20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

لیست دانشگاه های ترکیه

لیست بهترین دانشگاه های ترکیه بر اساس شهر

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که دانشگاه رفتن تنها کسب علم نیست و زندگی در محیط جدید همراه با کسب تجربه‌های باارزش است؟ وقتی به دانشگاه می‌روید، شما هم‌زمان مشغول یادگیری، کسب تجربه‌های باارزش و کشف فرصت‌های جدید هستید. همچنین دانشگاه‌ها مراکزی هستند که به واسطه آن‌ها دانشجویان می‌توانند در حوزه‌های مختلف دانش خود را گسترش دهند؛ به‌خصوص برای دانشجویان بین‌المللی که زندگی در یک فرهنگ جدید را نیز تجربه می‌کنند.
با توجه به اهمیت این تجربه، در این مقاله قصد داریم تا دانشگاه‌های ترکیه را به تفکیک شهر معرفی کنیم. ترکیه دومین کشور جهان در دسترسی به آموزش عالی است. این کشور با داشتن بیش از 180 دانشگاه، به یکی از کشورهای پرآموزش جهان تبدیل شده است که دانشجویان را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. علاوه‌بر این به دلیل نزدیکی این کشور با ایران، بهترین انتخاب برای متقاضیان ایرانی است.

درصورت نیاز به دریافت مشاوره تخصصی، از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان مجرب حامیمهاجر تماس حاصل فرمایید.

شهر استانبول

استانبول که بزرگ‌ترین شهر ترکیه است، دارای مزایای زیادی است که دانشجویان را برای تحصیل در دانشگاه‌های خود جذب می‌کند. این شهر دارای 57 دانشگاه دولتی و خصوصی است که برخی از آن‌ها همواره در لیست بهترین دانشگاه‌ها قرار دارند. 
تعدد تخصص‌های دانشگاهی در تمامی مقاطع تحصیلی و امکان تحصیل به زبان انگلیسی، از بارزترین ویژگی‌های دانشگاه‌های استانبول است. در ادامه به برخی از محبوب‌ترین دانشگاه‌های این شهر می‌پردازیم:

دانشگاه استانبول (Istanbul University)

دانشگاه استانبول ترکیه، یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه است که در قلب کشور استانبول واقع شده است. این دانشگاه 4 کیلومتر(17 دقیقه) از میدان تکسیم فاصله دارد که دسترسی و حمل‌ونقل را برای دانشجویان بسیار راحت کرده است. 
Istanbul University یکی از معتبرترین دانشگاه‌های این کشور است که همواره در لیست پنج دانشگاه برتر ترکیه قرار می‌گیرد. همچنین تحصیل در این کشور به دو زبان ترکی و انگلیسی امکان‌پذیر است. علاوه‌بر این امکان اخذ پذیرش با آزمون (یوس) و بدون آزمون نیز در این دانشگاه وجود دارد.

دانشگاه مارمارا (Marmara University)

دانشگاه مارمارا ترکیه یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه است که در قسمت آسیایی استانبول واقع شده است. این دانشگاه در فاصله 16 کیلومتری (35 دقیقه) میدان تکسیم قرار دارد و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ترکیه به‌شمار می‌رود.
دانشگاه مرمره یکی از دانشگاه‌هایی است که تحصیل به پنج زبان ترکی، انگلیسی، فرانسوی، عربی و آلمانی در آن امکان‌پذیر است. همچنین امکان اخذ پذیرش با آزمون(یوس و تی آر یوس) و بدون آزمون برای دانشجویان وجود دارد.

دانشگاه جراح پاشا (Cerrahpasa University)

دانشگاه جراح پاشا یکی دیگر از دانشگاه‌های دولتی ترکیه است که رتبه 28 را در بین بهترین دانشگاه‌های ترکیه کسب کرده است. این دانشگاه در بخش اروپایی استانبول واقع شده است و بهترین انتخاب برای افرادی است که علاقه‌مند به فرهنگ و سبک زندگی اروپایی هستند.
جراح پاشا در زمینه پزشکی و پیراپزشکی شهرت و تخصص ویژه‌ای دارد. با این حال، در این دانشگاه رشته‌های دیگری نیز ارائه می‌شود. گفتنی است آموزش در این دانشگاه به دو زبان ترکی و انگلیسی است و اخذ پذیرش نیز به دو صورت با آزمون و بدون آزمون امکان‌پذیر است.

دانشگاه های شهر آنکارا

شهر آنکارا

شهر آنکارا پایتخت کشور ترکیه، یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای دانشجویان است. دانشگاه‌های آنکارا بهترین شرایط و مزایا را برای پیشرفت تحصیلی و شغلی فراهم می‌کنند. شایان ذکر است که مزایای تحصیلی در آنکارا از نظر دسترسی آسان به دانشگاه، زیرساخت‌های قوی و توانایی یادگیری به زبان انگلیسی، بسیار شبیه به مزایای تحصیل در استانبول است؛ با این تفاوت که آنکارا پایتخت کشور است و امکان پیشرفت بیشتری در این شهر وجود دارد.

دانشگاه آنکارا (Ankara University)

دانشگاه آنکارا یکی از دانشگاه‌های برجسته ترکیه است که در آنکارا، پایتخت ترکیه واقع شده است. این دانشگاه رتبه 4 را در بین برترین دانشگاه‌های ترکیه کسب کرده است. از مزایای تحصیل در دانشگاه آنکارا می‌توان به محیط آموزشی عالی و پیشرفته، دسترسی به امکانات رفاهی و آموزشی و همچنین تکنولوژی آموزشی پیشرفته اشاره کرد.

دانشگاه های شهر ازمیر

شهر ازمیر

شهر زیبا و خوش‌آب‌وهوای ازمیر، از دیگر شهرهای مناسب برای دانشجویان بین‌المللی است. این شهر به دلیل داشتن هزینه‌های کم زندگی، دسترسی آسان و شرایط خوب آب‌وهوایی، محبوب‌ترین شهر دانشجویی ترکیه است. ازمیر نیز مانند استانبول منظره‌ای جذاب به دریای اژه دارد و با طبیعت چشم‌نواز خود، محیطی آرام و زیبا را برای زندگی فراهم می‌کند. 

دانشگاه اگه (Ege University)

دانشگاه اگه، از جمله دانشگاه‌های برتر ترکیه است که در شهر ازمیر، سومین شهر پرجمعیت ترکیه واقع شده است. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های قدیمی ترکیه است که فعالیت خود را با دانشکده کشاورزی و پزشکی اغاز کرد و اکنون با داشتن 18 دانشکده در رشته‌های گوناگون، پذیرای بیش از 60 هزار دانشجو است.
اگه دارای امکانات فراوانی از جمله کتاب‌خانه، خوابگاه، سالن‌های ورزشی متعدد، آمفی تاتر و غیره است که این دانشگاه را به یکی از دانشگاه‌های برتر ترکیه تبدیل کرده است.

دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه (Dokuz Eylul University)

دانشگاه دوکوز ایلول، یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه است که در سال 1982 تاسیس شد. این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران است و مدرک تحصیلی این دانشگاه در ایران از اعتبار خوبی برخوردار است. از دیگر ویژگی‌های دانشگاه دوکوز ایلول می‌توان به داشتن مراکز آموزشی، خدماتی و فرهنگی برای دانشجویان بین‌المللی و ارائه دوره‌های زبان ترکی اشاره کرد. 

دانشگاه های شهر سامسون

شهر سامسون

شهر سامسون که در شمال ترکیه واقع شده است، یکی از مهم‌ترین شهرهای بندری ترکیه است؛ به همین دلیل آب‌وهوای این شهر برای زندگی بسیار مناسب است. همچنین سامسون دارای فرودگاه بزرگی است که حمل‌ونقل را بسیار آسان می‌کند. بنابراین داشتن مراکز رفاهی و تفریحی، مناظر طبیعی زیبا، حمل‌ونقل آسان و ... این شهر را به یکی دیگر از گزینه‌های برتر برای زندگی و تحصیل تبدیل کرده است.

دانشگاه 19 مایس ترکیه (Ondokuz Mayis University)

دانشگاه اوندوکوز مایس، در سال 1975 فعالیت خود را با یک دانشکده پزشکی آغاز کرد و اکنون دارای 20 دانشکده در زمینه‌های مختلف است. مساحت پردیس اصلی این دانشگاه بیش از 10 هزار هکتار است که بسیاری از دانشکده‌های این دانشگاه در این پردیس واقع شده‌اند.
آموزش در این دانشگاه به دو زبان انگلیسی و ترکی امکان‌پذیر است. همچنین اندوکوز مایس مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران است که برای دانشجویان ایرانی که قصد بازگشت و کار در ایران را دارند، مشکل‌ساز نخواهد شد.

دانشگاه های شهر مرسین

شهر مرسین

مرسین یکی از شهرهای ساحلی ترکیه است که در جنوب این کشور واقع شده است. جالب است بدانید که زبان مردم این شهر ترکی و کردی است. مرسین در امتداد دریای مدیترانه واقع شده است و شرایط آب‌وهوایی بسیار خوبی داردهمچنین بهتر است بدانید که این شهر خواهرخوانده شهر شیراز است و روابط خوبی بین این دو شهر برقرار است.

دانشگاه مرسین ترکیه ( Mersin University )

دانشگاه مرسین ترکیه، از جمله دانشگاه‌های دولتی و معتبر ترکیه است که در شهر خوش آب‌وهوای مرسین واقع شده است. این دانشگاه در سال 1992 تاسیس شد و از آن زمان درحال رشد بوده است. همچنین مرسین برنامه‌های تبادل دانشجویی با دانشگاه‌های برتر دنیا را پشتیبانی می‌کند.

دانشگاه های شهر آدانا

شهر آدانا

شهر آدانا، پنجمین شهر بزرگ ترکیه است که در جنوب ترکیه و در کناره رود سیحون واقع شده است. این شهر با داشتن بیش از 3000 سال قدمت، جاذبه‌های توریستی و طبیعی زیادی دارد که آن را به یکی از مقاصد محبوب ترکیه تبدیل کرده است.

دانشگاه چوکوروا ترکیه ( Cukurova University )

دانشگاه چوکوروا، یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه است که همواره در لیست 10 دانشگاه برتر این کشور رتبه‌بندی می‌شود. این دانشگاه در شهر زیبای آدانا واقع شده است و تنها 5 ساعت تا پایتخت ترکیه فاصله دارد.
چوکوروا نیز از جمله‌دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم ایران است که برای دانشجویان ایرانی بسیار مناسب است. این دانشگاه یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ترکیه محسوب می‌شود که با داشتن امکانات زیادی همچون آزمایشگاه‌های تخصصی، تحصیل را بسیار متفاوت و هیجان‌انگیز کرده است.

دانشگاه های شهر کایسری

شهر کایسری

شهر کایسری یا قیصریه، یکی از شهرهای مهم ترکیه است که دارای سابقه تاریخی طولانی است. در این شهر دانشگاه‌های متعددی وجود دارد که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای تحصیل در آن‌ها اقدام کنند. این شهر در نزدیکی استانبول و آنکارا واقع شده است و شهروندان آن به راحتی می‌توانند از امکانات این دو شهر بهره‌مند شوند.

دانشگاه ارجیس ترکیه ( Erciyes University )

دانشگاه ارجیس ترکیه، فعالیت خود را با دانشکده‌های اقتصاد و پزشکی در سال 1978 آغاز کرد. این دانشگاه دولتی، در مرکز ترکیه یعنی شهر کایسری واقع شده است. نام این دانشگاه برگرفته از نام قله‌ای با همین نام است که در فاصله 15 کیلومتری دانشگاه واقع شده است.
از مزایای تحصیل در این دانشگاه، داشتن خوابگاه‌های رایگان در پردیس اصلی دانشگاه است که بر محبوبیت این دانشگاه افزوده است. همچنین با داشتن سالن‌های ورزشی متنوع، اینترنت رایگان، رستوران‌ها و دیگر امکانات رفاهی، تحصیل در این دانشگاه خسته‌کننده نیست.

دانشگاه های شهر شانلی اورفه

شهر شانلی اورفه

شهر شانلی اورفه، یکی از شهرهای جنوب شرقی ترکیه است که در 80 کیلومتری رودخانه فرات واقع شده است. این شهر یکی از شهرهای باستانی است که همچنان آثاری از دوران باستان در این شهر موجود است. آب‌وهوای این شهر بسیار گرم است. در نتیجه این شهر برای دانشجویانی که نمی‌توانند در آب‌وهوای سرد زندگی کنند، بسیار مناسب است.

دانشگاه هارران ترکیه ( Harran University )

دانشگاه هارران یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه است که در سال 1992 در شهر شانلی اورفه تاسیس شد. این دانشگاه با داشتن 50 رشته تحصیلی متنوع، از سراسر دنیا دانشجو می‌پذیرد. دانشجویان می‌توانند با شرکت در آزمون یوس یا حتی بدون آزمون، از این دانشگاه پذیرش دریافت کنند.

دانشگاه های شهر کاستامونو

شهر کاستامونو

شهر کاستامونو یا قسطمونی، یکی از شهرهای شمالی ترکیه است که در مجاورت دریای سیاه واقع شده است. این شهر نیز دارای دانشگاه‌ها و مدارس معتبری است که در ادامه به معرفی بهترین دانشگاه آن می‌پردازیم. این شهر نیز در نزدیکی پایتخت ترکیه واقع شده است و دانشجویان می‌توانند با طی کردن مسافتی حدود 3 ساعت، به آنکارا سفر کنند.

دانشگاه کاستامونو ترکیه ( Kastamonu Universitesi )

دانشگاه کاستامونو نیز از دیگر دانشگاه‌های دولتی ترکیه است که در شهر زیبای کاستامونو واقع شده است. این دانشگاه قدمت زیادی ندارد و از جمله دانشگاه‌های تازه‌تاسیس ترکیه به‌شمار می‌رود. با این حال، توانست پیشرفت چشم‌گیری داشته باشد و امتیازهای خوبی کسب کند.
این دانشگاه در فاصله 240 کیلومتری (3 ساعتی) آنکارا، پایتخت ترکیه واقع شده است و استفاده از امکانات پایتخت و حمل‌ونقل را برای دانشجویان آسوده کرده است.

دانشگاه های شهر آنتاکیه

شهر انتاکیه

شهر آنتاکیه از جمله شهرهای مهم و باستانی ترکیه است که در جنوب این کشور واقع شده است. این شهر جاذبه‌های گردشگری و تاریخی بسیار مهمی دارد که می‌تواند برای علاقه‌مندان تاریخ بسیار لذت‌بخش باشد. این شهر در مجاورت سوریه قرار دارد و دانشجویان سوری زیادی در این کسور مشغول به تحصیل‌اند.

دانشگاه مصطفی کمال ترکیه ( Mustafa Kemal University )

دانشگاه دولتی مصطفی کمال ترکیه، حدود 30 سال پیش تاسیس شدو نام آن برگرفته از نام کمال مصطفی آتاتورک است. این دانشگاه علاوه‌بر امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و ترکی، مزایا و امکانات رفاهی زیادی را برای دانشجویان خود فراهم کرده است. به همین دلیل، اکنون بیش از 25 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه های شهر ارزورم

شهر ارزوم

شهر ارزوم یکی از شهرهای ترکیه است که از مردمان کرد و ترک تشکیل شده است. این شهر یکی از سردسیرترین مناطق ترکیه است که بیشتر فصول سال آب‌وهوای بسیار سردی دارد. ارزوم دارای برخی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه است که در رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌ها، از رتبه‌های بالایی برخوردارند.

دانشگاه آتاتورک ترکیه ( Ataturk University )

دانشگاه آتاتورک ترکیه، از جمله دانشگاه‌های دولتی و محبوب ترکیه است که در شهر تاریخی ارزوم واقع شده است. این شهر فاصله بسیار کمی با استان آذربایجان غربی ایران دارد و انتخاب بسیار مناسب برای دانشجویان ایرانی است که قصد رفت‌وآمد زیاد دارند.
دانشگاه آتاترک از جمله دانشگاه‌های دولتی برتر ترکیه است که در سال 1957 تاسیس شد. این دانشگاه با داشتن  23 دانشکده و بیش از 90هزار دانشجو، یکی از دانشگاه‌های بزرگ ترکیه به‌شمار می‌رود.

شهر آداپازاری

آداپازاری شهری در شمال غربی ترکیه است که در فاصله بسیار کمی با استانبول و آنکارا واقع شده است. این شهر با داشتن جاذبه‌های گردشگری و مراکز تفریحی، جذابیت زیادی برای دانشجویان دارد. همچنین تاریخ آداپازاری به 400 سال پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد که در آن زمان آداپازاری به نام آگریلیون شناخته می‌شد. 

دانشگاه ساکاریا ترکیه ( Sakarya University )

دانشگاه دولتی ساکاریا ترکیه، در سال 1992 در شهر آداپازاری تاسیس شد. این شهر در نزدیکی آنکارا (پایتخت ترکیه) و استانبول (بزرگ‌ترین شهر ترکیه) واقع شده است.
این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های تخصصی مهندسی در ترکیه است؛ اما با این حال، 16 دانشکده در زمینه‌های متفاوتی همچون پزشکی، حقوق، هنر و ... دارد. همچنین ساکاریا تاکید بر آموزش مهارت‌های اساسی به دانشجویان دارد.

رنکینگ دانشگاه های دولتی ترکیه

رتبه بندی دانشگاه های دولتی ترکیه بر اساس رتبه‌بندی us news در سال 2024 به شرح زیر است:

نام دانشگاه

رتبه جهانی دانشگاه

رتبه در ترکیه

Bogazici University

377

2

Middle East Technical University

547

4  

Hacettepe University

554

5  

Istanbul Technical University

643

7

رنکینگ دانشگاه های خصوصی ترکیه

رتبه بندی دانشگاه های خصوصی ترکیه براساس رتبه‌بندی us news در سال 2024 به ترتیب زیر است:

نام دانشگاه

رتبه جهانی دانشگاه

رتبه در ترکیه

Cankaya University

173

1

Istanbul Bilgi University

526

3

Istanbul Aydin University

631

6

Koc University

679

Ihsan Dogramaci Bilkent University

684

9

 

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی دانشگاه‌های ترکیه به تفکیک شهر پرداختیم. دانشگاه‌های ترکیه به دانشجویان ایرانی امکان تحصیل در فرهنگی مشابه و پویا را می‌دهند. همچنین به دلیل نزدیکی به ایران، امکان رفت‌وآمد سریع و آسان را فراهم می‌کنند. علاوه‌بر این، ترکیه با دارا بودن دانشگاه‌های برتر جهانی، مکانی بسیار مناسب برای تحصیلات عالی و تحقیقاتی پیشرفته است. با بررسی این لیست، به‌راحتی می‌توانید دانشگاه‌های خوب در شهر مورد نظرتان را بیابید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی، فقط کافی‌ست با شماره 02148000957 تماس بگیرید. پاسخگوی شما خواهیم بود!

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0