20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

هزینه تحصیل در ایتالیا چقدر است؟ 2024

هزینه تحصیل در ایتالیا 2024 | هزینه زندگی دانشجویی و شهریه

بله! می‌دانیم درس‌خواندن در قلب میلان یا تحصیل در دل رم، از آن گزینه‌های جذابی است که حتی فکرکردن به آن هم سر ذوق می‌آوردمان! اما خوب این بین یک سوال مهم وجود دارد. آن هم اینکه این رویای شیرین، چقدر پول می‌خواهد؟! چون به هر حال هرچقدر هم تحصیل در ایتالیا وسوسه‌کننده باشد، اول باید هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا را بررسی کنیم و بعد تصمیم نهایی‌مان را بگیریم.

البته منظورمان این نیست که درس‌خواندن در ایتالیا پرهزینه باشد، نه! اتفاقا در میان کشورهای اروپایی، ایتالیا به این شهرت دارد که ورود به دانشگاه‌هایش بسیار «به‌صرفه» است! بنابراین بررسی ما، تنها به این خاطر است که بدانیم با ورود به ایتالیا، دقیقا چه موقعیتی انتظارمان را می‌کشد.

پس همراهمان باشید تا دربارۀ هزینه های تحصیل در ایتالیا مفصل صحبت کنیم.

هزینه تحصیل در ایتالیا

احتمالا همه‌مان مثل هم هستیم! این‌طور که وقتی خیال مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل به سرمان می‌افتد، اولین سوالمان این است: تحصیل در ایتالیا چقدر هزینه دارد یا اصلا هزینه های دانشجویی این سرزمین شامل چه مواردی می‌شود؟

منتها پیش از آنکه بخواهیم این سوالات را پاسخ بدهیم، بهتر است پرسش‌هایمان را کمی صیقل بدهیم و گویاتر از قبل مطرحشان کنیم. چرا؟ چون هزینه تحصیل در ایتالیا به یکی‌دو عامل که بستگی ندارد! بلکه هزاران فاکتور مثل موقعیت زندگی هر فرد، سلایقش، دانشگاهش، شهر محل تحصیلش و... در رقم این هزینه‌ها تاثیر دارند.

پس باید چه کنیم؟ باید موضوع «هزینه تحصیل در ایتالیا» را خرد کنیم و با تقسیم آن به بخش‌هایی مثل شهریه دانشگاه‌ها و هزینه‌های زندگی، راحت‌تر دربارۀ هر بخش صحت کنیم. بسیار خوب! بیایید ببینیم ماجرا از چه قرار است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا

خوب بر همگان واضح و مبرهن است (!) که وقتی از هزینه های تحصیل در ایتالیا حرف می‌زنیم، اولین موضوعی که ذهنمان را مشغول می‌کند، بحث شهریه است. ضمنا می‌دانیم در ایتالیا هم مانند بسیاری از کشورها، از جمله کشور خودمان، دو نوع دانشگاه داریم؛ یکی دانشگاه‌های خصوصی و یکی هم دانشگاه‌های دولتی.

شهریه دانشگاه های ایتالیا

حالا بحث اصلی اینجاست که شهریه هریک از این دانشگاه‌ها فرق دارد. یعنی چقدر است؟ بستگی دارد! چطور؟ چون رشته‌به‌رشته هم فرق می‌کند؛ یعنی همان‌طور که در کشور خودمان ورود به رشته‌های مهندسی هزینۀ به‌خصوصی دارد و شرکت در رشته‌های مدیریتی هزینه‌ای دیگر، تحصیل در هریک از رشته‌های این دانشگاه‌ها هم هزینه متفاوتی دارد.

تازه بد نیست بدانید هزینه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا استان‌به‌استان و شخص‌به‌شخص هم متفاوت است؛ مثلا ممکن است یکی در دانشگاه ساپینزا درس بخواند و به‌وسیلۀ بورسیۀ استانی، چیزی شبیه به تحصیل رایگان در ایتالیا را تجربه کند؛ اما یکی دیگر در دانشگاه پادوا تحصیل کند و رقم متفاوتی را به‌عنوان هزینه تحصیل در این سرزمین بپردازد.

پس تا حد زیادی، این مبالغ به شرایط افراد بستگی دارد. با این حال، بد نیست خلاصه‌وار راجع‌به بازۀ شهریه دانشگاه‌های ایتالیا (دولتی و خصوصی) صحبت کنیم.

هزینه دانشگاه های دولتی ایتالیا

دانشگاه‌های دولتی ایتالیا، به آن‌دسته از مراکز آموزش‌عالی گفته می‌شود که دولت بودجه‌شان را تامین می‌کند. گفتنی است سازوکار این مراکز به‌شکلی است که نه‌تنها برای دانشجویانشان شهریه‌های کمی وضع می‌کنند، بلکه بورسیه‌ها و فرصت‌های کمک‌مالی مختلفی را هم برای کمک به آن‌ها در نظر می‌گیرند.

حالا شهریه‌شان چقدر است؟ میانگین، بین 2000 تا 4000 یورو در سال.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا

بعد از دانشگاه‌های دولتی، نوبت به هزینه تحصیل ایتالیا در دانشگاه های خصوصی می‌رسد؛ یعنی آن‌دسته از مراکز آموزشی که به‌طور مستقل از دولت فعالیت می‌کنند و برای حفظ کیفیت آموزشی خود، به‌ناچار شهریه‌های بیشتری برای دانشجویان خود در نظر می‌گیرند؛

البته در ازای این شهریه‌های نسبتا سنگین، آن‌ها امکاناتی چون زیرساخت‌های پیشرفته، کلاس‌های کوچک و برنامه‌های تخصصی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهند.

حالا هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا چقدر است؟ رقمی بین 4000 تا 24.000 یورو در سال.

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا

بسیار خوب! از بحث شهریه‌ها که عبور کنیم، می‌رسیم به هزینه‌های خود زندگی. در این باره هم، بد نیست مانند بخش قبلی عمل کنیم؛ یعنی به‌جای اینکه عنوان هزینه زندگی در ایتالیا برای دانشجویان را بررسی کنیم، این بحث را خرد کنیم و در چند بخش به آن بپردازیم؛

منتها پیش از این کار، بگذرید یک تقلب کوچک به شما بدهیم! آن هم اینکه به‌طور متوسط، هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا، ماهانه رقمی بین 800 تا 900 یورو در ماه است؛ اما از همین مقدار، شاید نزدیک به 70درصدش مربوط به اجاره‌خانه باشد و مابقی، هزینۀ خوردوخوراک و تفریح و...

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا

پس در این نگاه کلی مشخص می‌شود که اگر اجازه‌خانه را کنار بگذاریم، باقی موارد چندان هزینه‌ساز نیستند! مثلا عمدتا می‌گویند که هزینه خوردوخوراک در ایتالیا، بسیار پایین است! طوری که به‌گواه بسیاری از مراجعین خودمان، فقط کافی است برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کنید تا پس از آن، ببینید خرج‌ومخارج خوراک و پوشاک و... در ایتالیا، اصلا برایتان دغدغه نخواهد بود!

در ادامه، برخی هزینه های زندگی دانشجویی در ایتالیا را مشاهده می‌کنید:

نوع هزینه

مبلغ ماهانه

تفریحات

بین 100 تا 150 یورو

خدمات (قبض آب، برق، گاز و...)

بین 50 تا 200 یورو

اینترنت

بین 20 تا 50 یورو

بلیت سینما

8 یورو

باشگاه ورزشی

45 یورو

هزینه خوابگاه دانشجویی در ایتالیا

راستش را که بخواهید، هزینه اقامت و خوابگاه دانشجویی در ایتالیا، می‌تواند بسیار متفاوت باشد؛ زیرا مثلا هزینه خوابگاه در میلان یا رم و فلورانس، با شهریه خوابگاه در ناپل یا سایر شهرهای جنوبی ایتالیا فرق دارد. ضمنا حتی انواع گوناگون خوابگاه‌های دانشجویی هم هزینه‌های متفاوتی دارند؛

مثلا خوابگاهی که از اتاق‌های مشترک تشکیل شده و امکاناتش نیز کم‌تر است، مسلما هزینه‌اش پایین‌تر از خوابگاه‌های دانشجویی خصوصی است که امکاناتی چون سالن‌های ورزشی و اتاق‌های بازی دارند.

با این حال، اگر بخواهیم متوسط هزینه خوابگاه دانشجویی در ایتالیا را بیان کنیم، می‌توانیم بگوییم این هزینه، برابر ترمی 300 یورو است.

هزینه خوابگاه در ایتالیا

هزینه خوراک و پوشاک در ایتالیا

مانند تمامی مواردی که تا اینجا بررسی کرده‌ایم، هزینه خوراک و پوشاک در ایتالیا نیز به دانشجویان بستگی دارد؛ تازه این مورد، بیش از سایر موارد شخصی است و به سبک زندگی آنان نیز بازمی‌گردد. با این‌همه، متوسط هزینه خوراک و پوشاک در ایتالیا را در جدول زیر می‌بینید:

نوع هزینه

مبلغ ماهانه

مواد غذایی

بین 50 تا 70 یورو

یک وعده غذا در رستوران

بین 80 تا 90 یورو

تهیۀ پوشاک

بین 30 تا 70 یورو

هزینه حمل و نقل دانشجویان در ایتالیا

یکی از نکات جالب‌توجه برای دانشجویان بین‌المللی ایتالیا این است که دانشگاه‌ها، برای ایشان کارت‌های تخفیفی صادر می‌کنند که به‌واسطه‌اش، هزینه‌های حمل‌ونقل حتی تا 90درصد هم کاهش پیدا می‌کند! این قضیه جایی جالب‌تر می‌شود که بدانیم با حمل‌ونقل عمومی ایتالیا، امکان جابه‌جایی سریع‌السیر بین تمامی شهرهای ایتالیا ممکن است.

حالا هزینه حمل و نقل دانشجویان در ایتالیا چقدر است؟ بسته به شهری که دانشجو در آن درس می‌خواند، بین 25 تا 45 یورو در ماه.

هزینه بیمه دانشجویی در ایتالیا

هزینه بیمه سلامت دانشجویی در ایتالیا

ببنید! موضوع بیمه دانشجویی کمی متفاوت است؛ زیرا این دانشگاه مقصد است که با توجه به تعهداتش، برای دانشجویان بیمۀ دانشجویی تهیه می‌کند؛ البته این بدان معنا نیست که دانشگاه هزینۀ بیمه را هم می‌پردازد، نه!

بلکه دانشگاه‌های ایتالیا در حکم یک واسطه عمل می‌کنند و قرارداد شما را با بیمۀ مدنظرشان به‌ثبت می‌رسانند. به همین خاطر، بسته به مراکز بیمۀ تحت‌قرارداد با دانشگاه، هزینه بیمه دانشجویی در ایتالیا می‌تواند بین 400 تا 2000 یورو در سال متغیر باشد. با این حال اگر دوست داشتید رقم دقیقش را بدانید، می‌توانید این موضوع را با کارشناسان ما مطرح کنید. تلفن: 02148000957

حرف آخر

تحصیل در ایتالیا همه‌جوره گزینه‌ای رویایی است!

زیرا نه‌تنها به ما فرصت می‌دهد در قلب تاریخ اروپا درس بخوانیم، بلکه امکانات فوق‌العادۀ آموزشی را هم با هزینه‌ای منطقی به ما عرضه می‌کند. تازه در این بین، بورسیه‌های تحصیلی متعدد هم از هزینه های تحصیل در ایتالیا می‌کاهند و برای مای دانشجو، زندگی را بیش از پیش شیرین می‌کنند.

آنچه گفتیم، تمام آن‌چیزی بود که نیاز داشتیم دربارۀ هزینه تحصیل در ایتالیا بدانیم؛ اعم از هزینه خوردوخوراک و خوابگاه و شهریه‌ها و... از اینجا به‌بعد، شما بگویید دوست دارید در کدام دانشگاه درس بخوانید تا از هزینه‌هایش برایتان بگوییم. اگر هم خواستید، از طریق شماره‌تلفن 02148000957 پاسخگویتان هستیم.

پاسخ به سوالات متداول درباره هزینه تحصیل در ایتالیا

برخی از سوالات متداول در خصوص هزینه ادامه تحصیل در ایتالیا را به‌اتفاق یکدیگر می‌بینیم.

میانگین شهریه دانشگاه های ایتالیا چقدر است؟

میانگین شهریه دانشگاه‌های دولتی ایتالیا بین 2 تا 4هزار یورو در سال است و میانگین شهریه دانشگاه‌های خصوصی، بین 4 تا 24هزار یورو در سال.

هزینه ماهانه زندگی دانشجویی در ایتالیا؟

چنان‌که در طول مطلب هم به آن اشاره کردیم، خرج یک دانشجو در ایتالیا عموما بین 800 تا 900 یورو در ماه است. برای بررسی جزئیات بیشترف می‌توانید مقاله را مطالعه کنید.

آیا کمک هزینه تحصیلی در ایتالیا وجود دارد؟

بله. ایتالیا کمک‌هزینه‌های تحصیلی متعددی را برای دانشجویان خود در نظر گرفته که بورسیه استانی، مهم‌ترینش است.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
Mahan
الان کارشناسی بولونیا چقدره ؟
کارشناس حامی مهاجر

درود ماهان عزیز،

در حال حاضر، تحصیل کارشناسی در تمامی دانشگاه‌های دولتی ایتالیا، هزینه‌ای بین 2 تا 4هزار یورو در سال دارد.