50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

دانشگاه اژه (اگه) ترکیه (Ege University)

دانشگاه اژه ازمیر ترکیه؛ رشته ها + شهریه 

قدم زدن در کوچه ‌و پس‌کوچه‌های شهر ساحلی ازمیر با دوستان یا به‌تنهایی و شنیدن صدای امواج آب که به صخره‌های سنگی خورده و زیبایی شهر را با باغ‌های زیتون خود، دو چندان می‌کند، برای استراحت بعد از کلاس‌های دانشگاه عالی است!
ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه است که به‌عنوان شهری تجاری، صنعتی و بندری بوده و در ساحل دریای اژه قرار دارد. تحصیل در این شهر در یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه که دانشگاه Ege نام دارد، یکی از بهترین انتخاب‌هایی‌‌ست که می‌توان برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه برگزید.
دانشگاه‌های ترکیه به‌دلیل نزدیکی سیستم آموزشی به اروپا، کیفیت آموزش بالایی دارند و مدارک معتبری نیز ارائه می‌دهند که با آنها در سراسر جهان می‌توانید ادامه‌تحصیل دهید یا حتی مشغول به کار شوید. 
پس با ما همراه باشید تا شرایط پذیرش این دانشگاه، شهریه دانشگاه اژه ازمیر ترکیه، رشته‌ها و دانشکده‌های از آن و از همه مهم‌تر ترکیه بورسلاری را بخوانید و بتوانید با دریافت بورسیه در این دانشگاه دولتی، با هزینه کم، مشغول به تحصیل شوید. 

دانشگاه اژه ترکیه در یک نگاه کلی

نام دانشگاه

اژه

نام دانشگاه به انگلیسی

Ege University

نوع دانشگاه

دولتی

شهر

ازمیر

فاصله از استانبول

480 کیلومتر (5 ساعت)

فاصله از آنکارا

590 کیلومتر (7 ساعت)

رتبه (بر اساس رنکینگ CWUR)

8 (در ترکیه) / 839 (در جهان)

موردتایید وزارت علوم و بهداشت ایران

بله

نحوه پذیرش دانشجویان

آزمون یوس / امتحان TR-YOS / بدون آزمون

زبان‌های تحصیلی

ترکی / انگلیسی

دانشکده‌ها

پزشکی، مهندسی، هنر، علوم پایه و علوم انسانی

معرفی دانشگاه اژه ترکیه

دانشگاه پرآوازه اگه ترکیه، از جمله دانشگاه‌های مطرح موردتایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است که به‌سبب آغازبه‌کار رسمی خود در سال 1955، چهارمین دانشگاه قدیمی ترکیه لقب گرفته است و در شهر ازمیر قرار دارد.
نکته قابل‌توجه در خصوص دانشگاه اگه این است که این مرکز آموزشی دولتی، در نخستین سال تاسیس خود تنها دارای دو دانشکده پزشکی و کشاورزی بود.

معرفی دانشگاه اژه ترکیه

با این حال، مرکز علمی‌آموزشی اژه با دارابودن 18 دانشکده گوناگون و حضور 60هزار دانشجوی بومی و بین‌المللی، امروزه یکی از ده دانشگاه برتر ترکیه به‌حساب می‌آید و رتبه 8 را در ترکیه دارد. 
در معرفی‌نامه این دانشگاه نیز آمده است که « چشم‌انداز ما از آینده دانشگاه، تبدیل‌شدن به مرکزی جهانی است که همواره در عرصه تحقیقات پیشگام است و پیوسته در صف اول همکاری با دیگر مراکز علمی می‌ایستد.»

رنکینگ دانشگاه ege ترکیه 

همانطور که گفته شد، شهرت این دانشگاه در ترکیه بسیار است و استقبال زیادی از آن می‌شود؛ زیرا زبان تحصیلی در آن هم به انگلیسی و هم ترکی است و همین امر، یکی از نکات مثبت دانشگاه اژه است. رتبه‌بندی این دانشگاه دولتی در سال 2024 به شرح زیر است:

نوع رتبه‌بندی

رتبه دانشگاه اژه ترکیه

جهانی QS

1001-1200

تایمز THE

1201-1500

رتبه کشوری

8

دانشگاه اژه کجاست

همانطور که گفته شد دانشگاه پرطرفدار اژه در شهر ازمیر، یکی از بنادر ساحلی دریای اژه، واقع شده است. این شهر که در دوره یونان باستان «اسمیرنا» نامیده می‌شد، سومین شهر پرجمعیت ترکیه پس از استانبول و آنکارا به‌شمار می‌رود و از لحاظ صنعت و تجارت، یکی از مهم‌ترین بنادر ترکیه محسوب می‌شود.

دانشگاه اژه کجاست

ازمیر که نام اصلی خود را از ملکه آمازونی "Smyrna" گرفته است، یکی از چندین شهر در جهان است که قدمت آن به دوران نوسنگی م‌ رسد و قدمت آن به 8500 سال پیش باز می‌گردد. از جمله مناطق دیدنی ازمیر، می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم: سواحل شگفت‌انگیز ازمیر، آسانسور تاریخی ازمیر، برج ساعت ازمیر، قلعه کادیفه، بازار کمرالتی، موزه روباز آگورا، تئاتر هیراپولیس و...
دانشگاه Ege در تقاطع آنکارا، استانبول، ازمیر قرار دارد و حمل‌و‌نقل آسانی را برای دانشجویان فراهم می‌کند. علاوه بر اتوبوس‌های شهرداری متروپولیتن، مترویی که در مسیر Aliağa، Cumaovası، Fahrettin Altay، Evka 3 خدمات ارائه می‌کند، سفر به محوطه دانشگاه را از سراسر شهر آسان‌تر می‌کند.
آدرس دقیق این دانشگاه در سایت رسمی دانشگاه اژه ازمیر به‌صورت زیر است:
Erzene Mahallesi Ege Üniversitesi Merkez Yerleşkesi,
35040 Bornova/İzmir, Turkey

دانشکده های دانشگاه اگه ترکیه

همانطور که گفته شد دانشگاه اژه دارای 18 دانشکده است و برای متقاضیان، طیف گسترده‌ای از انتخاب را آماده کرده تا همه بتوانند از مزایای این دانشگاه عالی رتبه استفاده کنند. 

دانشکده هنرهای زیبا، طراحی و معماری

دانشکده علوم بهداشتی اودمیش

دانشکده اقتصاد و علوم اداری

دانشکده ادبیات و علوم انسانی

دانشکده علوم تربیتی

دانشکده علوم اسلامی

دانشکده تربیت‌بدنی

دانشکده ارتباطات

دانشکده علوم پایه

دانشکده علوم بهداشتی

دانشکده پزشکی

دانشکده دندانپزشکی

دانشکده داروسازی

دانشکده پرستاری

دانشکده مهندسی

دانشکده کشاورزی

دانشکده شیلات

دانشکده گردشگری

ضمنا 9 موسسه علمی دیگر نیز در این دانشگاه مشغول فعالیت هستند که از آن جمله، می‌توانیم به این چند موسسه اشاره کنیم: 

 • موسسه علوم تربیتی
 • دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم طبیعی و کاربردی
 • موسسه انرژی خورشیدی
 • موسسه سوء مصرف موادمخدر، سم‌شناسی و علوم دارویی
 • موسسه علوم هسته‌ای
 • موسسه علوم بهداشتی
 • موسسه علوم اجتماعی
 • موسسه مطالعات جهان ترکیه
 • موسسه بین‌المللی کامپیوتر

رشته های پرتقاضا دانشگاه اژه ازمیر ترکیه

همانطور که از تعداد دانشکده‌ها و موسسات عالی دانشگاه اگه مشخص است، تنوع رشته‌های تحصیلی این دانشگاه بسیار زیاد است و نمی‌توان تک‌تک آن‌ها را ذکر کرد.

رشته های پرتقاضا دانشگاه اژه ازمیر ترکیه

به همین دلیل در جدول زیر، تعدادی از رشته های پرتقاضا دانشگاه اژه ازمیر را معرفی کنیم و شما می‌توانید برای دیدن سایر رشته‌ها نیز به سایت دانشگاه اژه ترکیه مراجعه کنید. 

پزشکی

دندانپزشکی

داروسازی

پرستاری

مامایی

مهندسی مکانیک

مهندسی کامپیوتر

مهندسی عمران

ریاضیات

فیزیک

نجوم و علوم فضایی

فلسفه

روان‌شناسی

هتلداری

نقاشی

معماری

کامپیوتر و فناوری های آموزشی

آموزش ریاضی و علوم

آموزش ترکی و علوم اجتماعی

زبان‌های خارجی

بیوشیمی

آمار

اقتصاد

مدیریت دولتی

مدیریت بازرگانی

روابط عمومی و تبلیغات

رادیو، تلویزیون و سینما

طراحی صنعتی

طراحی مد

مهندسی کامپیوتر

مهندسی صنایع

مهندسی موادغذایی

دامپزشکی

تربیت بدنی و ورزش

مهندسی شیلات

مهندسی معماری و معماری منظر

علوم زمین و تغذیه گیاهان

شنوایی‌سنجی

فیزیوتراپی

نحوه ورود به دانشگاه اگه

برای پذیرش در دانشگاه اژه حداقل نمره 40 در آزمون YOS است و برای قبولی در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی، نمره 90 نیاز است. اگر درخواست تحصیل به زبان انگلیسی دارید، باید مدرکی مبنی بر توانایی زبان خود ارائه دهید، مانند آیلتس یا تافل. 

نحوه ورود به دانشگاه اگه

گفتنی است که آزمون یوس، از جمله مهم‌ترین آزمون‌های علمی سراسر ترکیه است و نتیجه نهایی آن، ملاک پذیرش متقاضیان ادامه تحصیل در ترکیه در بسیاری از دانشگاه‌های مطرح این سرزمین است.
البته افراد باید بدانند که آزمون یوس نه‌تنها به‌دشواری کنکور ایران نیست، بلکه سطح آن به‌مراتب نیز کمتر است. منتها همچنان تنها راه کسب نتیجه مناسب در این آزمون، مطالعه مستمر منابع یوس به‌همراه تقویت پایه‌های علمی است. زیرا جمعیت زیادی که خواهان تحصیل در ترکیه هستند، قرار است به رقابت با یکدیگر در این آزمون بپردازند.

مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه اژه ترکیه 

مدارکی که دانشگاه اژه برای صدور پذیرش از دانشجویان می‌خواهد، شامل موارد زیر است: 

 • کپی تایید شده و ترجمه شده از گواهی فارغ‌التحصیلی از مدرسه 
 • کپی پاسپورت یا شناسنامه
 • عکس شخصی با پس زمینه آبی یا سفید
 • ارائه نمره آزمون YÖS
 • رزومه تحصیلی 

شهریه دانشگاه اژه

در این بخش هزینه تحصیل در دانشگاه اژه ازمیر را برای رشته‌های پرتقاضا جمع‌آوری کرده‌ایم که از سایت دانشگاه اژه ازمیر، برداشته شده است. برای مثال شهریه پزشکی دانشگاه اژه ترکیه حدود 10,000 دلار، دندانپزشکی در ترکیه در دانشگاه اژه 10,000 دلار و داروسازی 8,450 دلار است.
در جدول زیر نیز شهریه برخی دیگر از رشته‌های پرطرفدار نوشته شده است: 

نام رشته

هزینه شهریه

پرستاری

4,500 دلار

مد و طراحی

3,076 دلار

مهندسی

3,450 دلار

کشاورزی

2,000 دلار

علوم ورزشی

770 دلار

موسیقی ترکی

2,500 دلار

علوم (همه زمینه‌ها)

1,000 دلار

شیلات

2,919 دلار

بورسیه دانشگاه اژه ازمیر

یکی از فاکتورهای مهم مهاجرت تحصیلی، هزینه تحصیل است؛ اما باید بدانید آموزش عالی در ترکیه در مقایسه با موسسات اروپایی مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

بورسیه دانشگاه اژه ازمیر

هزینه تحصیل در ازمیر ترکیه با داشتن بورسیه، به‌صرفه‌تر نیز خواهد شد.ریاست دانشگاه Ege، اداره کل بهداشت، فرهنگ و ورزش، بنیاد توسعه دانشگاه Ege و موسسات دولتی و خصوصی مختلف، هم برای عملکرد برجسته و هم بر اساس نیاز مالی ثابت شده، به دانشجویان بورسیه می‌دهند. 
افرادی که در کلاس‌های خود موفق شده‌اند و افرادی که در رشته‌های ورزشی ممتاز هستند از طریق بورسیه تحصیلی حمایت می‌شوند. علاوه بر این، به دانشجویان مشاغل پاره وقت در محوطه دانشگاه نیز داده می‌شود.

امکانات دانشگاه اژه 

این دانشگاه در یکی از بزرگترین مناطق شهر، بورنوا ساخته شده است. پردیس واقع در بورنووا فضایی به وسعت 3450 دسیر پر از ساختمان را ارائه می‌دهد که خدمات آموزشی، فرهنگی و ورزشی را به مردم و دانشجویان ارائه می‌دهد.
در محوطه دانشگاه لبه‌ای از کتابخانه تکنولوژی مدرن، استخر سرپوشیده و روباز، سالن ورزشی سرپوشیده، فضاهای زمین فوتبال، بسکتبال، مینی فوتبال و تنیس، سالن نمایشگاه با ظرفیت 730 بازدیدکننده پروفسور دکتر یوسف واردار - مرکز فرهنگی MÖTBE و یک خوابگاه دانشجویی که برای عموم بسیار قابل دسترسی است.

امکانات دانشگاه اژه 

همچنین امکانات رفاهی نظیر کافه تریا، مرکز خرید دانشجویان، هایپرمارکت، مهمانخانه‌ها و مکان‌هایی برای دانشجویان و پرسنل را می‌توان یافت. علاوه بر آن خوابگاه دخترانه را می‌توان در محوطه دانشگاهی نیز یافت که توسط موسسه دانشجویی اداره می‌شود.
همچنین این دانشگاه شامل تعدادی از مراکز تحقیقاتی و کاربردی است، از جمله:

 • مرکز تحقیقات و کاربردهای توسعه واکسن
 • مرکز تحقیقات و اصول آتاتورک و تاریخ انقلاب
 • مرکز تحقیقات و کاربرد زبان‌ها و فرهنگ‌های اروپایی
 • مرکز تحقیقات نارسایی و توانبخشی روده
 • مرکز تحقیقات مغز و کاربرد
 • مرکز تحقیقات و کاربردهای علم و فناوری
 • مرکز تحقیقات و کاربردهای پزشکی فردی
 • مرکز تحقیقات و کاربرد سیستم‌ها و فناوری‌های انرژی زیست توده
 • باغ گیاه شناسی و مرکز تحقیقات گیاهی و کاربردی
 • مرکز تحقیقات و کاربرد مسائل زیست محیطی
 • مرکز تحقیقات و کاربرد چمن
 • مرکز تحقیقات و کاربردهای آموزش کودک
 • مرکز تحقیقات و کاربردهای دندانپزشکی

سخن پایانی 
درست است که گفتیم تحصیل در دانشگاه دولتی اژه، نیازمند شرکت در آزمون یوس است اما متقاضیان تحصیل در ترکیه به‌هیچ‌وجه نباید نگران نتیجه آزمون خود باشند! چرا که ما در موسسه حامی مهاجر، با تدارک خدماتی مانند ثبت‌نام در یوس، ارائه منابع تکمیلی این آزمون، آموزش کامل دروس یوس از پایه تا پیشرفته، برگزاری دور‌ه‌های آمادگی یوس با اساتید ممتاز، ارائه تور یوس و... کوشیده‌ایم که مراجعینمان با اخذ بهترین نتیجه، بتوانند در دانشگاه ایده‌آل خود درس بخوانند.

آمادگی برای آزمون یوس ترکیه

ضمنا شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد یا برخورداری از خدمات یوس حامی مهاجر، از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان ما در ارتباط باشید. همچنین شما می‌توانید راجع‌به دیگر دانشگاه‌های معتبر ترکیه مانند دانشگاه آتاتورک ترکیه نیز مطالعه داشته باشید. 

سوالات متداول درباره دانشگاه اژه ترکیه 

سوالات شما در مورد شهریه دانشگاه اژه ترکیه، رشته‌ های دانشگاه اژه ازمیر و پذیرش دانشگاه اژه ازمیر ترکیه در ادامه پاسخ داده می‌شود. درصورت داشتن هرگونه سوال دیگر با شماره بالا تماس بگیرید تا مشاوره‌ای تخصصی با کارشناسان ما در حامی مهاجر داشته باشید. 

شهریه دانشگاه اژه ازمیر ترکیه چقدر است؟

شهریه این دانشگاه از سالی 770 دلار شروع شده و به 10,000 دلار برای رشته‌های پزشکی می‌رسد. برای اطلاع از شهریه دیگر رشته‌ها نیز جدول موجود در مقاله را مطالعه فرمایید.

آدرس دانشگاه اژه ترکیه کجاست؟

دانشگاه اژه در شهر ازمیر، منطقه بورنوا و در خط ساحلی دریای اژه قرار دارد.

دانشگاه اژه ترکیه دولتی است یا خصوصی؟ 

این دانشگاه معتبر که رتبه 8 در ترکیه را دارد، دانشگاهی دولتی است و از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ترکیه به حساب می‌آید. 

رشته های دانشگاه اژه ترکیه به چه صورت است؟

بیش از 100 رشته مختلف در این دانشگاه که 18 دانشکده دارد، قابل تحصیل است؛ برای مثال پزشکی، کشاورزی، انواع رشته‌های مهندسی، شیلات، هنر و موسیقی، ورزش، پیراپزشکی و مدیریت دولتی.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0