تحصیل در لیتوانی (در دانشگاه)

تحصیل در لیتوانی در هر سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا امکان پذیر است و افراد به راحتی و با هزینه اندک می‌توانند در لیتوانی به تحصیل بپردازند. دانشگاههای لیتوانی از سطح آموزش و کیفیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشند. آن دسته از دانشجویانی که موفق به تحصیل در لیتوانی و اخذ مدارک دانشگاهی این کشور می‌شوند، در سراسر جهان می‌توانند شغل مناسبی بدست آورند و آینده شغلی خود را تضمین نمایند.
اگر علاقه‌مند به تحصیل در لیتوانی هستید، به این موضوع توجه کنید که برخی از مؤسسات و دانشگاه‌های این کشور، برای تحصیل در مقاطِع کارشناسی ارشد و دکترا، مورد تأیید اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم نیست. برای اطلاع از این مورد، همواره به پرتال این وزارتخانه مراجعه کنید و اطلاعات نهایی را کسب کنید.

تحصیل در لیتوانی (قبل از دانشگاه)

گسترش آموزشی در کشور لیتوانی، برای بقا در جهان مدرن امروزی، از لحاظ كمی و كیفی مهم‌ترین و ابتدایی‌ترین هدف این کشور می‌باشد كه طرح‌ها و برنامه‌های اجرا شده همگی گویای این امر است. از زمان تاسیس دولت لیتوانی تاكنون پیشرفت‌های مهمی از هر لحاظ در حوزه آموزشی بدست آورده است. سیستم آموزش و پرورش کشور لیتوانی قبل از ورود به آموزش عالی به ۵ دوره تقسیم می‌شود که عبارتند از: کودکستان (مدت این آموزش یک سال است و برای کودکان ۶ سال این دوران آموزشی رایگان می‌باشد)؛ آموزش پیش دبستانی؛ آموزش در دوران دبستان؛ آموزش متوسط اول؛ آموزش متوسط دوم.
دانش آموزانی که بخشی از برنامه آموزش و پرورش دبستان، ابتدایی و متوسطه خود یا تمام آن را در یک کشور خارجی یا یک موسسه بین المللی در خارج از کشور یا در لیتوانی تکمیل کرده‌اند، حق انتخاب یک مدرسه دولتی یا خصوصی را خواهند داشت. همچنین اگر دانش آموزی قادر به دستیابی به یک سطح رضایت بخش از دانش و مهارت در طول دوره باشد، مدرسه برنامه آموزشی او را مهیا و کمک‌های آموزشی را فراهم می‌کند.
در کشور لیتوانی به دانش آموزان منتخب و برگزیده کمک‌های مالی زیادی می‌شود و می‌توانند از وام‌های بدون بهره استفاده نمایند. مدارس لیتوانی برای دانش آموزان غیر لیتوانیایی ارزیابی لازم برای آموزش زبان لیتوانیایی را انجام می‌دهد و این آموزش را در یک دوره پیوسته یا گروهی ( برای یک سال تحصیلی یا یک دوره کوتاه مدت ) برای دانش آموزانی که زبان لیتوانی را نمی‌دانند و یا تنها از دانش مقدماتی در خصوص آن برخوردارند سازماندهی می‌نماید.
 

تحصیل در لیتوانی (مقاطع تحصیلی)

در لیتوانی، آموزش عالی شامل تمام مؤسسات آموزشی بعد از دورۀ دبیرستان می‌باشد، مؤسسات آموزش عالی شامل دانشگاه‌ها، دانشكده‌ها، مدارس آموزش عالی، هنركده‌ها، مدارس حرفه‌ای آموزش عالی و مراكز كاربردی و تحقیقاتی می‌باشد. سال تحصیلی در دانشگاه های لیتوانی از ماه سپتامبر تا ما ژوئن می‌باشد و شامل دو ترم پاییز و بهار می‌شود.
اغلب دانشگاههای لیتوانی در شهر ویلنیوس پایتخت لیتوانی قرار دارند، اما برخی از رشته‌های دانشگاهی هم در شعب دانشگاههای شهرهای کاوناس، شعله، کلایپیدا و پانیوژیس تدریس می‌شوند. از میان رشته‌های مختلف، رشته های پزشکی، کامپیوتر، لیزر، هنر، مهندسی، معماری و بازرگانی بیشترین دانشجویان خارجی را دارند. دانشگاههای لیتوانی امکان مهاجرت دانشجویان سال آخر را به کشورهای دیگر مثل انگلستان، ایتالیا، استرالیا، اسپانیا، کانادا و… فراهم کرده است.

کارشناسی

تحصیل در لیتوانی در مَقطع لیسانس حدود ۳ تا ۶ سال به طول می‌انجامد که این مدت زمان برای هر رشته متفاوت می‌باشد به طور مثال تحصیل دَر مقطَع لیسانس در دانشگاه‌های لیتوانی برای رشته‌هایی همچون حسابداری، علوم انسانی، مدیریت و علوم سیاسی حدود ۳ سال، برای رشته‌هایی همچون فنی و مهندسی ۴ سال و برای رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و معماری تا ۶ سال به طول می‌انجامد. زبان آموزشی در دوره لیسانس برای اكثر رشته‌ها انگلیسی می‌باشد. 

کارشناسی ارشد

مَقطَع فوق لیسانس در لیتوانی با توجه به رشته تحصیلی دانشجویان حدود یکسال و نیم تا 2 سال به طول می‌انجامد. زبان ارائه شده در ارشد انگلیسی، روسی و لیتوانی می‌باشد.

دکترا

تحصیل دکترا در کشور لیتوانی به دو شکل تمام وقت و نیمه وقت انجام می‌شود که دورۀ تمام وقت چهار سال و دورۀ نیمه وقت شش سال به طول می‌انجامد. نحوۀ پذیرش مقطع دکترا در دانشگاه های این کشور بر مبنای رقابت باز بین متقاضیان است که سالی یک بار و در ماه سپتامبر انجام می‌شود.
دوره‌های دکترا در لیتوانی عموماً پژوهش محورند اما برخی دانشگاهها دانشجویان را ملزم به گذراندن حدود ۳۰ واحد درسی می‌نمایند. دانشجوی دوره دکترا ملزم است تا ضمن تحصیل خود حداقل دو مقالۀ علمی منتشر نماید و در دو کنفرانس هم شرکت کند که یکی از آنها باید بین المللی باشد. در پایان هم با دفاع از پایان نامه دورۀ تحصیل دکترا در لیتوانی به پایان می‌رسد.
 

دانشگاه‌های معروف لیتوانی

 • دانشگاه علوم بهداشت لیتوانی
 •  دانشگاه فناوری کواناس
 •  دانشگاه فنی ویلنیوس گدیمیناس
 •  دانشگاه ویلنیوس
 •  دانشگاه میکولاس رومریس
 •  دانشگاه علوم انسانی اروپا
 • دانشگاه الکساندراس استولگینکیس
 • کالج آلیتوس
 • مدرسه بین المللی حقوق و کسب و کار
 • دانشگاه مدیریت و اقتصاد  ISM

10 دلیل عمده برای تحصیل در لیتوانی

تمامی دانشجویان خارجی از سوی اداره مهاجرت لیتوانی هر ساله کارت اقامتی با امکان رفت و آمد در تمامی ۲۸ کشور اتحادیه اروپا دریافت می‌کنند. تحصیل در دانشگاههای لیتوانی دلیلی برای اخذ کارت اقامت دائم لیتوانی نخواهد بود و شما تنها در طول مدت تحصیل در این کشور، اجازه اقامت قانونی در لیتوانی و ۲۸ کشور دیگر اتحادیه اروپا را خواهید داشت و با اتمام دوره تحصیلی ( اتمام ویزای تحصیلی) قانوناً حق ماندن در لیتوانی و اتحادیه اروپا را نخواهید داشت.
 • مدرک بین المللی رسمی و معتبر
 • استانداردهای بالا و کیفیت آموزش در لیتوانی
 • محیط یادگیری راحت و الهام بخش
 • رشته‌های تحصیلی متنوع
 • شهریه و هزینه های زندگی معقول در لیتوانی
 • دسترسی به اسکان و خوابگاه
 • فعالیت‌های بین المللی
 • فرهنگ غنی کشور لیتوانی
 • مردم کشور لیتوانی
 • اینترنت پرسرعت
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0