20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

دانشگاه آتاتورک ترکیه؛ در خدمت زندگی، همیشه رو به جلو

دانشگاه آتاتورک ترکیه - شهریه، رنکینگ و رشته‌ ها

در ادامه معرفی دانشگاه‌های کشور ترکیه، این‌بار به سراغ دانشگاه آتاتورک می‌رویم. اول به لوگوی این دانشگاه در تصویر بالا نگاه کنید!

بالهای یک عقاب دو سر را می‌بینید که برفراز درخت زندگی در حال پرواز است که دقیقا شعارش را برای ذهن بیننده تداعی می‌کند.

شعارش این است: «در خدمت زندگی، همیشه رو به جلو...» که هم رسالت و نیز چشم‌انداز دانشگاه را در درون خود دارد. از نامش هم که پیداست یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی ترکیه است. چون آتاتورک به‌عنوان رهبر فقید این کشور هنوز در بین مردم قابل احترام است و اگر نامش برای موسسه، دانشگاه، یا مجموعه‌و نهادی انتخاب شود حتما آینده‌ای روشن برایش برنامه‌ریزی کرده‌اند.

به وبسایت اصلی دانشگاه هم که رجوع کنید، این عبارت را می‌بینید: درحالیکه به‌طور مداوم در مسیر توسعه قدم برمیداریم، چشم انداز ما این است که همچون آتاتورک در همه‌چیز پیشگام شویم و یک دانشگاه جهانی در منطقه خود باشیم.

معرفی دانشگاه آتاتورک ترکیه

تاریخ تاسیس آن به سال 1957 برمی‌گردد. یکی از مهمترین پروژه‌های جمهوری ترکیه به شمار می‌آمد و برای همین مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه سخنرانی افتتاحیه آن را انجام داد. حالا در بزرگترین شهر منطقه آناتولی شرقی یعنی شهر ارزروم با اقتدار پابرجاست و نامش یادآور دوران پرشکوه گذشته است. بیش از 50 هزار دانشجو را آموزش می‌دهد و 2062 نفر را از سراسر آسیا، اروپا یا آمریکا پذیرش کرده است. این مرکز آموزشی در گستره تعالی آموزشی و فرهنگی منطقه می‌درخشد و آینده‌ای درخشان‌تر برای خود دیده است. آمار و ارقام نشان می‌دهد ما با یک دانشگاه در کلاس جهانی مواجه هستیم. پس بیایید بیشتر درباره آن بدانیم:

نام دانشگاه

آتاتورک

نام دانشگاه به انگلیسی

Ataturk University

نوع دانشگاه

دولتی

شهر

ارزروم

فاصله از استانبول

1230 کیلومتر (14 ساعت)

فاصله از آنکارا

870 کیلومتر (10:40 دقیقه)

رتبه (بر اساس رنکینگ QS)

26 (در ترکیه) / 1401(در جهان)

موردتایید وزارت علوم و بهداشت ایران

بله

نحوه پذیرش دانشجویان

آزمون یوس (مشاهده تقویم یوس) / بدون آزمون

زبان‌های تحصیلی

ترکی / انگلیسی

دانشکده‌ها

پزشکی، مهندسی، هنر، علوم پایه و علوم انسانی

لینک نمونه سوالات یوس

آرشیو نمونه سوالات یوس دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آتاتورک کجاست؟

همان‌طور که در قسمت قبل توضیح دادیم، این دانشگاه در یکی از سردسیرترین مناطق این سرزمین، یعنی شهر ارزروم قرار گرفته است. نکته جالب‌توجه در خصوص ارزروم این است که فاصله آن از ایران، به‌مراتب کمتر از فاصله‌اش تا استانبول یا آنکارا است. به‌عنوان مثال از ارزروم تا خوی (واقع در استان آذربایجان غربی)، مسافت کمتر از 500 کیلومتر است. در‌حالی‌‌که با توجه به آنچه پیش‌تر دیدیم، فاصله ارزروم تا آنکارا و استانبول بسیار بیشتر است.

دانشگاه آتاتورک کجاست

یکی دیگر از نکات قابل‌بحث در خصوص ارزروم، آب‌وهوای این شهر است. گفتیم که ارزروم از جمله مناطق سردسیر ترکیه است و با قرارگرفتن در ارتفاع 1950متری از سطح دریا، طبیعتی کوهستانی دارد. بنابراین می‌توان گفت این شهر نه‌تنها زمستان‌هایی سخت، بلکه پاییزها و بهارهای سردی نیز دارد.

البته لازم‌به‌ذکر است همین آب‌وهوای خاص ارزروم سبب شده که این شهر به یکی از بزرگ‌ترین مقاصد تفریحات زمستانی در ترکیه تبدیل شود. به‌نحوی که سالانه، گردشگران زیادی از داخل و خارج ترکیه به ارزروم می‌آیند تا از این تفریحات بهره ببرند و به ورزش‌های زمستانی بپردازند.

همچنین گفتنی‌ست که کوه پالان دوکن ارزروم با دارابودن یکی از مجهزترین و باکیفیت‌ترین مراکز اسکی در سرتاسر قاره آسیا، هرساله میزبان تعدادی از مطرح‌ترین اسکی‌بازان دنیا است که برای انجام تمرینات خود راهی این پیست اسکی می‌شوند.

شما می‌توانید برای مشاهده محل دقیق قرارگیری دانشگاه آتاتورک ترکیه، بر روی آدرس این دانشگاه در مربع زیر کلیک کنید:

Ataturk University Address: Üniversite, Atatürk Üniversitesi Kampüsü, 25030 Yakutiye, Turkey

در ادامه، شماره تلفن و سایت دانشگاه آتاتورک ارزروم ترکیه آورده شده است:

شماره تلفن دانشگاه

+90 442 231 1111

سایت دانشگاه

وبسایت رسمی دانشگاه آتاتورک

دانشکده های دانشگاه آتاتورک ترکیه

همچنان که گفتیم، دانشگاه آتاتورک ارزروم دارای 23 دانشکده گوناگون است و هرکدام از آن‌ها در زمینه خاصی مشغول به فعالیت هستند. آنچه در ادامه بررسی می‌کنیم، همین حوزه فعالیت دانشکده های دانشگاه آتاتورک ترکیه است. پس این شما و این، فهرست دانشکده های این دانشگاه:

دانشکده هنرهای زیبا

دانشکده اقتصاد و علوم اداری

دانشکده آموزش آزاد از راه دور

دانشکده علوم انسانی

دانشکده علوم آموزشی

دانشکده ادبیات

دانشکده الهیات

دانشکده ارتباطات

دانشکده حقوق

دانشکده تربیت بدنی

دانشکده علوم پایه

دانشکده علوم کاربردی

دانشکده علوم بهداشتی

دانشکده پزشکی

دانشکده دندانپزشکی

دانشکده دامپزشکی

دانشکده داروسازی

دانشکده پرستاری

دانشکده مهندسی

دانشکده معماری

دانشکده گردشگری

دانشکده کشاورزی

دانشکده شیلات

دانشکده علوم اجتماعی

رشته های دانشگاه آتاتورک ارزروم

آگاهی از رشته‌های ارائه‌شده در دانشگاه مقصد، از جمله موارد پراهمیت در مهاجرت تحصیلی است. بنابراین به‌سبب اهمیت این موضوع، ما نیز قصد داریم آن را بررسی کنیم. منتهی چنان‌که از تعداد دانشکده های دانشگاه آتاتورک برمی‌آید، تعداد رشته‌های تحصیلی این دانشگاه زیاد است و نام‌بردن از همه آن‌ها امکان‌پذیر نیست.

رشته های دانشگاه آتاتورک

به همین خاطر آنچه در ادامه می‌آید، اسامی تنها تعدادی از رشته‌های پرتقاضای دانشگاه آتاتورک است. با این حال، چنانچه متقاضیان تحصیل در ترکیه بخواهند از سایر رشته‌های این دانشگاه اطلاع پیدا کنند، می‌توانند با مراجعه به سایت دانشگاه آتاتورک ارزروم ترکیه که پیش از این گفتیم، لیست کامل این رشته‌های تحصیلی را مشاهده کنند.

برخی از رشته‌های پرتقاضا دانشگاه آتاتورک ترکیه، از این قرارند:

پزشکی

دندان‌پزشکی

دامپزشکی

داروسازی

فیزیوتراپی

پرستاری

مامایی

مهندسی کامپیوتر

مهندسی نرم افزار

مهندسی صنایع

مهندسی عمران

معماری داخلی

روان‌شناسی

فلسفه

حقوق

روزنامه‌نگاری

راهنمای گردشگری

سینما

طراحی مد

گرافیک

نقاشی

شهریه دانشگاه آتاتورک ارزروم

هزینه تحصیل در اینجا برای دانشجویان بومی و خارجی متفاوت است. شهریه هر ترم دانشجویان بومی از 32 دلار شروع می‌شود که این مبلغ برای خارجی‌ها حداقل 1000 دلار است. البته امکان استفاده از برنامه‌های بورسیه‌ای هم وجود دارد که شامل بورسیه بنیاد توسعه و بورسیه دولتی ترکیه، معروف‌ترین بورسیه ترکیه می‌شود. 

شهریه دانشگاه آتاتورک

به همین خاطر ما کوشیده‌ایم که با تقسیم‌بندی این رشته‌ها در سه گروه کلی «پزشکی، پیراپزشکی و سایررشته‌ها»، تمام اطلاعات لازم را در خصوص شهریه دانشگاه آتاتورک، به‌شکلی کوتاه و مختصر بیان کنیم. شما می‌توانید برای اطلاع از شهریه دانشگاه آتاتورک ترکیه، جدول زیر را مشاهده فرمایید.

نام رشته

مبلغ شهریه سالانه

پزشکی

شروع از 95.000 لیر

پیراپزشکی

شروع از 15.000 لیر

سایر رشته‌ها

شروع از 18.000 لیر

نحوه ورود به دانشگاه آتاتورک

اکنون که فهمیدیم رشته‌های پرتقاضا دانشگاه آتاتورک ترکیه کدام موارد هستند، باید شیوه اخذ پذیرش دانشگاه آتاتورک را نیز بررسی کنیم. زیرا آگاهی از نحوه ورود به دانشگاه آتاتورک، می‌تواند در تصمیم‌گیری افراد نقشی اساسی ایفا کند و آن‌ها را در مسیر تحصیلشان راهنمایی نماید.

بنابراین ابتدابه‌ساکن باید بگوییم که ورود به دانشگاه آتاتورک در ترکیه، تنها به یک شیوه محدود نمی‌شود. بلکه متقاضیان تحصیل در ترکیه می‌توانند از چند طریق گوناگون پذیرش این دانشگاه را اخذ کنند. از جمله تحصیل بدون آزمون در این سرزمین. یعنی این امکان وجود دارد که افراد بدون ارائه رزومه یا شرکت در آزمون، در دانشگاه مطلوبشان درس بخوانند.

روش دیگری که برای اخذ پذیرش این دانشگاه وجود دارد، شرکت در آزمون یوس و کسب نتیجه قابل‌قبول در آن است. گفتنی است که این آزمون اهمیت زیادی دارد و از معتبرترین آزمون‌های سراسر ترکیه به‌حساب می‌آید. طوری‌که نتیجه آن، ملاک پذیرش دانشجویان در بسیاری از دانشگاه‌های ممتاز ترکیه است.

مدارک ثبت نام در این دانشگاه به قرار است:

  • اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه رسمی آن به زبان ترکی
  • گواهی معادل دیپلم
  • اصل ریز نمرات و ترجمه ترکی آن 
  • اصل نتیجه آزمون (YÖS) 
  • دو عدد عکس پاسپورت
  • کپی پاسپورت و ترجمه ترکی آن که تایید محضری داشته باشد. 
  • تمکن مالی
  • گواهی مهارت زبان ترکی

امکانات رفاهی دانشگاه آتاتورک

به پردیس شهری پرجنب‌وجوش دانشگاه ارزروم ترکیه خوش آمدید. شما در اینجا بهانه‌های زیادی برای مطالعه، تحصیل و تفریح دارید. از نشستن در کافی شاپ گرفته تا شرکت در برنامه‌های جانبی مفرح و فرصت‌ مطالعه در کتابخانه‌های مجهز. به لطف برنامه‌های تبادل بین‌المللی دانشجو، دانشجویان می‌توانند با نمایندگان کشورها و ملیت‌های مختلف ارتباط برقرار کنند و روابط اجتماعی خود را گسترش دهند.

جالب است بدانید که این دانشگاه مرکز خرید هم دارد. بنابراین دانشجویان دیگر نگران تامین نیازهای خود نیستند و در کمترین زمان ممکن خرید خود را انجام می‌دهند. برای دانشجویان مسلمان و اهل عبادت نیز فضای مسجد در دسترس است و در کنار آن بیمارستان و امکانات اقامتی نیز وجود دارد.

اگر اهل ورزش هستید، حتما با شنیدن اینکه این دانشگاه دو زمین فوتبال، پنج زمین بسکتبال، والیبال، هندبال و تنیس دارد، خوش‌حال می‌شوید. یک استخر بزرگ دارد و دو سالن ورزشی مجهز. پس بی‌سبب نیست که در بین تیم‌های ورزشی دانشگاهی ترکیه و از میان 179 دانشگاه رتبه اول را دارد.

امکانات رفاهی دانشگاه آتاتورک

ورود به دانشگاه آتاتورک ترکیه با حامی مهاجر

خب با شرایط و امکانات دانشگاه آتاتورک آشنا شدید. سعی کرده‌ایم اطلاعات مفید را در اختیارتان قرار دهیم و شما را در تصمیم‌گیری‌تان کمک کنیم. با این حال، جای هیچ‌گونه نگرانی برای متقاضیان تحصیل در این کشور وجود ندارد. چراکه ما در موسسه حامی مهاجر، با تدارک خدماتی مانند ثبت‌نام متقاضیان در آزمون یوس، ارائه منابع این آزمون، آموزش دروس یوس از پایه تا پیشرفته، مشاوره تحصیلی و کمک به دریافت پذیرش تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا مراجعینمان بهترین نتیجه را  کسب کنند و در دانشگاه دل‌خواهشان درس بخوانند.

شما می‌توانید برای برخورداری از خدمات حامی مهاجر یا کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 

ثبت نام در دوره های آمادگی آزمون یوس

سوالات متداول درباره دانشگاه آتاتورک ترکیه

در اینجا سوالات مهم را مطرح می‌کنیم. سوالاتی که بسیاری از متقاضیان تحصیل در این دانشگاه بارها و بارها از کارشناسان حامی مهاجر می‌پرسند یا در فضای اینترنت به‌دنبال جواب آن هستند. شاید سوال آنها سوال شما هم باشد. پس در ادامه مطلب همراهمان باشید.

آیا دانشگاه آتاتورک مورد تایید وزارت علوم ایران است؟

بله. هم مورد تایید وزارت علوم و هم مورد تایید وزرات بهداشت ایران است.

آیا دانشگاه آتاتورک ترکیه خوابگاه دارد؟

بله. برای همه رشته‌ها و برای همه مقاطع خوابگاه وجود دارد که زیر نظر وزارت جوانان و ورزش ترکیه است.

رنکینگ دانشگاه آتاتورک ترکیه چقدر است؟

دانشگاه آتاتورک رتبه 1401 را براساس نظام رتبه‌بندی جهانی QS دارد. همچنین رنکینگ ملی آن عدد 26 را نشان می‌دهد.

آیا با تحصیل در دانشگاه آتاتورک اجازه کار دانشجویی وجود دارد؟

بله. این دانشگاه امکان اجازه کار دانشجویی در ترکیه را در اختیار همگان قرار می‌دهد که به دانشجویان کمک می‌کند تا قبل از شروع زندگی کاری خود تجربیات کاری کسب کنند و برای هزینه تحصیل مشکلی نداشته باشند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0