50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

ویزای تحصیلی روسیه

ویزاهای دانشجویی بر اساس دعوت نامه‌ی وزارت داخلی اتحادیه روسیه (MVD) برای شهروندان کشورهای خارجی و افراد بدون تابعیت که برای اهداف تحصیلی وارد اتحادیه روسیه می‌شوند، صادر می‌شود. این تصمیمی است که توسط وزارت امور خارجه اتحادیه روسیه (MFA ( گرفته می‌شود.

انواع ویزاهای تحصیلی

ویزاهای تحصیلی به صورت یکبار ورود (single-entry) و یا به صورت دوبار ورود (double-entry) هستند، که هرکدام به مدت 90 روز اعتبار دارند. ویزای تحصیلی روسیه به عنوان یک ویزای یک‌بار ورود صادر می‌شود که در ابتدا برای یک دوره‌ی سه ماهه تا یک‌ ساله صادر می‌شود.

تمدید اعتبار ویزا تحصیلی روسیه

مطابق مقررات آموزشی اتحادیه روسیه، ویزاهای تحصیلی می‌توانند با صدور ویزای چند بار ورود (multiple-entry)  برای طول مدت تحصیل، متعاقباً توسط MVD روسیه در محلی که اتباع خارجی آنجا سکونت دارند تمدید شوند، اما مدت اعتبار برای هرکدام از ویزاهای بعدی یک سال می‌باشد. بنابراین این نوع از ویزاهای روسیه مطابق دوره‌ی تحصیل شخص قابل تمدید هستند. طبق قرارداد سهولت ویزای روسیه-اروپا، براساس دعوت‌ نامه‌ای از دانشگاه روسیه، ویزای دانشجویی ممکن است به صورت رایگان داده‌شود. (تنها برای تحصیلات کوتاه مدتِ کمتراز 90 روز بدون تمدید)

یک دانشجوی خارجی برای تحصیل در روسیه به ویزای تحصیلی روسی نیازمند است. ابتدای امر برای درخواست یک ویزای دانشجویی روسی، دانشجو باید در یک موسسه آموزشی در روسیه جایگاهی بدست آورد. این ویزا به دانشجویان بین المللی که در دوره‌های زبان یا دانشگاهی در روسیه ثبت نام کرده‌اند، تعلق می‌گیرد.

فرایند گرفتن ویزا تحصیلی روسیه

فرایند گرفتن ویزا تحصیلی روسیه شامل سه مرحله‌ی دریافت دعوت نامه، درخواست ویزا و ثبت نام برای ویزا می‌باشد.

مرحله اول، دریافت دعوت نامه

اولین مرحله جهت اخذ ویزای دانشجویی روسیه، گرفتن دعوت نامه است. به این دعوت نامه پشتیبان ویزا هم گفته می‌شود. پس از گرفتن پذیرش در یکی از موسسات آموزشی روسیه، از سوی وزارت امور خارجه یا یکی از دفاتر منطقه‌ای آن دعوت نامه‌ای برای شما صادر خواهد شد. درصورتی که دفتر منطقه‌ای وزارت امور خارجه در جایی که شما قصد تحصیل دارید نباشد، باید یک دعوت نامه از سوی دانشگاه، موسسه یا دانشکده‌ای که برای گذراندن دوره‌های درسی خود در آن ثبت نام کرده‌اید صادر می‌شود.

دعوت نامه باید به صورت نامه‌ای رسمی بوده و توسط رئیس دانشکده، دانشگاه و یا موسسه مربوطه امضا شده‌ باشد. همچنین باید توسط دفتر امور بین الملل و یا دفتر محلی وزارت امور داخلی به تأیید برسد.

مرحله دوم، درخواست ویزا تحصیلی روسیه

مرحله دوم اخذ ویزا تحصیلی روسیه، درخواست ویزا در سفارت روسیه یا کنسولگری روسیه است. قبل از درخواست ویزای تحصیلی به روسیه، دانشجو موظف است قوانین درخواست وهزینه لازم برای ویزا را از سفارت روسیه در کشور خود برسی کند.

مرحله سوم، ثبت نام برای ویزا تحصیلی روسیه

سومین و آخرین مرحله برای گرفتن ویزای تحصیلی روسیه، ثبت ویزا هنگام ورود به روسیه است. به این صورت که دانشجو باید تا هفت روز بعد از ورود خود به روسیه جهت ثبت نام ویزا تحصیلی خود اقدام کند. این عمل معمولاً توسط دانشگاه و یا موسسه‌ای که دانشجو در آن برای تحصیل نام نویسی کرده‌است انجام می‌شود.

ملاک‌های واجد شرایط بودن برای ویزا تحصیلی روسیه

به منظور واجد شرایط بودن برای ویزای تحصیلی روسیه باید شرایط زیر را دارا باشید.

  • باید گذرنامه‌ای معتبر و امضا شده داشته باشید که حداقل دو صفحه‌ی خالی داشته باشد.
  • گذرنامه‌ی شما باید اعتباری داشته باشد که بتوان با آن ویزایی که برای آن درخواست می‌دهید را تا حداقل 6 ماه تمدید کرد.
  • باید یک کپی از ویزای روسی خود داشته باشید که توسط خودتان تکمیل و امضا شده باشد.
  • باید اصل دعوت نامه‌ای که توسط وزارت امور خارجه، دفاتر منطقه‌ای آن و یا دانشگاه و موسسه‌ای که برای تحصیل در آن نام نویسی کرده اید، برای شما صادر شده را به همراه داشته باشید.
  • باید مدرک دیپلم  و یا آخرین مدرک تحصیلی خود را داشته باشید.
  • باید اثباتی برای توانایی خود در پرداخت شهریه دانشگاه یا موسسه مربوطه ارائه دهید.
  • باید یک گواهی از آزمایش اصلی ایدز ارائه دهید که نتیجه منفی را نشان ‌دهد. این آزمایش باید جدید بوده و برای بیش از سه ماه قبل نباشد.
  • باید قصد خود را برای ترک روسیه در انتهای اقامت قانونی خود بیان کنید.

مراحل درخواست ویزا تحصیلی روسیه

قبل از درخواست ویزا تحصیلی روسیه ، زمان مورد نیاز برای تکمیل فرایند درخواست را چک کنید.

مرحله اول، گرفتن دعوت نامه و یا ویزای حمایتی

همانطور که پیش‌تر گفته شد اولین مرحله گرفتن دعوت نامه از موسسه‌ی مربوطه است.

 مرحله دوم، پر کردن فرم درخواست ویزا

به صورت آنلاین فرم درخواست ویزای دانشجویی روسیه را پر کرده و از فرم تکمیل شده‌ی آن یک پرینت تهیه کنید. همچنین می‌توانید این فرم را دانلود کرده و آن را تکمیل کنید. به یاد داشته باشید که فرم درخواست تکمیل شده را امضا کنید.

مرحله سوم، مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کنید

لیستی از مدارک موردنیاز درخواست‌تان تهیه کرده و تمام آنها را آماده تحویل کنید.

مرحله چهارم، برای ویزای خود عکس بگیرید

عکسی رنگی و جدید برای درخواست ویزای خود تهیه کنید. اطمینان حاصل کنید که عکس شما با تمام مشخصات موردنیاز عکس‌های ویزا مطابقت دارد. در بیشتر موارد باید حداقل دو عکس به همراه درخواست ویزای خود ارائه دهید. همچنین لازم است که پشت عکس‌های خود را امضا کنید.

مرحله پنجم، هزینه درخواست ویزای خود را آماده کنید

هزینه درخواست ویزا، که باید به همراه فرم درخواست تان ارائه دهید را آماده کنید. برای اطلاع از هزینه‌ها و نحوه پرداخت مورد قبول، با سفارت روسیه یا کنسولگری آن در کشور خود تماس حاصل کنید.

مرحله ششم، فرم درخواست ویزای خود را ارسال کنید

درخواست ویزای خود را به سفارت روسی منطقه‌ی خود برای ویزای دانشجویی یک بار ورود (single entry) تحویل دهید. همراه با این درخواست باید تمامی مدارک خواسته شده و هزینه لازم را ارائه دهید.

به طور کلی سفارتخانه‌های روسیه تحت هیچ شرایطی درخواست ویزا را از وکلا یا نمایندگان افراد نمی‌پذیرند. پس از تحویل درخواست ویزا و هزینه مورد نیاز، به شما یک رسید داده خواهد شد.

مرحله هفتم، منتظر تصمیم گیری نهایی درمورد ویزای خود باشید

پس از تحویل درخواست، منتظر تصمیم‌گیری درمورد ویزای تحصیلی خود باشید. برای ارتباط با سفارت درمورد ویزای خود به شما تاریخی اعلام می‌شود. برای اطلاع از اینکه آیا ویزا به شما داده شده یا خیر، در تاریخ مقرر شده با سفارت تماس حاصل کنید.

ترجمه از خانم سیندخت سرلک

 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0