50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

معرفی جامع دانشگاه آنکارا ترکیه

دانشگاه آنکارا ترکیه – شهریه، رشته و پذیرش

خورشید تابان علم در جمهوری ترکیه! از سال 1946 تا به امروز همین توصیف را درباره این دانشگاه می‌گویند. هم در شعارش نمایان است و هم در لوگو و تمامی نمادهای آن.

دانشگاه آنکارا همیشه به‌عنوان اولین‌ها شناخته می‌شد. چون مهر و امضاء آتاتورک، رهبر فقید این کشور را پای خود دارد و یکی از اولین دستاوردهای جمهوری ترکیه به‌شمار می‌آید. جالب‌تر اینکه اولین موسسه آموزش عالی بعد از استقلال ترکیه است. در چشم‌اندازش نوشته شده است: سعی ما این است که دانشگاهی نوآور باشیم. دانش و مهارت‌های خود را به نفع بشریت و کشور به کار گیریم و با ایجاد تغییر در سطح جهانی، آینده را شکل دهیم.

این دانشگاه شبیه هیچ‌کدام از دانشگاه‌های ترکیه نیست. جو علمی و رقابتی بسیار بالایی دارد و طیف گسترده‌ای از دانشجویان را در خود جای داده است.  پس بی‌راه نیست که برخی از بهترین مشاهیر و سران سیاسی و اقتصادی ترکیه از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. برای آشنایی بیشتر درباره دانشگاه آنکارا ترکیه کنجکاورتر شدید؟ پس ادامه مطلب را بخوانید!

دانشگاه آنکارا در یک نگاه

۱۹ دانشکده، ۱۵ دپارتمان تحصیلات تکمیلی، ۱۳ مدرسه عالی، ۱ کنسرواتور و ۱ مدرسه عالی زبان‌های خارجی را در خود جای داده است. با بیش از 100 کشور جهان همکاری دانشگاهی دوجانبه دارد و برای همین است که مدرک تحصیلی آن مورد تایید ایران، اروپا و آمریکا است.

اگر هم می‌خواهید درباره تعداد دانشجویان بین‌المللی آن بدانید، باید بگوییم درحال‌حاضر بیش از 4730 دانشجوی خارجی را تاکنون پذیرش کرده است. چون هم امکان تحصیل به زبان ترکی وجود دارد و هم انگلیسی و تعداد کرسی‌های درسی زبان انگلیسی آن سال به سال متنوع‌تر می‌شود. جدول زیر نگاهی کوتاه انداخته است به خصوصیات کلی این دانشگاه معروف کشور ترکیه:

نام دانشگاه به فارسی

آنکارا

نام دانشگاه به انگلیسی

Ankara University

نوع دانشگاه

دولتی

شهر

آنکارا

فاصله از استانبول

450 کیلومتر (5 ساعت)

رتبه (بر اساس رنکینگ QS)

4 (در ترکیه) / 901 (در جهان)

موردتایید وزارت علوم و بهداشت ایران

بله

نحوه پذیرش دانشجویان

آزمون یوس (مشاهده تقویم یوس) / بدون آزمون

زبان‌های تحصیلی

ترکی / انگلیسی

تعداد دانشکده‌ها

19

لینک نمونه سوالات یوس

آرشیو نمونه سوالات دانشگاه آنکارا

توجه داشته باشید، که هر دانشگاهی در ترکیه زمانبندی مجزایی برای برگزاری آزمون یوس دارند. دانشگاه Ankara نیز از این امر مستثنی نیست. در سال 2023 آزمون یوس دانشگاه آنکارا ترکیه در تاریخ 11 ژوئن ساعت 11 صبح برگزار شد. بنابراین انتظار می‌رود که در سال 2024 نیز در همین تاریخ برگزار شود.

دانشگاه آنکارا کجاست؟

دانشگاه دولتی آنکارا در شهر آنکارا قرار گرفته است که پایتخت ترکیه و دومین کلان‌شهر بزرگ این سرزمین محسوب می‌شود. گفتنی‌ست که این شهر، در مرکز ترکیه واقع شده و نه‌تنها از نظر سیاسی مهم است بلکه از حیث تاریخی نیز اهمیت بسیاری دارد.

پردیس‌های این دانشگاه در 5 مکان جغرافیایی مختلف شهر آنکارا گسترده شده‌اند. پردیس اصلی آن، تان دوغان (Tandoğan) است که ساختمان ریاست دانشگاه Ankara در آن قرار دارد و در یکی از شلوغ‌ترین مناطق آنکارا واقع شده است. بنابراین دسترسی به آن راحت است و در اطراف آن امکانات اقامت دانشجویی قرار دارد.

دانشگاه آنکارا کجاست

شما می‌توانید برای مشاهده محل دقیق قرارگیری دانشگاه آنکارا، بر روی آدرس این دانشگاه در مربع زیر کلیک کنید:

Ankara University Address: Emniyet, Dögol Cd., 0600 Yenimahalle/Ankara, Turkey

در ادامه، شماره تلفن دانشگاه آنکارا و وب‌سایت رسمی این مرکز آموزشی آورده شده است:

شماره تلفن دانشگاه

+90 312 214 13 50 - 64

سایت دانشگاه

وبسایت رسمی دانشگاه آنکارا

لوگوی دانشگاه آنکارا

دانشکده های دانشگاه آنکارا ترکیه

قبل از این گفتیم که دانشگاه آنکارا 19 دانشکده دارد. ما تمام دانشکده‌های دانشگاه آنکارا ترکیه را به این ترتیب تفکیک کرده‌ایم:

دانشکده زبان، تاریخ و جغرافیا

دانشکده هنرهای زیبا

دانشکده علمی‌کاربردی

دانشکده علوم ورزشی

دانشکده علوم تربیتی

دانشکده علوم آموزشی

دانشکده علوم سیاسی

دانشکده ارتباطات

دانشکده الهیات

دانشکده حقوق

دانشکده علوم پایه

دانشکده علوم بهداشتی

دانشکده پزشکی

دانشکده دامپزشکی

دانشکده داروسازی

دانشکده پرستاری

دانشکده مهندسی

دانشکده کشاورزی

ضمنا این دانشگاه با دارابودن 14 موسسه علمی معتبر مانند موسسه بیوتکنولوژی یا موسسه سلول‌های بنیادی، توانسته است یکی از بزرگ‌ترین مراکز علمی‌آموزشی ترکیه را تشکیل بدهد. به‌نحوی که هم‌اکنون، آموزشگاه‌ها و هنرستان‌های بسیاری زیرنظر دانشگاه دولتی آنکارا فعالیت می‌کنند. 

بیشتر بخوانید: دانشگاه چوکوروا ترکیه

دانشکده های دانشگاه آنکارا

رشته های پرتقاضا دانشگاه آنکارا

با معرفی دانشکده‌های دانشگاه آنکارا، ممکن است این سوال در ذهن متقاضیان تحصیل در ترکیه ایجاد شده باشد که این دانشکده‌ها، کدام رشته‌های تحصیلی را ارائه می‌دهند. بنابراین در ادامه، ما نیز همین موضوع را بررسی می‌کنیم و به معرفی رشته‌های تحصیلی دانشگاه آنکارا می‌پردازیم.

منتها از آنجا که تنوع رشته‌های عرضه‌شده در دانشکده‌های 19گانه این دانشگاه بالا است، ما تنها قصد داریم محبوب‌ترین رشته‌ها را معرفی کنیم و جست‌وجو در خصوص سایر رشته‌ها را از طریق وب‌سایت رسمی دانشگاه که پیش‌تر بیان کردیم دنبال کنید. بنابراین آنچه در ادامه، تعدادی از رشته‌های پرتقاضا دانشگاه آنکارا ترکیه هستند:

پزشکی 

دندانپزشکی 

دامپزشکی

داروسازی

پرستاری

فیزیوتراپی

مهندسی پزشکی

مهندسی کامپیوتر

مهندسی انرژی

زیست‌شناسی

اقتصاد کشاورزی

علوم تجارت

علوم ورزشی

فلسفه

روزنامه‌نگاری

رادیو ، سینما، تلویزیون

فیزیک

مهندسی عمران

حقوق 

زمین‌شناسی

شیمی

مدیریت

رواط بین‌الملل

روانشناسی

از بین تمامی این رشته‌ها، پزشکی جزء بهترین‌ها است. چون رشته پزشکی دانشگاه دولتی آنکارا رتبه سوم را در کل دانشگاه‌های ترکیه دارد و در آسیا صاحب رتبه 78 است. بعد از آن رشته زیست‌شناسی و شیمی قرار می‌‌گیرد. همچنین بسیاری از دانشجویان ایرانی، گزینه تحصیل داروسازی در ترکیه را برای خود انتخاب می‌کنند. 

رشته های دانشگاه آنکارا

شهریه دانشگاه آنکارا

پس از معرفی رشته‌های پرتقاضا و ارائه اطلاعات ضروری در این مورد، اکنون وقت آن رسیده است تا شهریه دانشگاه آنکارا ترکیه را نیز موردبحث قرار دهیم و هزینه‌های تحصیل در این دانشگاه را بررسی کنیم. اما همان‌طور که می‌دانیم، تعداد رشته‌های تحصیلی این دانشگاه زیاد است و نمی‌شود به همه آن‌ها پرداخت.

مقطع

مبلغ شهریه (سالانه)

لیسانس

20.000-67.000 لیر

فوق‌لیسانس

20.000-67.500 لیر

نکته: اگرچه این مبالغ به‌طور میانگین بیان شده‌اند اما هزینه‌های واقعی به رشته انتخابی شما بستگی دارد. بنابراین، برای دریافت ارقام دقیق‌تر، می‌توانید به سایت دانشگاه مراجعه کنید.

شهریه دانشگاه آنکارا

نحوه ورود به دانشگاه آنکارا

تا اینجا با یکی از دانشگاه‌های مطرح ترکیه آشنا شدیم. متوجه شدید که تنوع رشته‌های آن بالا است و یکی از بهترین اهداف مهاجرت تحصیلی به‌شمار می‌آید. حالا نوبت به آشنایی به نحوه ورود به این دانشگاه و دریافت پذیرش است. 

راه اول: در همین ابتدا باید بگوییم که روش‌های متفاوتی برای اخذ پذیرش تحصیلی وجود دارد. اولین راه، شرکت در آزمون یوس ترکیه است. اگر توانستید در این آزمون حد نصاب نمره را به‌دست آورید، نیمی از مسیر ورود به این دانشگاه را طی کرده‌اید. البته متقاضیان ادامه تحصیل در ترکیه باید بدانند که سطح آزمون یوس نسبتا از سطح کنکور ایران پایین‌تر است. منتها برای کسب نتیجه قابل‌قبول در آن نیز باید به مطالعه مستمر منابع آزمون و تقویت پایه‌های علمی بپردازید. چراکه رقابت در آن زیاد است.

راه دوم: تحصیل بدون آزمون در ترکیه. به این معنی که متقاضی می‌تواند بدون ارائه رزومه یا شرکت در آزمونی خاص، به تحصیل در در دانشگاه موردنظر خود مشغول شود. منتها این شیوه با شرایطی همراه است که تمام آن‌ها، در مقاله تحصیل بدون آزمون در ترکیه آورده شده‌اند. می‌توانید آن را مطالعه کنید.

مدارک پذیرش دانشگاه آنکارا

اول اینکه باید مطابق با تقویم تحصیلی این دانشگاه، فرم آنلاین درخواست پذیرش را پر کنید. پس از آن باید این فرم را در سیستم آنلاین ثبت‌نام دانشگاه بارگذاری کرده و مدارک لازم را جمع‌اوری کنید. این مدارک در هنگام ثبت‌نام حضوری مورد نیاز است و بایستی اصل هرکدام را به همراه داشته باشید. آنچه در ادامه آمده است، فهرست مدارک ثبت‌نام است:

  • اصل آخرین مدرک تحصیلی به همراه ترجمه رسمی و محضری آن
  • ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی
  • گذرنامه معتبر
  • برگه نتیجه آزمون
  • مدرک زبان ترکی و یا انگلیسی

امکانات رفاهی دانشگاه آنکارا

این دانشگاه کلوب‌های دانشجویی، اجراهای تئاتر، کنسرت‌، رستوران‌، کافی‌شاپ‌های متعددی دارد. باشگاه‌های ورزشی آن شامل یک استخر، ۵ سالن بدنسازی و ۳ زمین تناسب اندام می‌شود. همچنین در هر دانشکده زمین‌های بسکتبال، فوتبال و والیبال وجود دارد. علاوه‌بر این، مسابقات پرهیجانی بین کارکنان و دانشجویان برگزار می‌شود. این مسابقات در رشته‌های تنیس روی میز، بدمینتون، کشتی، بسکتبال، فوتبال و شنا هستند و در آخر به تیم‌های برتر مدال اهدا می‌شود.

در نهایت، باید بگوییم که درحال‌حاضر بیمارستان‌های زیادی زیر نظر این دانشگاه مشغول به فعالیت هستند. از جمله آنان می‌توان به مرکز درمانی تحقیقاتی و کاربردی جبجی، بیمارستان دانشکده دندانپزشکی و مرکز تحقیقاتی و کاربردی ابن سینا اشاره کرد.

امکانات رفاهی دانشگاه آنکارا

امکانات کارآموزی در دانشگاه آنکارا

اگر دانشجوی این دانشگاه شوید، این شانس را خواهید داشت که در برنامه‌های کارآموزی متنوع شرکت کنید. این برنامه در قالب قراردادهای تبادل دوجانبه دانشجو  و کارآموز در سراسر دنیا اجرا می‌شود و این دانشگاه با انجمن بین‌المللی تبادل دانشجویان برای تجربه فنی (IAESTE) و انجمن بین‌المللی دانشجویان در اقتصاد و علوم بازرگانی (AISEC)، توافقنامه‌هایی برای ایجاد فرصت‌های کارآموزی امضا کرده است.

سخن پایانی

خب با شرایط و امکانات دانشگاه آنکارا ترکیه آشنا شدید. سعی کرده‌ایم اطلاعات مفید را در اختیارتان قرار دهیم و شما را در تصمیم‌گیری‌تان کمک کنیم. با این حال، جای هیچ‌گونه نگرانی برای متقاضیان تحصیل در این کشور وجود ندارد. چراکه ما در موسسه حامی مهاجر، با تدارک خدماتی مانند ثبت‌نام متقاضیان در آزمون یوس، ارائه منابع این آزمون، آموزش دروس یوس از پایه تا پیشرفته، مشاوره تحصیلی و کمک به دریافت پذیرش تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا مراجعینمان بهترین نتیجه را  کسب کنند و در دانشگاه دل‌خواهشان درس بخوانند.

شما می‌توانید برای برخورداری از خدمات حامی مهاجر یا کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

آزمون یوس

سوالات متداول درباره دانشگاه آنکارا

در این بخش سعی داریم به پرسش‌های متداول متقاضیان تحصیل در این دانشگاه بپردازیم. عموم این پرسش‌ها بیشتر در رابطه شهریه، هزینه‌های تحصیل و شرایط بورسیه آن است. چنانچه سوال شما در بین‌شان نیست، می‌توانید از بخش نظرات همین مقاله استفاده کرده و پرسش خود را مطرح کنید.

شهریه دانشگاه آنکار چقدر است؟

شهریه سالانه این دانشگاه بین 20000 تا 60000 لیر است. بالاترین شهریه آن مربوط به رشته‌های مرتبط با پزشکی است.

آیا دانشگاه آنکارا بورسیه دارد؟

بسیاری از بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه آنکارا توسط خود دانشگاه ارائه می‌شود که به دانشجویان بین‌المللی نیز اختصاص می‌یابد. همچنین به غیر از بورسیه‌های دانشگاهی، بسیاری از سازمان‌های دیگر از جمله بنیادها و سایر شرکت‌ها بورسیه تحصیلی به دانشجویان این دانشگاه‌ها ارائه می‌دهند. بنابراین یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای بورسیه محسوب می‌شود.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0