20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

دانشگاه چوکوروا ترکیه، قلب شهر آدانا!

دانشگاه چوکوروا ترکیه در آدانا- شهریه و رنکینگ 

امروز می‌خواهیم سری به دهه 1970 بزنیم و قدم در دانشگاه پراُبهت آن زمان بگذاریم؛ دانشگاهی که درحال‌حاضر نیز اُبهت خود را حفظ کرده و با بالا بردن سطح آموزش و امکانات خود، در رتبه بین 1200 تا 1500 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است!
دانشگاه Cukurova یا همان چوکوروا که در سال 1969 تاسیس شد، حاصل ادغام دو دانشکده کشاورزی دانشگاه آنکارا و دانشکده پزشکی دانشگاه آتاتورک در سال 1973 است که اکنون در شهر آدانا ترکیه قرار دارد.
در ادامه با ما همراه باشید تا رشته‌های دانشگاه چوکوروا و شرایط ورود به آن را بدانید. 

معرفی دانشگاه چوکوروا

دانشگاه چوکوروا دانشگاهی موردتایید وزارت علوم است و پردیس اصلی آن، بالکالی، در ضلع شرقی دریاچه سیهان، با مساحت 20 کیلومتر مربع قرار دارد. امروزه در محوطه دانشگاه ساختمان‌های اداری و آموزشی، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی در شعب مختلف مجتمع بیمارستانی، کتابخانه مرکزی، کافه تریا، امکانات ورزشی، اقامتگاه‌های معلمان و خوابگاه‌ها با ظرفیت 3500 نفر قرار دارد. 

معرفی دانشگاه چوکوروا

در دانشگاه چوکوروا حدودا 2,130 پرسنل آکادمیک برای آموزش و پرورش و تقریبا 47,000 دانشجو، متشکل از 42,522 دانشجوی مقطع کارشناسی و کاردانی و بیش از 4,542 دانشجوی فارغ‌التحصیل و دکترا هستند. 
همچنین دانشگاه چوکوروا با دارابودن 19 دانشکده، 2 کالج، 11 مدرسه حرفه‌ای، 25 مرکز تحقیقاتی و کاربردی، 4 موسسه آموزش عالی و 1 هنرستان ایالتی، یکی از گسترده‌ترین مجموعه‌های آموزش‌عالی ترکیه را شکل داده است.
چشم‌انداز دانشگاه چوکوروا تبدیل شدن به یک دانشگاه پیشرو در جهان با انعکاس غنای منابع انسانی و طبیعی منطقه‌ای در فعالیت‌های تحقیق و توسعه و آموزش است. همچنین هدف دانشگاه انجام فعالیت‌های آموزشی در زمینه‌های علمی، فنی و هنری، انجام مطالعات تحقیق و توسعه با کیفیت بالا و ارائه دانش خود به نفع بشریت در سطوح ملی و بین‌المللی است. 
لازم به ذکر است دانشگاه چوکوروا در ترکیه رتبه 17 را دارد و مانند دانشگاه ساکاریا ترکیه، از شهرت زیادی در ترکیه برخوردار است. در ادامه رشته‌های متنوع این دانشگاه و امکانات خاصی را که دارد خواهید خواند!

دانشگاه چوکوروا ترکیه کجاست؟

آدانا، محل استقرار دانشگاه چوکوروا است که پنجمین شهر پرجمعیت ترکیه با 1.7 میلیون نفر جمعیت در نظر گرفته می‌شود. این منطقه در قلب کیلیکیا، یک منطقه ژئوفرهنگی است که به‌طور محلی به نام Cukurova شناخته می‌شود. جالب است بدانید این منطقه تولیدی‌ترین منطقه از نظر کشاورزی ترکیه است که به همین دلیل دانشکده کشاورزی آن اهمیت بالایی داشت. 

دانشگاه چوکوروا ترکیه کجاست

از لحاظ موقعیت مکانی باید بدانید که فاصله چوکوروا تا استانبول حدودا 930 کیلومتر یعنی 9 ساعت است و با آنکارا حدودا 500 کیلومتر یعنی 5 ساعت فاصله دارد که در پردیس دانگاه اتوبوس‌ها و وسایل نقلیه متنوعی برای دانشجویان وجود دارد و آنها را به داخل یا خارج از دانشگاه می‌برند. 
شما می‌توانید برای مشاهده محل دقیق قرارگیری دانشگاه چوکوروا، بر روی آدرس این دانشگاه کلیک کنید:
Cukurova University Address: Balcalı, Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü, 01330 Sarıçam/Adana, Turkey

دانشکده های دانشگاه چوکوروا ترکیه 

همانطور که گفته شد دانشگاه چوکوروا ترکیه دارای 19 دانشکده مختلف برای تمامی متقاضیان است که به‌دلیل تنوع بالای خود، همه ساله تعداد زیادی از دانشجویان را به سمت خود جذب می‌کند. این دانشکده‌ها به شرح زیر است: 

 • دانشکده علوم انسانی و اجتماعی
 • دانشکده علوم اقتصادی و اجرایی
 • دانشکده تربیت بدنی
 • دانشکده علوم تربیتی
 • دانشکده علوم و ادبیات
 • دانشکده مدیریت بازرگانی
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده علوم بهداشتی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده دامپزشکی
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده معماری
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده شیلات
 • دانشکده کشاورزی

همچنین دانشگاه چوکوروا دارای یک هنرستان دولتی و یک مرکز تحقیقاتی و کاربردی زبان‌های خارجی (YADIM) است که در آن به دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد انگلیسی آموزش داده می‌شود.

رشته های دانشگاه چوکوروا ترکیه 

باتوجه به تعداد گسترده دانشکده‌های دانشگاه چوکوروا، دور از ذهن نیست که این دانشگاه رشته‌های متنوع بسیار زیادی را در خود داشته باشد و از آنجایی که تعداد این رشته‌ها بالایی 100 مورد است، در این قسمت پرتقاضاترین رشته‌ها برایتان جمع‌آوری کرده‌ایم. پس در صورت داشتن هرگونه سوال راجع‌به چگونگی تحصیل در هر رشته‌ دلخواهتان، کافی‌ست با شماره 02148000957 تماس بگیرید تا راهنمایی شوید. 

دندانپزشکی

مهندسی برق-الکترونیک

فناوری کامپیوتر

معماری و نقشه‌کشی

جنگلداری

بازاریابی و تبلیغات

مهندسی کشتی‌سازی

مهندسی شیمی

مهندسی مکانیک

علوم پایه

موسیقی

داروسازی

علوم تربیتی

زبان‌های خارجی

هنر

روانشناسی

گرافیک

حقوق

طراحی لباس

مدیریت بازرگانی

مهندسی صنایع

شنوایی‌سنجی

پرستاری

فیزیوتراپی

مهندسی شیلات

اقتصاد کشاورزی

گیاهان صحرایی

علوم زمین و تغذیه گیاهان

تئاتر و تلویزیون و سینما

مد و فشن  

خبرنگاری

حسابداری و مالیات

هتلداری و گردشگری

گفتاردرمانی

مامایی

مهندسی خودرو

لازم به ذکر است شما می‌توانید در کنار تحصیل خود در دانشگاه، با دریافت چالیشما ایزین مشغول به کار هم شوید و پس از فارغ‌التحصیلی نیز در رشته تخصصی خود فعالیتتان را ادامه دهید. 

شرایط پذیرش دانشگاه چوکوروا 

زبان اصلی تحصیل در این دانشگاه به زبان ترکی است اما در برخی رشته‌هایی که بین دانشجویان بین‌المللی پرطرفدارند، به زبان انگلیسی نیز دانشجو می‌پذیرد اما دقت داشته باشید که برای تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه چوکوروا، تسلط به زبان انگلیسی اهمیت بالایی دارد و متقاضیان باید در آزمون تافل، حداقل نمره 88 را کسب کنند. 

شرایط پذیرش دانشگاه چوکوروا 

لازم به ذکر است دانشگاه برای دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان ترکی را دارند اما مدرک زبان TOMER ندارند، به مدت یک سال قبل از شروع رشته اصلی، دوره آموزش زبان ترکی برگزار می‌کند که دانشجویان در صورت قبولی در این دوره، وارد رشته خود می‌شوند. 
شرط بعدی و البته مهم‌ترین شرط، شرکت در آزمونی است که به آزمون یوس ترکیه شهرت دارد و بسیار معتبر است؛ زیرا دانشگاه چوکوروا دولتی است و به شرکت در آزمون YOS یا SAT نیاز دارد که نتیجه این آزمون، ملاک سنجش علمی افراد و پذیرش آن‌ها در دانشگاه است.
نکته خوشحال‌کننده این است که ورود به دانشگاه‌های ترکیه به‌طور معمول شرط سنی و شرط معدل ندارد و معدل بالای 12 برای پذیرش مناسب است. این مورد از مشکلات دانشجویان ایرانی در ترکیه به شدت کاسته است!

مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه چوکوروا 

مدارکی که برای ورود به دانشگاه چوکوروا نیاز دارید، شامل موارد زیر است:

 • فرم درخواست آنلاین پذیرش در دانشگاه 
 • کارنامه رسمی دبیرستان و ریز نمرات رسمی
 • مدرک دیپلم (برای مقطع کارشناسی) و لیسانس (برای مقطع کارشناسی ارشد)
 • کپی پاسپورت 
 • عکس اندازه گذرنامه اخیر 
 • مهارت زبان ترکی (TOMER سطح B1) یا مهارت زبان انگلیسی
 • توصیه‌نامه و انگیزه‌نامه 
 • گواهی کسب نمره قبولی در آزمون ورودی 
 • حداقل نمره 450 در آزمون GMAT و نمره 149 در GRE (برای تحصیلات تکمیلی) 

شهریه دانشگاه چوکوروا

مسلم است که شرکت در رشته‌های مختلف، هزینه‌های متفاوتی را در پی خواهد داشت و هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی، بیشترین مقدار را دارد. همچنین شهریه دانشگاه چوکوروا به زبان انتخابی شما نیز وابسته است و تحصیل به زبان ترکی هزینه کمتری را به‌نسبت زبان انگلیسی در پی دارد. به‌طور کلی شهریه این دانشگاه بین 5,000 لیر تا 53,000 لیر در نظر گرفته می‌شود. 

اما لازم نیست نگران هزینه های تحصیل در ترکیه شوید؛ زیرا دانشگاه چوکوروا علاوه‌بر اینکه دانشگاهی دولتی است و هزینه کمتری نسبت به دانشگاه‌های خصوصی بدون آزمون دارد، برای دانشجویان بورسیه نیز در نظر گرفته است تا کمک هزینه مالی به آنها ارائه دهد. حال این بورسیه شامل چه هزینه‌هایی می‌شود؟ در ادامه خواهید خواند. 

بورسیه دانشگاه چوکوروا 

قطعا تابه‌حال با کلمه «ترکیه بورسلاری» برخورد داشته‌اید! بورسیه‌ای که علاوه‌بر کمک هزینه شهریه، به دانشجویان حقوق ماهیانه نیز می‌دهد و برای مسکن آنها نیز کمک هزینه‌ای در نظر می‌گیرد. همچنین گزینه‌های زیادی برای کمک به دانشجویان برای تأمین بودجه برنامه کارشناسی ارشد وجود دارد. 

شهریه دانشگاه چوکوروا

امکانات دانشگاه چوکوروا 

در دانشگاه چوکوروا امکانات ویژه‌ای برای دانشجویان درنظر گرفته می‌شود که با استفاده از آنها، انگیزه دانشجویان بیشتر شده و حال جسمی و روحی آنها نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد؛ زیرا علاوه‌بر مراکز تحقیقاتی و علمی، در این دانشگاه سالن‌های ورزشی وجود دارد که می‌توان هر نوع ورزشی را انجام داد؛ یعنی استخر سرپوشیده، زمین فوتبال، زمین تنیس، زمین‌های والیبال و بسکتبال در هوای آزاد که به عنوان یک اصل پذیرفته شده است دانشجویان را از نظر جسمی و روحی سالم نگه می‌دارد.
کتابخانه دانشگاه چوکوروا: 
کتابخانه مرکزی دانشگاه کوکورووا دارای ظرفیت 800 کتابخوان است. این مرکز یکی از دوازده مرکز اسناد اتحادیه اروپا در ترکیه است.

امکانات دانشگاه چوکوروا 

تسهیلات مسکن:
این دانشگاه خوابگاهی شامل 1.296 تخت برای دانشجویان دختر و 1.516 تخت برای دانشجویان پسر و دارای 2.812 تخت مجموعاً در پردیس بالکالی دارد که هر ساله میزبان هزاران دانشجو برای تحصیل است. همچنین خوابگاه‌هایی در مرکز شهر یعنی خارج از محوطه دانشگاه به دانشجویان ارائه می‌شود.
تسهیلات اجتماعی:
امکانات اجتماعی داخل پردیس در کنار دریاچه باراژ سیهان و در میان درختان کاج واقع شده و دارای چشم‌اندازی بی نظیر است و متشکل از مهمانسراها و سالن‌های غذاخوری بزرگ است. مهمانخانه امکانات اجتماعی دارای 12 اتاق و ظرفیت 24 تخت است و میهمانانی که برای رویدادهای اجتماعی، علمی و فرهنگی به دانشگاه می‌آیند می‌توانند تمام نیازهای خود را در محوطه دانشگاه برآورده کنند. 

امکانات فرهنگی و هنری:
این دانشگاه دارای کلاس های‌درس و سالن‌های سخنرانی مدرن است که محیطی راحت و سالم را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا دوره‌های خود را دنبال کنند. مرکز همایش پروفسور دکتر میثات اوزان شامل دو سالن با ظرفیت 450 و 150 نفر است. 

امکانات فرهنگی و هنری دانشگاه چوکوروا 

رویدادهای اجتماعی و فرهنگی در دانشگاه چوکورووا علاوه‌بر مطالعات آموزشی و علمی بسیار مهم، در زمینه رویدادهای فرهنگی مختلفی از قبیل همایش‌ها، سمینارها، سمپوزیوم‌ها، نمایشگاه‌ها، نمایش‌ها، نمایش‌های تئاتر و کنسرت‌ها نیز برگزار می‌شود. 
علاوه‌بر این دانشجویان می‌توانند دوره آموزش موسیقی محلی ترکی، موسیقی هنر ترک، باگلاما (ساز با سه سیم دوتایی)، فولکلور، رقص‌های محلی ترکی، سازهای بادی، تمبورا، پیانو، گیتار پاپ، گیتار کلاسیک، آموزش آواز، نقاشی، هنرهای زینتی، تاریخ هنر، صنایع دستی چرم، عکاسی، تئاتر و سینما را نیز بگذارنند. 

مراقبت های بهداشتی:
واحد پزشکی اجتماعی برای حفظ سلامت جسمی و روانی دانشجویان و کارکنان دانشگاه در خدمت است. همچنین، بیمارستان دانشکده پزشکی دانشگاه چوکوروا بالکالی با ظرفیت 1250 تخت و در مجموع به 2100 بیمار در روز خدمات می‌دهد. 
سخن پایانی 
دانشگاه گفته شده جایی‌ست که افراد برجسته حال حاضر از آن فارغ‌التحصیل شده‌اند؛ افرادی همچون Fuat Oktay (سیاستمدار ترک)، Halil Altndere (هنرمند)، HüseyinDündar (هنرکار رزمی ترکی) و بسیاری افراد دیگر در رشته‌های پزشکی و مهندسی و کشاورزی و غیره. 
اگر شما هم یکی از علاقه‌مندان تحصیل در ترکیه هستید اما نمی‌دانید کدام دانشگاه و رشته مناسبتان است یا متقاضی شرکت در آزمون یوس هستید اما نمی‌دانید چه منابعی برای این آزمون باید خوانده شود، پیشنهاد می‌کنیم زمان را از دست ندهید و همین حالا با حامی مهاجر تماس بگیرید تا با دریافت مشاوره‌ای تخصصی و کم‌هزینه، راهی برای تغییر زندگی خود انتخاب کنید! حامی مهاجر، بی حد و مرز در کنار شماست!

سوالات پرتکرار درمورد دانشگاه چوکوروا 

در ادامه سوالات متداول شما را پاسخ داده‌ایم. درصورت داشتن هرگونه سوال دیگر، با شماره 02148000957 تماس بگیرید تا با کارشناسان حامی مهاجر در ارتباط باشید. 

سایت دانشگاه چوکوروا چیست؟

برای اطلاع دقیق از ددلاین‌های پذیرش و مدارک موردنیاز هر رشته، می‌توانید به سایت اصلی دانشگاه چوکوروا مراجعه فرمایید. 

از مهم ترین دانشگاه های شهر آدانا ترکیه کدام یک است؟ 

دانشگاه چوکوروا مهم‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه شهر آدانا ترکیه است که در 10 کیلومتری مرکز این شهر قرار دارد. 

برای پذیرش در دانشگاه چوکوروا چه آزمونی باید داد؟ 

از آنجایی که دانشگاه چوکوروا دانشگاهی دولتی است، اصلی‌ترین آزمون برای ورود به آن آزمون یوس یا SAT است؛ پس از آن در مقاطع تحصیلات تکمیلی ممکن است نیاز به شرکت در آزمون‌های همچون GREیا GMAT نیز باشد. علاوه‌بر این متقاضیان باید مهارت زبان خود را نشان دهند و درصورت داشتن توانایی در آزمون تافل یا TOMER شرکت کنند یا یک سال دوره زبان ترکی در این دانشگاه بگذرانند. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0