20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل در بلغارستان

جمهوری بلغارستان کشوری خوش آب و هوا و توریستی است که در جنوب شرقی اروپا قرار گرفته و پایتخت آن صوفیه است. این کشور سرسبز و تقریبا ارزان نزدیک به 7 میلیون نفر جمعیت دارد و از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز است. بلغارستان به دلیل جذب تعداد زیادی دانشجوی بین المللی و همچنین موقعیت جغرافیایی فوق العاده و جذب شمار زیادی توریست بسیار شهرت دارد. این کشور که مهم ترین صادراتش اسانس گل رز است نزدیک به 11000 نفر دانشجوی بین المللی را در مراکز آموزشی خود جذب کرده است و هزینه های پایین تحصیل و زندگی در کنار کیفیت بالا در این کشور موجب شده است تا یکی از گزینه های اصلی دانشجویان برای ادامه تحصیل در اروپا با هزینه پایین باشد. دانشگاه های بلغارستان به چهار زبان بلغاری، فرانسوی، انگلیسی و آلمانی تدریس می کنند و همچنین در پایان دوره تحصیلی، دانشگاه مدرک پایان دوره هر فرد را با دو زبان بلغاری و زبانی که در دانشگاه تدریس شده است ارائه خواهد داد.

تحصیل در بلغارستان (مقطع ابتدایی)

کودکان در بلغارستان به مدت 5 سال تحصیلات ابتدایی را پشت سر می‌گذارند و لازم به ذکر است که در پایان هر دوره، گواهی اتمام آن مقطع به فرد داده می شود و امتحانات نهایی هر دوره فقط به زبان بلغاری برگزار می شود. همچنین باید خاطر نشان شد که کودکان باید قبل از آغاز دوره ابتدایی مدت دو سال را در پیش دبستانی پشت سر بگذارند و این دوره اجباری است.

تحصیل در بلغارستان (مقطع متوسطه)

دانش آموزان بعد از گذراندن دوره ابتدایی و با توجه به نمراتی که کسب کردند وارد مراکز دوره متوسطه می شوند و نمرات دروسی مانند ادبیات و ریاضیات تاثیر زیادی در پذیرش دانش آموزان در مدارس دوره متوسطه دارد.

تحصیل در بلغارستان (مقطع کارشناسی)

دانشجویانی که در دانشگاه ها و موسسات عالی کشور بلغارستان مشغول به تحصیل هستند مانند اکثر کشورهای دنیا برای اخذ مدرک کارشناسی باید یک دوره 4 ساله را پشت سر بگذارند و چه بسا در صورتی که دانشجو نتواند نمره قبولی را در درسی دریافت کند، زمانی بیشتر از 4 سال را برای اخذ این مدرک باید بگذراند.

تحصیل در بلغارستان (مقطع کارشناسی ارشد)

اخذ مدرک کارشناسی ارشد در بلغارستان به این صورت است که برخی از رشته ها مدرک کارشناسی ندارند و به همین دلیل دانشجو باید به طور پیوسته تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه بدهد و این دوره در حدود 5 سال به طول خواهد انجامید اما در سایر رشته ها فرد بعد از اخذ مدرک کارشناسی باید یک دوره 1 ساله را پشت سر بگذارد تا مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کند. لازم به ذکر است که افراد بعد از اتمام دوره کارشناسی می توانند وارد بازار کار شوند و در غیر اینصورت وارد دوره کارشناسی ارشد می شوند. همچنین باید خاطر نشان شد که دانشجویان برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد خود باید پایان نامه ارائه داده و از آن دفاع کنند، علاوه بر این باید در یک آزمون دولتی نیز شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند. 

تحصیل در بلغارستان (مقطع دکتری)

تحصیل در مقطع دکتری در کشور بلغارستان شرایط خاص خود را دارد و بدیهی است که افراد باید مدرک کارشناسی ارشد خود را اخذ کرده باشند. تحصیل در این دوره به صورت تمام وقت، پاره وقت و غیر حضوری امکان پذیر است. مدت زمان لازم برای گذراندن این دوره به صورت تمام وقت سه سال و به صورت پاره وقت 4 سال است.

مراحل درخواست پذیرش مقطع دکتری

 • فرم درخواست که شامل اطلاعات شخصی فرد متقاضی و همچنین سطح دانش زبان های خارجی که دانشجو مسلط است
 • کپی مدارک دانشگاهی فرد متقاضی به خصوص مدرک کارشناسی ارشد
 • گواهی پزشکی، این گواهی باید حداقل یک ماه قبل از درخواست پذیرش صادر شده باشد
 • لیست کتاب ها و یا مقالاتی که با نام فرد متقاضی منتشر شده است
 • کپی مدارک شهروندی، لازم به ذکر است که این مدارک باید به زبان بلغاری ترجمه شود و توسط مراجع این کشور نیز تایید شود

انجام امور پذیرش نزدیک به 1 ماه طول خواهد کشید و بعد از آن اطلاعات فرد به وزارت علوم ارسال شده و مجوز تحصیل در مقطع دکتری صادر خواهد شد.

 

دانشگاه های معتبر بلغارستان

کشور بلغارستان 51 دانشگاه دارد که تمامی آن ها بعد از اتمام دوره مدرک بین المللی در اختیار دانشجو قرار می دهند تا با در دست داشتن آن به تمامی کشورهای جهان برای کار بتوانند مهاجرت کنند. نام برخی از دانشگاه های سرشناس بلغارستان در زیر آمده است.

 • دانشگاه sofia
 • دانشگاه Cyril
 • دانشگاه Plodiv

مدارک لازم جهت بورسیه تحصیلی در بلغارستان

 • آخرین مدرک تحصیلی به علاوه ریز نمرات
 • کپی و اصل گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی
 • معرفی یک حساب بانکی معتبر جهت اثبات پشتوانه مالی
 • عکس رنگی
 • تایید مدارک توسط سفارت

هزینه تحصیل در بلغارستان

دانشجویانی که قصد تحصیل در بلغارستان را دارند باید بدانند که با توجه به محل دانشگاه و همچنین رشته مورد نظر سالیانه میان 2500 تا 8000 یورو هزینه دارند. همچنین لازم به ذکر است که در صورتی که فرد بتواند با زبان بلغاری تحصیلات خود را ادامه بدهد هزینه های وی بسیار کمتر خواهد شد و برای همین موضوع دانشگاه ها پیش از آغاز تحصیل این شرایط را برای دانشجویان فراهم می کنند تا به فراگیری زبان بلغاری بپردازند. در رابطه با هزینه مسکن و خوراک و .. نیز با توجه به ارزان بودن این کشور چیزی در حدود 17000 یورو در سال خواهد بود.

وام دانشجویی در بلغارستان

در چند سال گذشته دانشگاه های بلغارستان برای رفاه بیشتر دانشجویان خود با بانک های این کشور به مذاکره پرداختند تا با اعطای وام دانشجویی شرایط بهتری را فراهم کنند و بدین ترتیب دانشجویان بین المللی بیشتری را هر ساله به خود جذب کند. این وام شرایط خاصی ندارد و باید دانشجو نمرات آموزشی خوبی داشته باشد و در آغاز هر ترم بانک به طور مستقیم وام را به حساب دانشگاه واریز خواهد کرد. دانشجویان برای باز پس دادن این وام 1 تا 2 سال بعد از فارغ التحصیلی زمان دارند تا در بازه زمانی 5 تا 7 سال به طور ماهیانه این مبلغ را به بانک بازگردانند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0