20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل در صربستان

تحصیل در صربستان

سیستم آموزش عالی صربستان با استانداردهای اروپایی مطابقت دارد و از سیستم انتقال اعتبار اروپایی (ECTS) استفاده می کند. دانشگاه های صربستان در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا خدمات تحصیلی ارائه می کنند. بیشتر رشته ها به زبان صربستانی ارائه می شوند، ولی برخی از رشته ها به زبان انگلیسی هم ارائه می شوند. دانش آموزان بین المللی که قصد تحصیل در صربستان را دارند، معمولا قبل از شروع تحصیل، یک سال آموزش زبان در صربستان را می گذرانند.

چرا تحصیل در صربستان

دانشگاه های صربستان سابقه طولانی در زمینه آموزش با کیفیت بالا دارند و بسیاری از آنها در دهه 1800 تاسیس شده اند. دانشگاه های صربستان از مقطع کارشناسی ارشد رشته های گوناگونی شامل برنامه های مدیریتی، بانکی، اقتصاد، علوم سیاسی، هنر، کشاورزی، ارتباطات، علوم رایانه و مهندسی را ارائه می دهند. دانشجویانی که مدرک کارشناسی ارشد خود را در صربستان دریافت می کنند، تحت تاثیر فرهنگ چند قومی اروپای مرکزی می شوند و همچنین به راحتی می توانند در دوران تحصیلشان به کشورهای اروپایی سفر کنند.

دانشگاه های صربستان

 

سه نوع موسسات آموزش عالی در صربستان وجود دارد: دانشگاه ها، کالج های کاربردی و کالج های تحصیلی. بعضی از دانشگاه های بین المللی همچون دانشگاه نیویورک که در شهر بلگراد وجود دارد که مدیریت ارشد کسب و کار را به زبان انگلیسی ارائه می دهد. دانشگاه ها تنها موسساتی هستند که سه سطح آموزش عالی را ارائه می دهند. کالج های کاربردی و کالج های تحصیلی می توانند مدرک فوق دیپلم و لیسانس را ارائه کنند و نمی توانند مدرک کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه کنند. صربستان دارای 17 دانشگاه است که 8 دانشگاه عمومی و 9 دانشگاه خصوصی هستند. همچنین 47 کالج عمومی و 17 کالج خصوصی از علوم کاربردی وجود دارد و همچنین 3 کالج عمومی و 5 کالج خصوصی برای تحصیلات دانشگاهی وجود دارد.

شرایط پذیرش دانشجو در صربستان

الزام اولیه برای ورود به مقطع لیسانس و برنامه های یکپارچه، اتمام تحصیلات متوسطه و گذراندن آزمون ورودی است. آزمون های ورودی معمولا در اوایل ماه جولای و اوایل ماه سپتامبر برگزار می شود. رتبه بندی داوطلبان بستگی به آزمون ورودی و موقفیت در سطح تحصیلات قبلی دارد.

مدت زمان تحصیل در صربستان

 • مدت زمان تحصیل در صربستان در مقطع لیسانس حدود 3 تا 4 سال طول خواهد کشید.
 • تحصیل در مقطع فوق لیسانس حدود 1 تا 2 سال زمان خواهد برد.
 • طول مدت تحصیل در مقطع دکترا در صربستان حداقل 3 سال می باشد.
 • مدت زمان تحصیل پزشکی در صربستان حدود 6 سال طول خواهد کشید.
 • مطالعات کاربردی پایه در صربستان 3 سال طول می کشد.
 • مطالعات کابردی تخصصی به مدت 1 سال می باشد.

هزینه تحصیل در صربستان

 

تحصیل در صربستان در دانشگاه های دولتی، معمولا به صورت رایگان می باشد. اما این هزینه برای دانشگاه های خصوصی متفاوت است. هزینه تحصیل در صربستان در دانشگاه های خصوصی می تواند تا 20000 یورو باشد.

تحصیل در صربستان (سال تحصیلی)

شما اگر قصد تحصیل در صربستان را دارید، باید بدانید که سال تحصیلی معمولا در ابتدای ماه اکتبر آغاز می شود. موسسات در ساختار سال تحصیلی فعالیت گسترده ای دارند که شامل 30 هفته مطالعه می باشد. این 30 هفته مطالعه در دو روش انجام می شود که یک روش در دو دوره 15 هفته ای و روش دیگر در سه دوره 10 هفته ای  است. بنابراین موسسات اجازه دارند زمانی 30 هفته ای برای تحصیل در نظر بگیرند.

فرصت های تحصیلات تکمیلی

گرچه بیکاری در صربستان در حال حاضر زیاد است، ولی همچنان دولت صربستان از فارغ التحصیلان خارجی حمایت می کند. دانشجویان با مدرک کارشناسی ارشد، ممکن است شانس بالایی برای دریافت کار داشته باشند، به ویژه در شرکت هایی که تجارت گسترده ای با کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارند. معمولا اجازه کار برای فارغ التحصیلان خارجی آسان است و ظرف 2 روز می توان مجوز کار را دریافت کرد. مجوز کار صربستان برای 3 تا 12 ماه معتبر است و به راحتی تمدید می شود. افرادی که درجستجوی کار هستند، ابتدا باید یک پیشنهاد شغلی و یک مجوز اقامت داشته باشند که توسط وزارت صربستان صادر شده است. شرکتی که فردی را استخدام می کند، موظف است مجوز کار را برای فرد صادر کند.

تحصیل در صربستان (بیمه سلامت)

دانشجویان بین المللی باید در هنگام تحصیل از کشور خود بیمه سلامت داشته باشند. بیمه درمانی اجباری است و دانشجویان باید مدارک بیمه را هنگام درخواست ویزای تحصیلی یا اقامت خود درخواست کنند. برای تحصیل در صربستان توصیه می شود که دانشجویان برای بیمه سلامت مبلغ 20000 یورو کنار بگذارند.

مدارک لازم تحصیل در صربستان

 • فرم درخواست تحصیل در صربستان
 • اثبات پرداخت هزینه
 • دو کپی از مدارک تحصیلی عالی
 • دو کپی از مدارک تحصیلی ترجمه به زبان صربستانی
 • کپی مدرک دیپلم

مدارک لازم درخواست ویزای تحصیل در صربستان

 1.  گذرنامه معتبر (حداقل اعتبار 90 روز)
 2. نامه دعوت از دانشگاه که دانشجو در آن ثبت نام کرده است
 3. عکس (اندازه 3.5 در 4.5)
 4. بلیط بازگشت یا برنامه سفر
 5. اثبات بودجه کافی برای اقامت در صربستان
 6. بیمه سلامت
 7. پرداخت هزینه ویزا
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0