لتونی یکی از پیشرفته ترین کشورهای اروپایی است که دارای متدهای آموزشی و تحصیلی رو به رشد و پیشرفته ای می باشد که بدلیل پایین بودن هزینه های تحصیل در این کشور،می توان آن را بعنوان مقصدی مناسب برای تحصیل  دانست.لتونی دارای مراکز آموزش عالی بوده و دانشکده موسیقی این کشور در سطح اروپا بدلیل کیفیت بالای آموزشی شهرت فراوانی دارد.یکی از جنبه های مثبت برای تحصیل در این کشور این است که بدلیل عضو بودن لتونی درسیستم انتقال اعتبار اروپا ، دانشجویان بین المللی به راحتی قادر خواهند بود مدارک اخذ شده واعتبار تحصیلی خود را به سیستم اعتباری ملی خود انتقال دهند.مدارک اخذ شده از سمت دانشگاه های لتونی مورد تائید رسمی ایران می باشد.

سیستم آموزش در لتونی

سیستم آموزش عالی لتونی به روند بولونیا پیوسته است، که در آن سه دوره تحصیل، یعنی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری وجود داردبرنامه های کارشناسی را می توان در3 تا 4 سال به پایان رساند، کارشناسی ارشد در 1تا 2 سال، و دکترا در 3 تا 4 سال به طول می انجامد.

تحصیل در لتونی (آموزش ابتدایی)

آموزش و پرورش در لتونی اجباری است و برای کودکان بین 5 تا 18 ساله رایگان است. مقطع ابتدایی  حدود 9سال بطول  می انجامد.در ابتدا مدارس ابتدایی پاناتسولا می باشد که آموزش ابتدایی تحصیلی را ارائه می دهند.

تحصیل در لتونی  (آموزش متوسطه)

دوره آموزش متوسطه  در لتونی  سه سال به طول می انجامد که نهایی بوده و دانش آموزان تحصیلکرده می توانند برای سه سال نهایی خود وارد مدارس متوسطه عمومی شوند که در آنجا می توانند آمادگی تحصیلی خود را با گرفتن گواهینامه تحصیلات متوسطه به پایان برسانند.همچنین افرادی دیگری نیز هستند که تمایل دارند بجای گذراندن این دوره وارد مدارس متوسطه حرفه ای شده و در پایان گواهینامه حرفه ای اخذ نمایند،که به سادگی می توانند وارد این مدارس شوند.

تحصیل در لتونی (آموزش‌های حرفه‌ای) 

لتونی استراتژی آموزش حرفه‌ای پیوسته را معرفی کرده‌است که مفهوم یادگیری طولانی‌مدت را در اختیار همگان قرار می‌دهد تا هر کسی بتواند در دانش مربوط به شغل خود باقی بماند. امید می‌رود که به زودی نیم‌میلیون نفر در هر سال در این برنامه‌ها شرکت کنند.بهتر است بدانید که این برنامه ها و آموزش های حرفه ای مشمول پرداخت هزینه می باشد.

تحصیل در لتونی (آموزش دانشگاهی)  

۳۴ موسسه آموزش عالی دولتی، از جمله کالج که برنامه‌های ۲ تا ۳ ساله را ارائه می‌دهند و دانشگاه‌هایی که آموزش آکادمیک را به درجات کارشناسی‌ و کارشناسی‌ارشد ارایه می‌دهند، وجود دارد. قدیمی‌ترین آن‌ها دانشگاه فنی ریگا است که در سال ۱۸۶۲ تاسیس شد و قبلا به عنوان ریگا Polytechnicum شناخته می‌شد که علاوه بر مدرسه بازرگانی، دارای دانشکده معماری و شهرسازی، ساختمان و مهندسی عمران، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات، الکترونیک و مخابرات، اقتصاد مهندسی، علوم مواد و شیمی کاربردی، مهندسی برق، و در نهایت، مهندسی مکانیک می باشد.دانشگاه موسیقی و آثار هنری و همچنین دانشگاه هنر کاربردی شهر ریگا جزو مراکزتخصصی هنری دراروپا محسوب می شود.

انواع موسسات آموزش عالی 

در لتونی، برنامه های آموزش عالی شامل موارد زیر می باشد:

 •  موسسات دانشگاهی فوق لیسانس
 •  موسسات غیر دانشگاهی فوق لیسانس

قانون موسسات آموزش عالی بین موسسات نوع دانشگاه و موسسات غیر دانشگاهی تمایز ایجاد می‌کند. در حالی که موسسات غیر دانشگاهی در حال اجرای برنامه‌های حرفه‌ای هستند، دانشگاه‌ها اغلب هم برنامه‌های دانشگاهی و هم حرفه‌ای را ارائه می‌دهند. این قانون چهار معیار تعیین‌کننده برای وضعیت دانشگاه تعریف می‌کند:

 • اجرای برنامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا؛ تضمین پایان نامه دکترا سالانه اتفاق می افتد
 •  حداقل نیمی از افرادی که در پست های دانشگاهی انتخاب می شوند، دارای مدرک دکترا هستند.
 • موسسات علمی و انتشارات علمی
 • ایجاد موسسات علمی یا واحدها در رشته‌های علمی اصلی مطابق با برنامه‌های مطالعه اجرا شده.

آموزش حرفه‌ای عالی سطح اول

دانشکده‌های آموزش حرفه‌ای عالی سطح اول را به عنوان مرحله اول برنامه‌های آموزش عالی که توسط یک موسسه آموزش عالی عرضه می‌شود، در نظر می‌گیرند که این اقدامات ممکن است تحت موسسات آموزشی بالاتر و نیز به عنوان یک موسسه مستقل انجام شود. دانشکده‌ها آموزش حرفه‌ای عالی سطح اول را به عنوان مرحله اول برنامه‌های آموزش عالی که توسط یک موسسه آموزش عالی عرضه می‌شود،درنظر می‌گیرند.

اولین برنامه‌های چرخه

آموزش عالی تحصیلات دانشگاهی سه یا چهار سال است که مدرک کارشناسی داشته باشند. هیات وزیران مقررات مربوط به استاندارد دولتی آموزش آکادمیک را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد. آموزش عالی حرفه‌ای به آموزش عالی در سطح اول و دوم تقسیم می‌شود. برنامه‌های آموزش عالی در سطح اول برنامه‌های کوتاه هستند و هدف آن‌ها آماده‌سازی متخصصان برای بازار کار است. این برنامه‌های کوتاه‌ مدت دو یا سه سال طول می‌کشد. سطح دوم آموزش عالی منجر به مدرک لیسانس حرفه‌ای می‌شود. این برنامه‌ها حداقل چهار سال است که مطالعات سطح اول را در بر می‌گیرد.

برنامه‌های چرخه دوم

براساس گروه‌های موضوعی آموزش و پرورش، طبق مقررات مربوط به طبقه‌بندی تحصیل در لتونی و قانون موسسات آموزش عالی، برنامه‌های آموزشی در حوزه‌های مطالعاتی زیر در دسترس هستند:

آموزش، علوم انسانی و هنر، علوم اجتماعی، تجارت و قانون، علوم طبیعی، ریاضیات و فن‌آوری، مهندسی، تولید و ساخت‌وساز، کشاورزی، بهداشت و رفاه، خدمات (برای مثال، خدمات شخصی، خدمات حمل و نقل، حفاظت از محیط‌زیست و دفاع نظامی و نظامی).برنامه های تحصیلی دوره دوم در لتونی یک یا دو سال است

تحصیل در لتونی (مقطع کارشناسی)

اولین چرخه منجر به اعطای یک مدرک لیسانس می شود که در اکثر موارد شامل تهیه پایان نامه استمدت مطالعات از سه تا چهار سال متفاوت می باشد.افراد در صورت تمایل و واجد شرایط  بودن برای تحصیلات بیشتر به سمت مدرک کارشناسی ارشد یا مدارک تحصیلی عالی  سوق می یابند.

تحصیل در لتونی (مقطع کارشناسی ارشد)

چرخه دوم منجر به اعطای مدرک کارشناسی ارشد می شود و یک دوره بالاتری از تحصیلات عالی در اختیار دانشجویان  قرار می گیرد که دانشجویان پس از یک تا دو سال پس از تحصیلات تکمیلی  قادر خواهند بود وارد این دوره شونددر پایان این دوره ارائه پایان نامه برای گرفتن مدرک الزامی می باشد.حداکثر مدت زمان مطالعه در این مقطع 5 سال می باشد.

تحصیل در لتونی (دکتری)

بعد از دوره کارشناسی ارشد دانشجویان می توانند با اخذ امتیاز مربوطه و تمایل به ادامه تحصیل وارد دوره دکترا شده و این مدارک را اخذ نمایند.مطالعات دکترا در هر دو موسسات آموزش عالی و موسسات تحقیقاتی موجود می باشد و هدود 4 سال به طول می انجامد.در پایان ارائه پایان نامه یا تزدکتری برای اخذ این مدرک ضروری می باشد.

دانشگاه های معتبر لتونی

لتونی بدلیل قرار گرفتن در یک کشور اروپایی با هزینه های مناسب زندگی و تحصیلی و همچنین مردمی خونگرم و مهربان می تواند هر شخصی را برای تحصیل در این کشور ترغیب نماید.این کشور بعنوان یکی از بهترین کشورها برای گردشگری و تحصیل قلمداد می شود و دارای دانشگاههای مطرح دنیا به شرح زیر می باشد:

 • رِزِنکه لتونی
 • توربیا لتونی
 • ریزِبا لتونی
 • دانشگاه بین المللی بالتیک لتونی
 • دانشگاه فنی ریگا
 • دانشگاه داوپیلز لتونی

مدارک لازم برای پذیرش از دانشگاه های لتونی:

مدارک ضروری برای پذیرش از دانشگاه های لتونی می تواند براساس شرایط و رشته تحصیلی هر فرد تفاوت داشته باشد.اما پروسه کلی این اقدام به شرح زیر خواهد بود:

 • تکمیل و ارسال فرم مربوطه
 • ارائه مدرک مربوط به دوره متوسطه (برای متقاضیان  تحصیل در مقطع کارشناسی) و  ارائه مدرک مربوط به دوره کارشناسی(برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد)
 • شرکت در آزمون ورودی و قبول شدن در این دوره
 • ثبت نام در دانشگاه انتخابی
 • ارائه مدرک مبنی بر پذیرش از دانشگاه انتخابی موردنظر
 • گواهی عدم سابقه کیفری
 • اصل و کپی مدارک تحصیلی و ریزنمرات
 • ارائه رزومه کامل
 • عکس
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه مدرک زبان
 • فیش پرداخت هزینه درخواست

نحوه بورسیه تحصیلی در دانشگاه های لتونی

مبحث بورسیه همیشه مبحث مهم و اساسی برای دانشجویان بوده و هست.بورسیه درنظرگرفته شده برای هر دانشگاهی و هر کشوری متفاوت بوده و بر حسب قوانین آن دانشگاه یا کشور فرد درخواست کننده می تواند واجد شرایط برای بورسیه باشد که بدین ترتیب بخشی از هزینه های فرد متقاضی توسط دانشگاه مربوطه پرداخت می شود.درخواست بورسیه برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد حدود 10 ماه به طول می انجامد در حالیکه این زمان برای مقطع دکترا ممکن است تا 11 ماه طول بکشد.در همین راستا فرد(دانشجو) باید مدارک و اسناد خود را بطور کامل آماده کرده و برای طی شدن روند به دانشگاه مربوطه ارائه نماید.قابل ذکر است که رزومه های قوی شانس بیشتری برای دریافت بورسیه تحصیلی خواهند داشت. میزان مبلغ بورسیه برای تحصیل در لتونی برای دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد 500 یورو در ماه می باشد که این مبلغ برای مقطع دکترا به 670 یورو در ماه ارتقا می بابد.

دریافت اقامت لتونی بعد از تحصیل

یکی از راههای اخذ اقامت لتونی تحصیل در این کشور می باشد.در واقع فرد با تحصیل در لتونی می تواند ویزای تحصیلی داشته باشد و بعد از اتمام تحصیلات با طی مراجع قانونی و روند موجود در این کشور می تواند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر داده و در این کشور اقامت نماید.باید در نظر داشته باشید که دانشجویان می توانند به سادگی بعد از فارغ التحصیل شدن و مشغول به کار شدن در لتونی درخواست اخذ اقامت برای این کشور نمایند.جالب است بدانید که در صورت اخذ اقامت لتونی و به موجب اینکه این کشور در حوزه شینگن واقع شده است  فرد قادر خواهد بود به دیگرکشورهای حوزه شینگن رفت و آمد کرده و حتی کار و زندگی خود را نیز دراین حوزه فراهم نماید.در واقع ساده ترین راه برای اخذ اقامت لتونی از طریق تحصیل می باشد.

دریافت ویزای تحصیلی لتونی

فرد با دریافت ویزای تحصیلی می تواند به راحتی درلتونی اقامت داشته باشد.با وجود ویزای دانشجویی لازم نیست هیچ مراحلی برای اخذ اقامت طی شود.اما دانشجویان غیراروپایی که عضو اتحادیه شینگن نبوده و تمایل به ادامه تحصیل در این کشور را دارند،باید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدامات اولیه را انجام دهند.باید در نظر داشته باشید در صورتی که اقامت دانشجو در لتونی بیش از 90 روز به طول انجامد دانشجو بایستی الزاما، اقامت یک سال آموزش کامل را از این کشور دریافت نماید.

هزینه تحصیل در لتونی

هزینه تحصیل در لتونی با توجه به دانشگاه محل تحصیل  و نوع رشته  متفاوت می باشد.اما در حالت کلی حدود هزینه تحصیل در دانشگاه های مختلف این کشور برای دانشجویان بین المللی مقاطع کارشناسی و همچنین تحصیلات تکمیلی بین 2500 تا 5000 دلار در سال می باشد .البته این رقم مربوط به دانشگاههای مطرح لتونی می باشد.حال این هزینه ها برای دانشگاههای غیرمطرح برای رشته هایی مانند مددکاری اجتماعی در مقطع کارشناسی که 4 سال به طول می انجامد سالانه 1300 یورو می باشد که این هزینه برای رشته مدیریت کسب و کار حدود 2200 یورو خواهد بود.بهتر است بدانید که هزینه تحصیل دندانپزشکی که 5 سال بطول می انجامد در لتونی حدود 13000 یورو در سالانه می باشد.

 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0