20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

هزینه تحصیل در ترکیه در سال 2024 چقدر است؟

هزینه تحصیل در ترکیه 2024 برای ایرانیان

مهاجرت تحصیلی همیشه یک از قشنگ‌ترین رویاهای افراد هست؛ تجربه آموزش به زبانی جدید، زندگی در کشوری جدید و آشنایی با فرهنگ، غذا، مکان و افراد جدید، حس خوشایندی را منتقل می‌کند؛ اما برای رسیدن به این لحظات شیرین، چالش‌هایی وجود دارد که ممکن است تصمیم‌گیری را کمی سخت کند؛ اولین چالش هزینه و دومین چالش انتخاب کشور مناسب است. 
در این مقاله یکی از کشورهای همسایه که به‌دلیل نزدیکی با اروپا، شباهت زیادی با فرهنگ غرب دارد و از لحاظ کیفیت آموزشی و زندگی نیز پیشرفته است، بررسی می‌کنیم. این کشور، جایی نیست جز ترکیه! این کشور در مقایسه با ویژگی‌هایی که دارد، هزینه‌های تحصیل و زندگی مقرون‌صرفه‌ای دارد که برای ایرانیان بسیار مناسب است. 
البته باید گفت که هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی بیشتر از دانشجویان ترک است اما دولت ترکیه به این موضوع توجه داشته و با اجازه کاری که به دانشجویان داده، کمک بزرگی در کاهش هزینه‌ها کرده است. همچنین با ارائه بورسیه و کمک هزینه‌هایی، این کمک را بیشتر هم کرده است. در ادامه به جزئیات هزینه‌های تحصیل در ترکیه در سال 2024 می‌پردازیم. 

هزینه تحصیل در ترکیه 

تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی هزینه زیادی ندارد. باید در نظر داشت که هزینه تحصیل بسته به دانشگاه و رشته‌ای که انتخاب می‌کنید، متفاوت است. دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه نسبت به دانشگاه‌های دولتی شهریه بیشتری دارند. به همین دلیل است که برای برخی افراد، شرکت در آزمون‌ yos یا sat ورودی دانشگاه‌های دولتی بسیار بااهمیت است. 
از عوامل تاثیرگذار بر هزینه تحصیل در ترکیه، علاوه‌بر رشته تحصیلی، زبان انتخابی شما است. تحصیل به زبان ترکی، شهریه کمتری نسبت به زبان انگلیسی دارد.  

هزینه تحصیل در ترکیه 

همچنین در ترکیه، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای طیف گسترده‌ای از بورسیه‌ها و کمک‌های مالی درخواست دهند. بورسیه تحصیلی رایگان ترکیه، بسیاری از هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد. این عامل باعث شده تا افراد زیادی بتوانند در ترکیه مشغول به تحصیل شوند و نرخ باسوادی این کشور به 96.74درصد رسیده است. همچنین به‌علت راحتی تحصیل در این سرزمین، بیش از 260,000 دانشجو بین‌المللی مشغول به تحصیل در ترکیه هستند.
معیارهای درخواست از بورسیه‌ای به بورسیه دیگر متفاوت است و همین امر در مورد مبلغی که دریافت می‌کنید نیز صادق است. 

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه 

بسیاری از دانشجویان به دنبال بهترین دانشگاه‌های دولتی ترکیه با رتبه جهانی خوب و در عین حال هزینه کم هستند تا دانشجو علاوه‌بر امکان کسب فرصت شغلی برابر با تحصیل، بتواند به تحصیلات آکادمیک خود ادامه دهد. شهریه پایین دانشگاه‌های دولتی ترکیه، یکی از جذاب‌ترین مزیت‌ها برای دانشجویان بین‌المللی است.
هزینه دانشگاه‌های دولتی در ترکیه برای متقاضیان بین‌المللی از 15,977 لیر تا 255,632 لیر برای تخصص‌های پزشکی متغیر است. در جدول زیر شهریه برخی از رشته‌های پرتقاضا را در دانشگاه‌های برتر ترکیه می‌بینید. 

نام دانشگاه

رشته

شهریه

دانشگاه آنکارا

پزشکی به زبان انگلیسی

293,400 لیر

پزشکی به زبان ترکی

195,600 لیر

دانشگاه ییلدیریم بیازیت آنکارا

مهندسی

95,862 لیر  

دانشگاه مارمارا

داروسازی

30,141 لیر

دانشگاه آتاتورک

معماری

18,000 لیر

دانشگاه اژه

دندانپزشکی

319,540 لیر

دانشگاه حاجت تپه

هنرهای زیبا

125,220لیر

دانشگاه استانبول

حقوق

22,000 لیر

دانشگاه دوکوز ایلول

پرستاری

15,000 لیر

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه 

شهریه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی استانبول برای اکثر رشته‌های تحصیلی بین 79,875 لیر تا 900,000 لیر و بالاتر است و هزینه‌های تحصیل با توجه به دانشگاه و تخصص دانشگاه متفاوت است؛ به‌عنوان مثال تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه یکی از پرتقاضاترین و پرطرفدارترین‌هاست و معمولا هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه در این دانشگاه‌های خصوصی، شهریه بالاتری نسبت به سایر رشته‌ها دارد. 

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه 

البته بسیاری از بورسیه‌های دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه در دسترس هستند و موسسات فعال در زمینه آموزشی، تخفیف‌هایی را بر روی شهریه تحصیل در دانشگاه‌ها ارائه می‌دهند. شرکت در این دانشگاه‌ها به علت راحتی ورود و نداشتن آزمون، موردتوجه بسیاری از متقاضیان است. 

نام دانشگاه

رشته

شهریه

دانشگاه باهچه شهیر

پزشکی

798,905 لیر

دانشگاه یدی تپه

پرستاری

639,132 لیر

دانشگاه باشکنت

هنر، طراحی و معماری

105,000 لیر

دانشگاه آجی بادام

مهندسی

399,448 لیر

دانشگاه آیدین

حقوق

159,781 لیر

دانشگاه مدیپول

داروسازی به انگلیسی

703,037 لیر

هزینه ادامه تحصیل در ترکیه به تفکیک مقطع تحصیلی 

علاوه‌بر رشته تحصیلی و دانشگاه مدنظر، مقطع تحصیلی نیز تاثیر بالایی در شهریه دارد. در این بخش شهریه مقطع‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را در دانشگاه‌های برتر ترکیه خواهید خواند. 

هزینه ادامه تحصیل در ترکیه

لازم به ذکر است این هزینه‌ها جدا از ویزای تحصیلی ترکیه هستند! برای اطلاع از روند دریافت پذیرش و ویزا، با شماره 02148000957 تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشاوره‌ای تخصصی در خدمتتان قرار دهند.

هزینه تحصیل کارشناسی در ترکیه 

شرایط تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی، به انتخاب شما در اینکه آزمون ورودی بدهید یا نه بستگی دارد و باید این انتظار را داشته باشید که تحصیل با آزمون یوس در دانشگاه‌های دولتی، در هر مقطع و رشته‌ای، شهریه کمتری نسبت به دانشگاه‌های خصوصی دارد. 

نام دانشگاه

شهریه

دانشگاه استانبول (دولتی)

به زبان ترکی حدودا 191,000 لیر

به زبان انگلیسی حدودا 223,000 لیر

دانشگاه حاجت تپه (دولتی)

بین 110,000 تا 250,000 لیر

دانشگاه باهچه شهیر (خصوصی)

بین 208,570 تا 834,301 لیر

دانشگاه مدیپول (خصوصی)

بین 230,000 تا 1,130,240 لیر

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه 

در جدول زیر هزینه تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس ترکیه نوشته شده است. این شهریه برای برترین دانشگاه‌ها است و درصورت داشتن سوالات دیگر می‌توانید با موسسه حامی مهاجر تماس گرفته تا راهنمایی شوید. تلفن تماس: 02148000957

نام دانشگاه

شهریه

دانشگاه قاضی (دولتی)

بین 20,000 تا 170,000 لیر

دانشگاه آنکارا (دولتی)

بین 48,000 تا 293,000 لیر

دانشگاه یدی تپه (خصوصی)

بین 600,000 تا 1,253,000 لیر

هزینه تحصیل دکترا در ترکیه 

مهاجرت به ترکیه در مقطع ترکیه یکی از تصمیم‌های خوبی می‌تواند باشد که برای ادامه مراحل زندگی و کار می‌توانید بگیرید. ورود به این مقطع نیازی به شرکت در آزمون ندارد و چه در دانشگاه‌های دولتی و چه خصوصی می‌توانید با بازه هزینه زیر، مشغول به تحصیل شوید. 

نام دانشگاه

شهریه

دانشگاه اژه (دولتی)

بین 29,217 تا 417,390 لیر

دانشگاه مارمارا (دولتی)

بین 11,000 120,000 لیر

دانشگاه آیدین (خصوصی) آیدی

بین 279,000 تا 300,000 لیر

سایر هزینه های تحصیل در ترکیه 

تمامی هزینه‌هایی که در دانشگاه به سراغتان می‌آید گفته شد. حالا نوبت به خودتان است! یعنی هزینه‌هایی که برای زندگی نیاز دارید.

سایر هزینه های تحصیل در ترکیه 

قبل از اینکه هزینه‌های مهم یعنی محل اسکان، خوردوخوراک و حمل‌ونقل را بررسی کنیم، ابتدا برخی هزینه‌های دیگر را بخوانید تا با آگاهی کامل، مسیر خود را انتخاب کنید. 

 • کتاب و سایر مواد آموزشی: 2,755 لیر    
 • قبض تلفن ماهانه: 396 لیر 
 • سرگرمی (سینما، کنسرت، تئاتر): 516 لیر 

هزینه اقامت دانشجویی در ترکیه 

در حین تحصیل در ترکیه می‌توانید از بین انواع اقامتگاه‌ها یکی را انتخاب کنید. برخی از آنها مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند، برخی دیگر امکانات بیشتری را ارائه می‌دهند. در پایان، این شما هستید که تصمیم می‌گیرید کدام یک متناسب با نیاز شما باشد.

هزینه اقامت دانشجویی در ترکیه 

موارد زیر محبوب‌ترین گزینه‌های اقامت برای دانشجویان در ترکیه است:

 • خوابگاه دانشگاه: هزینه‌ها بسته به دانشگاه و امکانات متفاوت است.
 • خوابگاه‌های دولتی: حدودا بین 831 تا 1,317 لیر 
 • خوابگاه‌های خصوصی: با امکانات بسیار بهتر و همچنین هزینه‌های بالاتر ارائه می‌شود.
 • اجاره آپارتمان: حدودا بین 2,356 تا 9,807 لیر در ماه بسته به مکان و اندازه آپارتمان

اگر تصمیم گرفتید که آپارتمان برای خود اجاره کنید، هزینه آب و برق را فراموش نکنید. این هزینه حدودا بین 1,732 تا 2,599 لیر، به هزینه‌های زندگی ماهانه شما اضافه می‌کند.

هزینه حمل و نقل دانشجویی در ترکیه 

کارت حمل و نقل ماهانه (برای اتوبوس، مترو) حدود 935 لیر است. این برای دانشجویانی مفید خواهد بود که نیاز به رفت‌و‌آمد روزانه دارند یا تمایل به گردش در مناطق اطراف دارند و از شناخت شهر لذت می‌برند. در غیر این صورت، برای یک بار، می‌توانید انتظار پرداخت هزینه‌های زیر را داشته باشید:

 • تاکسی: 98.75 لیر برای سفر 5 کیلومتری
 • اتوبوس/مترو: بین 6.93 تا 13.86 لیر به ازای هر بلیط

هزینه خورد و خوراک برای دانشجو 

دانشجویان می‌توانند از کافه تریا دانشگاه استفاده کنند که هر روز 2 یا 3 وعده غذایی بسیار مقرون‌به‌صرفه سرو می‌کند. این وعده‌های غذایی حدود 10.39 تا 39.85 لیر هزینه دارند. البته اگر می‌خواهید غذاهای دیگری را امتحان کنید، رستوران‌ها، غذاخوری‌ها یا کافه‌های دیگری نیز در اطراف دانشگاه وجود دارد.

هزینه خورد و خوراک برای دانشجو در ترکیه

بودجه ماهانه برای غذا و مواد غذایی تا حد زیادی به سبک زندگی شما بستگی دارد. اگر از غذا خوردن در بیرون از خانه لذت ببرید یا چندین بار در هفته غذا سفارش دهید، در نهایت هزینه بسیار بیشتری خواهید کرد. اگر از آشپزی لذت می‌برید و از تخفیف‌های سوپرمارکت استفاده کنید، برعکس است.
اینها برخی از متوسط قیمت محصولات غذایی در ترکیه است:

 • 1 قرص نان: بین 1 تا 3 لیر
 • 1 لیتر شیر: 5 لیر 
 • 12 تخم مرغ: 10 لیر 
 • 1 کیلوگرم پنیر سفید: 25 تا 50 لیر 
 • 1 کیلوگرم سیب: 22.52 لیر 
 • 1 وعده غذایی در رستوران های مقرون به صرفه: 86.63 لیر 
 • 1 منوی کباب: بین 98.76 تا 117.85 لیر 

هزینه بیمه دانشجویی در ترکیه 

برای تمامی دانشجویانی که مایل به تحصیل در ترکیه هستند، داشتن پوشش بیمه درمانی در تمام مدت تحصیل الزامی است. یک بیمه درمانی معتبر برای درخواست مجوز اقامت ترکیه موردنیاز است.

هزینه بیمه دانشجویی در ترکیه 

هزینه‌های بیمه برای دانشجویان بین‌المللی در سیاست‌های خصوصی بین 300-500 لیر در سال متغیر است. این بیمه به شما این امکان را می‌دهد که در بیمارستان‌های طرف قرارداد در محدوده‌های مشخص شده در بیمه‌نامه خدمات درمانی رایگان دریافت کنید.
پایان بندی 
اکنون راحت‌تر می‌توانید تصمیم بگیرید. با هزینه‌‌هایی که در مقاله عنوان شد، متوجه تفاوت قیمت گسترده تحصیل در ترکیه و تحصیل در اروپا شدید. این یعنی یک فکر اقتصادی؛ زیرا دانشگاه‌های ترکیه مدارک بین‌المللی و معتبری همچون دانشگاه‌های اروپا ارائه می‌‌دهند و امکانات و اساتید حرفه‌ای دارند. همچنین با اجازه کاری که به شما داده می‌شود، بسیاری از هزینه‌ها درمی‌آید. 
لازم به ذکر است حامی مهاجر تمامی روند مربوط به مهاجرت تحصیلی به ترکیه را انجام می‌دهد و حتی کلاس‌های آمادگی آزمون یوس را نیز دارد تا بی حد و مرز به شما کمک کن با اخذ پذیرش در بهترین دانشگاه‌ها، کمترین هزینه ممکن را پرداخت کنید و مهاجرتی راحت را تجربه کنید. برای دریافت مشاوره تخصصی همین حالا با شماره 02148000957 تماس بگیرید تا با کارشناسان ما در حامی مهاجر در ارتباط باشید. 

سوالات پرتکرار راجع به هزینه تحصیل در ترکیه 

سوالات متداولی که شما عزیزان داشتید، در ادامه پاسخ داده شده است. درصورت تمایل به دریافت مشاوره و رسیدن به جواب‌های اختصاصی با شرایط شما، می‌توانید با شماره بالا تماس بگیرید. 

برای تحصیل در ترکیه به چه مقدار پول نیاز دارم؟

 برای لیسانس به زبان انگلیسی: 3500-12000 لیره ترکیه در هر سال تحصیلی. برای لیسانس به زبان ترکی: 1860 – 6000 لیره ترکیه در هر سال تحصیلی. برای کارشناسی ارشد زبان انگلیسی: 4500-7000 لیره ترکیه در هر سال تحصیلی. برای کارشناسی ارشد ترکی: 2300-5000 لیره ترکیه در هر سال تحصیلی. 

هزینه تحصیل در ترکیه به تومان چقدر است؟ 

با توجه به اینکه قیمت ارز به‌طور ثابت نیست و تغییر می‌کند، ما شهریه را به‌صورت لیر برایتان نوشته‌ایم و شما می‌توانید در سایت xe.com هر لحظه که تمایل داشتید، تبدیل هزینه تحصیل در استانبول ترکیه به لیر را به تومان انجام دهید. 

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه چقدر است؟ 

قیمت تحصیل در ترکیه برای رشته‌های شاخه پزشکی و پیراپزشکی، بالاترین هزینه را نسبت به سایر رشته‌ها دارد (به‌دلیل کار عملی) و از بازه بین 190,000 تا 900,000 لیر یا بیشتر متغیر است. این هزینه بستگی به دانشگاه دولتی یا خصوصی دارد و اینکه بتوانید بورسیه برای کاهش شهریه دریافت کنید یا خیر. 

هزینه تحصیل در ترکیه با آزمون یوس ارزان تر است؟ 

بله. به‌دلیل اینکه شما می‌توانید با قبولی در آزمون یوس، در دانشگاه‌های دولتی مشغول به تحصیل شوید و هزینه تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی یا ترکی در دانشگاه دولتی کمتر از دانشگاه خصوصی است. 

هزینه اقامت دانشجویی در ترکیه چقدر است؟ 

هزینه های تحصیل در ترکیه به شهریه محدود نمی‌شود و هزینه خوابگاه و محل سکونت هم هست. اگر توانید در خوابگاه دانشگاه اقامت داشته باشید حدود 831 تا 1,317 لیر پرداخت خواهید کرد و درصورت دریافت آپارتمان شخصی، انتظار پرداخت مبلغی حدود 2,356 تا 9,807 لیر را داشته باشید. 

ارزان ترین دانشگاه ترکیه کدام است؟ 

دانشگاه قاضی یا غازی ترکیه، شهریه کمتری نسبت به دانشگاه‌های دیگر دارد که هزینه آن در متن مقاله ذکر شده است. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 2 | کل دیدگاه های تایید شده: 0