20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل در ژاپن

مهاجرت به ژاپن نیز مانند دیگر کشورها از طریق روش‌های متعددی امکان پذیر است که یکی از آنها تحصیل در ژاپن است. همانطور که در مقاله اخذ اقامت ژاپن به طور کامل شرح داده شد افرادی که قصد مهاجرت به کشور ژاپن را دارند باید با توجه به هدف و موقعیت خود برای ویزای مناسب خود درخواست بدهند. برای مثال افرادی که به قصد کار در ژاپن راهی این کشور میشوند باید ویزای کار، متقاضیان سرمایه گذاری در ژاپن باید ویزای سرمایه گذاری، و دانشجویانی که برای ادامه تحصیل ژاپن را انتخاب کرده‌اند باید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با شرایط اخذ اقامت تحصیلی ژاپن آشنا کنیم. بنابراین اگر شما جزو افرادی هستید که ژاپن را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اید، مقاله پیش رو میتواند اطلاعات جامعی را در اختیارتان قرار دهد.

اقدامات لازم برای تحصیل در ژاپن

دانشجویان بین‌المللی که تمایل به تحصیل در ژاپن را دارند ابتدا باید از دانشگاه موردنظر خود در ژاپن پذیرش گرفته و ویزای این کشور را تهیه کنند. برای اخذ ویزای تحصیلی ژاپن باید مستقیما از طریق سفارت یا کنسولگری ژاپن در کشور خود اقدام کنید.

پذیرش در دانشگاه های ژاپن

پذیرش تحصیلی از اکثر دانشگاه های ژاپن به سادگی امکان‌پذیر است. برای این کار باید یک فرم درخواست را به همراه تمام مدارک لازم به صورت آنلاین برای دانشگاه ارسال کنید. دقت کنید که تمام مدارک درخواستی دانشگاه به انگلیسی ترجمه شده باشد. همچنین باید مهارت‌های زبان انگلیسی خود را تقویت کرده و مدارکی را از میانگین نمرات دوره تحصیل خود ارائه دهید. برای اینکه شانس خود را افزایش دهید توصیه میشود که برای چند دانشگاه درخواست پذیرش ارسال کنید.

اخذ ویزای تحصیلی ژاپن

برای اخذ ویزای تحصیلی ژاپن باید مدارکی را به سفارت یا کنسولگری ژاپن ارائه دهید. مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای تحصیلی ژاپن عبارتند از:
 • یک پاسپورت معتبر
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • عکس
 • گواهی تایید صلاحیت
 • کپی گواهی تایید صلاحیت
ممکن است دانشگاه یا موسسه‌ای که می‌خواهید از آن پذیرش بگیرید به یک سری از فرم‌ها نیاز داشته باشد. مانند:
 • ضمانت نامه
 • دعوتنامه
 • خلاصه‌ای از فرم سازمان

 

تحصیل در ژاپن در مقطع لیسانس

دانشگاه ‌های ژاپن در مقطع لیسانس تمام رشته‌های اصلی و مهم را ارائه میدهند. این رشته‌ها عبارتند از: مدیریت بازرگانی، علوم اجتماعی، بهداشت، هنر، طراحی، مهندسی، حقوق، فن‌آوری، علوم انسانی، زبان، معماری، آموزش، علوم طبیعی، ریاضیات، گردشگری، برنامه‌ریزی، مدیریت سیاسی و موارد دیگر. دانشجویان در این مقطع میتوانند دانشگاه خود را از میان 726 دانشگاه ملی، دولتی، یا خصوصی برای تحصیل در ژاپن انتخاب کنند. طول دوره لیسانس در ژاپن به طور کلی 3 تا 4 سال است. با اینکه تحصیل در ژاپن در این مقطع پرهزینه است اما دانشجویان میتوانند از وام‌ها یا بورس های تحصیلی استفاده کنند، همچنین اغلب دانشجویان در ژاپن به صورت نیمه وقت کار میکنند تا بتوانند هزینه های تحصیل خود را تامین کنند.

تحصیل در ژاپن در مقطع فوق لیسانس

تحصیل در ژاپن در مقطع فوق لیسانس یک انتخاب عالی برای کسانی است که به دنبال ادامه تحصیل در دانشگاه های با کیفیت بالا در خارج از کشور هستند. برای تحصیل در ژاپن در این مقطع 1383 دانشگاه وجود دارد که حدود 75 درصد آنها دانشگاه های خصوصی هستند. طول دوره تحصیل به طور معمول 2 سال است و متقاضیان باید دارای مدرک لیسانس یا معادل بین‌المللی آن باشند. اگر انگلیسی زبان اول شما نباشد باید مدرک زبان انگلیسی مانند TOEFL یا IELTS ارائه دهید. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ژاپن در مقطع کارشناسی ارشد مدارک زیر موردنیاز است:
فرم درخواست که معمولا به صورت آنلاین یا یک فایل قابل دانلود در دسترس است.
 • مدرک کارشناسی (اگر فارغ‌التحصیل شده‌اید.)
 • توصیه نامه
 • مدرک زبان انگلیسی ( و در صورت نیاز مدرک زبان ژاپنی)
 • رسید یا مدرک پرداخت هزینه درخواست

تحصیل در ژاپن در مقطع دکترا

متقاضیان تحصیل در ژاپن در مقطع دکترا باید حداکثر 35 سال داشته و مدرک فوق لیسانس خود را نیز دریافت کرده باشند. همچنین باید در امتحانات ورودی شرکت کرده و نمره مورد قبول را کسب کنند. مدت زمان این دوره به طور معمول 3 سال و شامل 30 واحد تئوری و پایان نامه میباشد. تسلط به زبان انگلیسی برای دانشجویان دکترا در ژاپن الزامی است.
 
 

مزایای تحصیل در ژاپن

تحصیل در ژاپن، کشوری که دارای قدمت و جاذبه‌های زیادی است، هم جذابیت‌های خاص خود را دارد و هم از استانداردهای آموزشی بالایی برخوردار است. شرایط تحصیل در ژاپن برای دانشجویان بین المللی مساعد است و ورود به آن به راحتی امکان پذیر است. ژاپن هر ساله میزبان حدود ۱۳۰۰۰۰ دانشجوی خارجی است و این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ این رقم را به دوبرابر افزایش دهد. دولت و دانشگاه های ژاپن کمک هزینه‌های تحصیلی‌ و وام‌هایی را برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند تا متقاضیان تحصیل در ژاپن بتوانند با کمک آنها به تحصیل خود ادامه دهند. همچنین از دیگر مزایای تحصیل در ژاپن بیمه سلامت است که حدود ۷۰ درصد از هزینه درمان را شامل می‌شود.

دانشگاه های ژاپن

دانشگاه ‌های ژاپن به 3 نوع ملی، خصوصی، و دولتی تقسیم میشوند. 86 دانشگاه ملی، 75 دانشگاه دولتی، و 457 دانشگاه خصوصی. دانشگاه‌های دولتی و ملی تحت نظارت وزارت آموزش، علوم، و فرهنگ ژاپن و دانشگاه ‌های خصوصی با مجوز وزراتخانه‌های ژاپن فعالیت میکنند و تنها بخشی از هزینه‌های آن‌ها را دولت پرداخت میکند. به طور کلی دانشگاه های ژاپن جزو دانشگاه های برتر دنیا محسوب میشوند، به همین دلیل تحصیل در ژاپن یکی از بهترین انتخاب ها برای کسانی است که کیفیت تحصیل برای آنها در درجه اول اهمیت قرار دارد. سیستم آموزشی ژاپن به دلیل داشتن کیفیت بالا در جهان جزو کشورهای پیشتاز در زمینه پژوهش و تکنولوژی به حساب می‌آیند و بغیر از رشته‌های فنی در دیگر رشته‌های دانشگاهی نیز مانند علوم سیاسی از کیفیت بالایی برخوردارند. در حال حاضر برنامه‌های آموزشی سیزده دانشگاه از بهترین دانشگاه های ژاپن به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.
 
 

معرفی بهترین دانشگاه های ژاپن

دانشگاه توکیو

دانشگاه توکیو مهم‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه ژاپن است، همچنین این دانشگاه در فهرست 20 دانشگاه برتر جهان و 5 دانشگاه برتر آسیا قرار دارد. تحصیل در دانشگاه توکیو به زبان ژاپنی است، اما تحصیل در مقطع فوق لیسانس در رشته‌های فنی مهندسی و تحصیل در مقطع دکترا در تمامی رشته ها به زبان انگلیسی است و نیازی به تسلط به زبان ژاپنی نیست.

دانشگاه کیو

دانشگاه کیو نیز یکی دیگر از بهترین دانشگاه های ژاپن است که در توکیو قرار دارد و همه رشته ها را در  تمام مقاطع تحصیلی ارائه میدهد. این دانشگاه رتبه 119 را در میان دانشگاه های جهان دارد و از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه های ژاپن محسوب میشود.

دانشگاه تسوکوبا

دانشگاه تسوکوبا که در سال 1973 بنا شده دارای رتبه 4 در میان دانشگاه های ژاپن است و همچنین در فهرست دانشگاه های دنیا در رده 273 قرار دارد. این دانشگاه از بهترین دانشگاه های ژاپن در رشته‌های تاریخ، هنر، موزه، و باستان شناسی است و این رشته‌ها را در مقاطع ارائه میکند.

دانشگاه کیوتو

دانشگاه کیوتو یکی از دانشگاه های برتر ژاپن و چهل‌وهفتمین دانشگاه در رشته‌های مهندسی و پزشکی است. همچنین علاوه بر رشته های فنی مهندسی و پزشکی، رشته های زبان انگلیسی ، فرانسه، ایتالیایی، روسی را نیز ارائه میکند. برنامه‌های تحصیلی این دانشگاه به زبان ژاپنی ارائه میشوند.

دانشگاه ناگویا

دانشگاه ناگویا در شهر ناگویا در سال ۱۸۷۱ تاسیس شده و در کلیه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. همچنین این دانشگاه از قدیمی‌ترین بهترین دانشگاه های ژاپن بشمار میرود.

دانشگاه هیرسکی

دانشگاه هیرسکی یک دانشگاه ملی است که در سال 1949 در استان آئوموری در قسمت شمال جزیره هونشو  بنا شده و از دانشگاه های برتر ژاپن محسوب میشود.
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0