20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل پزشکی در ایتالیا؛ مهد پزشکی مدرن دنیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا

اگر می‌خواهید طعم تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های اروپایی را بچشید، به ایتالیا بیایید. اگر از کنکورهای سخت و فرسایشی ایران خسته شده‌اید و می‌خواهید با دشواری کمتر طبابت بخوانید، به ایتالیا بیایید. اگر به‌دنبال جایی هستید که دغدغه آخرتان هزینه و شهریه باشد، به ایتالیا بیایید. اگر می‌خواهید مدرک‌ پزشکی‌تان در کل اتحادیه اروپا معتبر باشد، به ایتالیا بیایید.

دلیل‌های بیشتری می‌خواهید؟ فهرستش طولانی‌ست، فعلا همین‌ها برای گرفتن یک تصمیم جدی کافی‌ست. مگر می‌شود با فکرکردن به شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا وسوسه نشد. مطمئنا شما هم وسوسه می‌شوید اگر بیشتر درباره آن بدانید. چون هرکسی این امکان را ندارد در زادگاه پزشکی مدرن دنیا درس بخواند.

شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا

فارغ‌التحصیلی از بهترین دانشگاه های ایتالیا در رشته پزشکی چند پله رتبه و اعتبار علمی شما را در میان سایر دارندگان این مدرک افزایش می‌دهد. دانشگاه‌های پزشکی در کشور ایتالیا از معتبرترین موسسات آموزشی در جهان هستند و در رتبه‌بندی‌های جهانی نام‌شان در 500 دانشگاه برتر قرار دارد. این یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود و به شما اطمینان می‌دهد که پس از تحصیل فرصتی برای شروع یک شغل موفق داشته باشید.

شرایط عمومی تحصیل پزشکی در ایتالیا

پیش‌نیازها

تحصیل 12 ساله در مدرسه

نوع زبان

انگلیسی - ایتالیایی

مدت زمان تحصیل

4 تا 6 سال (دوره پزشکی عمومی)

محدودیت سنی

حداقل 18 سال

آزمون ورودی

IMAT

مدرک زبان ایتالیایی

CILS

مدرک زبان انگلیسی

IELTS، TOFEL

مزیت‌ها

هزینه پایین شهریه 

امکان کار پس از فارغ‌التحصیلی

در صورت داشتن مدرک دکتری پزشکی یا M.D

مدت زمان تحصیل پزشکی در ایتالیا

تقریبا 6 سال طول می‌کشد تا مدرک پزشکی خود را دریافت کنید. از این 6 سال، 3 سال را به فراگیری مباحث تئوریک یا پیش‌بالینی می‌پردازید و 3 سال بعدی به موضوعات درسی بالینی اختصاص دارد. همچنین باید خودتان را برای نوشتن پایان‌نامه آماده کنید. چون حداقل یک ترم از 12 ترم تحصیلی به این موضوع اختصاص دارد و شما باید بتوانید در پایان سال ششم از پایان‌نامه خود دفاع کنید.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ایتالیا 

محدودیت سنی برای درخواست تحصیل در دانشکده پزشکی وجود ندارد. هرچند در جدول بالا توضیح دادیم که حداقل سن 18 سال است، اما آن هم دلیل دارد. دلیلش این است که تا قبل از این سن، افراد موفق به اتمام دوره تحصیلی 12 ساله مدرسه نمی‌شود. ازآنجایی‌که پیش‌شرط پذیرش در این رشته داشتن مدرک دیپلم است، پس داشتن حداقل سنی برای ورود به دانشگاه پزشکی الزامی است.

در حقیقت، غیرمعمول نیست که دانشجویان بین‌المللی در سنین 25 تا 35 سال و برخی از آنها حتی پس از اینکه شغل دیگری را در زمینه دیگری دنبال کرده‌اند یا تشکیل خانواده داده‌اند، درخواست پذریش در این رشته را دهند.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ایتالیا

شرط معدل برای تحصیل پزشکی در ایتالیا

باید این نکته را در نظر داشته باشید که نرخ پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا بسیار رقابتی است. اولین گام در روند درخواست پزشکی ایتالیا، داشتن حداقل معدل دیپلم و قبولی در آزمون بین المللی پذیرش پزشکی (IMAT) یا آزمون ورودی دانشگاه است. معمولا حداقل معدل هر دانشگاه‌  پزشکی با دانشگاه دیگر متفاوت است اما اگر معدل 18 به بالا داشته باشید، بسیار آسانتر پذیرش می‌گیرید.

میانگین حداقل نمرات برای دریافت پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا

GPA

3.6

IMAT

30

IELTS

6

TOFEL

78

CILS

B2

آزمون ورودی پزشکی ایتالیا (IMAT)

ایتالیا مانند بسیاری از کشورهای دنیا برای پذیرش دانشجوی پزشکی در دانشگاه‌هایش کنکور سراسری برگزار می‌کند. کنکور پزشکی ایتالیا که با نام اختصاری IMAT معروف است، یک آزمون بین‌المللی الزامی برای علاقمندان رشته پزشکی است. این آزمون به زبان انگلیسی و در ماه سپتامبر هرسال برگزار می‌شود و شامل 60 سوال است. داوطلبان 100 دقیقه زمان دارند تا به این سوالات پاسخ دهند تا بتوانند حداقل نمره لازم را برای ورود به دانشگاه به دست آورند.

موضوعاتی که در آزمون آیمت مورد سوال قرار می‌گیرد شامل استدلال منطقی، فرهنگ عمومی، زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی است. همچنین هزینه امتحان تقریباً 130 یورو تعیین شده است.

آزمون آیمت

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

اگر ده سال گذشته برای تحصیل پزشکی به کشور ایتالیا می‌آمدید، چاره‌ای جز داشتن مدرک زبان ایتالیایی نداشتید. اما خوشبختانه امروز دیگر این محدودیت برداشته شده و برنامه‌های درسی این رشته به زبان انگلیسی هم ارائه می‌شوند.

13 دانشکده پزشکی این رشته را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند که در شهرهای مختلف ایتالیا پراکنده هستند که شامل موارد زیر می‌شوند: 

 • دانشگاه پاویا – University of Pavia
 • دانشگاه میلان – University of Milan
 • دانشگاه میلانو بیکوکا - University of Milano Bicocca
 • دانشگاه تورین - University of Turin
 • دانشگاه بولونیا – University of Bologna
 • دانشگاه لا ساپینزا رم – La Sapienza University of Rome
 • دانشگاه رم تور ورگاتا – University of Rome Tor Vergata
 • دانشگاه ناپل فدریکو دوم - University of Naples Federico II
 • دانشگاه پادوآ - University of Padua
 • دانشگاه ناپولی لوئیجی وانویتلی – University of Napoli Luigi Vanvitelli
 • دانشگاه مسینا – University of Messina
 • دانشگاه باری آلدو مورو – University of Bari Aldo Moro
 • دانشگاه سینا (دندانپزشکی) - University of Siena (Dentistry)

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی

اگر مدرک زبان انگلیسی ندارید و دانش زبان ایتالیایی‌تان بالاست، امکان گرفتن پذیرش برای برنامه‌های پزشکی به زبان ایتالیایی را دارید. حدودا 40 دانشگاه را می‌توانید انتخاب کنید. فقط قبل از هرچیز باید بدانید که ظرفیت پذیرش این دانشگاه‌ها برای دانشجویان خارجی به‌صورت سالانه و توسط وزارت علوم این کشور منتشر می‌شود.

برای دریافت پذیرش در این برنامه‌های تحصیلی باید مدرک زبان ایتالیایی ارائه دهید. نام این مدرک زبان CILS است که شامل 3 ترم کلاس زبان ایتالیایی می‌شود. این 3 ترم را باید ظرف مدت 9 ماه بگذرانید تا بتوانید در آزمونی که هرسال سفارت ایتالیا برگزار می‌کند، شرکت کنید. پس از آن مدرک خود را دریافت خواهید کرد.

تحصیل پزشکی به زبان ایتالیایی

تحصیل پزشکی در ایتالیا بدون آزمون

می‌دانیم بسیاری از اسم و آزمون کنکور فراری هستند. برای همین است که به‌دنبال راهی می‌گردند که بدون آزمون پذیرش بگیرند. اما راه تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا فقط از مسیر شرکت در آزمون IMAT می‌گذرد و جز این نیست. هیچ استثنائی هم وجود ندارد و چاره‌ای جز این ندارید که زحمت آمادگی برای این کنکور پزشکی بین‌المللی را به جان بخرید.

تحصیل تخصص پزشکی در ایتالیا

بعد از گذراندن دوره 6 ساله پزشکی، وارد دوره کارآموزی می‌شوید. پس از آن می‌توانید برای تحصیل تخصص پزشکی در این کشور اقدام کنید. برای ورود به این مرحله نیاز به شرکت در آزمون تخصص هستید. این آزمون که اصلی‌ترین معیاری است که هنگام ارائه درخواست‌های تخصصی مورد توجه قرار می‌گیرد. اما به زبان ایتالیایی برگزار می‌شود و شامل سوالات تستی است.

نمره شما تعیین کننده گزینه‌های انتخاب بیمارستان‌های دانشگاهی است. همچنین مدت زمان آن کاملا به رشته تخصص بستگی دارد که بین 4 تا 5 سال متغیر است.

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا برای دانشجویان بین‌ المللی

اکثر دانشگاه‌های دولتی پزشکی ایتالیا نرخ شهریه ثابتی ندارند، بلکه براساس درآمد خانواده محاسبه می‌شوند. با این‌حال، ساکنان غیراتحادیه اروپا باید انتظار داشته باشند که بیشتر از دانشجویان ایتالیایی یا اتحادیه اروپا شهریه پرداخت کنند.

متوسط میزان هزینه پزشکی در ایتالیا برای دانشجویان دانشگاه‌های دولتی، سالانه 4500 یورو است. دانشکده‌های پزشکی خصوصی مبلغ بالاتری دریافت می‌کنند. به عنوان مثال، میزان شهریه دانشگاه Humanitas بین 10000 تا 20000 یورو در سال است.

سایر هزینه‌های دانشجویان پزشکی در ایتالیا (یورو)

نرخ اجاره

خدمات رفاهی

حمل‌ونقل

غذا

400

250

40

250

بورسیه پزشکی ایتالیا

یکی از دلایل محبوبیت ایتالیا بورسیه‌هایش است. به‌خصوص بورسیه‌های استانی این کشور که امکانات رفاهی و سایر هزینه‌های تحصیلی فرد را تامین می‌کند. همچنین مبتنی با نیاز و درآمد خانوار به افراد تعلق می‌گیرد. هیچ محدودیتی براساس ملیت و تابعیت ندارد و همه فرصت یکسانی برای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا دارند.

بورسیه پزشکی ایتالیا

برای جلوگیری از کسر کمک هزینه تحصیلی، دانشجو باید تعداد واحدهای درسی مورد نیاز را با موفقیت پاس کند. در غیر این‌صورت منابع مالی بورسیه‌اش قطع می‌شود. امکانات بورسیه به موارد زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

 • امکان پرداخت هزینه تحصیلی 156 یورو در سال
 • دریافت بورسیه تحصیلی متوسط سالانه 5000 یورو
 • کارت غذای رایگان برای ناهار
 • امکانات خوابگاهی دانشجویی رایگان
خلاصه کلام

با چگونگی تحصیل رشته پزشکی ایتالیا آشنا شدید. اینکه پیش‌نیازها و پیش ‌شرط‌هایش چیست و در مجموع چقدر باید برای پرداخت شهریه هزینه کنیم. سعی کردیم به نکات طلایی این موضوع اشاره کرده و هیچ موضوع مبهمی را باقی نگذاریم. اگر هم هنوز به‌دنبال تحصیل رایگان یا دریافت پذیرش بدون آزمون هستید نیز پاسخ‌تان را در متن مقاله داده‌ایم. لازم است دوباره برگردید اطلاعات را مرور کنید.

یک راه دیگری هم وجود دارد. موسسه حامی مهاجر کارشناسانی دارد که با شرایط تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا کاملا آشنا هستند. همچنین می‌دانند که چطور و چگونه موفق به دریافت اقامت ایتالیا از طریق تحصیل شوید. شماره 02148000957  را که بگیرید سریعا به کارشناسان کاربلد ما وصل خواهید شد و هر آنچه که باید را درباره گرفتن مدرک پزشکی در قلب اروپای سبز می‌دانید.

سوالات متداول در زمینه رشته پزشکی در ایتالیا

به بخش سوالات متداول رسیدیم. بخشی که قرار است به مباحث سوال‌برانگیز کاربران فضای مجازی درباره تحصیل پزشکی ایتالیا بپردازد و پاسخ‌های کوتاه و دقیق به هرکدام بدهد. ازآنجایی‌که امکان مطرح کردن همه سوالات وجود ندارد، ما سعی کردیم چند نمونه از آنها را اینجا بیاوریم. شاید سوال شما هم بین‌شان باشد، اگر نبود از بخش نظرات همین مقاله استفاده کنید و پرسش‌تان را مطرح نمائید.

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی چقدر است؟

هزینه تحصیل پزشکی ایتالیا نسبت به سایر کشورها اقتصادی‌تر است. معمولا دانشگاه‌های دولتی تا 5000 یورو شهریه دارند. همچنین شهریه دانشگاه‌های خصوصی بین 10000 تا 20000 یورو است.

آیا امکان تحصیل پزشکی ایتالیا بدون آزمون وجود دارد؟ 

خیر. راهی جز شرکت در آزمون آیمت وجود ندارد. 

آیا اعتبار مدرک پزشکی ایتالیا در سایر کشورها بالاست؟

بله. با شرکت در دوره‌های پزشکی ایتالیا موفق به دریافت دیپلم آبی خواهید شد که در کل اتحادیه اروپا معتبر است.

آیا مدرک تحصیلی پزشکی اخذ شده در ایتالیا در سایر کشورها معتبر است؟

بله. با تحصیل پزشکی ایتالیا موفق به دریافت "دیپلم آبی" می‌شوید که در تمام کشورهای اروپایی معتبر خواهد بود. این یکی از بزرگترین دلایلی است که باعث می‌شود دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا را ترجیح دهید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0