20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

از پذیرش تا دریافت معافیت تحصیلی خارج از کشور

معافیت تحصیلی خارج از کشور (شرایط، مدارک و میزان وثیقه)

اگر شما هم جزو دانشجویانی هستید که مایل به اپلای و ادامه تحصیل در کشور دیگری هستید، احتمالا یکی از چالش‌ها و موانعی که با آن رو به رو می‌شوید نداشتن کارت پایان خدمت است، اما نگران نباشید چراکه برای این مشکل راه‌حل وجود دارد. با داشتن شرایط اصلی معافیت تحصیلی خارج از کشور می‌توانید در مدت زمان مشخصی از خدمت سربازی معاف شوید و به راحتی ویزای کشور مورد نظرتان را دریافت کنید. همه اینها که گفتیم مراحلی دارد که با دانستن آن بهتر می‌توانید سایر امور مهاجرت خود را مدیریت کنید.

قبل از آنکه شروع به خواندن متن پیش‌رو کنید باید بدانید که معافیت تحصیلی به معنای ساده شما را در مدت زمان تحصیل‌تان از خدمت سربازی معاف می‌کند. حالا اگر در یکی از دانشگاه‌های خارج از کشور و در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش گرفته باشید، می‌توانید نسبت به انجام مراحل معافیت تحصیلی خارج از کشور اقدام کنید. در این مقاله همه آنچه که لازم است را به شما گفته‌ایم. کافی‌ست چند دقیقه حوصله خواندن داشته باشید!

قانون معافیت تحصیلی خارج از کشور

قانون معافیت تحصیلی کسانی را شامل می‌شود که قصد ادامه تحصیل دارند و هنوز به خدمت سربازی نرفته‌اند. بنابراین می‌توانند در مدت معینی از خدمت سربازی معاف شوند. البته فقط مختص به دانشجویان داخل کشور نیست. بلکه قانون دیگری برای متقاضیان تحصیل در خارج کشور نیز وجود دارد که به آن قانون معافیت تحصیلی خارج از کشور می‌گویند.

قانون معافیت تحصیلی خارج از کشور

موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی به معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور اشاره دارد که در ادامه آورده‌ایم:

ماده 37 – دانش‌آموزانی که قبل از سن مشمولیت بخواهند در خارج از کشور ادامه تحصیل دهند در صورتی که مورد تایید وزارت آموزش و پرورش باشد، می‌توانند از معافیت تحصیلی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور استفاده نمایند.

تبصره 1 ماده 34 - مشمولانی که با داشتن معافیت تحصیلی در خارج از کشور تحصیل می‌کنند پس از ترک تحصیل و یا فراغ از تحصیل موظفند حداکثر ظرف یکسال خود را به سازمان وظیفه عمومی مربوطه در داخل کشور معرفی نمایند. مهلت مذکور برای آن دسته از فارغ‌التحصیلان خارج از کشور که به‌عنوان عضو هیات علمی جذب دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی می‌گردند به دو سال افزایش می‌یابد.

شرایط معافیت تحصیلی خارج از کشور

برای دریافت معافیت تحصیلی باید 3 شرط زیر را داشته باشید:

 • فقط مشمولانی که مدرک کارشناسی و بالاتر  دارند، می‌توانند برای ادامه تحصیل در خارج کشور، معافیت تحصیلی بگیرند.
 • دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید می‌بایست مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت باشد.
 • برای هر مقطع فقط یک‌بار معافیت تحصیلی صادر می‌شود.

شرایط معافیت تحصیلی خارج از کشور

با توجه به موارد بالا فقط دانشجویان دوره ارشد و دکتری می‌توانند معافیت تحصیلی دریافت کنند. بنابراین اگر هنوز سربازی نرفته‌اید و در یکی از مدارس داخل ایران مدرک دیپلم خود را گرفته‌اید، نمی‌توانید برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی دانشگاه‌های خارج از کشور معافیت بگیرید. اما اگر مدرک کارشناسی خود را در یکی از دانشگاه‌های داخلی گرفته باشید برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می‌توانید معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور خود را دریافت کنید.

معافیت تحصیلی خارج از کشور برای دانش آموزان

قانون نظام وظیفه ایران می‌گوید، افرادی‌که مقیم خارج از کشور باشند و به سن قانونی خدمت سربازی رسیده‌اند و در یکی از مدارس مورد تایید وزارت آموزش و پرورش ایران مشغول به تحصیلند، حداکثر تا ۶ ماه این فرصت را خواهند داشت تا با مراجعه به نمایندگی ایران در آن کشور خارجی، معافیت تحصیلی بگیرند. پس از آن تا سن ۲۰ سالگی خواهند توانست بدون درج غیبت از خدمت سربازی در این مدارس تحصیل کنند.

معافیت تحصیلی خارج از کشور برای لیسانس

همانطور که در بخش قبل گفتیم، امکان دریافت معافیت تحصیلی معافیت تحصیلی خارج از کشور لیسانس برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی وجود ندارد. تنها کسانی‌ می‌توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی معافیت تحصیلی بگیرند که همزمان با سن قانونی برای خدمت سربازی در خارج کشور مقیم باشند و مدرک دیپلم خود را از یک مدرسه خارجی گرفته باشند. البته به‌ شرطی که نامه پذیرش گرفته باشند و دانشگاه انتخابی‌شان مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران باشد.

معافیت تحصیلی خارج از کشور برای ارشد

دریافت معافیت تحصیلی برای کسانی‌که قصد ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکتری دارند، بلامانع است. بنابراین به‌محض دریافت پذیرش از دانشگاه مورد تایید ایران باید نامه پذیرش را در سامانه نشا ثبت کنید و مدارک لازم را جمع‌آوری نمایید. اینکه سامانه نشا چیست و نحوه کار با آن چگونه است را در ادامه همین مطلب توضیح داده‌ایم.

معافیت تحصیلی خارج از کشور برای مقطع کارشناسی ارشد

نکته: طبق اعلام سازمان امور دانشجویان، ارائه مدرک زبان نیز جزء شرایط لازم برای دریافت معافیت تحصیلی است.

بنابراین متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور باید حداقل نمره را در آزمون زبان کسب کنند که در آزمون‌های مختلف زبان متفاوت است:

 • IELTS: 6.5
 • TOEFL: 85
 • MSRT: 50
 • TOLIMO: 480

MSRT توسط سازمان امور دانشجویان وابسته به وزارت علوم ایران برگزار می‌شود و به آزمون تافل کوچک معروف است. دانشجویان دکتری دانشگاه‌های داخل کشور و دانشجویان کارشناسی ارشد پسر که قصد خروج از کشور برای ادامه تحصیل را دارند، در این آزمون شرکت می‌کنند و در اکثر شهر‌های بزرگ ایران برگزار می‌شود.

نحوه اخذ معافیت تحصیلی خارج از کشور

اگر نامه پذیرش تحصیلی در دستانتان است و می‌خواهید برای درخواست معافیت تحصیلی خارج از کشور اقدام کنید، باید مراحل گرفتن معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور را به ترتیب زیر انجام دهید:

مراحل دریافت معافیت تحصیلی خارج از کشور

 • نکته 1: سازمان امور دانشجویان در آدرس تهران، میدان فردوسی، خیابان موسوی قرار دارد و باید پرینت پذیرش را همراه با مدارک لازم به این نشانی ارسال کنید.
 • نکته 2: پس از دریافت نامه موافقت تحصیلی از سازمان امور دانشجویان و ارائه آن به سازمان نظام وظیفه در تهران، این سازمان حسابی برای شما باز خواهد کرد که هزینه معافیت را بایستی به آن واریز نمایید. پس از پرداخت هزینه، بایستی به باجه تحصیل خارج از کشور در سازمان نظام وظیفه مراجعه کنید و نامه معافیت تحصیلی را بگیرید.

کلیه مراحل بالا را که انجام دادید، سازمان نظام وظیفه مجوز صدور پاسپورت را برایتان صادر می‌کند. از تاریخ صدور این مجوز دیگر به خاطر خدمت سربازی ممنوع‌الخروج نیستید و می‌توانید کارهای سفر تحصیلی خود را انجام دهید.

مدارک لازم برای معافیت تحصیلی خارج از کشور

در قسمت نحوه دریافت معافیت تحصیلی خارج از کشور توضیح دادیم که مدارک مورد نیاز را باید در سایت معافیت الکترونیکی بارگذاری کنید. این سامانه به نشانی epolice.ir است و مواردی که در ادامه آمده دقیقا به فهرست مدارک اشاره دارد:

 • 2 عدد عکس 3*4 با زمینه سفید
 •  اصل و کپی شناسنامه 
 • اصل و کپی کارت ملی
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • گواهی پذیرش از دانشگاه
 • فرم درخواست معافیت مشمولین

هزینه معافیت تحصیلی خارج از کشور

هزینه صدور نامه معافیت تحصیلی را باید در حسابی که سازمان نظام وظیفه کشور برایتان باز می‌کند، واریز نمایید. این هزینه شامل وثیقه می‌شود که می‌تواند به‌ صورت سند ملکی یا ضمانت بانکی ارائه شود.

وثیقه ملکی معافیت تحصیلی خارج از کشور

وثیقه سربازی برای تحصیل در خارج اگر به‌صورت سند ملکی باشد، متقاضی باید سند شش‌دانگ یک ساختمان مسکونی را به‌عنوان یک وثیقه در نزد سازمان نظام وظیفه کشور قرار دهد. البته در نظر داشته باشید که سند باغ یا زمین کشاورزی مورد قبول نیست.

وثیقه معافیت تحصیلی خارج از کشور

وثیقه ضمانت بانکی معافیت تحصیلی

برای دریافت ضمانت بانکی باید حداقل 40 میلیون تومان را در سپرده بلند مدت بانک مورد نظر خود قرار دهید. البته به‌جای پول نقد می‌توانید سفته و سند هم به‌عنوان ضمانت به بانک ارائه دهید. تمامی ضمانت‌های بانکی یک ساله هستند و شما باید به سازمان نظام وظیفه تعهد دهید که هر سال نسبت به تمدید ضمانت بانکی خود اقدام کنید.

نکته: دانشجویان نخبه و کسانی‌که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی می‌شوند نیازی به ارائه وثیقه ندارند.

تمدید معافیت تحصیلی خارج از کشور

مدت زمان تحصیل در هر مقطعی مشخص است و معافیت تحصیلی متناسب با این بازه زمانی اعتبار دارد. اما اگر نتوانید به‌موقع تحصیل خود را به اتمام برسانید چه؟ آیا امکان تمدید آن وجود دارد؟

پاسخ به این سوال مثبت است. البته به شرطی که غیبت سربازی نداشته باشید. چون همانطور که می‌دانید کسانی‌که به سن 18 سال می‌رسند یک سال فرصت دارند که وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنند. حتی یک روز هم جزو غیبت محسوب می‌شود. علاوه‌بر این نباید مدت زمان اضافی تحصیل از این بازه‌های زمانی بیشتر باشد:

مقطع

حداکثر زمان فارغ‌التحصیلی

کارشناسی (برای کسانی‌که دیپلم خارج از کشور دارند)

5 سال

کارشناسی ارشد

3 سال

دکتری

6 سال

دکتری پزشکی

8 سال

نکته: مدت زمان تمدید معافیت تحصیلی در هر مقطع تحصیلی یک سال است.

سخن پایانی

امیدواریم توانسته باشیم با استفاده از مطالب این مقاله شما را با شرایط معافیت تحصیلی خارج از کشور آشنا کنیم. پس دیگر نگران خدمت سربازی نباشید، اگر عزم‌تان برای ادامه تحصیل راسخ است مطابق با اصول و مراحل گفته شده پیش بروید و بی‌هیچ دردسری به مقصد تحصیلی‌تان سفر کنید.

اگر هنوز در مرحله پذیرش تحصیلی هستید و فرایند دریافت ویزای تحصیلی را نمی‌دانید ما در موسسه حامی مهاجر کمک‌تان خواهیم کرد. فرقی نمی‌کند کجا می‌خواهید بروید. می‌خواهید برای تحصیل در آمریکا اقدام کنید یا کانادا. یکی از کشورهای اروپا را انتخاب کرده‌اید یا همین کشور همسایه یعنی ترکیه. ما بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی را به شما پیشنهاد می‌دهیم و کافی‌ست انتخاب کنید. باقی کارتان را به ما بسپارید. با یک تماس: 02148000957

سوالات پرتکرار راجع‌به معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور

معمولا متقاضیان نامه معافیت سوالاتی درباره مرجع صدور آن، مدارک و شرایط تمدید می‌پرسند. این بخش به همین پرسش‌ها اختصاص دارد که همراه با پاسخ‌های کوتاه هستند. شما هم می‌توانید پرسش خود را مطرح کنید، با استفاده از بخش نظرات همین مقاله، کارشناسان پاسخگوی‌تان هستند.

برای دریافت معافیت تحصیلی خارج از کشور به کجا مراجعه کنم؟

ابتدا باید مدارک و نامه پذیرش تحصیلی را به سازمان امور دانشجویان وزارت علوم بفرستید. سپس برای دریافت نامه معافیت به سازمان نظام وظیفه کشور مراجعه کنید.

برای معافیت تحصیلی خارج از کشور چه مدارکی لازم هست؟

2 عدد عکس 3*4 با زمینه سفید، اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی، آخرین مدرک تحصیلی، نامه پذیرش، فرم درخواست معافیت مشمولین. 

به سربازان در حال خدمت که از دانشگاه خارجی پذیرش گرفتند؛ معافیت تحصیلی تعلق می گیرد؟

بله. می‌توانید از ایست خدمت سربازی استفاده کنید. کافیست مدرک پذیرش و مدارک لازم را به سازمان نظام وظیفه ارائه دهید و مطابق با مراحل گفته شده عمل کنید. در نهایت، بعد از اینکه از دانشگاه خارجی فارغ التحصیل شدید باید به کشور باز گشته و باقی مانده مدت سربازی خود را طی می‌کنید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0