20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

شرکت در آزمون GRE برای چه کسانی لازم است؟

آزمون GRE چیست؟ منابع و هزینه ثبت نام آزمون 

آیا حقیقت دارد که می‌گویند شرکت در دانشگاه‌های رتبه برتر آمریکا و کانادا، بدون کنکور امکان دارد؟ باید بگوییم بله! به‌طور کلی کنکوری وجود ندارد! اما برای اخذ پذیرش در برخی رشته‌ها، شرکت در آزمون‌هایی لازم است. برای مثال اکثر رشته‌های فنی و مهندسی نیازمند ارائه نمره آزمونی به‌نام GRE هستند. حتی ممکن است از الزامات دانشگاه مدنظر شما، آزمون GRE برای تمام رشته‌ها باشد! حال سوال اینجاست که این آزمون جی آر ای چیست؟ 
آزمون عمومی GRE نشان‌دهنده نوع تفکری است که شما در برنامه‌های تحصیلات تکمیلی امروزی، از جمله تجارت و حقوق، انجام خواهید داد. این مهارت استدلال کلامی، استدلال کمی، تفکر انتقادی و مهارت‌های نوشتاری تحلیلی شما را می‌سنجد؛ مهارت‌هایی که در مدت زمان طولانی در شما رشد یافته‌اند و به یک رشته تحصیلی خاص مرتبط نیستند؛ اما برای تحصیل مهم هستند.
در ادامه توضیح خواهیم داد که این مهارت‌های گفته شده به‌ چه صورت مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و GRE منابع چه دروسی را هدف قرار می‌دهد، همچنین اینکه اصلا آزمون GRE برای چه رشته هایی است نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

راهنمای جامع آزمون GRE

این آزمون GRE چیست؟ GRE آزمونی چند گزینه‌ای و آنلاین است که اغلب برای پذیرش در برنامه‌های تحصیلات تکمیلی یعنی مقاطع کارشناسی ارشد، دکتری و پست داک و رشته‌هایی مانند کسب‌وکار (MBA)، حقوق و غیره در سطح جهانی مورد نیاز است. 

راهنمای جامع آزمون GRE

این آزمون در ارزیابی متقاضیان توسط بسیاری از دانشکده‌های آمریکا و کانادا موردقبول است، برای مثال دانشکده حقوق در ایالات‌متحده نمره GRE را برای پذیرش نیاز دارد. برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا و آمریکا نیز می‌توانید با کارشناسان حامی مهاجر در ارتباط باشید. لازم است بدانید نمره بالا در GRE تأثیر مستقیم و مثبتی بر درخواست پذیرش شما دارد. 

جی آر ای توسط موسسه آزمون‌ساز ETS برگزار می‌شود که برای ارائه معیارهای مشترک جهت مقایسه آمادگی متقاضیان برای تحصیل و کار دانشجویی ایجاد و اداره می‌شود. کمیته‌های پذیرش به نمرات GRE شما، همراه با سوابق تحصیلی و تجربه‌تان نگاه می‌کنند تا آمادگی شما را برای سختی‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاهی ارزیابی کنند.
هزینه آزمون GRE، به دلار 220 دلار برای آزمون GRE جنرال و 150 دلار برای آزمون سابجکت GRE است. هزینه تغییر مرکز آزمون یا برنامه‌ریزی مجدد نیز 50 دلار است. با توجه به اینکه پرداخت دلاری در ایران دشوار است، شما می‌توانید این بخش را به حامی مهاجر سپرده تا کارشناسان ما به‌راحتی ثبت‌نام و پرداخت این آزمون را برای شما انجام دهند و بی‌دغدغه برای آزمون خود آماده شوید. فقط کافی‌ست با شماره 02148000957 تماس گرفته تا راهنمایی شوید! 

انواع آزمون GRE

برای اطلاع از الگوی مقاله GRE ضروری است بدانید که دو نوع امتحان GRE برگزار می‌شود؛ آزمون GRE General و آزمون GRE Subject. علاوه بر این، آزمون General یا عمومی GRE به عنوان یک آزمون مبتنی بر کامپیوتر و آنلاین است و آزمون Subject یا موضوعی GRE مبتنی بر کاغذ ارائه می‌شود.

انواع آزمون GRE

آزمون جی آر ای جنرال (GRE General)

احتمالا شنیده‌اید که آزمون GRE General برای ارزیابی متقاضیان به‌صورت جامع انجام می‌شود. سوال اینجاست که این جامع بودن به چه معناست؟ به بیان ساده، GRE استدلال کیفی (بخش لغت و درک مطلب) و مهارت‌های زبان انگلیسی، مهارت‌های نوشتاری تحلیلی و همچنین استعداد ریاضی و استدلال کمی شما را ارزیابی می‌کند.
3 بخش ذکر شده با عناوین زیر در آزمون نشان داده می‌شوند: 

 • اولین بخش سؤالات Analytical Writing Assessment هستند. 
 • پس از آن سوالات  Verbal Reasoningموردارزیابی قرار می‌گیرند.
 • در بخش آخر Quantitative Reasoning  دیده می‌شود. 

در ادامه هرکدام از این بخش‌ها مانند مقاله "آزمون yos چیست" که مقاله جامع و تخصصی است، توضیح داده خواهد شد. 

آزمون جی آر ای سابجکت (GRE Subject Test)

حال اگر می‌خواهید با نشان دادن تخصص خود در یک زمینه خاص، دانشگاه‌ها را به اخذ پذیرش مجاب کنید، آزمون موضوعی GRE به کمک شما می‌آید! اگرچه آزمون موضوعی GRE، در مقایسه با آزمون GRE General چندان رایج نیست، اما توانایی‌های متقاضی را در زمینه‌های تحصیلی خاص بررسی می‌کند. 
آزمون‌های سابجکت GRE، آزمون‌های پیشرفته‌ای هستند که سطح دانش و مهارت شما را در یک رشته تحصیلی خاص بررسی می‌کنند. آنها برای دانشجویانی در نظر گرفته شده‌اند که متقاضی رشته کارشناسی ارشد یا فارغ‌التحصیل از یکی از رشته‌های ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، ادبیات انگلیسی و روانشناسی هستند.

آزمون جی آر ای سابجکت

نمرات آزمون سابجکت جی آر ای، توسط پذیرش یا پنل‌های کمک هزینه تحصیلی برای تکمیل سوابق کارشناسی، توصیه‌نامه‌ها و سایر مدارک تحصیلی شما برای تحصیلات تکمیلی استفاده می‌شود.
در نظر داشته باشید که این آزمون به‌صورت کاغذی، همراه با آزمون GRE General گرفته می‌شود؛ نه به جای آن!
در گذشته به‌طور کلی این آزمون GRE به مدت 2 ساعت و 50 دقیقه فرصتی عالی برای نشان دادن برتری در یک موضوع خاص به شما می‌داد اما در سال 2023 تغییراتی در آزمون سابجکت به‌وجود آمد که متقاضیان آن را خوشحال کرد. این تغییر به شکل زیر است:
برنامه GRE اعلام کرد که آزمون‌های موضوعی GRE در ریاضیات، فیزیک و روانشناسی در سپتامبر 2023 در بیشتر کشورها به فرمت کامپیوتری ارائه می‌شود. ضمناً مدت زمان آزمون‌های فیزیک و روانشناسی به 2 ساعت کاهش می‌یابد.
این تغییرات در نظر گرفته شده است تا دسترسی، راحتی و گزینه‌های بیشتری را برای دانشجویانی در سراسر جهان به ارمغان بیاورند که می‌خواهند برجسته باشند و به مسئولین پذیرش نشان دهند که در مورد آنها جدی هستند و آماده شرکت در برنامه‌های فارغ‌التحصیلی رقابتی شده‌اند.
علاوه بر این، آزمون شیمی پس از دولت آوریل 2023 متوقف شد. نمرات آزمون به مدت 5 سال پس از تاریخ آزمون قابل گزارش و معتبر خواهد بود.

آزمون جی آر ای چه مهارت‌هایی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد؟

آزمون GRE تسلط شما را در زمینه‌های حسابداری، جبر، هندسه و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و همچنین نوشتار و واژگان در سطح دانشگاه ارزیابی می‌کند. مهمتر از آن، توانایی شما در تجزیه و تحلیل و ارزیابی مطالب نوشته شده، تفکر انتقادی و حل مشکلات را می‌سنجد. 

مهارت های مورد ارزیابی در آزمون جی آر ای

شما سه نمره در GRE دریافت خواهید کرد:

 • نگارش تحلیلی 
 • استدلال کیفی و درک زبانی (بخش لغت و درک مطلب)
 • استدلال کمی و ریاضیات

علاوه بر این، یکی از بخش‌های زیر را مشاهده خواهید کرد:

 • بدون امتیاز (ممکن است استدلال کلامی یا کمی باشد)
 • تحقیق (برای اهداف تحقیقاتی ETS استفاده می‌شود)

بخش‌های استدلال کمی و استدلال کلامی یا همان کیفی، هر کدام در مقیاس 130 تا 170 نمره‌گذاری می‌شوند. میانگین نمره برای استدلال کیفی 152 و میانگین نمره برای استدلال کمی 156 است. در بخش نگارش تحلیلی نیز میانگین امتیاز 4.0 است. در ادامه به توضیح جزئیات هر بخش می‌پردازیم:

استدلال کیفی در آزمون GRE

بخش استدلال کیفی توانایی شما را در موارد زیر اندازه‌گیری می‌کند:

 • تجزیه‌وتحلیل و نتیجه‌گیری از مطالب
 • شناسایی دیدگاه نویسنده و معنای تحت‌اللفظی مطالب
 • انتخاب نکات مهم و تشخیص نقاط اصلی از جزئی یا نامربوط
 • خلاصه کردن متن و درک ساختار متن
 • درک معنای تک تک کلمات، جملات و کل متون و همچنین روابط بین کلمات و مفاهیم 

این بخش همان تست زبان‌شناسی است توانایی تحلیل زبان افراد ارزیابی می‌شود. سوالات جای خالی با عناوین Text Completion و Sentence Equivalence و همچنین سوالت درک مطلب با عنوان Reading Comprehension در این قسمت دیده می‌شود. به‌طور کلی 2 سری سوال 5 گزینه‌ای برای سوالات ذکر شده به شما داده می‌شود که باید در 30 دقیقه پاسخ دهید و نمره بین 130 تا 170 دریافت کنید. 
شما می‌توانید برای اطلاع از آزمون pte برای کانادا، مقاله تخصصی حامی مهاجر را بخوانید. 

استدلال کمی در آزمون GRE

بخش استدلال کمی توانایی شما را در موارد زیر اندازه‌گیری می‌کند:

 • درک، تفسیر و تجزیه و تحلیل اطلاعات کمی
 • حل مسائل با استفاده از مدل‌های ریاضی
 • استفاده از مهارت‌های اولیه و مفاهیم ابتدایی حساب، جبر، هندسه و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها

در این بخش سوالات جبر، هندسه، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و حل مسائل داده می‌شود که آسان و نسبتا در حد سوال کتاب‌های دبیرستان است. تنها چالش آن این است که باید به زبان انگلیسی داده‌ها را تفسیر کنید. نمره این بخش بین 130 تا 170 است و دو سری سوال دارد که هر قسمت شامل 25 سوال با مدت زمان 35 دقیقه است. 

نگارش تحلیلی در آزمون GRE

بخش نوشتن تحلیلی توانایی شما را در موارد زیر اندازه‌گیری می‌کند:

 • بیان ایده‌های پیچیده به طور واضح و موثر
 • پشتیبانی از ایده‌ها با دلایل و مثال‌های مرتبط 
 • حفظ یک بحث متمرکز و منسجم 
 • کنترل عناصر استاندارد نوشتاری انگلیسی 

این بخش در مجموع 6 نمره دارد و شامل 2 بخش است که هرکدام 30 دقیقه زمان دارد. متقاضی باید در اولین قسمت (Issue) مقاله‌ای بنویسد و حداکثر توان خود را در گرامر، واژگان و غیره نشان دهد. در قسمت دوم (Argument) نیز مطلبی داده می‌شود که متقاضیان باید اشکالات موجود در آن را پیدا و اصلاح کنند. 

منابع آزمون GRE

ممکن است بارها با افرادی برخورد کرده باشید که می‌گویند نمره عالی GRE یک افسانه است و نمرات GRE یک مکانیسم فیلتر است، اما ما به سادگی بیان می‌کنیم کسب نمره قابل قبول در این آزمون رویا نیست و توضیح خواهیم داد که چگونه میانگین نمره GRE خوبی دریافت کنید. همچنین میانگین نمرات GRE پذیرفته شده در برخی از دانشگاه‌های برتر در سراسر جهان را به شما می‌دهیم.
از نظر آمادگی برای GRE، وب سایت ETS (Educational Testing Services) طیف گستردهای از منابع GRE را ارائه می‌دهد که اکثر آنها رایگان هستند، یعنی ETS تست‌های تمرینی رایگان، بررسی مهارت‌های ریاضی با تعاریف و مثال‌ها و فیلم‌های آموزشی را دارد.

منابع آزمون GRE

ETS همچنین نمونه سوالات پولی را ارائه می‌دهد که شامل تعدادی تست تمرینی اضافی است. سوالات مربوط به بخش، مانند استدلال کلامی، نیز قابل خریداری است. علاوه‌بر این، ویژگی‌های تمرین نوشتن آنلاین از طریق این سرویس در دسترس است که به شما امکان می‌دهد دو مقاله بنویسید و نمرات و بازخورد دریافت کنید.
کل زمان آزمون برای GRE تقریباً 3 ساعت و 45 دقیقه است که شامل استراحت و آموزش می‌شود. مدت زمان هر بخش متفاوت است، بخش‌های کلامی و کمی هر کدام حدود 1 ساعت و نوشتن تحلیلی نیز حدود 1 ساعت طول می‌کشد.
چند کتابی که برای شروع آماده‌سازی GRE به شما پیشنهاد می‌کنیم، عبارت‌اند از:

 • راهنمای رسمی آزمون عمومی GRE، ویرایش سوم
 • Official GRE-Verbal Reasoning Practice Questions جلد 1، ویرایش دوم
 • Kaplan's GRE Prep Plus 2023
 • Manhattan Prep- کتاب 5 lb of GRE Practice Problems
 • مقدمات GRE Premium The Princeton Review، 2023
 • GRE Prep نوشته Magoosh
 • کتاب‌های آمادگی آزمون GRE، نسخه دوازدهم
 • Barron's GRE Essential Words، ویرایش پنجم

نحوه برگزاری آزمونGRE 

همانطور که گفته شد آزمون جنرال GRE که رایج‌تر است، به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود و متقاضیان از ایران می‌توانند در آن شرکت کنند؛ زیرا نسخه کاغذی این آزمون در ایران قابل برگزاری نیست! 

نحوه ثبت نام آزمونGRE 

به نظرتان ثبت نام آزمون GRE سازمان سنجش امکان‌پذیر است؟ باید بدانید متقاضیان برای شرکت در GRE باید در وب سایت ETS ثبت‌نام کنند. شرکت در آزمون کامپیوتری نیاز به یک حساب ETS رایگان دارد، سپس آزمون‌دهنده می‌تواند برای تاریخ و مرکز آزمون ثبت‌نام کند؛ اگرچه باید حداقل دو روز تقویمی قبل از تاریخ آزمون برنامه‌ریزی‌شده، ثبت‌نام کند. پرداخت برای آزمون می‌تواند از طریق کارت اعتباری یا پی پال انجام شود.

نحوه ثبت نام آزمونGRE 

تفاوت آزمون GRE با IELTS و TOEFL

آزمون زبان GRE چیست؟ آیا GRE مدرک مشابهی با IELTS دارد؟ آزمون تافل و آیلتس آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی هستند، این آزمون‌ها توسط افرادی که می‌خواهند به کشوری بروند که زبان انگلیسی زبان ترجیحی برای برقراری ارتباط است، ارائه می‌شود. اما آزمون GRE یا GMAT توانایی تحلیلی داوطلبان را به‌زبان انگلیسی ارزیابی می‌کند.
می‌توان گفت سطح زبان انگلیسی در آزمون GRE بالاتر است و افرادی که در تافل یا آیلتس شرکت کرده و پذیرفته شده‌اند، می‌توانند در این آزمون موفق شوند؛ زیرا تحلیل داده‌های ریاضی یا مطالب نگارشی به زبان انگلیسی، نیازمند تسلط به زبان انگلیسی است. 
اما اگر مدرک زبان هم ندارید و تمایل به مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی دارید، نگران نباشید! ویزای دانشجویی آمریکا بدون مدرک زبان در دستان کارشناسان حامی مهاجر برای شما آماده است! 
سخن پایانی 
پس پاسخ به سوال "GRE  چیه" داده شد و دانستید که شرکت در آزمون GRE تقریبا برای اکثر دانشگاه‌های آمریکا و کانادا موردنیاز است و یکی از شرایط پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی از جمله کارشناسی ارشد و دکترا در رشته‌هایی مانند مدیریت کسب‌وکار یا کارشناسی ارشد بازرگانی، حقوق، رشته‌های فنی و مهندسی و غیره است. 
پس لازم است تا باتوجه به مطالب ذکر شده، خود را آماده شرکت در این آزمون کنید. می‌دانیم که سوالات زیادی در ذهنتان پرررنگ شده، شما می‌توانید برای اطلاع از شرایط ادامه تحصیل در آمریکا ، کانادا، ایتالیا، آلمان و ترکیه همین حالا با شماره 02148000957 تماس بگیرید تا توسط کارشناسان حامی مهاجر به خوبی راهنمایی شوید. 

سوالات متداول درباره آزمون GRE

قابل درک است که در رابطه با آزمون سرنوشت‌ساز پرونده مهاجرتیتان، سوال‌های زیادی در ذهن شما باشد. شما می‌توانید با شماره بالا تماس بگیرید تا با کارشناسان حامی مهاجر در ارتباط باشید یا سوالتان را قسمت دیدگاه بنویسید تا مانند سوال‌های زیر، پاسخ داده شوند. 

آزمون GRE برای چه رشته هایی است؟

علاوه بر آزمون عمومی GRE، آزمون‌های موضوعی GRE نیز وجود دارد که در حال حاضر در شش رشته روانشناسی، فیزیک، ریاضیات، ادبیات به زبان انگلیسی، شیمی و زیست‌شناسی موجود است. GRE فقط به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

منابع آزمون GRE‌ چیست؟

همانطور که در مقاله گفته شد، در سایت رسمی ETS نمونه سوال‌های زیادی هم به‌صورت رایگان و هم قابل خریداری وجود دارد. در این فایل‌ها سوالات هر 3 بخش نگارش تحلیلی، استدلال کیفی و استدلال کمی وجود دارد که می‌توانید مهارت‌های خود را بررسی کرده و نمره و بازخورد نیز دریافت کنید. همچنین می‌توانید از کتاب‌هایی که در متن مقاله ذکر شد، به‌عنوان منابع آزمون کمک بگیرید. 

آیا آزمون جی آر ای نمره منفی دارد؟

در آزمون  GREجنرال نمره منفی وجود ندارد. بنابراین به نفع شماست که به تک‌تک سوالاتی که به شما داده می‌شود، حتی آنهایی که دوست ندارید یا راه‌حل آنها را مطمئین نیستید، پاسخ دهید. اما باید بدانید در آزمون سابجکت GRE، نمره منفی وجود دارد. 

آیا آزمون GRE در ایران برگزار می‌شود؟

آزمون آنلاین GRE هفت روز هفته، در دسترس است. آزمون آنلاین GRE در همه جا به جز چین و ایران ارائه می‌شود. برنامه آزمون پس از گذشت 24 ساعت از ثبت‌نام، ارائه خواهد شد. همه کالج‌ها و دانشگاه‌ها آزمون GRE آنلاین را می‌ پذیرند. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0