دانشگاه جراح پاشا ترکیه | دانشکده‌ها، رشته‌ها و شهریه

جدول اطلاعات کلی دانشگاه جراح پاشا ترکیه

نام دانشگاه

جراح پاشا

نام دانشگاه به انگلیسی

Cerrahpasa University

نوع دانشگاه

دولتی

شهر

استانبول

فاصله از میدان تکسیم

28 کیلومتر (36 دقیقه)

فاصله از آنکارا

450 کیلومتر (5 ساعت)

رتبه (بر اساس رنکینگ CWUR)

28 (در ترکیه) / 1372 (در جهان)

نحوه پذیرش دانشجویان

آزمون یوس (مشاهده تقویم یوس) / بدون آزمون

زبان‌های تحصیلی

ترکی / انگلیسی

دانشکده‌ها

پزشکی، مهندسی، هنر، علوم پایه و علوم انسانی

لینک نمونه سوالات یوس

آرشیو نمونه سوالات یوس دانشگاه جراح پاشا

معرفی دانشگاه جراح پاشا ترکیه

معرفی دانشگاه جراح پاشا ترکیه

دانشگاه معروف جراح پاشا ترکیه، از جمله دانشگاه‌های تخصصی در زمینه علوم پزشکی و پیراپزشکی است که در بخش اروپایی شهر استانبول قرار دارد. این دانشگاه معتبر که به‌ظاهر مجموعه‌ای تازه‌ساز است، در حقیقت دانشکده پزشکی دانشگاه استانبول بود و از سال 1933، فعالیت آموزشی خود را آغاز کرده بود. اما در نهایت، هجدهم می 2018 بود که دانشگاه جراح پاشا توانست راه خود را از دانشگاه استانبول جدا و به‌عنوان مرکزی مستقل، اعلام موجودیت کند.

گفتنی است که امروزه، دانشگاه جراح پاشا در کنار ارائه رشته‌های اصلی خود یعنی رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی، رشته‌های دیگری را نیز به دانشجویان خود عرضه می‌کند. به همین دلیل نیز در حال حاضر، این دانشگاه دارای 10 دانشکده گوناگون و حدود 35هزار دانشجوی بومی و بین‌المللی است. ضمنا تمرکز مجموعه جراح پاشا نیز بر همین موضوع، یعنی پیشرفت و توسعه است.

چنان‌که در وب‌سایت رسمی این دانشگاه، هدف آن‌ها «قرارگیری در میان برترین دانشگاه‌های پزشکی جهان» و ماموریت آن‌ها، «تربیت پزشکانی پژوهشگر و پایبند به اصول انسانی» بیان شده است. همچنین در پیام رئیس این دانشگاه نیز آمده است که «ما بر اساس رسالت خود، می‌کوشیم دانشجویانمان را به پزشکانی ماهر و بین‌المللی تبدیل کنیم که وظایفشان را به‌خوبی می‌دانند و ضمن احترام به حقوق بیماران، با تمام وجود برای سلامت آن‌ها می‌کوشند.»

در پایان، باید به علت نام‌گذاری این دانشگاه نیز اشاره کنیم. چرا که اسم این مرکز آموزشی، برگرفته از نام «مهمت پاشا»، طبیب، جراح و وزیر مشهور عثمانیان است که در منطقه قسطنطنیه یا همان استانبول کنونی خدمت می‌کرده است. ضمنا لازم‌به‌ذکر است که نه‌تنها اسم دانشگاه جراح پاشا، بلکه حتی نام محله این دانشگاه نیز، سالیان سال به‌اسم همین طبیب بوده است.

آدرس و موقعیت دانشگاه جراح پاشا ترکیه

دانشگاه جراح پاشا کجاست؟

دانشگاه جراح پاشا ترکیه، یکی از مراکز علمی‌آموزشی واقع‌شده در بخش اروپایی استانبول است که ساختمان مرکزی آن، در حوالی دریاچه کوچوک چکمجه، در منطقه‌ای به همین نام، احداث شده است. گفتنی است که منطقه کوچوک چکمجه، یکی از بزرگ‌ترین و شلوغ‌ترین مناطق استانبول به‌شمار می‌رود و به‌لحاظ کیفیت زندگی، جایگاه خوبی در میان سایر مناطق این شهر دارد.

البته سال‌ها قبل، کوچوک چکمجه صرفا مکانی برای تفریح و سیاحت بود. این گونه که بسیاری از ساکنین استانبول و شهرهای اطراف، آخر هفته‌های خود را در این منطقه سپری می‌کردند و از طبیعت چشم‌نواز آن لذت می‌بردند. تا اینکه رفته‌رفته، دولت‌مردان ترکیه متوجه پتانسیل این ناحیه شدند و برای توسعه آن، ساخت‌وسازهای متعددی را آغاز کردند.

به‌نحوی که امروزه، برخی از کارشناسان ترک معتقدند منطقه کوچوک چکمجه به قلب صنعت، تجارت و املاک استانبول تبدیل شده است. به‌خصوص که بسیاری از ساکنین آن، از دیگر کشورها راهی ترکیه شده‌اند و هدفشان سرمایه‌گذاری در استانبول است. ضمنا زندگی در این منطقه، بهترین انتخاب برای کسانی است که به سبک زندگی اروپایی علاقه‌مند هستند.

شما می‌توانید برای مشاهده محل دقیق قرارگیری دانشگاه جراح پاشا ترکیه در منطقه کوچوک چکمجه، بر روی آدرس این دانشگاه در مربع زیر کلیک کنید:

:Cerrahpasa University Address

İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü, Bağlariçi Cd. No:7, 34320 Avcılar/İstanbul, Turkey

در ادامه، شماره تلفن دانشگاه جراح پاشا و وب‌سایت رسمی این مرکز آموزشی آورده شده است:

شماره تلفن دانشگاه

+90 (212) 414 30 00

سایت دانشگاه

وبسایت رسمی دانشگاه جراح پاشا

دانشکده و رشته های دانشگاه جراح پاشا ترکیه

دانشکده های دانشگاه جراح پاشا ترکیه

دانستیم که دانشگاه جراح پاشا، دانشجویان خود را در 10 دانشکده گوناگون پذیرش می‌کند. آنچه در ادامه آمده، حوزه علمی هر یک از این دانشکده های دانشگاه جراح پاشا ترکیه است:

 • دانشکده علوم آموزشی
 • دانشکده علوم بهداشتی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده دامپزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده تربیت‌بدنی
 • دانشکده جنگلداری

رشته های پرتقاضا دانشگاه جراح پاشا

رشته های پرتقاضا دانشگاه جراح پاشا

اکنون که دانشکده های دانشگاه جراح پاشا را معرفی کردیم، می‌خواهیم تعدادی از محبوب‌ترین رشته‌های موجود در این مرکز آموزشی را نیز بازگو کنیم. منتهی پیش از ادامه بحث، ذکر این نکته ضروری است که بدون شک مهم‌ترین رشته‌های تحصیلی این دانشگاه، رشته‌های مرتبط با علم پزشکی هستند. چرا که پایه‌واساس دانشگاه جراح پاشا، بر مبنای این علم بنا نهاده شده است.

با این وجود، در این مرکز آموزشی رشته‌های دیگری نیز ارائه می‌شود که می‌توان از آن‌ها، به‌عنوان رشته های پرتقاضا دانشگاه جراح پاشا نام برد. آنچه در ادامه آمده، نگاهی کلی به تمام رشته های پرتقاضا دانشگاه جراح پاشا ترکیه است:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • دامپزشکی
 • داروسازی
 • مدیریت بهداشت
 • شنوایی‌شناسی
 • فیزیوتراپی
 • پرستاری
 • مامایی
 • مهندسی مواد و متالوژی
 • مهندسی جنگلداری
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی معدن
 • مدیریت ورزشی
 • آموزش دبیری
 • مشاوره

شهریه دانشگاه جراح پاشا

شهریه دانشگاه جراح پاشا

پس از آشنایی با رشته های پرتقاضا دانشگاه جراح پاشا، ممکن است این سوال در ذهن متقاضیان تحصیل در ترکیه شکل گرفته باشد که شهریه این رشته‌ها چقدر است و برای تحصیل در این مرکز آموزشی، باید چه مبلغی پرداخت کرد. به همین دلیل، ما نیز قصد داریم این موضوع را بررسی کنیم و به شهریه دانشگاه جراح پاشا ترکیه بپردازیم.

منتهی برای جلوگیری از اتلاف وقت، تمام این رشته‌ها را در سه دسته «پزشکی، پیراپزشکی و سایررشته‌ها» تقسیم‌بندی می‌کنیم تا اطلاعات لازم نیز به‌شکلی مختصر و مفید عرضه شوند. آنچه در جدول زیر مشاهده می‌کنید، نتیجه همین دسته‌بندی است که در خصوص شهریه دانشگاه جراح پاشا ترکیه صورت گرفته است.

نام رشته

مبلغ شهریه

پزشکی

شروع از 29.500 لیر

پیراپزشکی

شروع از 10.600 لیر

سایر رشته‌ها

شروع از 10.000 لیر

ورود و ثبت نام در دانشگاه جراح پاشا

نحوه ورود به دانشگاه جراح پاشا

اکنون که به معرفی دانشگاه جراح پاشا ترکیه پرداختیم و تمام اطلاعات لازم را در خصوص دانشکده‌ها و رشته‌های آن بیان کردیم، باید نحوه ورود به دانشگاه جراح پاشا را نیز موردبحث قرار دهیم. زیرا یکی از مهم‌ترین مواردی که باید یک متقاضی تحصیل در ترکیه از آن آگاهی داشته باشد، همین شیوه اخذ پذیرش از دانشگاه موردنظرش است.

به همین خاطر، در ابتدا باید بگوییم که نحوه ورود به دانشگاه جراح پاشا تنها به یک شیوه محدود نمی‌شود. بلکه متقاضیان می‌توانند از چند راه مختلف پذیرش دانشگاه مطلوبشان را اخذ کنند. به‌عنوان نمونه، آن‌ها می‌توانند تحصیل بدون آزمون را امتحان کنند. به این صورت که بدون شرکت در آزمون یا ارائه رزومه، می‌توانند در دانشگاه مقصدشان درس بخواند. برای کسب اطلاعات تکمیلی، مقاله تحصیل بدون آزمون در ترکیه را مطالعه کنید.

شیوه دیگری که در اخذ پذیرش دانشگاه جراح پاشا مطرح است، شرکت در آزمون یوس ترکیه است. باید گفت که این آزمون اهمیت زیادی دارد و نتیجه آن، معیار سنجش علمی متقاضیان و پذیرش آن‌ها در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر ترکیه است.

البته متقاضیان تحصیل در ترکیه باید بدانند که دشواری آزمون یوس، به‌مراتب از پیچیدگی کنکور ایران کمتر است. اما همچنان، تنها یک راه برای کسب نتیجه قابل‌قبول در این آزمون وجود دارد که همان مطالعه مستمر منابع آزمون و تقویت پایه‌های علمی است. چرا که در این آزمون، افراد قرار است به رقابت با یکدیگر بپردازند و بار علمی خود را محک بزنند.

با این وجود، جای هیچ‌گونه نگرانی برای علاقه‌مندان به تحصیل در ترکیه وجود ندارد. چرا که ما در موسسه حامی مهاجر، با تدارک خدماتی مانند ثبت‌نام متقاضیان در آزمون یوس، ارائه منابع دست‌اول این آزمون، آموزش دروس یوس از مقدماتی تا پیشرفته، برگزاری دور‌ه‌های آمادگی یوس با اساتید برتر یوس، ارائه تور یوس و... تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا مراجعینمان با اخذ نتیجه مناسب، بتوانند در دانشگاه دل‌خواهشان درس بخوانند.

شما می‌توانید برای برخورداری از خدمات یوس حامی مهاجر یا کسب اطلاعات بیشتر در این باره، از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان ما در ارتباط باشید. ضمنا در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره زمان، نحوه ثبت‌نام و شرایط برگزاری آزمون یوس، به صفحه تخصصی آزمون یوس چیست؟ مراجعه کنید.

آزمون یوس جهت ورود به دانشگاه جراح پاشا

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0