50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

مجوز کار پس از تحصیل در کانادا (PGWP)

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا، شرایط و مدارک مورد نیاز

نکته: حامی مهاجر فاقد مجوز کاریابی بین‌المللی است و این مقاله صرفا جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده است.

تصور کنید که به خیابان‌های پرجنب و جوش تورنتو قدم می‌گذارید یا مناظر شگفت‌انگیز ونکوور را کاوش می‌کنید، نه به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، بلکه به عنوان یک فرد حرفه‌ای با مهارت مناسب که در بازار کار کانادا جای خود را پیدا کرده است.

کانادا با شهرتی که به خاطر سیستم آموزشی برجسته و فرصت‌های متنوعش دارد، به دانشجویان بین المللی بهترین تجربه آموزشی را ارائه می‌دهد. همچنین، با ارائه مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (Post-Graduation Work Permit)، درب‌های فرصت‌های شغلی جذاب را برای آن‌ها باز می‌کند و راهی برای یک سفر حرفه‌ای پرمعنا را به آن‌ها می‌دهد.

مجوز کار بعد از تحصیل، بیش از یک سند معمولی است؛ بلکه دروازه‌ای است برای باز کردن پتانسیل بی‌نهایتی که در دانشجویان بین المللی پس از اتمام تحصیلات‌شان در کانادا وجود دارد.

مزایای مجوز کار برای فارق‌التحصیلان در کانادا، بسیار فراتر از کسب تجربه کاری است. این تجربه‌ای است که به فارغ‌التحصیلان بین‌المللی امکان می‌دهد تا خود را در بازار کار پویای کانادا غرق کنند، شبکه‌های حرفه‌ای بسازند و ارتباطات قوی با رهبران صنعت برقرار کنند.

همچنین، این مجوز کار برای فارغ‌التحصیلان فرصتی فراهم می‌کند تا دیدگاه‌های منحصر به فرد خود، توانایی‌های بین فرهنگی و ایده‌های نوآورانه خود را به نمایش بگذارند و در نهایت به تکامل پیوسته کشور کمک کنند.

شرایط و محدودیت های مجوز کار برای فارغ التحصیلان بین المللی

برای واجد شرایط بودن برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی باید:

 • یک شهروند خارجی باید حداقل 18 سال سن داشته باشد.
 • به مدت حداقل 8 ماه در یک برنامه تحصیلی تمام وقت در کانادا تحصیل کرده باشد که منجر به دریافت مدرک تحصیلی، دیپلم یا گواهینامه شود.
 • فارغ التحصیلان از یک موسسه آموزشی تعیین شده و معتبر (DLI) فارغ التحصیل شده باشند.
 • فرد مورد نظر در طول هر دوره تحصیلی برنامه یا برنامه‌های تحصیلی خود در کانادا وضعیت دانشجویی تمام وقت خود را حفظ کرده باشد و این موضوع را در درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی خود ارائه دهد.
 • برای درخواست مجوز کار، یک شهروند خارجی باید در 180 روز پس از پایان برنامه تحصیلی، درخواست خود را ارسال کند.
 • درخواست‌دهنده باید در حال حاضر وضعیت موقت معتبری داشته باشد یا از کانادا خارج شده باشد.
 • آن‌ها کپی مدرک تحصیلی و نامه رسمی از DLI دریافت کرده‌اند که تایید می‌کند که آن‌ها شرایط لازم برای کامل کردن برنامه تحصیلی خود را برآورده کرده‌اند.

توجه: در درخواست اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا، باید کپی مدرک تحصیلی و نامه رسمی نیز ضمیمه شود. همچنین درخواست‌دهندگان تنها می‌توانند یک مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی را در طول عمر خود دریافت کنند.

متقاضیان غیر واجد شرایط

دانشجویان بین المللی مجاز به درخواست نیستند در صورتی که:

 • قبلا مجوز کار پس از فارغ التحصیلی به آن‌ها صادر شده است.
 • از مجموعهٔ دولتی کانادا (Global Affairs Canada) حمایت مالی دریافت کرده‌اند.
 • در برنامهٔ جوایز دولت کانادا که توسط Global Affairs Canada حمایت می‌شود، شرکت کرده‌اند.
 • دریافت بورسیهٔ فرصت‌های برابر کانادا-چیلی.
 • در برنامهٔ تبادل دانشجویان کانادا-چین شرکت کرده‌اند.
 • در برنامهٔ بورسیه‌های سازمان ایالات آمریکا شرکت کرده‌اند.
 • بیشترین مقدار واحد درسی مورد نیاز برای کامل کردن برنامه تحصیلی خود را به صورت آموزش از راه دور به اتمام رسانده‌اند.
 • فردی برنامه تحصیلی را در یک موسسه آموزشی غیرکانادایی در کانادا به پایان برده باشد، برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی، مدت اقامتش در کانادا مهم نیست و در نظر گرفته نمی‌شود.

مدت زمان مجوز کار برای استخدام پس از فارغ التحصیلی

به تناسب طول برنامه تحصیلی، فارغ التحصیلان بین المللی می‌توانند بین 8 ماه تا 3 سال مجوز کار دریافت کنند.

 • اگر برنامه تحصیلی شما کمتر از 8 ماه بود: شما برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی واجد شرایط نیستید.
 • اگر برنامه تحصیلی شما حداقل 8 ماه و کمتر از 2 سال بود: ممکن است مجوز کاری برای شما صادر شود که برای مدت زمان مشابه برنامه تحصیلی شما معتبر باشد. به عنوان مثال، اگر یک برنامه 9 ماهه را به پایان رسانده‌اید، ممکن است به شما مجوز کاری برای حداکثر 9 ماه بدهند.
 • اگر برنامه تحصیلی شما 2 سال یا بیشتر بود: ممکن است مجوز کاری برای شما به مدت 3 سال صادر شود.
 • اگر شما بیش از یک برنامه تحصیلی را به پایان رسانده‌اید: ممکن است بتوانید مجوز کار پس از فارغ التحصیلی دریافت کنید که مدت آن با ترکیب طول هر برنامه قابل دستیابی باشد.
  هر یک از برنامه‌هایی که شما به پایان رسانده‌اید باید از نظر مجوز کار پس از فارغ التحصیلی و حداقل 8 ماه طول داشته باشد. اگر پیش از این مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را پس از اتمام یک برنامه تحصیلی دیگر دریافت کرده‌اید، نمی‌توانید دوباره آن را دریافت کنید.

یکی از نکات قابل توجه در برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP)، انعطاف‌پذیری آن است. این برنامه می‌پذیرد که سفر هر دانشجوی فارغ التحصیل، منحصر به‌فرد است و مدت مجوز کار را برای هر شخص با شرایط فردی او تنظیم می‌کند.

این مدت زمان گسترده، فرصت بی‌نظیری را برای کسب دانش صنعتی ویژه فراهم می‌کند و همچنین درب‌هایی را برای رسیدن به مسیرهای مختلفی از جمله دریافت اقامت دائم کانادا را باز می‌کند و این کشور را به عنوان مقصدی بلندمدت برای آرزوهای حرفه‌ای آن‌ها تثبیت می‌کند.

تمدید مجوز کار برای فارغ التحصیلان در کانادا

فارغ التحصیلان بین المللی در کانادا که مجوز کار پس از فارغ التحصیلی آن‌ها به تازگی منقضی شده یا به زودی منقضی خواهد شد، اکنون واجد شرایط تمدید تا 18 ماه برای اقامت و کار در کانادا هستند.

افرادی که مجوز کار آن‌ها منقضی شده است، حتی در صورتی که از مدت 90 روزه مجاز به بازیابی وضعیت خود گذشته باشند، همچنان امکان بازیابی وضعیت آن‌ها وجود دارد.

وزیر مهاجرت کانادا، شان فریزر، در تاریخ 17 مارس 2023، این خبر خوب را اعلام کرد. از تاریخ 6 آوریل 2023، دارندگانPGWP  (یا دارندگانی که مجوز آن‌ها به تازگی منقضی شده است) می‌توانند بصورت آنلاین برای تمدید مجوز خود درخواست دهند.

هزینه و زمان پردازش PGWP

هزینه مجوز کار پس از فارغ التحصیلی برای دانشجویان بین المللی در کانادا 255 دلار کانادا است. این مبلغ شامل 155 دلار کانادا به عنوان هزینه پایه و 100 دلار کانادا به عنوان هزینه "دارنده مجوز کار باز" می‌شود.

هزینه و زمان پردازش PGWP

اگر می‌خواهید وضعیت دانشجویی و مجوز کار پس از فارغ التحصیلی خود را بازیابی کنید، باید مبلغ 605 دلار کانادا را پرداخت کنید.

عموما زمان پردازش درخواست‌های آنلاین 139 روز طول می‌کشد و زمان پردازش درخواست‌های کاغذی 25 روز است.

نکته: مجوز کار باز (open work permit)، یک نوع مجوز کار است که به افراد اجازه می‌دهد برای هر کارفرمایی در کانادا کار کنند بدون اینکه نیاز به یافتن یک پیشنهاد شغلی خاص داشته باشند. در واقع، با این نوع مجوز کار، فرد می‌تواند در هر صنعت و بخشی از کانادا کار کند و همچنین به طور آزادانه کارفرما را تغییر دهد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی در کانادا

مدارک مورد نیاز، باتوجه به شرایط خاص شما ممکن است متفاوت باشد. برای شروع، لیستی از مدارک اضافی مورد نیاز برای مجوز کاری پس از تحصیل را بررسی کنید.

نامه تکمیل (Letter of Completion)

به معنای یک نامه رسمی است که توسط یک دانشگاه یا مؤسسه آموزشی صادر می‌شود و به دانشجویانی که تمام شرایط و مقررات برنامه یا دوره تحصیلی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند، اعطا می‌شود. در این سند، باید تأیید کند که شما تمامی نیازمندی‌های برنامه یا دوره تحصیلی خود را با موفقیت به پایان رسانده‌اید و یا الزامات درجه تحصیلی شما برآورده شده است.

نامه‌ای که بیان کند شما به زودی شرایط خود را تکمیل خواهید کرد، برای درخواست اخذ ورک پرمیت کانادا پس از فارغ‌التحصیلی قابل قبول نیست.
مهم: هنگامی که نامه تکمیل کار شما در دسترس قرار می‌گیرد، شما دیگر از امکان کار کردن در دانشگاه یا خارج از این محیط برخوردار نیستید و باید بلافاصله کار خود را متوقف کنید. برای جلوگیری از ایجاد وقفه در امکان کار کردن، باید در زمان مناسب پس از دریافت نامه تکمیل کار خود، درخواست  کاری پس از تحصیل را ارسال کنید (اگر شرایط لازم را داشته باشید).

گواهینامه تحصیلی (Transcript)

باید یک نسخه از گواهی نامه رسمی شما در اختیار برنامه درخواستی قرار گیرد. قبل از درخواست کردن گواهی‌نامه رسمی، منتظر بمانید که تمام نمرات نهایی در دسترس قرار بگیرند. بعد از دریافت آن، پاکت را باز کرده و تمام صفحات را اسکن کنید. یک نسخه اسکن شده از صفحه "توضیحات در مورد سوابق تحصیلی دانشجو" که در پشت هر صفحه وجود دارد را ارسال کنید.
اگر از چندین مؤسسه مختلف در کانادا درس خوانده‌اید، برای مشاوره در مورد مدارک اضافی که باید ارسال کنید، با مشاورین بین‌المللی دانشجویی مشورت کنید.

پاسپورت

شما باید یک نسخه اسکن شده از گذرنامه خود را به صورت یک سند PDF تهیه کنید که شامل موارد زیر باشد:

 • یک نسخه از صفحه اطلاعات شخصی (صفحه حاوی نام و عکس)
 • یک نسخه از هر صفحه‌ای در گذرنامه شما که مهرها، امضاها، ویزاها یا هر نشانه دیگری از کانادا یا سایر کشورها دارد.

اگر گذرنامه شما به زودی منقضی می‌شود، قبل از درخواست PGWP، در نظر داشته باشید که آن را تمدید کنید، زیرا این مجوز نمی‌تواند پس از تاریخ انقضای گذرنامه صادر شود.

عکس دیجیتال

هر دو عکس باید یکسان و حداکثر در 6 ماه گذشته گرفته شده باشند. صورت شما باید به صورت مربع به دوربین توجه کند و ابروهای شما باید به صورت همسطح باشد. از لبخند یا عصبانیت خودداری شود و دهان شما باید بسته باشد.

اگر به دلایل مذهبی نیاز به پوشیدن حجاب دارید، مطمئن شوید که ویژگی‌های صورت به طور کامل پوشش داده نشده باشد. می‌توانید عینک طبی نسبتا شفاف استفاده کنید، به شرطی که چشمان شما به وضوح دیده شوند. همچنین اندازه عکس‌ها باید 3.5 در 4.5 باشد.

سوالات متداول درباره ویزای کار پس از فارغ التحصیلی در کانادا

روند درخواست ویزای کار برای فارغ التحصیلان بین المللی

اگر درخواست خود را آنلاین می‌دهید، مراحل زیر را طی کنید: 

 • در وب‌سایت IRCC یک حساب MyCIC ایجاد کنید. پرسشنامه را تکمیل کنید تا فهرستی از فرم‌ها و اسناد مورد نیاز ایجاد شود. پس از تکمیل پرسشنامه، به صفحه‌ای با عنوان "لیست مدارک شما" هدایت خواهید شد.
 • مدارک مورد نیاز خود را جمع‌آوری کنید.
 • درخواست خود را با تکمیل فرم مربوطه کامل کنید. فرم درخواست یک سند قانونی است و بخش مهمی از درخواست شما را تشکیل می‌دهد. اطلاعات نادرست یا کمبود اطلاعات ممکن است منجر به رد درخواست شود.
 • می‌توانید بلافاصله پس از ارسال درخواست مجوز اشتغال بعد از تحصیل در کانادا، به صورت تمام وقت کار کنید؛ در حالی که منتظر تصمیمی از IRCC هستید.
 • بعد از دریافت مجوز کار خود، مدت زمان آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی صادر شده است.
 • مدارک مهاجرت و بیمه درمانی خود را به روز نگه دارید. حتما بیمه خدمات پزشکی خود را (MSP) تمدید کنید.

خلاصه کلام

مجوز کار پس از تحصیل در کانادا (PGWP) بیشتر از یک سند معمولی است؛ این مجوز دنیایی از فرصت‌ها و امکانات برای دانشجویان بین‌المللی را نمایش می‌دهد. با داشتن ورک پرمیت در دست، فارغ‌التحصیلان بین‌المللی به یک سفر تحول‌آفرینی می‌پردازند، آماده‌اند تا در نیروی کار کانادا تأثیرگذار باشند، به رشد آن کمک کنند و بر صحنه جهانی تأثیری دائمی بگذارند.

سوالات متداول ویزای کاری بعد از تحصیل در کانادا

آیا می‌توانم بعد از دریافت اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی برای اقامت دائم کانادا درخواست دهم؟

برای ورود به برنامه اقامت دائم در کانادا، باید حداقل یک سال تجربه کار حرفه‌ای در کد شغلی طبقه‌بندی ملی (NOC) با شماره 0، A یا B را کسب کنید.

آیا می‌توانم همسر یا فرزندان وابسته‌ام را در درخواست PGWP خود در نظر بگیرم؟

بله، زمانی که برای درخواست ویزای کار پس از تحصیل اقدام می‌کنید، اگر در آن زمان مشغول به کار باشید، همسر شما می‌تواند با ویزای کار آزاد به کار خود ادامه دهد. اما اگر شما در زمان درخواست ویزا مشغول به کار نباشید، همسرتان باید وضعیت ویزای خود را به ویزای توریستی تغییر دهد. وقتی شما به کار بپردازید، ایشان می‌توانند ویزای خود را از توریستی به کار تغییر دهند.

آیا می توانم با داشتن PGWP به خارج از کانادا سفر کنم؟

بله، اما مجوز کار پس از تحصیل، به تنهایی مدرک سفر نیست. این پاسپورت، حق سفر به کانادا را به شما نمی‌دهد. برای ورود به کانادا، به همراه اجازه کار پس از تحصیل به یکی از موارد زیر نیاز دارید:

ویزای موقت برای اقامت موقت یا

مجوز سفر الکترونیکی (eTA)

داشتن مجوز سفر الکترونیکی یا ویزای موقت به همراه پاسپورت کار پس از تحصیل، هیچ گونه ضمانتی برای ورود مجدد شما به کانادا نیست. شما باید به ماموران گمرکی مرزی ثابت کنید که تمامی شرایط مورد نیاز را برآورده کرده‌اید، تا بتوانید به کانادا وارد شوید.

آیا می‌توانم با ورک پرمیت پس از فارغ‌التحصیلی به صورت تمام وقت کار کنم؟

بله، PGWP به شما این امکان را می‌دهد که در کانادا بمانید و پس از تکمیل برنامه‌ای که حداقل 8 ماه طول می‌کشد، به طور تمام وقت کار کنید. برای درخواست این مجوز، نیازی به یک پیشنهاد کاری ندارید و می‌توانید در هر قسمتی از کانادا در هر شغلی کار کنید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0