50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

ویزا تحصیلی آلمان

آلمان کشوری است که از کیفیت آموزش عالی، زیرساخت­های تحقیقاتی، روش خاص تدریس، آموزش کم هزینه و آینده شغلی می­توان استفاده کرد. به همین دلیل است که بسیاری در جوامع بین­المللی اعتقاد دارند که آلمان بهترین مکان برای تحصیلات تکمیلی است. از طرف دیگر، هر فرد خارجی نمی­تواند به این امکانات دست پیدا کند. چرا که چندین ملیت مجاز به ورود و اقامت در خاک آلمان بدون داشتن ویزای مناسب آلمان نیستند. ویزای تحصیلی یک سند رسمی ضروری، برای اجازه دادن به اتباع خارجی برای ورود در خاک آلمان به منظور تحصیل، در یک دوره زمانی خاص است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط ویزای تحصیلی آلمان، روی این مقاله کلیک کنید.

شرایط اخذ ویزا تحصیلی آلمان

شما باید برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان در سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود درخواست دهید. در صورت نیاز به ماندن بیش از 90 روز در خاک آلمان یا 3 ماه، از شما خواسته می­شود که پس از ورود به آلمان، به موقع مجوز اقامت را نیز بگیرید. در واقع هنگام بحث در مورد زمان مناسب، هیچ دوره معینی وجود ندارد که باید در آن درخواست ویزایتان را دهید، اما پیشنهاد می­شود که این کار را به اندازه کافی زودتر از سفر برنامه ریزی شده خود به آلمان انجام دهید. به طور معمول، بر اساس تجربه سایر افراد، سه ماه قبل از شروع برنامه­ی تحصیلی، زمان مناسبی برای درخواست میباشد.

انواع ویزا تحصیلی آلمان

همانطور که قبلاً توضیح دادیم، زمانی که با هدف تحصیل به آلمان می­خواهید سفر کنید، باید ویزای آلمان، متناسب با هدف سفر خود و اقامت تحصیلی درخواست کنید.

سه نوع ویزا برای افرادی که قصد دارند فعالیت­های آموزشی را در آلمان دنبال کنند وجود دارد.

 • ویزا برای یادگیری زبان - برای فعالیت­های آموزشی که مدت آنها از 3 ماه تا 1 سال است و به منظور شرکت در دوره‌های کوتاه مدت زبان آلمانی است.
 • متقاضی ویزای تحصیلی (Visum Zur Studienbewerbung) - اگر می‌خواهید در آلمان تحصیل کنید، اما هنوز سعی در یافتن برنامه صحیح دارید یا نامه تأییدیه را از دانشگاه خود دریافت نکرده­اید.
 • ویزای تحصیلی (Visum Zu Studienzwecken) - اگر به تازگی در یکی از دانشگاه آلمان پذیرفته شده­اید.

برای ویزا تحصیلی آلمان کجا و چگونه اقدام کنیم؟

همانطور که قبلاً بیان کردیم، مکانی که باید ویزای خود را درخواست کنید سفارت یا کنسولگری آلمان در کشورتان است. ابتدا باید یک قرار ملاقات را برای مصاحبه ویزا تعیین کنید. در روز مصاحبه، باید مدارک مربوط به برنامه ویزای خود را ارائه دهید. علاوه بر این، شما نیاز دارید که به سؤالات افسر کنسولی پاسخ دهید تا شما را به عنوان یک نامزد بالقوه ویزا تأیید کند.

به موقع قرار ملاقات را برای ویزا تحصیلی آلمان تعیین کنید!

قبل از انجام هر کار دیگری، به منظور درخواست ویزای شینگن تحصیلی، شما نیاز دارید که یک قرار ملاقات ویزا در سفارت آلمان یا کنسولگری کشور خود تعیین کنید! تاریخ‌های موجود را بررسی کنید و قرار ملاقات را در سیستم آنلاین وب سایت سفارت آلمان یا کنسولگری کشورتان انجام دهید، پس از آن می­توانید زمان سفرتان را برنامه ریزی کنید.

مصاحبه ویزا

مصاحبه ویزا لحظه­ای است که شما مستقیماً به عنوان متقاضی ویزا با افسر کنسولی ملاقات می­کنید. در همین زمان لازم است که تمام مدارک مورد نیاز ویزا را ارائه دهید، زیرا افسر از شما به طور منظم از آنها پرسش می­کند. همچنین در طول قرار ملاقات ویزا، افسر کنسولی در مورد برنامه، و همچنین موارد شخصی که باید با دقت و صادقانه به آنها پاسخ دهید، از شما سؤال می­کند.

ثبت نام در اداره ثبت اقامت

 • اتباع خارجی که می­خواهند بیش از 2 ماه در آلمان بمانند، باید تأیید ثبت نام "Meldebestätigung" را دریافت کنند. برای دریافت این تأییدیه، یک تبعه خارجی باید در اداره ثبت اقامتگاه محلی یا "Einwohnermeldeamt" درخواست دهد.
 • اتباع خارجی که می‌خواهند بیش از 90 روز یا 3 ماه در آلمان بمانند، باید عنوان اقامت مناسب را داشته باشند. مجوز اقامت "Aufenthaltsgenehmigung" عنوانی مناسب است که برای اهداف تحصیلی در نظر گرفته شده است. مجوز اقامت فقط با درخواست دارنده ویزا در دفتر ثبت خارجی "Ausländerbehörde" در شهری که دانشگاه شما در آن قرار دارد صادر می­شود.

موارد مهمی که باید به عنوان متقاضی یا دارنده ویزای آلمان بدانید

 • پس از مصاحبه با افسر، مدارك دیگری می­تواند نیاز شود؛
 • در مصاحبه به صورت حضوری بروید؛
 • در مورد اعتبار گذرنامه خود محتاط باشید - لازم است که برای کل مدت اقامت خود معتبر باشد؛
 • به خاطر داشته باشید که درخواست ویزا با مدارک ناقص، می‌تواند رد شود؛
 • عکس­های خود را در فرم درخواست ویزا نچسبانید؛
 • کسی را با خودتان در طول مصاحبه ویزا به سفارت یا کنسولگری نبرید؛
 • هر متقاضی مجاز است نسبت به تصمیم سفارت یا کنسولگری درباره درخواست ویزا، اقدامات قانونی انجام دهد؛
 • دریافت ویزا تحصیلی به جای ویزای توریستی بسیار مهم است - به یاد داشته باشید که ویزای توریستی در صورت نیاز به اقامت بیشتر نمی­تواند برای مدت زمان بیشتری در آلمان تمدید شود!
 • اگر در نظر گرفته شود که متقاضی خطری برای امنیت و نظم عمومی منطقه شنگن دارد، ویزا رد خواهد شد؛
 • در صورت رد ویزا، متقاضی از دلیل اصلی رد آن مطلع می­شود؛
 •  ویزای تحصیلی آلمان به طور خودکار داده نمی‌شود - بنابراین شما باید تا 4 ماه منتظر بمانید تا از سفارت یا كنسولگری پاسخی دریافت كنید و هیچ تضمینی برای ویزا به شما اعطا نمی­شود؛
 • فرم درخواست را در وب سایت سفارت یا کنسولگری کشورتان رایگان می­توانید دانلود کنید؛
 • گذرنامه در کل مراحل ثبت ویزا در سفارت / کنسولگری باقی می­ماند؛
 • قرار ملاقات ویزا فقط از طریق سیستم آنلاین (نه از طریق تلفن، پست الکترونیکی، فکس یا حضوری) انجام می­شود؛
 • در صورت امتناع از درخواست ویزا، هزینه آن بازپرداخت نمی­شود.

هزینه ویزای تحصیلی آلمان

هزینه درخواست ویزای تحصیلی آلمان 75 یورو است. متقاضیان تحصیلی مجبور به پرداخت ویزا از طریق حواله بانکی هستند. چک یا کارت­های اعتباری پذیرفته نمی­شود. سفارش پول باید به نام سفارت / کنسولگری در کشور شما باشد و بیشتر از دو ماه نباشد. لطفاً توجه داشته باشید در صورت رد درخواست ویزای تحصیلی، هزینه ویزا به شما بازپرداخت نمی­شود.

چه مدت طول می­کشد تا ویزای تحصیلی آلمان تهیه شود؟

زمان تهیه ویزای تحصیلی طولانی مدت آلمان ممکن است 6-12 هفته از روز درخواست طول بکشد. در حالی که ویزاهای تحصیل کوتاه مدت آلمان معمولاً طی 15-30 روز توسط مأمورهای آلمان در خارج از کشور قطعی می­شوند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0