20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

نگاهی به آمار و ارقام هزینه تحصیل در خارج از کشور

هزینه تحصیل در خارج از کشور

بسیاری از کسانی‌که مهاجرت تحصیلی را تجربه کرده‌اند به شما خواهند گفت که یکی از بهترین تجربیات زندگی آنها بوده است. اما نظرات منفی را درست از افرادی می‌شنوید که هرگز این مسیر آموزشی را طی نکردند. آنها فهرست بلند بالایی از موانع را برایتان ردیف خواهند کرد که اول از همه با مشکلات تامین هزینه تحصیل در خارج از کشور شروع می‌شود.

ما نمی‌گوئیم که خوش خیال باشید و به مشکلات مالی فکر نکنید؛ آن‌هم در زمانه‌ای که قیمت ارز روند تصاعدی دارد و بر همه‌چیز اثرگذار است. برعکس تاکیدمان روی ارزیابی واقع‌بینانه است که اگر درست و اصولی باشد منجر به انتخاب درست می‌شود؛ نه اینکه عقب بنشینید و دست روی دست بگذارید. 

در مقاله‌ پیش‌رو، تلاش کرده‌ایم یک نمای کلی از میانگین هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در هر کشور را ارائه کنیم. به این امید که با دانستن آن، یک قدم به تحقق رویاهای تحصیل در خارج از کشور نزدیکتر شوید! 

عواملی که بر هزینه تحصیل در خارج از کشور تاثیرگذار است

شهریه فقط یکی از عوامل موثر در هزینه تحصیل است. اگر شما بخواهید تصمیم‌گیری دقیق‌تری در این رابطه داشته باشید، باید فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید:

عوامل موثر بر هزینه تحصیل در خارج از کشور

شهریه دانشگاه در خارج از کشور

اول از همه، باید به عامل شهریه توجه کنید. چون اگر شرایط پرداخت آن را نداشته باشید، اصلا امکان مهاجرت و دریافت ویزای تحصیلی را نخواهید داشت. این مورد برای همه رشته‌ها و همه مقاطع ثابت نیست و بسته به برنامه‌های تحصیلی و نوع دانشگاه متفاوت خواهد بود.

برخی از کشورها (از جمله بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا) دارای سیستم‌های آموزش عمومی عالی هستند. بنابراین ممکن است این شانس را به شما دهند که به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی شهریه کمتری بپردازید. سایر کشورها، مانند آمریکا، بریتانیا و استرالیا کمتر این شانس را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. مگر اینکه رزومه قوی و موفقیت‌های تحصیلی قابل‌ توجهی داشته باشید. شرایط تحصیل در کانادا نیز توجه بسیاری را به خود جلب کرده است که در مقالات همین وبسایت مطالب جالبی درباره آن داریم. 

میانگین شهریه سالانه در دانشگاه‌های اروپایی

محل تحصیل

کارشناسی

کارشناسی ارشد

دانشگاه‌های اروپا

6000-25000 یورو

3000-25000 یورو

دانشگاه‌های آمریکا

8000-50000 دلار

10000-55000 دلار

دانشگاه‌های کانادا

12000-36000 دلار کانادا

17000-25000 دلار کانادا

دانشگاه‌های استرالیا

15000-33000 دلار

14000-37000 دلار

هزینه خوابگاه در خارج از کشور

بعد از آنکه پذیرش گرفتید و برآوردهای لازم را برای پرداخت شهریه انجام دادید، باید فکری به‌حال اقامت خود کنید. معمولا دانشجویان جدید‌الورود در اکثر کشورهای پیشرفته خوابگاه دارند. اما برخی از دانشگاه‌ها ممکن است ظرفیت محدودی داشته باشند و نوبت به شما نرسد. در این شرایط باید به‌دنبال خانه‌های آپارتمانی یا حتی خانه‌های اشتراکی باشید. اما باید خود را برای پرداخت هزینه‌های بیشتر آماده کنید. چون اجاره خانه ممکن است برایتان گرانتر از خوابگاه دانشجویی تمام شود.

هزینه خوابگاه دانشجویی

هزینه بیمه دانشجویی در خارج از کشور

این یک الزام قانونی است. شما بدون بیمه دانشجویی نمی‌توانید در بسیاری از کشورها تحصیل کنید. اگر حتی الزامی هم در این رابطه وجود نداشته باشد، باز هم داشتن آن در مواقع اضطراری بسیار مفید و کمک کننده است. چون بخش زیادی از هزینه‌های درمانی را پوشش می‌دهد.

هزینه بیمه دانشجویی بسته به مدت بیمه و سطح پوشش آن، متفاوت است. از آنجایی‌که ممکن است هر دانشگاه با شرکت بیمه‌ خاصی قرارداد داشته باشد، مبلغ بیمه نیز متفاوت است.  اما به طور معمول میانگین هزینه بیمه دانشجویی سالانه چیزی حدود 700 دلار است.

هزینه خورد و خوراک در خارج از کشور

اگر جزو دانشجویان خوابگاهی دانشگاه‌تان هستید که نگرانی زیادی برای هزینه خورد و خوراک نخواهید داشت. بسیاری از خوابگاه‌های دانشجویی برنامه‌های غذایی رایگان در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. همچنین برخی از برنامه‌های بورسیه‌ای هزینه‌های جانبی تحصیل را برای افراد تامین می‌کنند.

اما اگر قرار است در آپارتمان اقامت کنید، موضوع کمی متفاوت می‌شود. چون در این‌صورت باید بودجه قابل توجهی برای هزینه‌های مواد غذایی کنار بگذارید.

هزینه حمل و نقل دانشجویی در خارج

آخرین چیزی که باید در فهرست هزینه‌های خود در نظر بگیرید، هزینه حمل‌ونقل است. جالب است بدانید که برخی از برنامه‌های تحصیلی شامل هزینه پرواز به کشور میزبان می‌شوند. اما همه اینگونه نیستند. شما باید بودجه قابل توجهی برای رزرو بلیط هواپیما به مقاصدی همچون کانادا، آمریکا یا استرالیا در نظر بگیرید. این مبلغ برای کشورهای اروپایی کمی کمتر و معقولانه است.

فراتر از هزینه بلیط پرواز، هزینه‌های حمل‌ونقل عمومی نیز در این دسته قرار می‌گیرند. خوشبختانه کشورهای اروپایی سیستم حمل‌ونقل بسیار گسترده‌ای دارند و شما می‌توانید با یک بلیط مترو به چندین مقصد بروید. اما وقتی صحبت از آمریکا می‌شود کمی ماجرا پیچیده‌تر است. برخی از ایالت‌های آمریکا به‌جای خطوط مترو، اتوبان‌های عریض و طویلی دارند و شما هیچ راهی ‌به جز استفاده از تاکسی ندارید.

مقایسه هزینه تحصیل در کشورهای مختلف

در این بخش تلاش کرده‌ایم کشورهای مختلف را از نظر میزان هزینه تحصیل مقایسه کنیم. ما به محبوب‌ترین‌ها پرداختیم وگرنه این لیست باید طولانی‌تر می‌شد. همچنین در این مقایسه مواردی که در سطور بالا آمده است را در نظر گرفته‌ایم. پس بیایید نگاهی به چند منطقه از جهان بیندازیم تا گزینه های بالقوه شما را گسترش دهیم.

مقایسه هزینه تحصیل در کانادا و آمریکا

به‌طور‌کلی، شهریه دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان داخلی و خارجی نسبت به ایالات متحده آمریکا کمتر است. با این‌حال، مهم است که توجه داشته باشید که هزینه تحصیل در کانادا یا آمریکا بسته به نوع دانشگاه و رشته بسیار متفاوت است. علاوه‌بر این، هنگام مقایسه هزینه تحصیل در این دو کشور، عوامل دیگری مانند هزینه زندگی دانشجویی نیز باید در نظر گرفته شوند.

عنوان هزینه

میانگین هزینه زندگی دانشجویی در آمریکا

میانگین هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

اجاره خانه دانشجویی

6000-18000

9000-20000

هزینه خوابگاه

5000-8000

3000-7500

حمل و نقل عمومی

1200

960-1300

لوازم‌التحریر-کتاب

1170

1500

قبوض

600

800

اینترنت

360-720

600

اوقات فراغت

2000

1800

مقایسه هزینه تحصیل در اروپا و آمریکا

منطقه اسکاندیناوی یا همان شمال اروپا از نظر امکانات رفاهی ایده‌آل است. این کشورها شامل نروژ، فنلاند، ایسلند و سوئد می‌شود. همچنین کشورهای آلمان، فرانسه و ایتالیا نیز خدمات تحصیلی رایگان یا با هزینه بسیار کم را به دانشجویان خارجی ارائه می‌دهند. به‌عنوان مثال هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا بسیار مقرون به‌صرفه است. برای همین است که دانشجویان ایرانی این کشور را به تسخیر خود درآورده‌اند!

حالا بیایید این کشورها را با ایالات متحده آمریکا مقایسه کنیم. آمریکا از ایالت‌های مختلفی تشکیل شده است و هرکدام سیستم هزینه‌ای متفاوتی دارند. تقریبا ۱۵ ایالت برای زندگی و تحصیل بسیار ارزان‌اند که می‌توان به جورجیا، میزوری، آلاباما و کنتاکی اشاره کرد.

مقایسه هزینه تحصیل در اروپا و آمریکا

اینکه اروپا بهتر است یا آمریکا بستگی به انتخاب نوع دانشگاه، رشته و کشور یا ایالت محل زندگی دارد. علاوه‌بر این، هنگام ارزیابی نباید هزینه‌های زندگی را دست کم بگیریم. اگرچه مقایسه دقیق دشوار است، اما می‌توان لندن را به‌عنوان یکی از گران‌ترین شهرهای اروپا مثال زد. اما همین گرانترین شهر اروپا اجاره بهایش 22 درصد کمتر از بسیاری از شهرهای بزرگ ایالات متحده است. همچنین آلمان نیز برنامه‌های تحصیلی بسیار متنوعی در برنامه‌های دانشگاهی خود گنجانده است که با وجود تورم سالهای اخیر بازهم شرایط اقامت تحصیلی در آلمان از اروپا و آمریکا بهتر است. 

مقایسه هزینه تحصیل در اروپا و آسیا

مهمترین کشورهای آسیایی که در سالهای اخیر به مقصد مهاجرت تحصیلی ایرانیان تبدیل شده، ژاپن، کره جنوبی، روسیه و ترکیه است. اگر بخواهیم صرفا به هزینه‌ها بپردازیم، مسلما ترکیه و روسیه به‌دلیل نزدیکی جغرافیایی که با ایران دارند برای دانشجویان ایرانی مقرون به‌صرفه هستند. به‌خصوص اینکه در سالهای اخیر امکانات تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی فراهم شده است.

هزینه تحصیل در کشورهای مختلف آسیا و اروپا (سالانه)

چین

4000-5000 دلار

سنگاپور

12000-27000 دلار

ژاپن

5000 دلار

کره جنوبی

10000-20000 دلار

ترکیه

1500-3500 دلار

آلمان

24400 یورو

ایتالیا

4000-20000 یورو

فرانسه

15000-30000 یورو

انگلیس

10000-35000 پوند

سوئد

9000-15000 یورو

فنلاند

8000-17000 یورو

اسپانیا

1000-3500 یورو

پرتغال

3000-5000 یورو

مقایسه هزینه تحصیل در آسیا و آمریکا

هرچند تحصیل در آمریکا پرهزینه است، به همان اندازه موقعیت رشدوپیشرفت پیش‌رویمان قرار دارد. پس شاید بیراه نباشد اگر بگوییم تحصیل در آمریکا، نوعی سرمایه‌گذاری بر روی آینده‌مان است.

پس اگر هزینه بیشتری می‌پردازیم، در عوض در باکیفیت‌ترین مراکز علمی درس می‌خوانیم، از به‌روزترین امکانات دنیا استفاده می‌کنیم، در کلاس استادان برجستۀ بین‌المللی شرکت می‌کنیم. بنابراین با تحصیل در آمریکا به‌نوعی آیندۀ حرفه‌ای‌مان را تضمین می‌کنیم.

تحصیل در کشورهای آسیایی هزینه کمتری دارد. اما از نظر کیفیت آموزشی قطعا آمریکا بهترین انتخاب است. هرچند که دانشگاه‌های ژاپن و کره جنوبی دارند گوی سبقت را از بسیاری از دانشگاه‌های دنیا می‌ربایند، اما باز هم آمریکا حرف اول را می‌زند.

مقایسه هزینه تحصیل در آسیا و آمریکا

چه گفتیم؟

در انتخاب مقصد مهاجرت تحصیلی، خود را فریب ندهید. با چشم باز حرکت کنید تا تجربه خوبی از زندگی دانشجویی در خارج از کشور داشته باشید. چشم اقتصادی خود را قوی کنید، واقعیت‌ها را ببینید و برنامه مالی دقیقی پیاده کنید. تنها در این صورت است که می‌توانید ادعا کنید که انتخاب‌تان درست است. چون بودند کسانی‌که بهترین دانشگاه‌ها را برای تحصیل انتخاب کردند و از عهده هزینه‌هایش برنیامدند.

درنهایت، ذکر این نکته را ضروری می‌دانیم که کمک گرفتن از بهترین کارگزار مهاجرتی اعزام دانشجو به خارج از کشور، یک بازی برد – برد است. حامی مهاجر توانسته است رویای بسیاری از دانشجویان ایرانی را محقق کند. چرا شما جزو آنها نباشید؟ برای ادامه تحصیل در آمریکا ، کانادا یا هر کشور اروپایی یا آسیایی با ما تماس بگیرید:  02148000957

سوالات متداول درباره هزینه تحصیل در خارج از کشور

اگر سوالی بی‌جواب مانده است، پس این بخش را حتما مرور کنید. اگر هم نه، حتمات از قسمت نظرات سایت استفاده کرده و پرسش خود را مطرح نمائید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

هزینه تحصیل در مالزی کمتر است یا ترکیه؟

یک دانشجوی خارجی در مالزی باید بین 7000 تا 11000 رینگت شهریه پرداخت کند. یعنی به دلار مبلغی در حدود 1400 تا 2000 می‌شود. این درحالیست که دانشگاه‌های ترکیه 108 تا 5000 دلار در سال از دانشجویان خارجی دریافت می‌کنند.

هزینه تحصیل در استرالیا یا کانادا؟ کدام کمتر است؟

میانگین هزینه تحصیل در کشور کانادا به‌طور سالیانه 25 تا 30 هزار دلار کانادا در سال بوده اما متوسط هزینه تحصیل در استرالیا بین 30 تا 35 هزار دلار استرالیا در سال است.

هزینه تحصیل در کدام کشور کمتر است؟

این سوال بسیار کلی است. اما اگر بخواهیم پاسخی کلی دهیم مطمئنا دانشگاه‌‍‌های آمریکا و کانادا در صدر این لیست قرار دارند. بسیاری از کشورهای اروپایی هم فرصت‌های بورسیه‌ای عالی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند که ایتالیا از جمله آنان است.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0