تحصیل در اسلواکی را به علت هزینه‌های نسبتاً پایین و کیفیت مناسب آموزش در این کشور که یکی از اعضای اتحادیه اروپا است را می توان گزینه مناسبی برای متقاضیان تحصیل در اروپا دانست. تحصیل در اسلواکی در دانشگاه‌های ارائه دهنده آموزش عالی در چهارچوب برنامه تحصیلی که وزارت آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و ورزش کشور تعیین کرده، انجام می‌شود. زبان اصلی تدریس اسلواکیایی است، البته رشته‌های دیگری نیز به زبانهای خارجی دیگر (اغلب انگلیسی) برای دانشجویان بین المللی ارائه می‌شود. دوره‌های زبان در کالج زبان اسلواکی به‌ صورت کاملاً تخصصی انجام می‌گیرد و متقاضیان می‌توانند بعد از به پایان رساندن دوره‌های زبان در کالج زبان اسلواکی خود را برای تحصیل در اسلواکی آماده سازند و از یک تحصیل رایگان برخوردار شوند.

دانشجویانی که قصد تحصیل در اسلواکی دارند باید مستقیماً به دانشگاه مربوطه درخواست پذیرش دهند. در حال حاضر به علت روابط خوب دو کشور ایران و اسلواکی ویزای تحصیلی اسلواکی سریع‌تر و راحت‌تر صادر می‌شود. متقاضی می‌بایست به سفارت اسلواکی مدرکی مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن حداقل برابر با هزینه‌های یک سال زندگی در اسلواکی باشد.

تحصیل در اسلواکی (قبل از دانشگاه)

همه کودکان در اسلواکی باید به صورت اجباری دوره 10 ساله تحصیلی را بگذرانند. دانش آموزان اسلواکی به جای نمره با مقیاس از 1 تا 5 سنجیده می‌شوند، 1 به عنوان بهترین نمره و 5 به عنوان بدترین نمره است (یعنی سیستم آموزش و پرورش اسلواکی مخالف سیستم‌های نمره‌دهی است و در سراسر جهان مدرک وی قابل قبول است). برنامه درسی دوره متوسطه 4 سال به طول می‌انجامد. آموزش در یکی از رشته های فنی، اقتصادی، کشاورزی، بهداشت و درمان و یا هنری تدریس می‌گردد. هنگام اتمام دوره آموزش متوسطه تمام دانشجویان اسلواکی در امتحان فارغ التحصیلی به نام maturita شرکت می‌کنند. آموزش فنی حرفه‌ای جایگزین مدارس متوسطه می‌باشد و به عنوان stredné odborné učilište در اسلواکی شناخته می‌شود. پس از طی دوره 4 ساله فنی حرفه‌ای دانش آموز بایستی دوره کارآموزی را بگذراند.

تحصیل در اسلواکی (کارشناسی)

طول دوره کارشناسی حدودا 3 تا 4 سال است. در این مدت فرد اجازه 10 ساعت کار دانشجویی در هفته را دارد. لازم به ذکر است برای تحصیل دَر مقطَع کارشناسی شرط سنی وجود دارد و فرد حداکثر باید 25 سال داشته باشد. اگر دَر این مقطع، تحصیل به زبان انگلیسی در رشته فرد بود متقاضی باید حداقل دارای مدرک آیلتس 5.5 باشد .

تحصیل در اسلواکی (کارشناسی ارشد)

تحصیل در اسلواکی در مَقطَع کارشناسی ارشد ملزوم به داشتن مدرک کارشناسی مرتبط با رشته درخواستی یا معادل رشته درخواستی است. هر چه معدل فرد متقاضی بیشتر باشد، شانس قبولی بیشتری در اسلواکی دارد. طول این دوره حدوداً 2 تا 3 سال است. در این مدت فرد اجازه 20 ساعت کار دانشجویی در هفته را دارد. لازم به ذکر است برای تحصیل در این دوره شرط سنی وجود دارد و فرد حداکثر باید 35 سال داشته باشد. اگر دَر این مقطع، تحصیل به زبان انگلیسی در رشته فرد بود متقاضی باید حداقل دارای مدرک آیلتس 6.5 باشد.

 

تحصیل در اسلواکی (دکترا)

تحصیل در اسلواکی در مقطع دکترا ملزوم به داشتن مدرک کارشناسی ارشد معتبر می‌باشد. طول این دوره حدوداً 3 تا 4 سال است. در این مدت فرد اجازه 30 ساعت کار دانشجویی در هفته را دارد . لازم به ذکر است برای تحصیل در مَقطع دکترا شرط سنی وجود ندارد. اگر در این دوره، تحصیل به زبان انگلیسی در رشته فرد بود متقاضی باید حداقل دارای مدرک آیلتس 7.5 باشد. برنامه آموزشی در مقطعِ دکترا شامل دو بخش از برنامه‌های پژوهشی و مطالعاتی (تحصیلی) می‌باشد. با تکمیل برنامه مطالعاتی، دانشجو مهارت لازم در حل مشکلات مربوط به تخصص خود را بدست می‌آورد. در طول تحصیل در این مقطَع، دانشجو با روشهای تحقیق علمی آشنا می‌شود و دانش نظری خود در زمینه مدیریت را ارتقاء می‌بخشد و به تدریج مطالب ارائه شده در دروس تحصیلی عمق بیشتری پیدا می‌کنند. یک دانشجوی دکترا نباید بیشتر از 6 سال پس از تکمیل امتحان پایان نامه خود، آن را ارائه کند. دانشجوی دکترا بایستی پس از دریافت اعتبار 150 مقاله خود را ارسال نماید.

تحصیل در اسلواکی (پزشکی و دندانپزشکی)

داشتن دیپلم دوازده ساله با معدل خوب و تسلط به زبان انگلیسی از نیازهای اولیه است. البته برای آن دسته از داوطلبانی که دارای مدرک زبان انگلیسی نیستند، جای نگرانی نیست چون دانشگاه های اسلواکی دوره‌هایی برای آموزش زبان انگلیسی برگزار می‌کنند تا داوطلبان بتوانند به راحتی در آنها به آموزش زبان انگلیسی بپردازند. بعد از ارسال مدارک دیپلم و زبان انگلیسی و تائید شدن اعتبار آنها توسط دانشگاه اسلواکی، باید برای شرکت در آزمون دانشگاه به اسلواکی سفر کنند. بعد از شرکت در آزمونی که به صورت تستی و به زبان انگلیسی در اسلواکی برگزار می‌شود و شامل دروس شیمی و زیست شناسی می‌باشد، در صورت قبول شدن داوطلب، فرد برای شرکت در رشته‌های پزشکی یا دندانپزشکی حاضر می‌شود. اگر داوطلب در آزمون موفق نشود، باید در دوره‌های پیش دانشگاهی کامینیوس شرکت کنند. البته سوال‌هایی قبل از آزمون در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد و از میان آنها تست‌های آزمون طراحی می‌شود. طول دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی 6 سال است و به ترتیب به دکتر عمومی (MUDr) و دکتر دندان پزشک (MDDr) منجر می‌شود.

 

بورسیه تحصیلی در اسلواکی

بورسه تحصیلی در کشور اسلواکی در هر مقطع مستلزم تحصیل در دانشگاههای دولتی و به زبان اسلواک می‌باشد. دارنده بورس تحصیلی نباید از کشور اسلواکی خروج نماید. دانشجویانی که بورس تحصیلی دریافت می‌کنند دارای بیمه درمانی می‌شوند. متقاضیان باید فرم الکترونیکی را به همراه ضمایم تکمیل نموده و به دانشگاه دولتی مورد نظر ارسال نمایند. بورسیه تحصیلی در کشور اسلواکی معمولاً به افرادی تعلق می‌گیرد که دارای رزومه‌های تحصیلی و کاری باشند.

دانشگاه های اسلواکی مورد تایید ایران

  • دانشگاه کامنیوس در براتیسلاوا
  • دانشگاه پزشگی مارتین جسینیوس
  • دانشگاه مهندسی براتیسلاوا
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0