50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

دانشگاه ملبورن استرالیا

دانشگاه های استرالیا به علت دارا بودن بهترین متدهای آموزشی، سالانه پذیرای خیل عظیمی از دانشجویان می‌باشند. شرایط مهاجرت به استرالیا ، قوانین اخذ اقامت استرالیا و تحصیل در استرالیا برای دانشجویان موضوع مهمی است که در مقاله های جداگانه آنها را مورد بررسی قرار داده‌ایم. اما در این مقاله به معرفی دانشگاه ملبورن استرالیا می‌پردازیم.

معرفی دانشگاه 

دانشگاه ملبورن یک دانشگاه عمومی(دولتی) است که در ملبورن استرالیا واقع شده است. این دانشگاه در سال 1853 تاسیس شد و از لحاظ قیمت دومین در استرالیا و اولین در ویکتوریا است. پردیس اصلی دانشگاه در پارک ویل قرار دارد. این دانشگاه همواره در زمینه های مختلف تحقیقاتی پژوهشی پیشگام بوده و به خصوص در رشته های پزشکی، حقوق و ارتباطات بسیار قوی فعالیت می‌کند. 
این دانشگاه عضور دانشگاه های گروه هشت استرالیا می‌باشد و حتی برخی از مراکز رتبه بندی دانشگاه ها، دانشگاه ملبورن را بهترین دانشگاه موجود در کشور استرالیا معرفی می‌نمایند، به همین دلیل، دانشجویان بین المللی زیادی از سرتاسر دنیا دانشگاه ملبورن را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می‌نمایند. ولی به دلیل سطح علمی بالای این دانشگاه و رنکینگ جهانی خیلی عالی معمولا فقط دانشجوهای خیلی ممتاز قادر به گرفتن پذیرش از این دانشگاه می‌شوند. دانشگاه ملبورن علاوه بر سطح علمی و آموزشی بسیار بالا، امکانات تفریحی و رفاهی زیاد و متنوعی برای استفاده و تفریح دانشجویان ارائه می‌دهد.

دانشکده های دانشگاه ملبورن استرالیا 

دانشکده معماری، طراحی و شهرسازی

قبل از هر توضیحی خوب است بدانید که در استرالیا رشته معماری در بخش هنر جای می‌گیرد نه در مهندسی. معماری در دانشگاه ملبورن از کارشناسی تا دکترا وجود دارد. دوره های کارشناسی معمولا 3 تا 4 ساله، ارشد 2 ساله و دکترا 3 تا 4 ساله‌اند. انجمن معماران استرالیا مدرک کارشناسی دانشجویان ایران را قبول ندارد، تمام دانشجویان ایرانی که بخواهند در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا پذیرش بگیرند باید پورتفولیو خود (کارهای عملی) را ضمیمه پرونده و مدارکشان کنند. تصمیم نهایی مبنی بر اینکه شما پذیرش معماری را میگیرید یا نه، از روی پورت فولیوی شما می‌باشد. 

دانشکده هنر

دانشکده هنر یکی از بزرگترین دانشکده های دانشگاه ملبورن است. در این دانشکده رشته های بسیار متنوعی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. رشته ها حول موضوعاتی مربوط به علوم انسانی، علوم اجتماعی و زبان می‌باشد. 

دانشکده مدیریت و اقتصاد

این دانشکده مجموعه ای بسیار با تجربه و قوی و پیشرو در تدریس و تحقیق می‌باشد که از 4 دپارتمان حسابداری، اقتصاد، امور مالی، مدیریت و بازاریابی اتشکیل شده است. 

دانشکده آموزش 

دانشکده آموزش یا آموزگاری، یکی از قدیمی ترین دانشکده های معلمی استرالیاست. در این دانشکده فقط دوره های کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود. دانشگاه ملبورن در بخش آموزش تاکید و تمرکز بسیاری بر تحقیقات دارد. تعداد زیادی موسسه آموزشی معتبر دراین دانشگاه وجود دارد. شانس دریافت بورسیه نیز در مقاطع تحقیقاتی در این دانشکده بیشتر است.

دانشکده مهندسی

دانشکده مهندسی دانشگاه ملبورن در سال 1861 به عنوان اولین دانشکده مهندسی استرالیا تاسیس یافت. دانشکده مهندسی به چند دپارتمان تقسیم می‌شود. در هر دپارتمان رشته های تحصیلی در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و تحقیقاتی ارائه می‌شود. دپارتمان های مختلفی که در دانشکده مهندسی وجود دارند شامل: دپارتمان مهندسی پزشکی، مهندسی شیمی، مهندسی کامپیوتر و نرم افزار، مهندسی الکترونیک، مهندسی ساخت (عمران و محیط زیست) و مهندسی مکانیک می‌باشد. 

دانشکده هنرهای زیبای و کنسرواتوری موسیقی

این دانشکده که به دانشکده هنر ویکتوریا هم معروف است رشته های زیادی در زمینه ی موسیقی (نوازندگی، آهنگسازی و تنظیم، اجرای زنده، موسیقی معاصر، موسیقی تئاتر و ...)، رقص، حرکات موزون، تئاتر ارائه می‌دهد. 

دانشکده حقوق

اولین دانشکده حقوق استرالیا محسوب می‌شود که از سال 1857 تاسیس شده است. در حال حاضر این دانشگاه رشته ای در مقطع کارشناسی به اسم حقوق ندارد اما تعداد زیادی واحد تحصیلی ارائه می‌شوند که می‌توان آنها را به عنوان پیش نیاز دوره های بالاتر در نظر گرفت. دوره های ارشد دو گروه هستند: انواع دوره های حقوق و دوره های تلفیقی حقوق با دانشکده تجارت.

دانشکده پزشکی، دندانپزشکی و علوم بهداشت

دوره های کارشناسی در این دانشکده به صورت رشته های بیوپزشکی و پیرا پزشکی هستند. دوره هایی 3 ساله که در اکثر مواقع به عنوان پیش نیازهای مقاطع بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرند. افرادی که کارشناسی خود را استرالیا نبودند باید مدرک پزشکی و یا دندان پزشکی خود را به عنوان کارشناسی ارائه بدهند و اگر 3 سال سابقه کار حرفه ای و مرتبط داشته باشند می‌توانند در یکی از رشته های پزشکی، دندان پزشکی و فیزیوتراپی پذیرش بگیرند. 

دانشکده علوم 

این دانشکده که در سال 1903 تاسیس شد رشته های متنوع و زیادی در قالب دپارتمان های مختلف ارائه می‌دهد. این دانشکده که از چند مجموعه و دپارتمان تشکیل شده است که دوره های آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی به صورت تئوری و عملی ارائه می‌نماید. دپارتمان شیمی، فیزیک، جغرافیا، علوم زمین شناسی، علوم زیست محیطی و .... 

دانشکده دامپزشکی و علوم کشاورزی

دانشکده دامپزشکی دانشگاه ملبورن، اولین دانشکده دامپزشکی استرالیا می باشد. این دانشکده قدمت فراوانی در ارائه رشته های مختلف تحصیلی و تحقیقاتی دامپزشکی در استرالیا دارد. به علاوه این دانشکده یکی از بهترین و معتبرترین دانشکده های دامپزشکی دنیا است. در این دانشکده تحقیقات فراوانی همیشه در حال انجام است و یکی از اهداف اصلی دانشکده می‌باشد.
 
 

شرایط پذیرش دانشگاه ملبورن

  • دارا بودن شرایط لازم (مدرک تحصیلی و معدل) برای ورود به رشته ی مورد نظر. ( این شرایط متناسب با هر دپارتمان و دانشکده میتواند متفاوت باشد) 
  • دارا بودن نمره ی زبان متناسب با رشته و دپارتمان مورد نظر 
( در سایت دانشگاه ملبورن و در هر دانشکده  و دپارتمان می‌توانید حداقل شرایط مورد نیاز را چک کنید) 

مراحل اخذ پذیرش دانشگاه ملبورن

مرحله اول

- پیدا کردن رشته و یا برنامه ی آموزشی مناسب با رشته ی تحصیلی و بررسی شرایط مورد نظر دانشکده و دپارتمان
- موارد مورد نیاز برای آزمون های زبان مربوط به هر دپارتمان را بررسی کنید. (در سایت اصلی دانشگاه ملبورن مینیمم نمره ی لازم برای آیلتس یا تافل برای هر رشته و هر دپارتمان به صورت دقیق نوشته شده است. حتما قبل از اپلای جدول نمرات زبان را چک کنید) 
- هزینه های اخذ ویزای دانشجویی، هزینه ی اقدام برای پذیرش، هزینه های زندگی در ملبورن و کمک هزینه های تحصیلی را به خوبی بررسی کنید.

مرحله دوم

مراحل اخذ پذیرش را به صورت آنلاین انجام دهید. هزینه ی اقدام برای پذیرش 100 دلار استرالیا می‌باشد.

مرحله سوم

پس از ارسال درخواست الکترونیکی، یک ایمیل تایید به صورت خودکار به شما ارسال می‌شود. در این تاییدیه شماره دانشجویی مخصوص شما و شماره های مرجعِ اپلیکیشن شما وجود دارد. تمام مواردی که شما در درخواست پذیرش آنلاین ذکر کردید کامل بررسی می‌شود و اگر موردی باقی مانده بود توسط ایمیل مجددا از شما پرسیده می‌شود. اگر درخواست شما کامل باشد و دانشگاه و دپارتمان نیاز به اطلاعات بیشتری نداشته باشد، ارزیابی درخواست شما به صورت کامل انجام خواهد شد. این روند تقریبا یک ماه زمان می‌برد.

شهریه دانشجویان بین المللی دانشگاه ملبورن استرالیا

دانشگاه های استرالیا بالاترین شهریه و هزینه تحصیل در جهان را دارند. با این حال، در دانشگاه های استرالیا نسبت دانشجویان بین المللی به دانشجویان بومی از دانشگاه های بقیه کشورها مثل آمریکا، انگلستان و کانادا بالاتر است.
شهریه در دانشگاه های استرالیا بر اساس واحد درسی محاسبه می‌شود بنابراین شهریه ها بسیار متغیر هستند. ولی دانشگاه ملبورن استرالیا در وب سایت خود شهریه حدودی برای هر رشته را هر سال مشخص می‌کند تا دانشجویان و متقاضیان درک صحیحی از هزینه تحصیل و شهریه خود داشته باشند. شهریه دوره های آموزش عالی با توجه به رشته تحصیلی و دانشکده مورد نظر بسیار متفاوت و متغیر است.
  • کارشناسی (طول دوره از 3 تا 5 سال)، کارشناسی ارشد (طول دوره از 1 تا 3 سال) و دکتری (طول دوره از 2 سال و نیم تا 5 سال) و غیره: بین 25.000  تا 45.000 دلار استرالیا در سال
  • پزشکی و دندان پزشکی ( طول دوره بین 5 تا 7 سال) بین 45.000 تا 70.000 دلار استرالیا در سال 
در کنار هزینه های مربوط به شهریه و دانشگاه، هزینه های زندگی سالیانه در استرالیا را نیز باید در نظر گرفت که چیزی در حدود 20.000 دلار استرالیا در سال می‌باشد.
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 3 | کل دیدگاه های تایید شده: 0