50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای افراد غیر مقیم

افتتاح حساب بانکی در ترکیه

آیا می‌دانستید به‌عنوان فرد خارجی حتی بدون کارت اقامت، می‌توانید برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه اقدام کنید؟ این قانون از سال 2022 اجرایی شد و بسیار مورد توجه ایرانیان قرار گرفت. 
اگر می‌خواهید درباره آن بیشتر بدانید، خواندن این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم. همچنین بعد از مطالعه این نوشته درباره مدارک و مراحل افتتاح حساب در ترکیه، بهترین بانک‌های ترکیه، مدت زمان و هزینه‌های افتتاح حساب، اطلاعات مفیدی کسب خواهید کرد.
در صورتی که قصد اقامت در ترکیه را دارید، حامی مهاجر در کنار شما خواهد بود. فقط کافی است که با شماره 02148406 تماس بگیرید و از مشاوره کارشناسان ما بهره مند شوید. پاسخگوی شما هستیم.


چه کسانی می‌توانند برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه اقدام کنند

همه شهروندان خارجی دارای شماره شناسایی اتباع خارجی (YKN) مجوز افتتاح حساب بانکی در ترکیه را دارند. این شماره شناسایی برای تمامی افرادی که بیشتر از 3 ماه در ترکیه مستقر هستند، صادر می‌شود. البته میزان دسترسی به خدمات بانکی با توجه به وضعیت اقامت، متفاوت است. 
افراد فاقد کارت اقامت نیز می‌توانند حساب بانکی در ترکیه داشته باشند. اما مشکل اصلی دریافت کد شناسایی مالیاتی کشور ترکیه است. در این شرایط می‌توانید با پرسش از مشاور بانکی خود بهترین روش برای اخذ این کد را بیابید. مطمئنا اگر مبلغ قابل توجهی سرمایه وارد سپرده خود کنید یا قصد خرید ملک در ترکیه داشته باشید، نماینده بانک راهکارهای اثربخشی را در اختیارتان خواهد گذاشت.


مدت زمان افتتاح حساب در ترکیه

صدور کارت اعتباری معمولا بین 1 تا 7 روز کاری به طول می‌انجامد. البته باز هم به نوع بانک و مقررات جاری در آن بستگی دارد. پس از آن دارنده حساب این اختیار را دارد بلافاصله برای خرید کالا و خدمات از آن استفاده کند.


هزینه و حداقل سپرده افتتاح حساب بانکی در ترکیه

معمولا برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه میزان حداقل سپرده نباید از 6000 دلار کمتر باشد. همچنین این مبلغ در بسیاری از بانک‌ها به مدت مشخصی بلوکه می‌شود. یعنی فرد در این مدت، اجازه برداشت این مبلغ را از حساب خود ندارد، اما پس از آن همراه با سود می‌تواند آن را برداشت کند.
توجه داشته باشید، هزینه و حداقل سپرده برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه در هر بانکی متفاوت است. معمولا بانک‌ها برای افتتاح حساب مشتریان جدید، کارمزدی دریافت نمی‌کنند، اما باز هم به نوع بانک بستگی دارد. 


انواع بانک‌ها برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه

به طور کلی بانک‌های کشور ترکیه به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند. این سه دسته شامل بانک‌های دولتی، بانک‌های خصوصی و بانک‌های بین‌المللی هستند.
بانک زراعت (Ziraat Bank) و بانک واکیف (Vakif Bank) در دسته بانک‌های دولتی قرار می‌گیرند. همچنین بانک یاپی کردی (Yapi Kredi) نیز در دسته بانک‌های خصوصی این کشور است. علاوه براین، برای افتتاح حساب در بانک‌های بین‌المللی می‌توانید یکی از بانک‌های ING، Citi، HSBC و Deutsche را انتخاب کنید.


بهترین‌ گزینه‌ها برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه 

بانک دنیز (Denizbank) و بانک واکیف (VakifBank) محبوب‌ترین بانک‌ها در میان افراد خارجی هستند. همچنین بانک زراعت نیز هیچ محدودیتی به منظور افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای اتباع ایرانی ندارد.


مزایای افتتاح حساب در بانک زراعت ترکیه

یکی از گزینه‌های معروف افتتاح حساب بانکی در ترکیه، بانک زراعت است. این بانک در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است. زیرا مشکلی با پاسپورت ایرانی ندارد.
بانک زراعت ترکیه بزرگترین بانک دولتی این کشور است. این بانک دارای چندین شرکت تابعه در کشورهای آلمان، مونتنگرو، بریتانیا، یونان و غیره... است.
بخشی از مزایای افتتاح حساب در بانک زراعت ترکیه شامل موراد زیر می‌شود:

 • ارائه خدمات آنلاین مدیریت حساب
 • امکان واریز وجه از کشورهای خارج از ترکیه
 • صدور ویزا کارت
 • صدور مستر کارت
 • امکان افتتاح حساب لیر، یورو، دلار 
 • اتصال به سیستم بانکداری جهانی


واکیف بانک، دومین بانک ترکیه از نظر میزان دارایی

میزان دارایی‌ واکیف بانک به‌اندازه‌ای است که آن را در رده دومین بانک بزرگ کشور از نظر میزان دارایی قرار داده است. این بانک دارای چندین شعبه خارجی در کشورهای مختلف است. همچنین به متقاضیان خارجی خدمات مناسبی را ارائه می‌دهد. این بانک دارای خدمات بانکی آنلاین و موبایل بانک است و کارمندان آن به زبان انگلیسی مسلط هستند.


دنیز بانک ترکیه، محبوب سرمایه‌گذاران خارجی

دنیز بانک بهترین بانک برای سرمایه‌گذارانی است که می‌خواهند برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه اقدام کنند. همچنین از جمله بانک‌هایی است که به اتباع خارجی، وام ارائه می‌دهد.
برای دریافت وام مسکن این بانک نیاز است یک حساب بین‌المللی افتتاح و ضامن و سند معتبر معرفی کنید. همچنین میزان درآمد نیز برای اختصاص وام مسکن بسیار اهمیت دارد.


یاپی کردی، چهارمین بانک بزرگ ترکیه

یاپی کردی چهارمین بانک بزرگ ترکیه از نظر تعداد شعب است. این بانک معتبر، دامنه گسترده‌ای از خدمات بانکی را برای مشتریان عرضه می‌کند. همچنین برخی حساب‌ها و کارت‌های بانکی ویژه‌ای را برای مشتریان بین‌المللی خود در نظر می‌گیرد.


مدارک لازم برای افتتاح حساب در ترکیه برای افراد غیر مقیم

مدارک لازم برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه

اگرچه فرایند افتتاح حساب در ترکیه در هر بانکی مختلف است، امّا مدارک لازم برای این کار استانداردهای مشخصی دارد. ادامه این مطلب به معرفی مدارک لازم برای افتتاح حساب در کشور ترکیه اختصاص دارد:


شماره شناسایی مالیاتی

یکی از مهمترین مدارک برای افتتاح حساب در ترکیه، شماره شناسایی مالیاتی است. همه افراد خارجی برای افتتاح حساب به این شماره شناسایی نیاز دارند. برای دریافت آن تنها لازم است به اداره مالیات محل افتتاح حساب، مراجعه و شماره شناسایی خود را دریافت نمائید.
مدارک لازم برای دریافت شماره شناسایی شامل موارد زیر می‌شود:

 •     پاسپورت معتبر

 •     کپی صفحه اول پاسپورت همراه با یک قطعه عکس

 •     کپی صفحه‌ای از پاسپورت که مهر ورود به ترکیه دارد. (برای اثبات عدم نقض شرایط اقامت)

پاسپورت معتبر

توجه داشته باشید؛ پاسپورتی که به بانک ارائه می‌دهید باید بیشتر از 6 ماه اعتبار داشته باشد.


ارائه مدارکی جهت اثبات محل سکونت در ترکیه

برای افتتاح حساب در ترکیه، باید به بانک اثبات کنید که در ترکیه سکونت دارید. بنابراین ارائه مدارکی مانند قبض آب، برق و تلفن منزل مسکونی به اثبات این امر کمک می‌کند. البته نباید تاریخ این قبوض مربوط به سال‌های گذشته باشد.
البته افراد فاقد مجوز اقامت می‌توانند بدون ارائه مدارک اقامت، افتتاح حساب کنند. اما کارت اعتباری بانکی بدون نام شخص صادر خواهد شد.


3 قطعه عکس 4*3

تمامی عکس‌ها باید با کیفیت و مطابق با عکس پاسپورت باشد. همچنین به هیچ عنوان مخدوش نباشند.


سیم کارت اپراتور تلفن همراه ترکیه

به‌منظور دریافت خدمات اینترنتی و موبایل بانک، داشتن سیم کارت کشور ترکیه ضروری است. البته این سیم کارت حتما باید به نام فرد فعال شده و حاوی بسته اینترنتی باشد.


مراحل افتتاح حساب بانکی در ترکیه

همانطور که گفته شد، مراحل افتتاح حساب بانکی در ترکیه در هر شعبه‌ای متفاوت است. اما ما تلاش کرده‌ایم مراحل عمومی آن را به ترتیب در این نوشته بیان کنیم. بنابراین فارغ از اینکه مجوز اقامت دارید یا خیر و یا اینکه سرمایه‌گذار هستید، اقدامات زیر را بایستی انجام دهید.


مرحله 1: انتخاب بانک

اولین قدم برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه، انتخاب بانک مناسب است. به‌همین منظور، بانکی را انتخاب کنید که مطابق با نیازهایتان باشد. همچنین توجه به مواردی مانند هزینه افتتاح حساب، میزان سود و حداقل میزان سپرده نیز در این امر تاثیرگذار است.


مرحله 2: دریافت شماره شناسایی مالیاتی

همانطور که بیان شد، برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه به شماره شناسایی مالیاتی نیاز است. این کار بصورت آنلاین و حضوری امکان‌پذیر است. اگر مجوز اقامت ندارید و یا فاقد مدارک سکونتی هستید، می‌توانید در قسمت آدرس فرم‌، نشانی هتل خود را درج کنید.


مرحله 3: جمع آوری مدارک

حتما قبل از افتتاح حساب بانکی در ترکیه، مدارک مورد نیاز بانک را جمع‌آوری و مرتب‌سازی کنید.


مرحله 4: حضور در شعبه بانک

به نزدیکترین شعبه بانک مورد نظر خود مراجعه کرده و برای تعیین قرار ملاقات درخواست دهید. اگر به زبان ترکی یا انگلیسی مسلط نیستید حتما با یک مترجم هماهنگ کنید.


مرحله 5: تکمیل فرم درخواست

تکمیل فرم درخواست افتتاح حساب بانکی در ترکیه

فرم درخواست افتتاح حساب بانکی در ترکیه را تکمیل کنید. بایستی این کار با دقت کامل و بدون خط خوردگی انجام شود. همچنین قبل از تحویل فرم به متصدی بانک، آن را دقیق بازبینی کنید.


مرحله 6:  آماده‌سازی حداقل سپرده برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه

میزان سپرده‌ای که برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه لازم است در هر بانکی متفاوت است. در حال حاضر حداقل سپرده برای افتتاح حساب در بانک زراعت ترکیه نیاز به 2500 دلار است.


مرحله 7: اقدام برای دریافت خدمات جانبی بانک

قبل از افتتاح حساب بانکی در ترکیه نماینده بانک، اطلاعاتی درباره خدمات بانکی جانبی ارائه می‌دهد. گزینه‌ها را با دقت بررسی کنید و مواردی را انتخاب کنید که با اهداف مالی‌تان سازگار است.


مرحله 8: دریافت جزئیات حساب

بعد از افتتاح حساب، متصدی بانک جزئیات حساب را در اختیارتان قرار می‌دهد. جزئیات حساب شامل شماره حساب، رمز کارت اعتباری، رمز ورود به سیستم است.


مرحله 9: درخواست برای استفاده از خدمات بانکداری آنلاین

بسیاری از بانک‌های کشور ترکیه پلتفرم‌هایی برای ارائه خدمات آنلاین دارند. بنابراین با بهره‌مندی از این خدمات می‌توانید بدون محدویت و هر جایی که هستید به حساب خود دسترسی داشته باشید. مزایای خدمات بانکی آنلاین شامل موارد زیر می‌شود:

 •     دریافت موجودی حساب و سابقه تراکنش‌ها بدون محدودیت زمانی
 •     انتقال وجه از حسابی به حساب دیگر
 •     پرداخت قبوض و خدمات رفاهی
 •     تنظیم پرداخت‌های خودکار
 •     مدیریت حساب

سخن پایانی

مهم نیست که به چه منظوری به ترکیه سفر می‌کنید. اگر علاقمند به داشتن یک حساب متصل به شبکه بانکی جهانی هستید، می‌توانید برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه اقدام کنید. فقط قبل از هر اقدامی لیست خدمات هر بانکی را به طور دقیق مطالعه کنید و مطابق با شرایط و نیازهای مالی خود انتخاب کنید.
اگر نیاز به مشاوره دارید، موسسه حامی مهاجر در کنار شماست. کارشناسان با تجربه ما مشاوران خوبی برای شما در این مسیر هستند. فقط کافیست با ما تماس بگیرید و برای دریافت وقت مشاوره اقدام کنید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
سهیـل
درود برای افتتاح حساب در ترکیه مشاوره هم دارید ؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام سهیل عزیز.

تمام آنچه را برای افتتاح حساب در ترکیه لازم است توضیح داده‌ایم.

با این حال چنانچه به راهنمایی بیشتر نیاز دارید، با شمارۀ 02148000957 تماس حاصل فرمایید.