هزینه تحصیل در ایتالیا بر اساس رشته، مقطع، شهر و دانشگاه محل تحصیل متفاوت است. یکی از معیارهای مهم در محاسبه هزینه‌ های تحصیل و زندگی در ایتالیا، استفاده یا عدم استفاده از بورسیه استانی است. با دریافت بورسیه استانی ایتالیا شهریه دانشگاه در تمامی مقاطع حذف گردیده و دانشجویان صرفا مبلغ ناچیزی بابت مالیات و بیمه دانشجویی را پرداخت خواهند نمود. علاوه بر حذف کامل شهریه، خوابگاه و غذای رایگان در اختیار دانشجویان قرارداده خواهد شد. همچنین مبلغ نقدی کمک هزینه (نزدیک به 3000 یورو) به دانشجویان طی 2 قسط در طول سال تحصیلی پرداخت خواهد شد. تمامی دانشجویان پذیرفته شده در تمامی مقاطع تحصیلی بدون در نظر گرفتن شرایط علمی مانند معدل ، مقالات علمی و….امکان دریافت بورس استانی (جهان سوم) را خواهند داشت.

هزینه تحصیل در ایتالیا بدون بورسیه

شهریه دانشگاههای ایتالیا برای یک دوره دانشگاهی مشابه ممکن است یکسان نباشد وعواملی از جمله: ملیت متقاضی، درامد سرپرست خانواده، مجموع دارایی و تعداد اعضای خانواده و … در محاسبه شهریه دخیل هستند.

  • شهریه سالیانه تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی ایتالیا از 500 یورو تا 3000 یورو در سال متغیر هستند.
  • شهریه سالیانه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های دولتی ایتالیا از 140 یورو تا 1200 یورو دَر سال متغیر هستند.
  • دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا معمولا شهریه‌های بیشتری را نسبت به دانشگاه‌های دولتی دریافت می‌کنند و در اکثر آن‌ها، شهریه دانشجویان اروپایی و خارج از اتحادیه اروپا مشابه است. شهریه دانشگاه‌های خصوصی به طور متوسط از ۶۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو دَر سال متغیر است.

هزینه زندگی در ایتالیا

جدا از هزینه تحصیل در ایتالیا ، هزینه زندگی ماهانه در کشور ایتالیا به طور میانگین 700 تا 1000 یورو در ماه می‌باشد که با توجه به سبک زندگی شخص متغیر است. از جمله این هزینه‌ها می‌توان به مسکن، خورد و خوراک، حمل و نقل عمومی، بیمه، مسافرت‌های محلی یا تفریح اشاره کرد.

هزینه مسکن

 اجاره ماهیانه مسکن در ایتالیا معمولا بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو است. بسته به نوع مسکنی که تهیه می‌کنند، دانشجویان به طور میانگین هزینه‌های زیر را می‌پردازند:

  • دانشجویانی که تنها زندگی می‌کنند: ۲۶۶ یورو در ماه
  • دانشجویان ساکن خوابگاه دانشجویی: ۲۵۷ یورو در ماه
  • دانشجویانی که با خانواده زندگی می‌کنند: ۱۳۳ یورو در ماه

هزینه غذا

در ایتالیا، خرید مواد غذایی از سوپر مارکت‌ها گران نیست. در این صورت به طور متوسط ​​ ۱۵۰ یورو در ماه باید صرف مواد غذایی کنید. LidI، Penny Market و Esselunga در بین سوپر مارکت‌های ایتالیایی قیمت‌های پایین‌تری دارند. ناهار و شام در رستوران‌های میان‌رده ایتالیایی که غذا‌های فراوانی از جمله پاستا، گوشت سرد، غذای دریایی، غذایی گیاهی و غیره سرو می‌کنند، برای هر وعده در حدود ۵ تا ۱۲ یورو می‌شود.

هزینه حمل و نقل

حمل و نقل عمومی ساده‌ترین و راحت‌ترین روش برای رفت و ‌آمد در کشور ایتالیا است. بلیط ماهیانه اتوبوس، تراموا و مترو برای دانشجویان در حدود ۲۵ تا ۳۵ یورو در ماه، بسته به شهر است.

 

 بیمه دانشجویی

دانشجویان دانشگاههای ایتالیا می‌توانند از دو نوع بیمه درمانی استفاده کنند: بیمه عمومی و بیمه A.S.L بیمه عمومی فقط امور اورژانسی (جراحی و تصادفات) را پوشش می‌دهد و نسبت به نوع دیگر بیمه ارزانتر است. دانشجویان برای اینکه تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند باید سالانه 98 یورو (هر 6 ماه 49 یورو) بپردازند. اعتبار این بیمه یک سال از زمان صدور آن است.

نوع دیگر بیمه درمانی در کشور ایتالیا، بیمه A.S.L نام دارد که هزینه سالیانه آن 50 یورو از بیمه عمومی گرانتر است. برای استفاده از خدمات این بیمه باید سالیانه 149.77 یورو حق بیمه پرداخت کرد. دارندگان این بیمه می‌توانند پزشک شخصی انتخاب کنند و استفاده از خدمات پزشکی عمومی برای آنها رایگان است. اگر هم برای پیگیری درمان خود لازم باشد به پزشک متخصص مراجعه کنند حق ویزیت دکتر بصورت بیمه‌ای محاسبه می‌شود. از مزایای دیگر این بیمه این است که در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌توان از خدمات آن استفاده کرد.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0