20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل در اسلوونی

جمهوری اسلوونی یکی از کشورهای کوچک، زیبا وارزان  اروپای مرکزی است که قبل از این بخشی از کشور یوگسلاوی سابق و صربستان حال حاضر محسوب می‌‌شد. یکی از بهترین راه‌های مهاجرت و اقامت اسلوونی از طریق تحصیل می‌باشد. نظام آموزشی کشور اسلوونی همانند سایر کشورهای اروپایی از فرآیند بولونیا الگو برداری شده است. فرآیند بولونیا همان نظام آموزشی واحد اروپاست که کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله اسلوونی، منجر به رعایت و اجرای آن هستند. ذکر این نکته ضروری است که تحصیل در اسلوونی به خودی خود منجر به اخذ اقامت اسلوونی (اقامت دائم) و تابعیت اسلوونی نخواهد بود و به این منظور نیاز به جستجوی کار و تبدیل به ویزای کار اسلوونی خواهد بود.

تحصیل در اسلوونی (قبل از دانشگاه)

در کشور اسلوونی تحصیل از سن ۶ سالگی آغاز می‌شود و شامل دوره‌های پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه و دانشگاه است. ثبت نام در پیش دبستانی اجباری نیست، اما مطالعه در مقاطع بعدی اجباری است و هزینۀ آن توسط دولت پرداخت می‌گردد. فعالیت‌های موسسه قبل از مدرسه شامل: ورزش، زبان، هنر، جامعه، طبیعت، مطالعه، ریاضیات. فعالیت‌های بین رشته‌ای مانند اخلاق، مراقبت‌های بهداشتی، آموزش ایمنی ترافیک می‌باشد.

کودکان اتباع خارجی

کودکانی که تبعه خارجی و مقیم اسلوونی هستند امکان گذراندن تحصیلات ابتدایی شش ساله اجباری را همانند اتباع جمهوری اسلوونی خواهند داشت. ثبت‌نام در مدارس ابتدایی بین‌المللی ویژه دانش آموزان اتباع خارجی در راستای برنامه UBI  (سازمان بین المللی مدارک کارشناسی) در مدرسه بین‌المللی دانیلا کومار در لیوبلیانا امکان پذیر است. تدریس در دوره ابتدایی به زبان فرانسه در موسسه خصوصی Ecole francaise  در لیوبلیانا نیز امکان پذیر خواهد بود. همچنین دو مدرسه خصوصی در لیوبلیانا و ماریبور در این سطح تحصیلی وجود دارند .

زبان آموزشی

زبان آموزش در مدارس اسلوونی، اسلوونیایی است (به جز در مناطق سکونتی مجارستانی و ایتالیایی) . همچنین تحصیل به زبان انگلیسی در مدارس بین‌المللی در شهرهای بازیگراد، لیوبیا و ماریبور برای محصلان امکان پذیر خواهد بود. تحصیل در این مدارس مستلزم پرداخت شهریه خواهد بود.
 
 

تحصیل در اسلوونی (کارشناسی)

جهت تحصیل در دانشگاه‌های کشور اسلوونی در مقطع  لیسانس داوطلب باید آخرین مدرک تحصیلی پیش دانشگاهی و مدرک دیپلم به همراه ریزنمرات خود را بعد از ترجمۀ رسمی از طریق دی اچ ال به دانشگاه فرستاده و پس از صدور پذیریش، اقدام به مرحلۀ ویزا کنند. یکی از مواردی که باید در نظر داشته باشیم طول دوره  تحصیل در این مقطع بین 4 تا 4.5 سال می‌باشد و نسبت به دیگر کشورهای همسایه کمی طولانی‌تر است. اما  مهم ترین نکته داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی می باش یعنی اینکه فرد دیپلم دوازده ساله داشته باشد.

تحصیل در اسلوونی (کارشناسی ارشد)

معدل نهایی آخرین مقطع اخذ شده یعنی مدرک لیسانس نفش موثری در انتخاب دانشجو و دادن پذیرش به او توسط دانشگاه دارد. این موضوع برای دانشگاه مقصد و کم تعداد کشور اسلوونی در  مقطع کارشناسی ارشد مهم و اساسی است. طول  این دوره تحصیل بین 2 تا 3 سال می‌باشد، که البته اکثر رشته‌ها دو ساله می‌باشند. از جمله رشته‌های ارائه شده در این مقطع در اسلوونی می‌توان به علوم زیستی، بازرگانی، علوم طبیعی و شاخه‌های مهندسی اشاره نمود. به طور معمول، دانشجویان این مقطع به منظور فارغ التحصیلی می‌بایست از پایان نامه خود دفاع کنند. مدرک زبان مورد نیاز در این دوره آیلتس 6.5 به بالا خواهد بود. همچنین دانشجو در این مقطع امکان کار حین تحصیل و امکان بردن همراه را با موافقت اداره مهاجرت اسلوونی خواهد داشت.

تحصیل در اسلوونی (دکترا)

تحصیل در این دوره به زبان انگلیسی و اسلوونیایی امکان پذیر بوده و نیازمند نمره زبان آیلتس 7 به بالا می‌باشد. تحصیل در این مقطع به صورت آموزشی و پژوهشی خواهد بود، به این معنی که دانشجو امکان کار تحقیقاتی حین تحصیل را خواهد داشت و مبلغی بعنوان حقوق نیز به دانشجو پرداخت خواهد شد. دانشجو در این دوره امکان بردن همراه را دارد. طول تحصیل در مقطع دکترا نیز مانند دیگر مقاطع طولانی است و بین  4 تا 6 سال می‌باشد.
 
 

بورسیه تحصیلی اسلوونی

تحصیل در اسلوونی در قالب بورسیه تحصیلی نیازمند داشتن رزومه قوی علمی و تحقیقاتی خواهد بود. اخذ بورسیه با موافقت دانشگاه و توسط خود دانشجو صورت خواهد پذیرفت. از جمله مزایای تحصیل در اسلوونی همراه با بورسیه می توان به رایگان بودن تحصیل و در مواقعی دریافت کمک هزینه زندگی اشاره نمود.
 • بورسیه تحصیلی دولت اسلوونی ویژه دانشجویان خارجی: دولت اسلوونی به دانشجویانی خارجی که علاقه‌مند به تحصیل در اسلوونی هستند بورسیه می‌دهد. دانشجویان کمک‌ هزینه ماهانه 1000 یورو را به مدت 1 سال دریافت خواهند کرد. زمان درخواست این بورسیه تا 30 ژوئن هر سال خواهد بود.
 • بورسیه وزارت علوم، تحقیقات، فرهنگ و ورزش اسلوونی
 • بورسیه توسعه منابع انسانی
 • بورسیه  CEMPIUS (بورسیه مرکز جمهوری اسلوونی برای پیشرفت برنامه‌های آموزشی شهروندان اروپایی)
 • بورسیه بنیاد علوم اسلوونی

کار ضمن تحصیل در اسلوونی

برطبق قوانین مهاجرت تحصیلی افرادی که از طریق اخذ ویزای دانشجویی اقدام به مهاجرت می‌کنند بستگی به مقطع تحصیلی  اجازه کار ضمن تحصیل را خواهند داشت  و کشور اسلوونی هم از همین قوانین تبعیت می‌کند و این اجازه کار ضمن تحصیل در مقطع لیسانس در کشور اسلوونی بین ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته، در مقطع فوق لیسانس بین ۲۰ تا ۳۰ ساعت در هفته و در مقطع دکترا بین ۳۰ تا ۴۰ ساعت در هفته خواهد بود  و معمولا مقدار حقوقی که برای هر ساعت کار دانشجویی در کشور اسلوونی در نظر گرفته می‌شود بین ۸ تا ۱۰ یورو می‌باشد.

معتبرترین دانشگاه‌ های اسلوونی

 • دانشگاه لیوبلیانا
 • دانشگاه ماریبور
 • دانشگاه پریمورسکا
 • دانشگاه نوا گوریسا
 • دانشگاه بیلد اسلوونی

 

هزینه تحصیل در اسلوونی

 • 2000 یورو تا 5000 یورو برای مدرک لیسانس
 • 2500 یورو تا 7500 یورو برای مدرک کارشناسی ارشد
 • 3000 یورو تا 12000 یورو برای دکترا

هزینه های زندگی دانشجویی در اسلوونی

 • خورد و خوراک: 200 دلار در ماه
 • خوابگاه دانشجویی : ۸۰ تا ۱۲۰ یورو در ماه
 • کارت حمل و نقل عمومی : 20 یورو هر ماه

کار پس از تحصیل در اسلوونی

اسلوونی دو نوع مجوز اقامت موقت و دائم دارد، در حالی که دانشجویان تنها اجازه موقت دریافت می‌کنند. کار در اسلوونی نیازمند اخذ پیشنهاد کاری یا JOB OFFER  خواهد بود. در صورت عقد قرارداد کاری و اخذ ویزای کار اسلوونی پس از اتمام تحصیلات، پس از پنج سال اقامت رسمی در این کشور امکان دریافت مجوز اقامت دائم برای دانشجو وجود خواهد داشت که در عرض ۱۰ سال به پاسپورت اسلوونی تبدیل خواهد شد. دانستن این نکته ضروری است که در هنگام گرفتن مجوز اقامت دائم، تنها نیمی از زمانی که یک فرد در کشور به عنوان یک دانشجو در اسلوونی اقامت داشته است محاسبه خواهد شد. با این حال بر طبق قانون، کسانی که مایل به ماندن پس از فارغ‌التحصیلی هستند، می‌توانند به راحتی کار پیدا کرده و حق شهروندی خود را اخذ نمایند.  بنابراین، اگر شما تصمیم بگیرید پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه در اسلوونی بمانید، این امکان برای شما وجود خواهد داشت.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی اسلوونی

 • اصل و کپی مدارک تحصیلی
 • گذرنامه معتبر (با تاریخ انقضا بیش از مدت مورد نظر اقامت در اسلوونی، حداقل سه ماه)
 • مدرک زبان مورد نیاز
 • بیمه درمانی
 • تمکن مالی ( تقریبا ۲۹۰ یورو ماهیانه )
 • گواهی عدم سوء پیشینه (ترجمه شده به زبان اسلوونیایی)
 • یک عکس معتبر و ارسال دو اثر انگشت برای انگشت نگاری دیجیتال .
 • تایید ثبت نام در موسسه آموزش عالی (نامه پذیرش)
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 2 | کل دیدگاه های تایید شده: 0