50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

دانشگاه هارران ترکیه (Harran University)

جدول اطلاعات کلی دانشگاه هارران ترکیه

نام دانشگاه

هاران

نام دانشگاه به انگلیسی

Harran University

نوع دانشگاه

دولتی

شهر

شانلی اورفا

فاصله از استانبول

1280 کیلومتر (12:30 ساعت)

فاصله از آنکارا

850 کیلومتر (8 ساعت)

رتبه (بر اساس رنکینگ 4ICU)

68 (در ترکیه) / 3540 (در جهان)

نحوه پذیرش دانشجویان

آزمون یوس (مشاهده تقویم یوس) / بدون آزمون

زبان‌های تحصیلی

ترکی / انگلیسی

دانشکده‌ها

پزشکی، مهندسی، هنر، علوم پایه و علوم انسانی

نمونه سوالات یوس

آرشیو سوالات یوس دانشگاه هارران

معرفی دانشگاه هارران ترکیه

معرفی دانشگاه هارران ترکیه

دانشگاه هارران ترکیه که در سال 1992، در منطقه تاریخی شانلی اورفا احداث شد، از جمله دانشگاه‌های دولتی ترکیه است که در طی سالیان اخیر، پیشرفت‌های علمی درخشانی داشته و همواره مسیری روبه‌ترقی را طی کرده است.

به‌نحوی که امروزه، بیش از 28هزار دانشجوی بومی و بین‌المللی، در 14 دانشکده دانشگاه هارران ترکیه مشغول به تحصیل هستند و در یکی از رشته‌های پنجاه‌گانه این دانشگاه درس می‌خوانند. البته از آنجایی که شعار این دانشگاه نیز رشدکردن و پیشروی در مسیر علم و دانش است، این پیشرفت‌های علمی چندان غافلگیرکننده به‌نظر نمی‌رسند.

اما شاید بتوان گفت که یکی از دلایل اهمیت دانشگاه هارران ترکیه، پیشینه تاریخی آن است. زیرا در دوره‌های پیش از اسلام، مدرسه‌ای به همین نام در منطقه تاریخی شانلی اورفا وجود داشت که محل تحصیل نجوم، ریاضیات، پزشکی، فلسفه، الهیات و... بود. به‌نحوی که مشاهیر بزرگی در این مدرسه علمی پرورش یافتند.

به همین خاطر با تاسیس این دانشگاه، امیدها برای احیا شکوه علمی گذشته افزایش یافت. تا جایی که بنیان‌گذاران این دانشگاه نیز، هدف از تاسیس دانشگاه هارران ترکیه را پرورش دانشجویان خلاق و بلندپروازی عنوان کردند که علم را به‌عنوان یک اصل پذیرفته‌اند و هدفشان توسعه پیشرفت‌های علمی و فرهنگی است.

دانشگاه هارران ترکیه کجاست؟

دانشگاه هارران کجاست؟

در بخش قبلی گفتیم که دانشگاه هارران در شهر شانلی اورفا قرار گرفته است. در خصوص این شهر نیز باید بگوییم که شانلی اورفا، ار جمله شهرهای باستانی است که در 80کیلومتری رودخانه فرات واقع شده و به‌اعتقاد عامه مردم، محل زندگی پیامبرانی چون جرجیس، شعیب و ابراهیم بوده است.

به همین خاطر نیز امروزه، مردم ترکیه آن را به نام شهر پیامبران می‌شناسند. منتها نام باستانی این شهر ادسا بوده و از قدرتمندترین مراکز دوره بیزانس به‌حساب می‌آمده است. به همین خاطر نیز در طول تاریخ، تحت‌سلطه حکومت‌های بسیاری قرار گرفته است. از جمله امپراتوری اکدیان، پادشاهی سومریان، حکومت بابلیان، سلطه آشوریان، فرمانروایی هخامنشیان، استیلای رومیان و...

گفتنی است که امروزه نیز آثاری از دوران باستان در شانلی اورفا دیده می‌شود. از جمله منطقه باستانی گوبکلی تپه که قدمت آن به هزاره 8 قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد یا شهر قدیمی خلفتی که در سال 855 پیش از میلاد، توسط پادشاه آشوریان احداث شد. از دیگر جاذبه‌های تاریخی‌گردشگری شانلی اورفا، می‌توان به این موارد اشاره کرد: غار ابراهیم، قلعه اورفا و دریاچه بالیکلی گول که این مورد آخر، به‌نحوی نماد شانلی اورفا به‌شمار می‌رود.

اما در خصوص محل قرارگیری دانشگاه هارران، ذکر این نکته ضروری است که این دانشگاه از چندین پردیس دانشگاهی گوناگون تشکیل شده است و هرکدام، آدرس متفاوتی دارند. با این حال، شما می‌توانید برای مشاهده محل قرارگیری پردیس اصلی دانشگاه هارران (پردیس عثمانبی)، بر روی آدرس این پردیس دانشگاهی در مربع زیر کلیک کنید:

Harran University Address: Gülveren, 63290 Şanlıurfa Merkez/Haliliye/Şanlıurfa, Turkey

در ادامه، شماره تلفن دانشگاه هاران و وب‌سایت رسمی این مرکز آموزشی آورده شده است:

شماره تلفن دانشگاه

+90 414 318 30 00

سایت دانشگاه

وبسایت رسمی دانشگاه هارران

رشته های دانشگاه هارران ترکیه

دانشکده های دانشگاه هارران ترکیه

چنان‌که پیش از این گفتیم، دانشگاه هارران از 14 دانشکده تشکیل شده است. در ادامه، اسامی هر یک از این دانشکده های دانشگاه هارران ترکیه آورده شده است:

 • دانشکده علوم اقتصادی و اجرایی
 • دانشکده علوم و هنر
 • دانشکده علوم تربیتی
 • دانشکده علوم کاربردی
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده علوم بهداشتی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده دامپزشکی
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده علوم مهندسی
 • دانشکده فنی‌مهندسی و علوم طبیعی
 • دانشکده کشاورزی

رشته های پرتقاضا دانشگاه هارران ترکیه

رشته های پرتقاضا دانشگاه هارران

با معرفی هر 14 دانشکده دانشگاه هاران ترکیه و نام‌بردن از آن‌ها، بد نیست به رشته های پرتقاضا دانشگاه هارران نیز نیم‌نگاهی بیندازیم و نام برخی از آن‌ها را ذکر کنیم. البته گفتنی است که بیان تمام این رشته‌ها ممکن نیست. چرا که این دانشگاه در 50 رشته تحصیلی گوناگون دانشجو می‌پذیرد و تنوع علمی آن نسبتا بالا است.

بنابراین در ادامه، ما تنها به معرفی چند نمونه از رشته های پرتقاضا دانشگاه هارران ترکیه اکتفا می‌کنیم و کسب اطلاعات از باقی رشته‌ها را به خود متقاضیان تحصیل در ترکیه واگذار می‌کنیم. به این صورت که آن‌ها می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت رسمی دانشگاه هارران ترکیه که پیش‌تر ذکر کردیم، به لیست کامل این رشته‌ها دست پیدا کنند.

آنچه در ادامه آمده، تعدادی از محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاه هارران ترکیه است:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • داروسازی
 • پرستاری
 • فیزیوتراپی
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی عمران
 • مهدسی صنایع
 • مهندسی برق
 • اقتصاد کشاورزی
 • مدیریت
 • تاریخ
 • سینما و تلویزیون

شهریه دانشگاه هاران ترکیه

شهریه دانشگاه هاران

پس از آشنایی با رشته های پرتقاضا دانشگاه هارران ترکیه، اکنون می‌خواهیم در خصوص شهریه رشته‌های این دانشگاه نیز صحبت کنیم. اما چنان‌که قبل از این گفتیم، به‌سبب تعداد بالای رشته‌های تحصیلی این دانشگاه، امکان پرداختن به تک‌تک این رشته‌ها وجود ندارد.

به همین دلیل، ما سعی کرده‌ایم با دسته‌بندی تمام این رشته‌ها در سه گروه کلی «پزشکی، پیراپزشکی و سایر رشته‌ها»، اطلاعات لازم در خصوص شهریه دانشگاه هاران را به‌صورت مختصر و مفید بیان کنیم. می‌توانید در ادامه آن را مشاهده فرمایید.

نام رشته

مبلغ شهریه

پزشکی

شروع از 26.000 لیر

پیراپزشکی

اعلام‌نشده

سایر رشته‌ها

شروع از 5.000 لیر

تاریخ آزمون یوس دانشگاه هارران ترکیه

نحوه ورود به دانشگاه هارران

اکنون که با دانشگاه هاران ترکیه آشنا شدیم و در خصوص دانشکده‌ها، رشته‌های تحصیلی و شهریه این دانشگاه بیشتر دانستیم، باید راجع‌به نحوه ورود به دانشگاه هارران نیز صحبت کنیم. به این خاطر که آگاهی از روش‌های اخذ پذیرش دانشگاه هاران، می‌تواند برای متقاضیان مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل بسیار مفید باشد و آن‌ها را راهنمایی کند.

بنابراین در خصوص نحوه ورود به دانشگاه هارران باید گفت که این امر از چند طریق مختلف امکان‌پذیر است. از جمله تحصیل بدون آزمون در این دانشگاه. به این معنی که برای ورود به دانشگاه، احتیاجی به شرکت در آزمون یا ارائه رزومه نیست. بلکه افراد می‌توانند بدون هیچ‌یک از این موارد در دانشگاه مدنظر خود تحصیل کنند. برای کسب آگاهی بیشتر در این خصوص، به مقاله تحصیل بدون آزمون در ترکیه مراجعه کنید.

یکی دیگر از روش‌هایی که در خصوص نحوه ورود به دانشگاه هاران مطرح می‌شود، شرکت در آزمون یوس است. گفتنی است که این آزمون از معتبرترین آزمون‌های ترکیه محسوب می‌شود و نتیجه‌اش، معیار سنجش توانایی علمی افراد و پذیرش آن‌ها در برجسته‌ترین دانشگاه‌های کشور ترکیه است.

البته نکته مهمی که در این میان وجود دارد، سطح پایین‌تر آزمون یوس نسبت به کنکور ایران است. منتها چنانچه افراد بخواهند نتیجه مناسبی در این آزمون کسب کنند، باید پایه‌های علمی خود را تقویت کنند و به مطالعه مستمر منابع آزمون یوس بپردازند. چرا که تعداد شرکت‌کنندگان آزمون یوس نسبتا زیاد است و افراد در رقابت با یکدیگر قرار دارند.

با این وجود، متقاضیان تحصیل در ترکیه نباید دل‌واپس آزمون یوس باشند. چرا که ما در موسسه حامی مهاجر، با فراهم‌کردن خدماتی تخصصی مانند ثبت‌نام در یوس، آموزش دروس یوس از سطح ابتدایی تا پیشرفته، برگزاری دور‌ه‌های آمادگی یوس با اساتید ممتاز یوس ایران، ارائه تور یوس و... تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا مراجعنیمان با اخذ بهترین نتیجه در این آزمون، به تحصیل در رشته دل‌خواه خود مشغول شوند.

ضمنا شما می‌توانید برای برخورداری از خدمات یوس حامی مهاجر یا کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، با شماره 02148000957تماس بگیرید و از راهنمایی‌های کارشناسان ما استفاده کنید. همچنین در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره آزمون یوس، شما می‌توانید به مطالعه مقاله آزمون یوس چیست بپردازید و برخی از نمونه‌سوالات آن را مشاهده کنید.

کلاس های آمادگی آزمون یوس دانشگاه هارران ترکیه

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0