20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

راهنمای دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا

شرایط و مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا 2024

فرض کنید قرار است در ایتالیا، این سرزمین شب‌های پرنور، درس بخوانیم. خوب! حالا باید چه کار کنیم؟

طبیعتا بعد از اینکه حسابی فکر کردیم و تصمیممان هم نهایی شد، باید از دانشگاه مدنظرمان پذیرش بگیریم. بسیار خوب! این کار را هم کردیم. قدم بعدی چه؟

قدم بعدی، اخذ مجوز است؛ یعنی باید مجوز تحصیل در این سرزمین یا همان ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت کنیم و شادی‌کنان، خودمان را به رم و میلان و بولونیا برسانیم! اما چطور؟! مگر می‌دانیم دریافت این ویزا چه مراحل و مدارک و شرایطی دارد؟

مهم نیست! چون حتی اگر هم ندانیم، همه‌اش در این مقاله آمده است؛ پس برای پی‌بردن به رمزورازهای ویزای دانشجویی ایتالیا، فقط کافی است از همین حالا تا پایان مطلب، همراه این نوشته باشیم! برویم ببینیم ماجرا از چه قرار است.

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

بسیار خوب! بگذارید ابتدا با یک مقدمۀ کوتاه شروع کنیم و بعد، برویم سراغ مباحث اصلی.

همان‌طور که بالاتر هم گفتیم، ویزای تحصیلی ایتالیا مجوزی است که ورود ما به سرزمین چکمه را ممکن می‌کند. به این صورت که با دریافت این سند، می‌توانیم برای دوره‌های کوتاه‌مدت یا بلند‌مدت راهی ایتالیا بشویم و شروع تازه‌ای در قلمروی دره‌های توسکانی داشته باشیم!

اما چرا کوتاه‌مدت و بلندمدت؟ چون ویزای تحصیلی این سرزمین، دو نوع است:

 • ویزای نوع C که مخصوص دوره‌هایی مانند دوره آموزش زبان است و تا 90 روز اعتبار دارد؛
 • ویزای نوع D که مختص تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیاست و تا پایان تحصیل فرد، معتبر است.

پس برای مایی که می‌خواهیم خوب و بد تحصیل در ایتالیا را به‌جان بخریم و در این سرزمین درس بخوانیم، ویزای نوع D صادر می‌شود؛ اما چگونه؟ دریافت این ویزا چه شرایط و پیش‌زمینه‌هایی دارند؟

شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا

اول از همه، بیایید شرایط ویزای دانشجویی ایتالیا را بررسی کنیم؛ زیرا پس از آن، دیگر خیالمان راحت می‌شود که آیا مشمول دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا می‌شویم یا نه! پس در ادامه با شرایط گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا آشنا شوید.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا

شرایط سنی ویزای تحصیلی ایتالیا

بگذارید همین اول‌کاری بگوییم درس‌خواندن در ایتالیا، از قاعدۀ خاصی برای سن‌وسال پیروی نمی‌کند؛ منتها این یک حقیقت است که اخذ ویزای تحصیلی این سرزمین، زمان طلایی یا اصطلاحا «Golden Time» دارد. به این صورت که اگر متقاضی ویزای دانشجویی ایتالیا در مقطع کارشناسی هستید، تا 26سالگی بیشترین شانس را دارید.

منتها این بدان معنا نیست که اگر سن‌وسالتان بیشتر باشد، شانسی برای دریافت ویزا ندارید. نه! فقط منظور این است که در چنین موقعیتی، باید بیشتر مشورت کنید و حساب‌شده‌تر کار کنید تا شانستان حفظ شود. منظور از حساب‌شده چیست؟ بگذارید این را شخصا به خودتان بگوییم تا حرف‌هایمان طولانی نشود. تلفن: 02148000957

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا

بارها شنیده‌ایم که معجزه‌ای به‌نام بورسیه استانی ایتالیا، طراحی شده است تا بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های زندگی دانشجویان را پوشش می‌دهد! پس با وجود چنین سیاستی، دیگر تمکن مالی چه معنایی دارد؟!

حقیقت این است که اخذ بورسیه استانی، ممکن است سه‌چهار ماه زمان ببرد؛ به همین خاطر، دولت‌مردان ایتالیایی شرط تمکن مالی را وضع کرده‌اند تا به این ترتیب، دانشجویان آمادۀ آن بازۀ چندماهه باشند و بتوانند از پس هزینه‌هایشان بربیایند.

حالا میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر است؟ دقیقا، 6000 یورو.

شرط مدرک زبان برای ویزای تحصیلی ایتالیا

شرط مدرک زبان، از آن‌دست شرایط ویزای تحصیلی ایتالیاست که نقشی حیاتی در صدور ویزا دارد!

به این صورت که اگر قرار است در ایتالیا درس بخوانیم، حتما باید مدرک زبان معتبری به سفارت ارائه کنیم؛ زیرا تنها در این صورت است که مجوز درس‌خواندن در این سرزمین را برایمان صادر می‌کنند؛ البته گاهی اوقات، مباحثی هم در خصوص تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا مطرح می‌شود که در ادامه می‌گوییم ماجرا از چه قرار است.

بیشتر بخوانید: آزمون تولک ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زبان ممکن است؟

در بخش قبل گفتیم اگر کسی مدرک زبان نداشته باشد، به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند ویزای تحصیلی کشور ایتالیا را به‌دست بیاورد؛ پس آنچه به‌عنوان اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زبان مطرح می‌شود، سراسر اشتباه است!

منتها در این بین، تنها مرحلۀ اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیاست که نیازی به ارائۀ مدرک زبان ندارد. تازه این موضوع نه‌تنها در خصوص تمام دانشگاه‌ها صدق نمی‌کند، بلکه اگر قرار باشد به صدور ویزا منجر شود، باز هم نیازمند ارائۀ مدرک زبان معتبر است.

در خصوص مدرک زبان هم باید گفت که برای مقطع کارشناسی، آیلتس 6به‌بالا و تافل 78به‌بالا موردنیاز است.

مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا

مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا

از آنجایی که پروندۀ هر متقاضی با متقاضی دیگر فرق می‌کند، نمی‌توانیم لیست کاملی از مدارک ارائه کنیم و بگوییم که تمام این‌ها، مدارک لازم برای ویزای تحصیلی ایتالیا هستند!

با این حال، مهم‌ترین و عمومی‌ترین مدارک لازم برای سفارت ایتالیا و اخذ ویزای دانشجویی به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
 • فرم تکمیل‌شدۀ درخواست ویزا
 • دو قطعه عکس 3.5 در 4.5
 • نامۀ پذیرش دانشگاه
 • تاییدیۀ یونیورسیتالی
 • گواهی تمکن مالی
 • مدرک زبان معتبر
 • CV و SOP
 • اصل مدرک و ریزنمرات مقطع دیپلم و پیش‌دانشگاهی
 • مدارک ترجمه‌شده (به زبان ایتالیایی) با مهر وزارت خارجه و امور دادگستری

مراحل گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا

بسیار خوب! هم شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا را دانستیم، هم فهمیدیم چه مدارکی برای دریافت ویزای دانشجویی این سرزمین نیاز است. از اینجا به‌بعد، دیگر نوبت آن است مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را به‌صوررت جمع‌وجور تعریف کنیم؛ پس همراهمان باشید تا ببینیم ماجرا از چه قرار است!

مراحل دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

مرحلۀ اول: دریافت پذیرش از دانشگاه های ایتالیا

اولین قدم برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، مشخصا پذیرش‌گرفتن از دانشگاه‌های این سرزمین است؛ چون قبل از هر درخواستی، باید ببینیم اصلا اجازۀ درس‌خواندن در آن سرزمین را داریم یا نه! پس پیش از هر اقدامی، اولویت با بررسی دقیق شرایط پرونده و اخذ پذیرش از دانشگاه مناسب است.

مرحلۀ دوم: پیش‌ثبت‌نام در یونیورسیتالی

پس از دریافت پذیرش، نوبت به پیش‌ثبت‌نام در یونیورسیتالی می‌رسد؛ زیرا با تکمیل این فرایند است که درخواست صدور ویزای ما، رسما به‌دست سفارت ایتالیا یا دفاتر ویزامتریک می‌رسد؛ بنابراین از آنجا که حساسیت این موضوع زیاد است، پیشنهاد می‌کنیم برای تکمیل این روند حتما از کارشناسان امر کمک بگیرید.

مرحلۀ سوم: تنظیم و آماده‌سازی مدارک موردنیاز سفارت ایتالیا

اگر خاطرتان باشد، کمی بالاتر بود که از مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا حرف زدیم. بسیار خوب! حالا می‌خواهیم بگوییم مرحله سوم، به همین مدارک اختصاص دارد! به این معنی که پس از اخذ پذیرش و پیش‌ثبت‌نام اولیه، باید آن‌دسته از مدارکی را که برای حضور در سفارت ضروی است، آماده کنیم؛

یعنی فرقی ندارد. چه مدارک تمکن مالی باشد، چه مدارک ویژۀ مدرک زبان و چه سایر مدارک تحصیلی‌هویتی، باید در همین بازۀ زمانی فراهم شوند تا ما با دست پر به سفارت ایتالیا برویم!

مرحلۀ چهارم: دریافت وقت سفارت ایتالیا برای ویزای دانشجویی

بعد از تکمیل مدارک، حالا موقع دریافت وقت از سفارت ایتالیاست. دلیلش هم واضح است! ما تمام این مراحل را پیش می‌بریم که بتوانیم مسئولین سفارت را برای صدور ویزا مجاب کنیم! پس باید در زمان درست، در خصوص دریافت وقت سفارت ایتالیا برای ویزای دانشجویی اقدام کنیم و با حضور موثر، تا حدی شانس صدور ویزای دانشجویی ایتالیا را بالا ببریم.

مرحلۀ پنجم: حضور و مصاحبه سفارت ایتالیا

طبیعتا بعد از دریافت وقت سفارت ایتالیا برای ویزای دانشجویی، نوبت آن است که خودمان را به این مرکز برسانیم؛ چرا؟ چون می‌توانیم با ارائۀ نامۀ پذیرش و تاییدیۀ پیش‌ثبت‌نام و سایر مدارکمان، رسما پروندۀ درخواست ویزا را به سرانجام برسانیم و تصمیم‌گیری در این خصوص را به مسئولین سفارت واگذار کنیم؛

منتها در این بین، گهگاهی می‌شنویم که علاوه‌بر حضور در سفارت ایتالیا، حرف از مصاحبه هم به‌میان می‌آید؛ اما خوب ماجرا چیست؟ بگذارید همین‌جا تکلیفش را روشن کنیم.

آیا سفارت ایتالیا مصاحبه دارد؟

آیا سفارت ایتالیا مصاحبه دارد؟

اگر بخواهیم به‌شکل کلی پاسخ بدهیم، باید بگوییم «معمولا خیر»! منتها همان‌طور که مشخص است، این یک قاعدۀ همیشگی نیست؛ یعنی هرازچندگاهی هم پیش می‌آید که تحت شرایط خاصی، سفارت مصاحبه‌ای را با متقاضی ویزای تحصیلی تدارک می‌بیند؛

منتها اینکه دقیقا چه دلیلی منجر به انجام مصاحبه می‌شود، چندان قابل‌تعمیم نیست؛ به همین خاطر اگر نظر ما را می‌خواهید، پیشنهاد می‌کنیم برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا حتما با افراد باتجربه مشورت کنید؛

زیرا تنها کارشناسانی مانند همکاران ما در مجموعۀ حامی مهاجرند که به‌پشتوانۀ تجربیات طولانی‌مدتشان، می‌توانند پروندۀ متقاضیان را بررسی کنند و در خصوص اتفاقات مسیر به آن‌ها آگاهی بدهند. ضمنا چنین مشاورانی می‌توانند دلایل منجربه‌مصاحبه را تشخیص داده و در جهت رفع آنان، راهکارهایی ارائه کنند.

مرحلۀ ششم: پرداخت هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا

یکی از مراحل مهم برای به‌جریان‌افتادن پروندۀ ویزای تحصیلی ایتالیا، پرداخت هزینۀ این ویزاست. به این صورت که وقتی راهی ویزامتریک می‌شویم، باید کارمزد این سفارت را بپردازیم تا درخواستمان به اجرا بیفتد. حالا مبلغش چقدر است؟ 80 یورو که باید نقدا پرداخت شود.

مرحلۀ هفتم: صدور ویزای تحصیلی ایتالیا

پس از گذراندن این شش مرحله، دیگر نوبت سفارت ایتالیاست که سرنوشت پروندۀ ما را رقم بزند! بنابراین اگر همه‌چیز خوب پیش رفته باشد، دست‌آخر این سند صادر می‌شود و ما می‌توانیم به رویای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، جامۀ عمل بپوشانیم؛ اما خوب پرسش اصلی اینجاست که چقدر زمان می‌برد این ویزا به دستمان برسد؟

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی ایتالیا

ببینید! مدت زمان صدور ویزای دانجشویی ایتالیا از آن‌دست مباحثی است که یک جواب ثابت ندارد. حالا چرا؟ چون بسته به مدرک تحصیلی، مدرک زبان، دانشگاه مقصد، رشتۀ انتخابی، شرایط شخصی، وضعیت پرونده و... زمان صدور ویزا فرق می‌کند.

با این حال اگر بخواهیم یک بازۀ کلی را بیان کنیم، می‌توانیم بگوییم مدت زمان صدور ویزای تحصیلی ایتالیا حدودا بین 1 تا 3 ماه است.

بسیار خوب! مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را بیان کردیم؛ اما خوب حامی مهاجر چه خدماتی در زمینۀ دریافت این سند دارد؟ بگذارید سرفصل‌وار برایتان بگوییم.

ویزای همراه دانشجویی ایتالیا

یکی از دغدغه‌هایی که دانشجویان پذیرش شده در دانشگاه‌های ایتالیا، به‌ویژه متاهلین دارند، این است که آیا امکان همراهی خانواده به این کشور وجود خواهد داشت؟ به‌طور کلی، دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا امکان اخذ ویزای همراه یا ویزای خانوادگی برای اعضای خانواده خود را دارند. 
ویزای همراه تحصیلی ایتالیا به پدر، مادر، همسر و فرزندان تعلق خواهد گرفت، اما از شروط اصلی آن اثبات تمکن مالی (حداقل 6 هزار یورو در سال) است که البته به ازای هر یک از اعضای خانواه مبلغی اضافه خواهد شد. 

[دمات حامی مهاجر برای اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا

خدمات حامی مهاجر برای اخذ دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا

راستش را بخواهید، ما در مجموعۀ حامی مهاجر، تمام مراحل گفته‌شده را انجام می‌دهیم! یعنی از انتخاب دانشگاه گرفته تا پرداخت اپلیکیشن‌فی، به‌دست کارشناسان ما انجام می‌شود!

بنابراین اگر ما را برای همراهی انتخاب کرده باشید، با افتخار چنین خدماتی را به شما عرضه خواهیم کرد:

 • برگزاری مشاورۀ تخصصی و جایابی مناسب‌ترین دانشگاه
 • اخذ پذیرش از دانشگاه مبدا
 • انجام پیش‌ثبت‌نام در یونیورسیتالی
 • کمک به تنظیم مدارک مورد نیاز سفارت ایتالیا
 • نگارش مدارک تخصصی ویزا مانند CV و SOP
 • آموزش دریافت وقت سفارت ایتالیا به متقاضیان
 • راهنمایی متقاضیان در خصوص چگونگی حضور در سفارت
 • پرداخت اپلیکشن فی ویزای تحصیلی ایتالیا
 • انجام مکاتبات با دانشگاه و سفارت، در صورت نیاز
 • دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا برای مراجعین

ریجکتی ویزای تحصیلی ایتالیا

این را هم بگوییم و تمام!

حقیقتش را بخواهید، کمتر پیش می‌آید درخواست‌های متقاضیان ویزای دانشجویی ریجکت شود. به‌ویژه که ایتالیا شرایط پیچیده‌ای را هم برای صدور این سند وضع نکرده است. با این حال اگر مشاهده شود که درخواست یکی از متقاضیان ریجکت شده، احتمالا به یکی از این 4 دلیل است:

 • نامرتبط‌بودن رشتۀ تحصیلی قبلی و فعلی
 • ارائۀ گردش حساب نامناسب
 • ارائۀ مدرک زبان نامعتبر
 • ارائۀ تمکن مالی پایین

بنابراین همان‌طور که می‌بینید، نیازی نیست در این خصوص نگران باشید! زیرا روند اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا کاملا شفاف است و جای ابهامی ندارد. تازه اگر هم در این بین مشکلی به‌وجود آمد، ما در کنارتانیم! پس در تمامی مراحل دوشادوشتان خواهیم آمد و هرجا که نیاز بود، راهنمایی‌تان خواهیم کرد.

 • چه گفتیم؟!

گفتیم که هرچند تحصیل در بهترین دانشگاه های ایتالیا شیرین است و دل‌پسند، اما پیش از آنکه بتوانیم به حضور در این مراکز آموزشی فکر کنیم، اول باید مجوز درس‌خواندن در این سرزمین را دریافت کنیم؛ زیرا تنها با اخذ ویزای تحصیلی ایتالیاست که اجازه داریم راهی میلان شویم یا مسیر تحصیلی‌مان را در قلب رم آغاز کنیم!

حالا قصۀ دریافت این سند از چه قرار است؟ به همان ترتیب که در مقاله گفتیم! یعنی شرایط، مدارک، مراحل و هزینه‌هایی دارد که جداجدا درباره‌شان صحبت کردیم؛ مثلا گفتیم شرط سنی یا مدرک زبان برای اخذ ویزای تحصیلی از چه قرار است یا چه زمانی باید از سفارت ایتالیا وقت بگیریم؛

پس تا آنجا که می‌شد، دربارۀ ویزای تحصیلی ایتالیا صحبت کردیم و نحوۀ دریافتش را توضیح دادیم. با این حال اگر سوال تازه‌ای بود، ما سراپا گوشیم! فقط کافی است آن را به یکی از دو طریقِ «تماس با شمارۀ 02148000957» یا «ارسال دیدگاه» مطرح کنید تا پاسخگویتان باشیم.

پاسخ به سوالات متداول دربارۀ ویزای تحصیلی ایتالیا

آنچه لازم بود را گفتیم. فقط مانده چند سوال پرتکرار که در ادامه بررسی‌شان می‌کنیم.

آیا چک لیست ویزای تحصیلی ایتالیا وجود دارد؟

منظور از چک‌لیست ویزای دانشجویی ایتالیا، لیستی از مدارک و اقداماتی است که برای اخذ ویزای تحصیلی این سرزمین لازم است. گفتنی است علاوه‌بر مواردی که در ضمن مقاله مطرح شد، کارشناسان ما این چک‌لیست را گردآوری کرده‌اند تا برای سهولت کارتان، آن را در اختیار شما قرار بدهند. برای دریافت این چک‌لیست با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر طول میکشه؟

چنان‌که در مقاله گفتیم، بازۀ زمانی دقیق را نمی‌توان مطرح کرد؛ اما به‌صورت عمومی، صدور این ویزا بین 1 تا 3 ماه زمان می‌برد.

سوالات سفارت ایتالیا  برای ویزای دانشجویی چیست؟

گفتیم که ویزا تحصیلی ایتالیا به‌ندرت مصاحبه دارد. با این حال اگر از شما خواستند مصاحبه کنید، جای نگرانی نیست! تنها کافی است این موضوع را از طریق شمارۀ 02148000957 با همکاران حامی مهاجر مطرح کنید تا لیست سوالات سفارت ایتالیا را در اختیارتان قرار بدهند.

مدت زمان اعتبار ویزای دانشجویی ایتالیا چقدر است؟ 

ویزای دانشجویی ایتالیا از نوع ویزای D است و تا پایان دوران تحصیل فرد اعتبار دارد.

هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر است؟

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا هزینه‌های گوناگونی را به‌دنبال دارد؛ مثل هزینه اپلیکیشن فی، وقت سفارت و کارمزد کارگزاری که برای اطلاع از هرکدامشان، می‌توانید با همکاران ما در ارتباط باشید. با این حال، یک رقم از این هزینه‌ها، مبلغی معادل 80 یورو است که باید به ویزامتریک پرداخت شود.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 5 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
محدثه
درود برای مقطع ارشد چه نمره زبانی میخواد؟
کارشناس حامی مهاجر

درود همراه عزیز.

برای تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا، به نمرۀ آیتلس 6.5 و 6.5به‌بالا احتیاج است.