20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

دانشگاه استانبول ترکیه (Istanbul University)؛ رتبه 1 ترکیه!

دانشگاه استانبول ترکیه؛ ثبت نام، شهریه و رشته ها

تحصیل در قلب ترکیه با بالاترین امکانات آموزشی، بدون اینکه احساس غریبی در کشوری دیگر کنید، یکی از بهترین اهداف آینده‌تان می‌تواند باشد. اگر هم دانشگاه مدنظر، بورسیه خوبی داشته باشد و مقداری از شهریه‌تان کم کند که نورعلی‌نور می‌شود! حالا  چرا گفتیم جایی که احساس غربت نکنید؟ زیرا دانشگاهی که قصد معرفی آن را داریم، مکان تحصیل بسیاری از ایرانی‌های عزیز است! از 6000 هزار دانشجوی ایرانی که در ترکیه مشغول به تحصیل هستند، بیش از 2000 نفر آنها در دانشگاهی دولتی به‌نام دانشگاه استانبول ثبت‌نام کرده و درس می‌خوانند!
بله، دانشگاه مدنظر این مقاله، در قلب ترکیه یعنی استانبول قرار دارد و با همین نام هم شناخته می‌شود. این دانشگاه که همانند دانشگاه مدیپول استانبول موردتایید وزارت بهداشت و علوم ایران هم هست، رتبه 1 را در ترکیه دارد و نکته خوشحال‌کننده‌اش این است که هم به زبان ترکی و هم به زبان انگلیسی، امکان تحصیل را برای دانشجویان خود فراهم کرده است. 
در ادامه همراهمان باشید تا مقاطع تحصیلی، شرایط پذیرش، شهریه، بورسیه و امکانات Istanbul University را بدانید و همچنین تعدادی عکس دانشگاه استانبول را نیز ببینید.

دانشگاه استانبول ترکیه در یک نگاه 

در جدول زیر، اطلاعات کلی این دانشگاه معتبر را می‌بینید و در ادامه نیز به توضیح کامل تمامی موارد میپردازیم. 

نام دانشگاه

استانبول

نام دانشگاه به انگلیسی

Istanbul University

نوع دانشگاه

دولتی

شهر

استانبول

فاصله از میدان تکسیم

4 کیلومتر (17 دقیقه)

فاصله از آنکارا

450 کیلومتر (5 ساعت)

رتبه (بر اساس رنکینگ CWUR)

711 در جهان- 1 در ترکیه 

موردتایید وزارت علوم و بهداشت ایران

بله

نحوه پذیرش دانشجویان

آزمون یوس 

زبان‌های تحصیلی

ترکی / انگلیسی

دانشکده‌ها

پزشکی، مهندسی، هنر، علوم پایه و علوم انسانی

لینک نمونه سوالات یوس

آرشیو نمونه سوالات دانشگاه استانبول

معرفی دانشگاه استانبول ترکیه 

استانبول به دلیل قدمت تاریخی و جاذبه‌های گردشگری خود، موردتوجه دانشجویان بین‌المللی بوده است؛ به‌خصوص برای دانشجویان ایرانی، به‌عنوان پلی برای ورود به اروپا در نظر گرفته می‌شود. دانشگاه استانبول که قصد معرفی آن را داریم، با 17 دانشکده، 12 موسسه، 2 مدرسه حرفه‌ای، 74 مرکز تحقیقاتی و کاربردی و 216 باشگاه دانشجویی، از قدیمی‌ترین و بهترین دانشگاه‌های آموزش عالی ترکیه بوده است که دارای بیش از 300.000 دانشجو و 7067 کارمند اداری است. 
تعداد فارغ‌التحصیلان دانشگاه دولتی استانبول تقریبا به 1 میلیون نفر می‌رسد. جالب است بدانید دانشگاه استانبول، تنها دانشگاه در ترکیه است که فارغ‌التحصیلان آن دو جایزه نوبل دریافت کرده‌اند که عبارت‌اند از جایزه نوبل شیمی در سال 2015 توسط پروفسورعزیز سانکار و جایزه نوبل ادبیات در سال 2006 توسط اورهان پاموک.

معرفی دانشگاه استانبول ترکیه

تاریخچه دانشگاه استانبول به سال 1453 برمی‌گردد که توسط سلطان محمد دوم عثمانی، تحت‌عنوان مدارس سامانیه تاسیس شد اما پس از مدتی به دارالفنون تبدیل شد.  در سال 1933 زیرساخت‌های یک دانشگاه مدرن با حمایت دانشمندان خارجی دعوت شده به کشور، ایجاد شد و با اصلاحات دانشگاهی  که تحت رهبری آتاتورک انجام شد، دارالفنون استانبول به دانشگاه استانبول تبدیل شد. دانشگاه استانبول در 18 نوامبر 1933 به عنوان "اولین و تنها" دانشگاه جمهوری ترکیه، پذیرش دانشجو را آغاز کرد.
ماموریت دانشگاه استانبول تولید دانش ارزشمند و بشریت و تربیت افراد شایسته با گردهم‌آوردن شرق و غرب، گذشته و آینده است · دیدگاه و چشم‌انداز مسئولان این دانشگاه، تبدیل شدن به دانشگاهی پیشرو با آموزش در سطح جهانی و تحقیقات است که آینده را شکل می‌دهد. ارزش‌های اصلی علمی و پژوهشی، نوآوری، کارآفرینی، کیفیت‌گرایی و پایداری، رعایت اخلاق و ارزش‌های همگانی، شفافیت و مسئولیت‌پذیری، حساسیت اجتماعی و دانشجو محوری از اهداف اصلی این دانشگاه است.
زبان تحصیل در دانشگاه استانبول ترکی و انگلیسی است و رشته‌های تخصصی به زبان‌های دیگر نیز موجود است که همین مورد زندگی در ترکیه استانبول را آسان‌تر می‌کند. از جمله مهم‌‌ترین رشته‌های تخصصی موجود به زبان انگلیسی در دانشگاه استانبول می‌توان به پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مدیریت بازرگانی، اقتصاد، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل اشاره کرد.  همچنین تخصص‌های دیگری نیز در بسیاری از زبان‌های دیگر مانند اسپانیایی، ایتالیایی، فرانسوی، فارسی، کره‌ای، چینی، عربی و غیره تدریس می‌شوند.

رنکینگ دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول جایگاه برجسته‌ای در بین دانشگاه‌های استانبول و دانشگاه‌های داخلی و بین‌المللی دارد و همچنین در بین 1000 دانشگاه برتر بین‌المللی قرار دارد. دانشگاه استانبول یکی از برترین دانشگاه‌های دولتی استانبول ترکیه است. این دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال 2024 در رتبه 711-720 قرار دارد. همچنین دانشکده پزشکی این دانشگاه، رتبه 2 را در ترکیه و رتبه 45 را در آسیا دارد.

نوع رتبه‌بندی

رنکینگ

تایمز

1001-1200

ملی (در ترکیه)

1

آسیا

45

جهانی QS

711-720

دانشکده های دانشگاه استانبول ترکیه 

دانشگاه استانبول دارای 675 برنامه دیپلم، 20 مدرک کاردانی، 124 مدرک کارشناسی، 329 مدرک کارشناسی ارشد و 202 مدرک دکترا است؛ یعنی در تمامی مقاطع می‌توانید تحصیل در دانشگاه استانبول را انتخاب کنید. 

دانشکده های دانشگاه استانبول ترکیه 

دانشکده‌های دانشگاه استانبول به شرح زیر است:

 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده ادبیات
 • دانشکده مدیریت بازرگانی
 • دانشکده علوم آموزشی
 • دانشکده علوم سیاسی
 • دانشکده لجستیک و حمل‌ونقل
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده علوم پایه
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده معماری
 • دانشکده علوم کامپیوتری و فناوری اطلاعات
 • دانشکده علوم دریایی

رشته های پر تقاضا دانشگاه استانبول  

از تنوع دانشکده‌های دانشگاه استانبول که 17 دانشکده در همه زمینه‌ها است، مشخص می‌شود که این دانشگاه حق انتخاب زیادی برای رشته‌های خود دارد و تعداد زیادی از دانشجویان را به سمت خود می‌کشاند. در ادامه برخی از رشته ‌های دانشگاه استانبول که پرطرفدار هستند را می‌توانید ببینید. 

آموزش ریاضی

مهندسی کامپیوتر

مهندسی برق و الکترونیک

موسیقی‌شناسی

پزشکی

دندان‌پزشکی

داروسازی

معماری

بیولوژی

حقوق

اقتصاد

زبان‌شناسی

روزنامه‌نگاری

تئاتر

بازیگری

باستان‌شناسی

فلسفه

نجوم و علوم فضایی

مدیریت لجستیک

فیزیک

شیمی

پرستاری

بانک‌داری

مدیریت دولتی

مدیریت گردشگری

علوم دینی

هنر اسلامی

برنامه‌ریزی شهری

علوم سیاسی

بیوتکنولوژی

مدیریت منابع دریایی

مهندسی آب و فاضلاب

مامایی

زیست‌شناسی مولکولی و ژنتیک

زبان خارجی (فرانسه، ترکی، عربی و غیره)

مدیریت کسب‌وکار

تحصیل در دانشگاه پزشکی استانبول: تخصص پزشکی در دانشگاه استانبول به زبان‌های انگلیسی و ترکی قابل تحصیل است.
تحصیل در رشته مهندسی در دانشگاه استانبول: دانشگاه استانبول از طریق دانشکده معماری خود، معماری داخلی و برنامه‌ریزی شهری را ارائه می‌دهد ک پس از فارغ‌التحصیلی در تمامی رشته‌های ذکر شده، می‌توانید اخذ اقامت ترکیه را انجام دهید. 

رشته های پر تقاضا دانشگاه استانبول  

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه استانبول: دانشگاه استانبول تخصص‌های متنوعی را برای دانشجویان کارشناسی ارشد فراهم می‌کند، از جمله فیزیک، شیمی، بیوفیزیک، ارتودنسی، جراحی فک و صورت، داروسازی، انکولوژی، ژنتیک، تاریخ، ادبیات زبان ایتالیایی، مدیریت گردشگری، روابط صنعتی و منابع انسانی، علوم اسلامی و بسیاری دیگر.

نحوه ورود به دانشگاه استانبول ترکیه

همانطور که گفته شد دانشگاه استانبول، دانشگاهی دولتی است و برای ورود به این دانشگاه نیاز به شرکت در آزمونی به نام آزمون yos  است که دانشجویان را برای مقطع کارشناسی قبول می‌کند.

نحوه ورود به دانشگاه استانبول ترکیه

شرایط دیگری که برای ثبت نام دانشگاه استانبول موردنیاز است، عبارت‌اند از: 

 • ارائه دیپلم یا مدرک فارغ‌التحصیلی از دبیرستان همراه با ترجمه رسمی ترکی 
 • کسب حداقل نمره 30 در آزمون yos برای رشته‌های کاردانی 
 • کسب حداقل نمره 40 در آزمون yos برای رشته‌های کارشناسی 
 • ارائه مدرک زبان آیلتس یا تافل برای تحصیل به زبان انگلیسی 
 • شرکت در آزمون ALES برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد 
 • شرکت در آزمون (به‌علاوه آزمون ALES) برای ورود به مقطع دکترا 
 • اثبات تمکن مالی 
 • عکس و پاسپورت معتبر و مدارک هویتی 

شهریه دانشگاه استانبول 

شهریه دانشگاه استانبول برای دانشجویان بین‌المللی برای دوره‌های لیسانس بسته به تخصص متفاوت است و به طور کلی از 700 دلار برای رشته‌های دانشکده هنر شروع می‌شود و به 1250 دلار برای تخصص معماری، 1500 دلار برای تخصص حقوق، 2250 دلار برای داروسازی، 2800 دلار برای تخصص دندانپزشکی، 4500 دلار برای تخصص پزشکی، 2250 دلار برای دانشکده هنرستان و هزینه برای تخصص های دیپلم 700 دلار می‌رسد. 

بورسیه دانشگاه استانبول 

دریافت بورسیه یکی از عواملی‌ست که باعث راحت شدن تصمیم‌گیری مهاجرت تحصیلی می‌شود؛ زیرا بسیاری از هزینه‌های شهریه را کاهش می‌دهد.

بورسیه دانشگاه استانبول 

برای دریافت بورسیه دانشگاه استانبول، CGPA یا همان معدل تمام دروس در طول تحصیل شما در مقطع کارشناسی باید حداقل 3.00 از 4.00 باشد، در حالی‌‌که CGPA فارغ‌التحصیلی کارشناسی ارشد باید حداقل 3.50 از 4.00 باشد.

دانشگاه استانبول ترکیه کجاست؟

پردیس اصلی این دانشگاه درمحله فاتح میدان بیازیت در استانبول است که در دوران رومی به عنوان انجمن تااوری شناخته می‌شده‌است. رفت‌وآمد به پردیس‌های این دانشگاه با مترو به‌راحتی انجام می‌شود و هیچ مشکلی از این بابت وجود ندارد. 
دانشگاه استانبول دارای 10 پردیس است که در بخش‌های اروپایی و آسیایی استانبول توزیع شده است، یعنی پردیس بیازیت، پردیسVezneciler، پردیس وفا، پردیس سلیمانیه، پردیس LaleLi، پردیس Horhor، پردیس Avcilar، پردیس Capa، پردیس Kadikoy، پردیس Maslak که  پردیس تاریخی Beyazit پردیس مرکزی دانشگاه است. 

دانشگاه استانبول ترکیه کجاست

موقعیت مکانی که در سایت دانشگاه استانبول ذکر شده، روی نقشه Süleymaniye, İstanbul Ünv. No:15, 34116 Fatih/İstanbul است. فاصله این دانشگاه از میدان تکسیم، 4 کیلومتر (17 دقیقه) و از آنکارا 450 کیلومتر (5 ساعت) است.

امکانات دانشگاه استانبول 

یکی از ویژگی‌های برجسته این دانشگاه، کتابخانه آن است! دانشگاه استانبول دارای یک مجموعه کتابخانه بزرگ است که از حدود 1.5 میلیون کتاب تشکیل شده و این تنها یکی از امکانات برجسته این دانشگاه است و امکانات دیگری مانند بانک، خوابگاه، آزمایشگاه، کارگاه، مراکز تحقیقاتی، اتاق مطالعه گروهی و پارکینگ هم دارد. در ادامه دیگر امکانات دانشگاه ترکیه استانبول را نیز می‌بینید. 

مرکز خدمات بهداشتی دانشگاه استانبول

دانشجویان دانشگاه استانبول از نظر خدمات بهداشتی در مقایسه با سایر دانشجویان دانشگاه برتری دارند، زیرا واحدهای پزشکی به همه دانشجویان دانشگاه خدمات بهداشتی برابر، معاصر و واجد شرایط ارائه می‌‌دهند و زمانی که دانشجویان دانشگاه به معاینات، درمان یا جراحی پیشرفته نیاز داشته باشند، توسط تیم‌های بهداشتی دانشگاه در یکی از بیمارستان‌های استانبول مدیسین که در سراسر ترکیه پخش شده، قابل انجام است. 

رستوران ها و کافه تریاها در دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول شامل کافه تریاها و سالن‌های غذاخوری بسیاری است که به دانشجویان، دانشگاهیان و کارمندان دانشگاه خدمات ارائه می‌دهند و 3 وعده غذایی در روز، 5 بار در هفته صبحانه، ناهار و شام ارائه می‌دهند. فعالیت این سالن‌ها بین 7.30 صبح تا 7 شب است.

باشگاه ورزشی دانشگاه استانبول ترکیه

باشگاه ورزشی الاتحاد فعالیت‌های مختلفی را با دانشجویان و اعضای هیئت علمی در دانشگاه استانبول انجام می‌دهد، جایی که این باشگاه کلیه فعالیت‌های ورزشی را بین دانشکده‌های دانشگاه استانبول و سایر دانشگاه‌ها سازماندهی و مدیریت می‌کند، جایی که تیم بسکتبال بانوان در مسابقات قهرمانی 2002 و 2003 و بسکتبال مردان قهرمان شد. 

امکانات دانشگاه استانبول

همچنین این تیم توانست در لیگ یک شرکت کند و تیم والیبال بانوان در رتبه چهارم ترکیه و در رشته کاراته و شمشیربازی رتبه سوم این دانشگاه را به خود اختصاص داد. همچنین سالن‌های سرپوشیده در آوسیلار و چاپا و بیازید وجود دارد که دارای 6 زمین فرش شده، 6 زمین بسکتبال، زمین والیبال، زمین فوتبال و 3 زمین تنیس است.
به‌صورت کلی، ورزش‌های فعال در دانشگاه بین‌المللی استانبول موارد زیر است: تنیس، جودو، بوکس، شطرنج، کشتی، تکواندو، شنا، تنیس روی میز، هندبال، دو و میدانی.

امکانات خدماتی در دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول دانشجویان و فارغ‌التحصیلان خود را از طریق مرکز توسعه شغلی (KAGEM ) پشتیبانی می‌کند تا افراد بتوانند خود را بهتر بشناسند و آنها را قادر به انجام اقدامات واقع‌بینانه از طریق مشاوره شغلی می‌سازد که تمرکز بر فرصت‌های شغلی و آموزش دارد و با هدف کمک به آنها در یادگیری کسب‌و‌کار است. همچنین هدف آن این است که دانشجویان و فارغ‌التحصیلان را قادر سازد تا از طریق سفرهای هنری و بازدید در محل از دنیای تجارت، تصمیمات صحیح بگیرند. این مرکز با همکاری کانون‌های دانشجویی رویدادها و سفرهای زیادی را برگزار می‌کند.

سخن پایانی
همانطور که در مقاله خواندید دانشگاه استانبول قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه ترکیه است که چهره‌های مهمی از آن فارغ‌التحصیل شده‌اند که در ایالت و بسیاری از مؤسسات مهم دولتی مشغول به کار بوده‌اند، زیرا هدف این دانشگاه پرورش افرادی است که می‌توانند با آشکار کردن پتانسیل واقعی بر مشکلات غلبه کنند و راه‌حل‌های سازنده ارائه دهند.
اگر با خواندن امکانات بی‌نظیر این دانشگاه و شرایط پذیرش دانشگاه استانبول، مشتاق شدید که در آینده‌ای نزدیک، شما هم یکی از فارغ‌التحصیلان موفق دانشگاه استانبول شوید، همین حالا با شماره 02148000957 تماس گرفته تا مشاوره‌ای تخصصی با کارشناسان ما در حامی مهاجر داشته باشید. همچنین می‌توانید شرایط تحصیل در ترکیه را در مقاله تخصصی ما بخوانید. حامی مهاجر، بی حد و مرز در کنار شماست تا به رویای خود برسید و زندگی ایده‌آلتان را بسازید.

سوالات متداول درباره دانشگاه استانبول ترکیه 

در ادامه سوالات پرتکرار شما عزیزان پاسخ داده می‌شود. درصورتی‌که سوال شما با اطلاعات متن مقاله به پاسخ نرسیده است، با شماره بالا تماس گرفته یا در قسمت دیدگاه برایمان بنویسید تا در اسرع‌وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم. 

آیا دانشگاه استانبول ترکیه خوابگاه دارد؟ 

بله. خوابگاه این دانشگاه از 3 بلوک در منطقه آویچیلار تشکیل شده است که خوابگاه دخترانه آن دارای یک بلوک 5 طبقه‌ای و اتاق‌های 2 تا 4 نفره است که رخت‌شویی، کافه‌تریا، تخت، اینترنت و امکانات رفاهی را فراهم می‌کند. خوابگاه پسرانه آن نیز 2 بلوک در منطقه فاتح قرار دارد و اتاق‌های 2 یا 3 نفره دارد. 

نحوه ورود به دانشگاه استانبول ترکیه چگونه است؟ 

همانطور که گفته شد، برای ورود به این دانشگاه دولتی، نیاز به شرکت در آزمون یوس ترکیه است که می‌توانید با کمک گرفتن از کارشناسان حامی مهاجر، آموزش کامل دروس یوس از پایه تا پیشرفته، دور‌ه‌های آمادگی یوس با اساتید سرآمد علمی و تور یوس را دریافت کنید. 

آیا دانشگاه هنر ترکیه استانبول، کیفیت آموزشی خوبی دارد؟ 

همانطور که گفته شد، تمامی دانشکده‌های دانشگاه استانبول ترکیه، دارای کیفیت آموزشی عالی با اساتید باتجربه هستند. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0