20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل در پرتغال

دانشگاه های پرتغال

پنج دانشگاه در پرتغال در رتبه بندی دانشگاه جهانی QS قرار دارند که بالاترین ورودی مربوط به دانشگاه پورتو است که در سطح 301 در جهان قرار دارد. با سابقه ای طولانی در داشتن دانشگاه های تحسین شده، سیستم آموزش عالی کشور پرتغال، در اولین نسخه رتبه بندی قدرت سیستم آموزش عالی QS، در رتبه سی و پنجم جهان قرار گرفت.

علاوه بر دانشگاه های قوی، پرتغال دارای تعدادی از پلی تکنیک های مشهور نیز می باشد. تفاوت اصلی این دو در این است که دانشگاه ها تمرکز بیشتری به تحقیقات دانشگاهی دارند، در حالی که پلی تکنیک بیشتر بر روی آماده سازی دانشجویان برای یک مسیر شغلی خاص متمرکز است. برخی از موضوعات فقط یا در دانشگاه ها ارائه می شوند و یا در پلی تکنیک ها، اما همپوشانی زیادی نیز وجود دارد. به عنوان مثال، هم دانشگاه و هم پلی تکنیک در رشته های مهندسی، مدیریت و علوم انسانی دارای مدرک تحصیلی هستند.

از سال 2006، پرتغال فرایند بولونیا را در سراسر دانشگاه ها و پلی تکنیک های خود اتخاذ کرده است، که یک فرایند اصلاحات در اروپا است که هدف آن ایجاد یک ساختار مشترک برای آموزش عالی در سراسر اروپا است. مطابق با این ساختار، دانشگاه های پرتغال سه سطح مدرک ارائه می دهند. که شامل موارد زیر است:

 • سطح کارشناسی، که معمولاً بین سه تا چهار سال طول می کشد
 • سطح کارشناسی ارشد، که یک یا دو سال طول می کشد
 • سطح دکترا یا duotoramento، که به طور معمول سه سال طول می کشد

درباره کشور پرتغال

بیشتر دوره ها - خصوصاً در مقطع لیسانس - به زبان پرتغالی تدریس می شود. در سطح فارغ التحصیلان (کارشناسی ارشد و دکتری) ، یافتن برنامه هایی که به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند رایج تر است، اما هنوز هم قطعاً توانایی صحبت کردن به زبان ملی یک دارایی است چرا که پرتغال کشوری نیست که بتوانید روی انگلیسی صحبت کردن همه حساب کنید.

دانشگاه های پورتو، لیسبون، نوا لیسبون و کویمبرا از بهترین دانشگاه های پرتغال هستند.

دانشگاه پورتو

دانشگاه پورتو، با رتبه 301 ام در رتبه بندی های QS -2018 ، یک دانشگاه دولتی است که در شهر پورتو واقع شده است. این دانشگاه در سال 1911 تأسیس شد و دارای بیش از 31000 دانشجو است، از جمله حدود 3280 دانشجو بین المللی. با گسترش اخیر فعالیتهای تحقیق و توسعه، دانشگاه پورتو نتیجه ای قدرتمند از تحقیقات به وجود آورده است. از شناخته شده ترین مراکز تحقیقاتی دانشگاه می توان به انستیتوی مولکولی و زیست شناسی سلولی، انستیتوی آسیب شناسی مولکولی و ایمونولوژی و پژوهشکده سیستم های رایانه ای اشاره کرد.

دانشگاه لیسبون

دانشگاه لیسبون با رتبه 305 در جهان در سال 2018 ، بزرگترین دانشگاه پرتغال است که دارای بیش از 47000 دانشجو در 18 دانشکده است. این دانشگاه با ادغام دانشگاه فنی سابق لیسبون (UTL) و دانشگاه لیسبون (UL) در سال 2013 تشکیل شد. دانشگاه اصلی در لیسبون ابتدا در سال 1911 تأسیس شده بود. این دانشگاه در حال حاضر برای چندین موضوع از جمله هنر و طراحی، مهندسی معدن و جغرافیا در صدر 100 رتبه برتر دانشگاه های جهان قرار گرفته است.

دانشگاه نوا لیسبون

سومین دانشگاه دارای رتبه برتر پرتغال، دانشگاه نوا لیسبون است که در رتبه مشترک 361 ام در جهان قرار دارد. دانشگاه نوا لیسبون که در سال 1973 که تاسیس شد و به طور غیر رسمی با عنوان NOVA شناخته می شود، جمعیت دانشجویی بالغ بر 19500 نفر را دارد. NOVA از دانشکده های تخصصی با تأکید ویژه بر موضوعات STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) و FAME (امور مالی، حسابداری، مدیریت و اقتصاد) بهره می برد. این دانشگاه همچنین با همکاری دانشگاه کاتولیک پرتغال، MBA لیسبون را ارائه می دهد.

دانشگاه کویمبرا

قدیمی ترین دانشگاه پرتغال، دانشگاه کویمبرا است که در سال 1290 راه اندازی شده است. این دانشگاه با داشتن رتبه 401-410 در رده بندی دانشگاه های جهانی QS و واقع در شهر کویمبرا (پایتخت ملی سابق)، با جامعه دانشجویی تقریباً 24800، دارای تعداد قابل توجهی از دانشجویان بین المللی است و در هشت دانشکده تدریس می کند و موضوعات STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) را به همراه هنرها و علوم انسانی پوشش می دهد.

اپلای در دانشگاه های پرتغال

برنامه های کارشناسی برای تحصیل در پرتغال از طریق یک سیستم متمرکز آنلاین به نام کاندیداتورا آنلاین انجام می شود که به متقاضیان امکان می دهد تا به ترتیب اولویت، حداکثر شش برنامه را انتخاب کنند. علاوه بر ارائه مدارکی در مورد مدارک تحصیلی سطح متوسطه خود، به احتمال زیاد شما نیاز دارید که در کشور خود در یک آزمون ورودی شرکت کنید. دانشگاه های دولتی از امتحان ملی استفاده می کنند، در حالی که دانشگاه های خصوصی نیز موارد خاص خود را دارند. اگر تحصیل به زبان پرتغالی (همانطور که احتمال می رود) لازم است مهارت خود را در این زبان ثابت کنید.

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد باید به طور مستقیم به دانشگاه های پرتغال که می خواهند در آنجا تحصیل کنند درخواست دهند و مدارک لازم را از جمله اثبات مدارک تحصیلی قبلی خود را ارائه دهند.

ویزای دانشجویی برای پرتغال

افرادی از کشورهایی خارج از اتحادیه اروپا / EEA و سوئیس که قصد دارند بیش از سه ماه در پرتغال تحصیل کنند باید قبل از ورود به این کشور برای ویزای اقامت (visto para Resencia) اقدام کنند. این امر می تواند از طریق نزدیکترین سفارت یا کنسولگری پرتغال به شما انجام شود و نیاز دارد:

 • گذرنامه معتبر حداقل برای مدت سه ماه پس از پایان دوره تحصیلی؛
 • فرم درخواست تکمیل شده؛
 • نامه قبولی از دانشگاه پرتغال؛
 • متن دانشگاهی؛
 • فتوکپی صفحات کلیدی گذرنامه؛
 • سه عکس با اندازه گذرنامه؛
 • عدم سو پیشینه؛
 • کپی بیمه درمانی؛
 • اثبات بودجه کافی - یا صورت بانکی یا کمک هزینه / بورس تحصیلی.

هزینه ویزای تحصیلی پرتغال

ویزای شما حداکثر 170 یورو (205 دلار آمریکا) هزینه دارد و مدت زمان دو یا سه ماه صادر می شود، بنابراین باید در زمان مناسب اقدام کنید. دانشجویان از داخل اتحادیه اروپا باید ظرف چهار ماه قبل از ورود به پرتغال، کارت اقامت شهروند اتحادیه اروپا را درخواست کنند و برای این کار هزینه کمی پرداخت کنند.

شهریه و هزینه های زندگی

شهریه دانشگاه ها، نسبت به هر دانشگاه متفاوت است زیرا دانشگاه های پرتغال هزینه های تحصیل را خود تعیین می کنند و احتمالاً موسسات دولتی کمتر از دانشگاه های خصوصی هزینه دارند. شهریه برای مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد به طور متوسط در حدود 950-1،250 یورو در سال (در حدود 1،140-1،500 دلار آمریکا) می باشد در حالی که هزینه برنامه های دکترا در حدود 2،500-3000 یورو در سال است (2،400-3،600 دلار آمریکا) است.

اگرچه هزینه های زندگی در پرتغال در سال های اخیر افزایش یافته است، اما هنوز هم مکانی نسبتاً مناسب برای زندگی است. اقامت بزرگترین هزینه ماهانه شما خواهد بود و ارزانترین گزینه، زندگی در سالن های اقامت دانشگاه شما است که احتمالاً هزینه آن بین 165-230 یورو (200-280 دلار آمریکا) در ماه است، در حالی که اجاره آپارتمان در محل های خصوصی می تواند هزینه ای حدود 400 یورو (480 دلار آمریکا) هر ماه داشته باشد.

برای تأمین هزینه های زندگی خود، سالانه به 7،800-10،200 یورو (9،400-12،300 دلار) نیاز دارید، اما ممکن است مایل باشید بودجه بیشتری برای زندگی در شهرهای بزرگی مانند لیسبون اختصاص دهید.

اگر دانشجوی غیر اتحادیه اروپا باشید، می توانید کار کنید، اما به مجوز سرویس مهاجرت و مرزهای پرتغال (SEF) نیز نیاز دارید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی پرتغال

 • یک قطعه عکس 3*4 
 • پاسپورت معتبر که 6 ماه اعتبار داشته باشد
 • اصل ترجمه و کپی شناسنامه
 • نامه حساب بانکی
 • ارائه نامه رزرو محل اسکان در پرتغال
 • ارائه نامه مدیکال
 • رزرو بلیط به پرتغال
 • مدرک زبان
 • ترجمه مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات

مزایای تحصیل در پرتغال

 • کیفیت استاندارد دانشگاهها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا
 • امکان دریافت بورسیه در مقطع دکترا
 • شهریه مقرون به صرفه
 • هزینه زندگی مناسب
 • امکان دریافت ویزای همراه (خانواده)
 • امکان دریافت اقامت و پاسپورت معتبر پرتغالی پس از تحصیل
 • آب و هوای مناسب
 • فرهنگ غنی

تحصیل درمقطع دکترا در پرتغال

 تحصیل در پرتغال در مقطع دکترا حدود 3 تا 5 سال به طول می انجامد و دروس به دو زبان پرتغالی و انگلیسی ارائه می شوند. تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه های پرتغال به صورت پژوهشی و انجام کارهای عملی می باشد و دانشجویان موظف به ارائه پایان نامه می باشند.  دانشجویان در این مقطع تحصیلی دارای یک برنامه آموزشی دقیق می باشند که شامل دوره های درسی، امتحانات و انجام تحقیقات روی موضوع پایان نامه می باشد. تحقیق روی موضوی پایان نامه معمولا با کمک و راهنمایی یک استاد راهنما انجام می پذیرد و دانشجو باید در پایان از پایان نامه خود دفاع کند.  پذیرش در مقطع دکتری منوط به  پذیرش از طرف یک استاد راهنما از سمت دانشگاه مربوطه می باشد که این امر نیازمند یک رزومه تحصیلی خوب می باشد.هزینه تحصیل در مقطع دکتری سالیانه 2 تا 5 هزار یورو می باشد.  دانشجویان مقطع ارشد و دکتری با مراجعه به FTC (معادل وزارت علوم کشور پرتغال) با ارائه مدارک و سوابق تحصیلی و پژوهشی( از جمله مقالات و شرکت در کنفرانس ها) می توانند از بورس تحصیلی پرتغال بهره مند گردند که در این میان شانس دانشجویان مقطع دکتری به مراتب بالا تر می باشد علاوه بر این در صورت عدم اعطای این بورس دانشجویان دکتری می توانند استاد سوپروایزر خود را مجاب به دریافت بورس از طرف وی نمایند و یا در پروژه های فوق الذکر شرکت نمایند و به تامین هزینه های تحصیل و زندگی خو بپردازند.

تحصیل در مقطع لیسانس در کشور پرتغال

 تحصیل در پرتغال در مقطع لیسانس 3 تا 4 سال به طول می انجامد و دانشجویان میبایست 180 تا 240 واحد درسی را پاس کنند. دروس در دانشگاه های پرتغال در مقطع لیسانس به دو زبان پرتغالی و اسپانیایی ارائه می شوند البته در تعداد کمی از دانشگاه ها در برخی از رشته ها زبان انگلیسی نیز استفاده می شود.  از شروط پذیرش در مقطع لیسانس دانشگاه های پرتغال می توان به داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها اشاره کرد. اکثر رشته ها به جز رشته های مدیریتی و معدود رشته های خاص در مقطع لیسانس به زبان پرتغالی می باشد. هزینه های تحصیل در این مقطع بسته به دانشگاه مد نظر و رشته متفاوت می باشد و به طور معمول شهریه آن سالیانه بین 1500 تا 6000 یورو متغیر می باشد.
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0