20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا در رشته‌هایی چون معماری، باستان شناسی، هنر، تاریخ و مهندسی همواره سرآمد دانشگاه‌های اروپایی بوده‌اند و قدمت، شهرت و اعتبار جهانی دارند. ادامه تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی و یا به زبان انگلیسی میسر است. در صورتی که مشتاق به ادامه تحصیل به زبان ایتالیایی هستید (و یا قصد دریافت مدرک کارشناسی در کشور ایتالیا را دارید)، قبل از درخواست ویزای تحصیلی از ایتالیا ابتدا شما نیازمند گذراندن دوره های زبان ایتالیایی و گرفتن نمره قبولی در آزمون Esterni که توسط مدرسه ایتالیایی در تهران “پیترو دلا واله” برگزار می شود، خواهید بود. این امتحانات بهمن هر  سال برگزار شده و دانشجو با خواندن کتاب Espresso و کسب حداقل نمره 160 از 200 نمره می‌تواند برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام نماید. لازم به ذکر است که داشتن این مدرک تنها برای گرفتن ویزا می‌باشد و برای ورود به دانشگاه باید مدارک مورد نیاز هر دانشگاه را تهیه نمایید. هزینه تحصیل در ایتالیا در مقاله‌ای جداگانه بیان شده است.

تحصیل در ایتالیا (ابتدایی)

تحصيلات دورهٴ ابتدايي Elementare در کشور ايتاليا از پنج سالگی آغاز و به مدت پنج سال ادامه می‌یابد. حضور پنج ساله در مدرسه ابتدایی اجباری است و تا 31 دسامبر سال جاری برای ثبت نام کودکان باید شش ساله باشند. جدول زمانی مدرسه معمولاً شامل آموزش 27 ساعته در هفته می‌شود و در سال دوم به 30 ساعت افزایش می‌یابد، تا به یادگیری یک زبان خارجی (معمولاً انگلیسی) بپردازند. آماده سازی برای دانش‌آموزان با نیازهای آموزشی ویژه ارائه شده است.

تحصیل در ایتالیا (دبیرستان)

دانش آموزان پس از اتمام دوره ابتدایی، وارد يک دوره سه ساله متوسطه Media می‌شوند که در آن دروس رياضيات پايه و علوم اهميت ويژه‌ای دارد. در پايان دوره پنج ساله ابتدايي و سه ساله متوسطه، امتحانات داخلي برگزار می‌شود و پس از آن دوره پنج‌ساله دبيرستان آغاز میشود. در پايان اين دوره که Superiore نامیده می‌شود، کليه دانش آموزان در امتحانات نهايي سراسري شرکت نموده و ديپلم دبيرستان موسوم به Diploma di Maturita می‌گيرند. حضور در دبیرستان سطح پایین برای همه کودکان بین 11 تا 14 ساله اجباری است. در سن 14 سالگی، دانش آموزان باید در مورد نوع دبیرستان که می‌خواهند حضور پیدا کنند، بر اساس موضوعات مورد علاقه برای تحصیلات تخصصی و کاری که دوست دارند پس از پایان مدرسه انجام دهند، تصمیم گیری کنند. هدف این مدارس، آماده کردن دانش آموزان برای انتخاب کشور ایتالیا برای زندگی و کار است. اساسا دو نوع دبیرستان وجود دارد: liceo (شبیه به دبیرستان گرامر در بریتانیا) که آموزش بیشتر دانشگاهی را فراهم می کند و istituto، که در آن رشته‌های عملی و فنی بیشتری آموزش داده می‌شود.

 

 

تحصیل در ایتالیا (کارشناسی)

دوره لیسانس در ایتالیا یک دوره 3ساله است. اکثریت رشته‌ها در مقطع کارشناسی به زبان ایتالیایی ارائه می‌شوند و نیازمند ارائه مدارکی دال بر دانش زبان ایتالیایی است. البته تعدادی از رشته‌ها مانند علوم مهندسی، رشته‌های مدیریت به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند. پذیرش در مقطعِ کارشناسی جهت تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا یک بار در سال انجام می‌گیرد که محدوده زمانی آن معمولاً از سپتامبر تا ژوئن (اواسط مهرماه تا اواخر خرداد ماه) است و شروع ترم در ماه سپتامبر (اوایل شهریور) می‌باشد . تمامی دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در مقطع لیسانس کشور ایتالیا، با ارایه مدارک مالی مناسب امکان دریافت بورس استانی ایتالیا تا سقف 5200 یورو در سال و برخورداری از خوابگاه و کارت غذای رایگان را خواهند داشت.

بورسیه علمی

برای اخذ بورسیه علمی در مَقطع لیسانس علاوه بر دارا بودن معدل بالا در مقاطع دبیرستان و پیش دانشگاهی داشتن گواهی نامه های GREوGMAT و یا نمره مناسب آزمون SATو…می‌باشد. بورسیه‌های علمی دانشگاههای ایتالیا در مقطع لیسانس معمولاً به رشته‌های مرتبط با مدیریت و رشته‌های مهندسی در برخی دانشگاهها با ارایه مدارک لازم اعطا می‌گردد.

تحصیل در ایتالیا (کارشناسی ارشد)

در مقطَع کارشناسی ارشد بسته به نوع دانشگاه‌ها ممکن است یک یا دو بار در سال پذیرش انجام شود که مهلت پذیرش برای ترم پاییز اکتبر تا ژوئن (اواسط مهر ماه تا اواخر خرداد ماه) است و برای ترم بهار از ژوئن تا اوایل اگوست (خردادماه تا اواسط مرداد) است. لازم به ذکر است که رشته‌های تحصیلی در ترم دوم بسیار محدودتر از ترم اول می‌باشد. تحصیل در مقطع ارشد در ایتالیا به ۲ زبان ایتالیایی و انگلیسی می‌باشد که طول دوره تحصیل ۲ سال می‌باشد. تمامی دانشجویان پذیرفته شده در مقطع فوق لیسانس دانشگاههای کشور ایتالیا (دوره های انگلیسی و ایتالیایی) پس از اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های ایتالیا با ارایه مدارک مالی مرتبط با سرپرست خانواده خود می‌توانند از بورسیه استانی ایتالیا (بورس جهان سوم) بهره‌مند گردند. این بورسیه عمده هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویان را تامین می‌نماید.

بورسیه علمی

نمونه‌هایی از بورسیۀ علمی دانشجویان کارشناسی ارشد:

 • بورسیه پلاتنیوم (PLATINUM) دانشگاه پُلی تکنیک میلان
 • بورسیه طلایی (GOLD) دانشگاه پلی‌تکنیک میلان
 • بورسیۀ نقره‌ای (SILVER) دانشگاه پلی تِکنیک میلان
 • بورسیه علمی دانشگاه تورین ایتالیا جهت دانشجویان بین المللی
 • بورسیه دانشگاه پلی تِکنیک تورین ایتالیا جهت متقاضیان فوق لیسانس رشته نفت
 • بورسیه جذب دانشجوی محقق دانشگاه ساپینزای رم
 • بورسیه علمی دانشگاه بلونیا برای دانشجویان بین المللی دارنده گواهینامه GRE   
 • بورسیۀ مشترک دانشگاه پلی‌تکنیک میلان و دانشگاه پُلی تِکنیک تورین (Alta Scoula Politecnica)

 

تحصیل در ایتالیا (دکترا)

در مقطع دکترا یک بار در سال و معمولاً در محدوده زمانی ماه‌های فوریه تا دسامبر (اسفند ماه تا آذر ماه) و شروع ترم بسته به نوع دانشگاه از اکتبر(مهرماه) تا فوریه (بهمن ماه) است. تحصیل در مقطع دکترای دانشگاههای ایتالیا عمدتا به صورت ترکیبی (گذراندن واحدهای درسی وکار تحقیقاتی پژوهشی) است. فرایند اعطای پذیرش در مقطع دکترای ایتالیا معمولا پس از ارایه مدارک مورد نیاز جهت پذیرش و انجام مصاحبه علمی (از طریق اسکایپ یا حضوری ) صورت می‌گیرد. مدت زمان دوره دکترا چهار سال است (سال چهارم ممکن است نیاز به کسب مجوز داشته باشد)، یک دکترای ایتالیایی به طور معمول سه سال به طول می انجامد. دانشجویان دکترا تمایل به دریافت آموزش خود در داخل "دانشگاه های ارائه کننده دکترا" هستند، آموزش‌های تخصصی مربوط به چگونگی نوشتن پایان نامه، روش تحقیق، مطالعات پیشین و … می‌باشد. دانشجویان دکترا در یک پروژه تحقیقاتی فردی با همکاری نزدیک با سرپرست خود (یا سرپرستان) در چارچوب دانشگاه محل تحصیل فعالیت می‌کند.

دوره تحقیق

فعالیت اصلی برای یک دانشجوی دکترا انجام تحقیقات همراه با حضور در سمینارهای مختلف مرتبط با رشته تحصیلی وی خواهد بود. واحد های ECTS در طول دوره تحصیلی به دانشجو داده می‌شود، اگرچه تقریبا یک ترم (30 ECTS) واحد درسی است که معمولا بخشی از یک دکترا محسوب میگردد. در طول دوره تحقیق، دانشجو هدایت و راهنمایی ها کارشناسان در زمینه خود را دریافت خواهد کرد. برای به دست آوردن مدرک دکترا در ایتالیا، یک دانشجوی دکترا (به نام “کاندیدای دکترا”) خواهد شد که برای تولید یک پایان نامه (حدود 100.000 کلمه) بر اساس تحقیقات اولیه و استاندارد خود آنرا “انتشار” می دهد و در پایان از این پایان نامه خود در مقابل یک پانل متشکل از کارشناسان و بازرسان خبره در این زمینه دفاع خواهد کرد.

بورسیه علمی

دانشجویان متقاضی اخذ پذیرش مقطع دکترا در ایتالیا در صورت ارایه مدارک مناسب وکسب امتیازات علمی لازم، امکان دریافت بورسیه‌های علمی تا سقف 14000یورو در سال و یا بورس 20000یورو در سال را خواهند داشت. مبالغ این بورسیه به صورت ماهانه و طی 12 قسط جداگانه به دانشجو پرداخت می‌گردد. همچنین خوابگاه رایگان و کارت غذای با تخفیف مناسب نیز دراختیار دانشجوی بورسیه شده قرار خواهد گرفت. ممکن است در ازای دریافت این نوع بورسیه، از دانشجوی درخواست شود که ساعات معینی در ماه را به ارائۀ کار تحقیقاتی به دانشگاه اختصاص دهد.

 

 

معتبرترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا

 • پلی تکنیک میلان (به عنوان بزرگترین دانشگاه فنی و مهندسی کشور ایتالیا)
 • دانشگاه بولونیا (به عنوان قدیمی ترین دانشگاه جهان با قدمتی بیش از 900 سال)
 • دانشگاه ساپینزا رم (از معتبرترین دانشگاه‌های اروپا در مهندسی، پزشکی، اقتصاد)
 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه پادوا
 • پلی تکنیک تورین (رشته های مهندسی، علوم رایانه و فناوری)
 • دانشگاه پیزا
 • دانشگاه رم تورورگاتا
 • دانشگاه فلورانس (رشته‌های معماری و طراحی صنعتی)
 • دانشگاه ترنتو

مزایای تحصیل در ایتالیا

 • هزینه مناسب تحصیل
 • استانداردهای بالای زندگی در ایتالیا
 • دوره های مشترک تحصیلی بین المللی در ایتالیا با دانشگاه‌های برجسته اروپا و آمریکا
 • بورسیه‌هایِ حقوق تحصیلی DSU تا سقف 10000 یورو در سال بدون ارتباط با سوابق تحصیلی و معدل
 • بورسیه‌های کامل تحصیلی ایتالیا FULL SCHOLARSHIP
 • اجازه کار در حین تحصیل
 • با داشتن ویزا و اقامت ایتالیا از روش تحصیل می‌توانید اقدام به فرستادن دعوتنامه برای والدین و خانواده درجه یک خود کنید
 • بعد از به پایان رسیدن تحصیلات در کشور ایتالیا می‌توان برای مدت زمان حداقل 6 ماه ویزای تحصیلی را تمدید کرد و یا برای تبدیل آن به انواع دیگر ویزاهای اقامتی ازجمله ویزای کار اقدام نمود.
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0