50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

صفر تا صد تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه: شرایط + هزینه تحصیل

ورود به رشته دندانپزشکی، برخلاف ایران، در یکی از کشورهای همسایه، راحت‌تر از چیزی‌ست که فکر کنید! منظورمان کجاست؟ ترکیه! تحصیل دندانپزشکی در ترکیه، به دلیل کیفیت آموزشی بالا و اعتبار مدرک دندانپزشکی ترکیه که در اروپا و آمریکا و کل جهان قابل پذیرش هستند، بسیار شهرت دارد. علاوه‌بر این هزینه دندانپزشکی در ترکیه بسیار معقول و به‌صرفه است.
دانشگاه‌های دندانپزشکی ترکیه خدمات بهداشتی ویژه‌ای را آموزش می‌دهند و تمرکز بالایی روی مهارت‌های عملی دانشجویان می‌گذارند تا برای شروع کار کاملا آماده باشند و به اصطلاح از ترمیم هیچ نوع دندانی نترسند! 
در ادامه صفر تا صد تحصیل این رشته جذاب که رویای کودکی بسیاری از دختران و پسران ایرانی است را بررسی می‌کنیم تا بدانید شرایط تحصیل در ترکیه دندانپزشکی با مدرک دیپلم (تنها با داشتن دیپلم) چگونه است.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

باورتان می‌شود بدون کنکور بتوانید قدم به دنیای پزشک شدن بگذارید؟ این اتفاق در سرزمین  مصطفی کمال پاشا یعنی ترکیه به‌راحتی امکان‌پذیر است! شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور یکی از مزایایی‌ست که دانشجویان بین‌المللی بسیاری را به‌سمت خود می‌کشاند! 

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تنها شرایطی که نیاز است داشته باشید، داشتن مدرک دیپلم با معدل مناسب است؛ یعنی حتی نیاز به داشتن مدرک تافل یا آیلتس نیز وجود ندارد! تنها کافی‌ست مدرکی برای اثبات توانایی زبان انگلیسی خود ارائه دهید. شما اجازه دارید به زبان انگلیسی یا ترکی در دانشگاه‌ها تحصیل کنید که برای تحصیل به زبان ترکی، می‌توانید مدرک Tömer داشته باشید یا اینکه 6 ماه در دوره‌های زبان ترکی شرکت کنید. 
در نهایت، مهمترین و باز هم مهمترین بخش، قبولی در آزمون ورودی دانشگاه‌هاست تا بتوانید دندانپزشک توانمندی شوید! در ادامه به بررسی تک‌تک این موضوعات می‌پردازیم. مدارک دیگری که نیاز دارید نیز مدارک معمولی مانند پاسپورت، دیپلم دبیرستان و ریزنمرات تحصیلی، نمره آزمون ورودی (که در ادامه توضیح داده می‌شود) و نامه انگیزشی است. دقت کنید که این مدارک باید به انگلیسی یا ترکی ترجمه شده باشند. 

شرایط سنی تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

می‌توان گفت خوشبختانه با داشتن رزومه تحصیلی قوی، می‌توان در سنین بالا نیز برای پذیرش در دندانپزشکی ترکیه اقدام کرد؛ اما با این حال لازم است بدانید داشتن حداقل 17 سال الزامی‌ست و باید مدرک دیپلم خود را دریافت کرده باشید.
میانگین سنی افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند 26 سال است؛ زیرا اکثر افراد دوره دبیرستان را در 18 سالگی به پایان می‌رسانند و سپس برای اقامت تحصیلی در ترکیه اقدام می‌کنند. 

شرایط سنی تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

اگر بخواهیم به تفکیک سن برای هر مقطع بپردازیم، داشتن حداکثر 21 سال برای کارشناسی، حداکثر 30 سال برای کارشناسی ارشد یا تخصص و حداکثر 35 سال برای مقطع دکترا لازم است. 

شرط معدل برای تحصیل دنداپزشکی در ترکیه

شرایط معدل برای پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی و دولتی این رشته کمی با یکدیگر متفاوت است و برای پذیرش در دانشگاه دولتی، قطعا نیاز به معدل مناسب‌تری دارید و حدودا معدل بالای 18 نیاز است. 
اما نگران نباشید، برای پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی رشته دندانپزشکی ترکیه، معدل بالای 15 قابل قبول است. پس کافی ا‌ست معدل 75 درصد یعنی بین 15 تا 20 کسب کنید تا به دنیای پزشکان جهان بپیوندید! 

آزمون ورودی دندانپزشکی در ترکیه 

می‌توان گفت بعد از داشتن لازمه‌های اول یعنی دیپلم و معدل مناسب، باید برای آزمون ورودی آماده شوید و کسب نمره قابل قبول، تنها شرط نهایی برای ورود به دندانپزشکی ترکیه است! آزمون‌های موردنیاز برای ورودی دانشگاه‌ها به صورت زیر است: 
آزمون YOS: فقط دانشگاه‌های دولتی آزمون YOS ترکیه را برگزار می‌کنند. هر دانشگاه دولتی آزمون YOS منحصربه‌فرد خود را برگزار می‌کند و نمرات آن به سایر دانشگاه‌های ترکیه قابل انتقال است. این آزمون یک بار در سال طراحی می‌شود و کسب نمره 90 در آن برای مهیا شدن شرایط پذیرش دندانپزشکی در ترکیه نیاز است. 

آزمون YOS ترکیه

برخی از دانشگاه‌های ترکیه در صورتی که متقاضی نتواند در آزمون مهارت انگلیسی نمره قابل قبول را کسب کند، آزمون پذیرش زبان انگلیسی را از طریق YOS ارائه می‌دهند.
دانشگاه‌های خصوصی آزمون‌های بین المللی مانند SAT، ACT، مدرک بین المللی، ABITUR و غیره را می پذیرند.
آزمون SAT: تعداد کمی از دانشگاه‌های ترکیه علاوه بر آزمون  Yos، آزمونی به نام SAT آمریکایی دارند که به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و متقاضیانی که قصد تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی را دارند، می‌توانند با شرکت در آزمون SAT ترکیه برای دندانپزشکی و گرفتن حداقل نمره مورد نظر در دانشگاه‌هایی که این آزمون را برگزار می‌کنند، پذیرش بگیرند و وارد دانشگاه شوند.

رشته دندانپزشکی در ترکیه

دندانپزشکی ترکیه تاکید خاصی بر تخصص دارد و تعداد آزمایشگاه‌ها در دانشگاه‌های آن مدام در حال افزایش است تا موقعیت تمرین بیشتری فراهم شود. این مورد تضمین می‌کند که تحصیلات شما با انجمن آموزش دندانپزشکی در اروپا (ADEE)، تطابق کامل دارد و برابری می‌کند. 

رشته دندانپزشکی در ترکیه

بنابراین تحصیلات شما با دیپلم آبی تایید می‌شود که این یک مورد لازم برای اتحادیه اروپا است تا مدرک شما در خارج از ترکیه نیز به رسمیت شناخته شود. همچنین باید بدانید تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه، در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی امکان‌پذیر است که تفاوت قابل ملاحظه‌ای در شهریه‌ها دارند. پس بهتر است بهترین دانشگاه ترکیه در رشته دندانپزشکی را بدانید تا دانشگاهی با کیفیت آموزشی خوب و شهریه مقرون‌به‌صرفه انتخاب کنید. 
برای تحصیل تخصص دندانپزشکی در ترکیه رشته‌های بسیاری در دسترس است که بازه زمانی آنها حدودا بین 3 الی 4 سال است. برخی رشته‌های قابل تحصیل برای دریافت تخصص، موارد زیر است: 

 • ارتودنسی 
 • جراحی دهان، دندان و چانه 
 • دندانپزشکی کودکان 
 • درمان دندانپزشکی پروتز
 • درمان ترمیمی دندان 

همچنین شما می‌توانید درمورد تحصیل تخصص پزشکی در ترکیه نیز مطالعه کرده و اطلاعات لازم را بدانید. 

دروس دندانپزشکی ترکیه

به‌طور کلی دانشکده‌های دندانپزشکی ترکیه دوره‌های زیر را ارائه می‌دهند: 

 • اصطلاحات آتاتورک و تاریخچه اصطلاحات 
 • اطلاعات عمومی و فناوری 
 • مبحث اعضای مصنوعی 
 • مواد دندانپزشکی 
 • شیمی ارگانیک 
 • دوره‌های زبان انگلیسی 
 • زیست شناسی پزشکی 
 • آناتومی دندان 
 • بیوفیزیک 
 • فیزیولوژی و اهمیت سلامت در دندانپزشکی

دروس آموزشی در سال اول تحصیل

آناتومی فک

شیمی آلی

علوم رفتاری

آناتومی

آمار زیستی

بیوفیزیک

تاریخچه دندان

بیولوژی و ژنتیک پزشکی

متابولیسم

 

دروس آموزشی در سال دوم تحصیل

دندانپزشکی استنت

دندانپزشکی پروتز

قلب و سیستم تنفسی

بیماری‌های عفونی و ایمنی

سیستم عصبی

روش تحقیق

دندانپزشکی پیشگیری

ارتودنسی

غدد و دستگاه دفع

 

دروس عملی آموزشی در سه سال آخر تحصیل

آسیب شناسی

بیولوژی دهان

فارماکولوژی

دندان مصنوعی

ارتودنسی

رادیولوژی در دندانپزشکی

جراحی دهان و دندان

طب پیشگیری از دهان کودکان

اخلاق کار

رشد دهان

بیماری پریودنتال

دندانپزشکی ترمیمی

روانشناسی

بیماری های دهان

بیماری های پوستی

مغز و اعصاب

پزشکی قانونی

جراحی عمومی

مدیریت مراکز بهداشتی درمانی

کمک های اولیه در دندانپزشکی

تصویربرداری از دهان

مدت تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

برای پاسخ به سوال دندانپزشکی در ترکیه چند سال است، باید بگوییم که مانند بسیاری دیگر از کشورها خواندن دندانپزشکی در ترکیه، برنامه پنج ساله دارد که در 10 ترم باید تکمیل شود. 

مدت تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

همانطور که گفته شد مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه، به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود: 

 • هر دو حوزه تئوری و عملی در دو سال اول مورد بررسی قرار خواهند گرفت. 
 • بعد از دو سال اول، دانشجویان برای یادگیری مهارت‌های لازم و دریافت آموزش‌های عملی به مدت سه سال، باید در بیمارستان‌ها کار کنند. 

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور

همانطور که گفته شد، تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور امکان‌پذیر است. آزمون‌های ورودی که در بالاتر گفته شد نیز برای ورود به دانشگاه‌های دولتی نیاز است و میتوان برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون و ورود به داشنگاه‌های خصوصی اقدام کرد. درست است که شهریه دانشگاه‌های خصوصی بالاتر هستند اما در مقایسه با دانشگاه‌های اروپایی هزینه مقرون‌به‌صرفه‌تری دارند. 

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی

در دانشگاه‌های خصوصی امکان تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه وجود دارد که در این صورت نیاز است تا مهارت زبان انگلیسی خود را نشان دهید تا ثابت شود. برای شرکت در این دانشگاه‌ها، می‌توانید در آزمون SAT شرکت کنید یا زبان آزمون yos را به انگلیسی انتخاب کنید. 

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی

معادل سازی مدرک دندانپزشکی در ترکیه

اخیراً قوانین ترکیه به پزشکان دارای مدرک دندانپزشکی از خارج از ترکیه اجازه می‌دهد تا پس از معادل ‌سازی مدرک دندانپزشکی در ترکیه، چه در بیمارستان‌های خصوصی و چه دولتی کار کنند؛ اما تا پس از اخذ تابعیت ترکیه، حق افتتاح کلینیک خصوصی را ندارند!
برای این امر در ابتدا، متقاضی دارای مدرک لیسانس دندانپزشکی، باید در آزمون معادل‌سازی ترکیه شرکت کند که آزمون STS نام دارد و آزمونی عمومی‌ست برای آنچه در مرحله لیسانس مطالعه کرده‌اند. 

معادل سازی مدرک دندانپزشکی در ترکیه

این آزمون یک بار در سال و در ماه سپتامبر برگزار می‌شود و به زبان ترکی است. هزینه آزمون حدودا 45 تا 60 دلار است و نحوه درخواست برای آن به طورت آنلاین و از طریق وب سایت OSYM است. 
همچنین دانشجویانی که تمایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دریافت تخصص در دندانپزشکی هستند، می‌توانند در آزمون DUS یا Diş hekimliği Uzmanlık Sınavı شرکت کنند. آزمون DUS شامل 20 سوال چندگزینه‌ای است که 40 سوال مربوط به دروس پایه و 80 سوال مربوط به مسائل بالینی و آناتومی است. 

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

متوسط شهریه دانشگاه‌ های دولتی دندانپزشکی ترکیه می‌تواند از 1200 دلار تا 19000 دلار باشد، برای مثال شهریه دندانپزشکی دانشگاه استانبول، حدودا 3600 دلار است. همچنین شهریه دانشگاه‌های خصوصی بین 17000 تا 27000 دلار است.
لازم است بگوییم اصلا به میزان هزینه های دندانپزشکی در ترکیه فکر هم نکنید؛ زیرا درآمد دندانپزشکان تمام‌وقت بیش از 200,000 دلار است و در دهه گذشته بازار کار دندانپزشکی در ترکیه رشد 16 درصدی داشته است. این باعث شده تا فرصت‌های شغلی عالی برای نسل‌های آینده ارائه داده شود. با این انگیزه، هزینه دندانپزشکی در استانبول برایتان بسیار کم به‌نظر می‌رسد!

بورسیه دندانپزشکی ترکیه

در ترکیه، چندین بورسیه مختلف برای دانشجویان دندانپزشکی در دسترس است: 

بورسیه تحصیلی ترکیه 

بورسیه‌های تحصیلی ترکیه به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا علاوه بر ارائه کمک‌های مالی، در دانشگاه مورد نظر خود و در برنامه کاربردی مورد نظر خود ثبت‌نام کنند. به همین دلیل با سایر برنامه‌های بورسیه در سراسر جهان متفاوت است.

بورسیه دندانپزشکی ترکیه

هدف از بورسیه تحصیلی ترکیه این است که به دریافت‌کنندگان فرصتی برای شرکت در فعالیت‌های علمی، اجتماعی و فرهنگی در حین تحصیل در خارج از کشور در ترکیه بدهد تا از مشکلات دانشجویان ایرانی در ترکیه کمی کاسته شود. همچنین هزینه‌های مسکن و بیمه درمانی دانشجویان در طول سال تحصیلی را پوشش می‌دهد. دانشجویان برای واجد شرایط بودن بورسیه تحصیلی ترکیه، باید معدل دبیرستان حداقل 90٪ را کسب کنند.

بورسیه تحصیلی CoHE برای دانشجویان بین المللی 

دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد از کشورهایی که با شورای آموزش عالی همکاری کرده‌اند، مخاطبان مورد نظر CoHE هستند. این بورسیه شامل هزینه‌های شهریه، مسکن، آموزش زبان ترکی و بیمه درمانی می‌شود؛ یعنی به دانشجویان پذیرفته شده فاقد مدرک مهارت زبان ترکی، یک سال آموزش رایگان زبان ترکی ارائه می‌شود. برای اطلاعات بیشتر درمورد بورسیه تحصیلی ترکیه، روی کلمه مربوط بزنید و مقاله تخصصی حامی مهاجر را بخوانید. 
علاوه‌بر این، بورسیه‌ دندانپزشکی در ترکیه با بودجه دانشگاه برای دانشجویان خارجی دندانپزشکی در دسترس است.
سخن پایانی 
پس دانستید که پذیرش دندانپزشکی در ترکیه و همچنین تحصیل رشته پروتز دندان در ترکیه به‌راحتی و با شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌ها قابل انجام است. هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه نیز بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر از کشورهای اروپایی‌ست و همین مورد باعث شده تا این کشور مورداستقبال بسیاری از دانشجویان قرار گیرد. 
به‌طور کلی بازار کار خوبی بین فارغ‌التحصیلان دندانپزشکی همیشه وجود داشته؛ برای مثال درآمد پروتز دندان در ترکیه همه ساله رو به رشد است که این یعنی رشته بسیار خوبی برای تحصیل شده است. 
اگر با خواندن این مقاله، خودتان را در حال استراحت بین درس‌های دندانپزشکی کنار دریاچه بیوک چکمجه استانبول تصور کردید، پس وقتش رسیده تا رویای خود را (دندانپزشکی در استانبول) عملی کنید. برای مهاجرت تحصیلی به کشورهای آمریکا، کانادا، ایتالیا و آلمان با شماره 02148000957 تماس گرفته و مشاوره تخصصی از کارشناسان حامی مهاجر داشته باشید. 

سوالات متداول درباره تحصیل دندانپزشکی در ترکیه 

سوالات پرتکرار شما عزیزان در ادامه پاسخ داده شده است. اگر سوال دیگری داشتید، خوشحال می‌شویم در کامنت‌ها بتوانیم پاسخگوی شما باشیم. 

تاریخ برگزاری آزمون sat ترکیه برای دندانپزشکی چه زمانی است؟

این آزمون در ماه‌های مارس، ژوئن، آگوست، اکتبر، نوامبر و دسامبر ایالات متحده آمریکا برگزار می‌شود. در نظر داشته باشید که ممکن است تاریخ‌های آزمون آمریکا با تاریخ‌های آزمون بین‌المللی کمی متفاوت باشد. 

میانگین شهریه دندانپزشکی در ترکیه چقدر است؟ 

متوسط شهریه تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی در ترکیه بسته به نوع دانشگاه از 1,835 تا 27,500 دلار متغیر است. تفاوت این هزینه به این دلیل است که دانشگاه‌های دولتی ترکیه تحصیلات بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ای ارائه می‌دهند اما تعداد کمی از آنها به زبان انگلیسی آموزش می‌دهند.

زمان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه چند سال است؟

دریافت مدرک کارشناسی و تکمیل تحصیلات پایه دندانپزشکی در ترکیه حدودا 5 سال زمان‌بر است و همانطور که در متن مقاله توضیح داده شد، 2 سال اول آن دروس تئوری و 3 سال بعدی به‌صورت عملی آموزش داده می‌شود. 

آیا اعتبار مدرک دندانپزشکی ترکیه در سایر کشورها بالاست؟

بله. مدرک تحصیلی دندانپزشکی در ترکیه در تمام اروپا معتبر است و تحصیلات شما با انجمن آموزش دندانپزشکی در اروپا (ADEE)، تطابق کامل دارد و برابری می‌کند. همچنین هیچ مشکلی از نظر شناخت در ایالات متحده نیز وجود ندارد، مخصوصا اگر در آزمون sat شرکت کرده باشید!

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0