که فرهنگ های گوناگون را تحت پوشش قرار می دهد، انتخاب مناسبی برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا است. این مرکز منابع وسیعی از تحقیقات خود را در اختیار شما قرار می دهد تا با استفاده از آن مهارت خود را افزایش دهید. بیش از یک سوم تمام تحقیقات انجام شده در کانادا، در دانشگاه های این کشور انجام شده است و این امر برای اقتصاد کشورکانادا بسیار سود آور و به صرفه بوده است.

شرایط پذیرش برای تحصیل دکتری در کانادا

به طور عمومی شرایط تحصیل در مقطع دکترا در کانادا بستگی به دانشگاه و رشته ی مورد نظر شما دارد اما موارد زیر برای عموم دانشجویان بسیار مهم و ضروری است.
  • نمرات بالا در مقطع کارشناسی ارشد و اثبات توانایی و استعداد شما در زمینه های پژوهشی
  • داشتن مهارت کافی در یکی از زبان های انگلیسی و یا فرانسوی (اگر هیچ یک از این دو، زبان مادری شما نیستند و شما به آنها تسلط کافی ندارید تمهیداتی برای شما در نظر گرفته شده است)
  • کسب نمره ی بالا در آزمون ورودی فارق التحصیلان، مانند: آزمون پذیرش فوق لیسانس مدیریت (GMAT) و آزمون ورودی دوره ی فوق لیسانس (GRE)

تحصیل در مقطع دکتری بدون نیاز به مدرک کارشناسی ارشد

در برخی موارد بخصوص، شما قادر خواهید بود در مدت زمان کمتری برای تحصیل در مقطع دکتری پذیرش دریافت کنید. در این نوع پذیرش شما نیازی به ارائه ی مدرک کارشناسی ارشد ندارید بلکه باید نمرات برجسته ی دوسال آخر دوره ی کارشناسی و مقالات و تحقیقاتی را که منتشر کرده اید، را ارائه دهید.

مدت زمان اخذ دکتری در کانادا

 اخذ دکتری در بیشتر رشته ها در کانادا بین چهار تا شش سال زمان می برد.

نحوه ی درخواست برای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

اگر چه نحوه ی این درخواست در دانشگاه های مختلف متفاوت است، اما این موارد عمومی هستند و شما بایستی برای درخواست دکتری از آن ها اطلاع داشته باشید.
  1. به منظور تعیین استاد راهنما و موضوعات تحقیقاتی، شما باید تصمیم بگیرید که برای دکترای چه رشته ای درخواست می دهید. در اکثر مواقع موضوعات تحقیقاتی مربوط به علوم پایه توسط دانشگاه اعلام می شود و طرح ریزی کلی آن به عهده ی دانشگاه است. اما در تحقیقات مربوط به علوم انسانی عموما شما قادر به انتخاب پروژه ی تحقیقاتی و طرح ریزی آن خواهید بود. برخی از دانشگاه ها ممکن است از شما یک نامه ی تأییدیه ی استاد راهنما بخواهند بنابراین شما باید پس از انتخاب استاد راهنما آن نامه را ضمیمه ی مدارک در خواست خود کنید.
  2. اگر شما برای مدرک دکترا درخواست می کنید، شما باید یک طرح تحقیقاتی که از راهنمایی های دانشگاه پیروی می کند انتخاب کنید و سپس آن را طرح ریزی کنید و بگویید چرا موضوع تحقیقاتی شما ارزشمند است.
  3. به محض پذیرفته شدن شما باید به مرحله ی بعدی که دریافت مجوز تحصیلی است اقدام کنید. این مجوز به عنوان ویزای تحصیلی کانادا برای اقامت شما عمل می کند و به شما اجازه ی اقامت در کانادا را می دهد و امری ضروری می باشد. جهت راهنمایی های بیشتر بهتر است سایت دانشگاه مد نظرتان را بررسی نمایید.

مدارک لازم جهت ثبت نام در مقطع دکتری در کاناداش

ابتدا درخواست خود را آنلاین ارسال کنید و مبلغ مورد نیاز درخواست را بپردازید و مدارک مورد نیاز را ضمیمه ی درخواست خود کنید. این مدارک ممکن است شامل موارد زیر باشند:
• بیان هدف: در این مورد شما باید یک طرح کلی از سابقه ی تحصیلی و حرفه ای خود ارائه دهید، همچنین  این ارائه باید شامل تمام اعطائیه ها و نشریات مربوط به شما باشد. و توضیحی برای اهداف شغلی و تمام امور مربوط به دانشگاه
• شما باید دو یا سه نامه ی مرجع، که یکی از آن ها از استاد راهنمای شما است، ارائه دهید. نامه ها حد الامکان باید از مراجع آکادمیک و دانشگاهی باشند.
• رونوشت و مدارک تحصیلی: دانشگاه های کانادا ممکن است از دانشگاه سابق شما درخواست ارسال یک رو نوشت رسمی به زبان انگلیسی که به بهترین شکل ترجمه شده است را داشته باشد
• دست نوشته (معمولا در رشته های هنری و علوم انسانی)
• رزومه ی تحصیلی
• نتیجه ی آزمون زبان (درصورتی درخواست شما باید در یک آزمون زبان شرکت کنید)
• نمونه کار ( در صورتی که برای رشته های هنری و علوم انسانی درخواست داده اید)
• ممکن است برخی از دانشگاه های کانادایی شما را به یک مصاحبه پذیرشی دعوت کنند

هزینه ی اخذ دکترا در کانادا

شهریه ی تحصیل در دانشگاه های مختلف و رشته های مختلف با هم متفاوتند و معمولا این شهریه ها برای خارجی ها دو برابر افرادی است که اهل کانادا هستند. دانشگاه Toronto یک استثنا برای این موضوع است که در آن تمام دانشجویان بین المللی مقطع دکتری (از پاییز سال 2018)، شهریه ی برابر با دانشجویان کانادایی پرداخت می کنند.
برای مثال دانشگاه British Colombia سالانه 5760 دلار بابت شهریه برای دکتری و یا کارشناسی دریافت می کند در حالی که دانشگاه Manitoba سالانه 7700 دلار دریافت می کنند.

کمک هزینه ها و بورسیه ها ی موجود در کانادا:

خوشبختانه کمک هزینه های مقرون به صرفه ی زیادی در کانادا به جهت آسان کردن شرایط تحصیل برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. علاوه بر آن پاداش های زیادی برحسب شایستگی تحصیلی به دانشجویان تعلق می گیرد. دولت کانادا یک وب سایت مفید که دارای یک موتور جستجو گر است را برای شما راه اندازی نموده تا با استفاده از آن شما از کمک هزینه هایی که بر اساس شرایط و ملیت به شما تعلق می گیرد مطلع شوید. مورد مناسب دیگر برای تحقیق در باب این موضوع، وبسایت های رسمی دانشگاه های کانادایی می باشند که با جستجو گرهای خود به شما کمک می کنند کمک هزینه های تحصیلی را که به شما تعلق می گیرد را پیدا کنید.

مبلغ کمک هزینه تحصیلی دانشگاه های کانادا

موارد زیر نمونه ای از کمک هزینه دانشگاه های کانادایی برای دانشجویان بین المللی می باشد:
• در دانشگاه The Vanier Canada graduation کمک هزینه ای به مبلغ 377700 دلار به طور سالانه به دانشجویان ممتاز بین المللی یا کانادایی تعلق میگیرد. این کمک هزینه  بیشتر به دانشجویان خبره و کارآمد در رشته های مربوط به علوم اجتماعی، علوم انسانی، علوم طبیعی، مهندسی و پزشکی تعلق می گیرد.
• کمک هزینه ی The Pierre Elliott Trudeau که هم اکنون در حال راه اندازی دوباره است.
• کمک هزینه ی The University of British Colombia که یک کمک هزینه ی چهار ساله برای دوره ی دکتری است، سالانه حداقل 13700 دلار به همراه شهریه ی کامل و دیگر امتیازات را برای دانشجویان ممتاز فراهم می کند. 

کسب درآمد هنگام تحصیل برای دانشجویان مقطع دکتری

بسیاری از دانشجویان خواستار کسب درآمد برای تحصیل، به ازای مشارکت در پروژه های تحقیقی و تدریسی هستند در این شرایط آن ها می توانند به ازای دریافت پول تمام و یا قسمتی از شهریه، به عنوان استادیار و یا دستیار در پروژه های تحقیقاتی کار کنند.
به عنوان یک دستیار در پروژه های تحقیقاتی، شما به اساتید دانشگاه و یا حتی مدیر گروه و حتی دیگر سرپرستان دانشگاه در اموری همچون جمع آوری اطلاعات، نقد و بررسی، گزارش نویسی، ساماندهی آزمایشگاه و اداره و دیگر امور کمک می کنید.

کسب درآمد از طریق استاد یاری

به عنوان یک استاد یار شما در برنامه های مربوط به دانشجویان دوره ی کارشناسی فعالیت می کنید. این برنامه ها شامل تدریس دروس، ساماندهی آزمایشگاه، اداره کردن دفاتر، تصحیح اوراق و نمره دهی به دانشجویان می باشد. برای استادیار شدن شما باید چیرگی و تسلط خود را در تدریس و توانایی تأثیرگذاری در یادگیری دانشجویان نشان دهید.
برای دستیاری در پروژه های تحقیقاتی و یا استادیار شدن شرایط مورد نیاز دانشگاه خود را بررسی کنید و یک درخواست نامه ی آنلاین ارسال کنید.

 انجام کار نیمه وقت همزمان با تحصیل 

یک دانشجوی کانادایی که دارای مجوز رسمی تحصیل است می تواند به صورت پاره وقت و یا در مجموع بیست ساعت در هفته کار کند و در تعطیلات بین ترمی می تواند تمام وقت کار کند. اما در برخی از رشته ها شما اجازه ی کار کردن بیشتر از ده ساعت در هفته را ندارید. خصوصا اگر از کمک هزینه های تحصیلی استفاده می کنید. لازم به ذکر است تحصیل در مقطع دکتری زمان زیادی را از شما خواهد گرفت و زمان بندی شغلی شما را به چالش خواهد کشید. به همین دلیل شما ممکن است ترجیح دهید بر تحصیل خود متمرکز شوید. همچنین توصیه نمی شود که به یک شغل نیمه وقت برای تحصیل در کانادا متکی شوید و شما به یک بیمه ی اجتماعی نیاز خواهید داشت.

اقامت و کار در کانادا پس از دریافت دکتری

 پس از دریافت دکتری شما می توانید با درخواست برای PGWPP که یک مجوز اشتغال پس از تحصیل است، یک شغل ارزشمند پیدا کنید و به مدت سه سال مشغول به کار در کانادا باشید. و پس از آن اگر تمایل به دریافت اقامت دائم داشتید این مجوز به شما کمک های فراوانی خواهد کرد. 
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0