20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

دانشگاه مرسین ترکیه را بشناسید!

دانشگاه مرسین تركيه – معرفی کامل + شهریه

این راه به اروپا و آمریکا ختم می‌شود. پس حتما سرانجامی خوش دارد، البته اگر فراتر از مرزها فکر کنید و حداقل‌ها قانعتان نکند.

داریم درباره دانشگاه مرسین صحبت می‌کنیم. دانشگاهی که شعارش «دانشگاه جهانی در پرتو علم و مدرنیته» است و پرورش دانشجویان خلاق و کارآمد را جزو اهداف خود برگزیده است. دانشجویانی که بتوانند در تحولات جامعه مدرن نقشی مثبت و اثرگذار داشته باشند و خلاق‌اندیش باشند.

شما با یک دانشگاه جهانی روبرو هستید. دانشگاهی که در سایه علم و نوگرایی می‌کوشد نقشی به‌سزا در ساختن جهان پیشرو داشته باشد. پس حتما ارزش آن را دارد که کمتر از 5 دقیقه از وقت خود را به دانستن اطلاعات درباره این دانشگاه صرف کنید.

دانشگاه مرسین در یک نگاه

قبل از آنکه به معرفی این دانشگاه بپردازیم، بهتر است نگاهی کلی به آن بیندازیم. یعنی بدون تفصیل و تعریف بگوییم که همگان این مرکز آموزشی ترکیه را به چیز می‌شناسند و شناسنامه آن چیست. جدول زیر مشخصات هویتی دانشگاه را نمایش می‌دهد، آن بخوانید تا بعد به تفصیل درباره هرکدام از این اطلاعات صحبت کنیم:

نام دانشگاه

 مرسین

نام دانشگاه به انگلیسی

Mersin University

نوع دانشگاه

دولتی

شهر

 مرسین

فاصله از استانبول

940 کیلومتر (9:30 ساعت)

رتبه (بر اساس رنکینگ edurank)

28 (در ترکیه) / 1338 (در جهان)

نحوه پذیرش دانشجویان

آزمون یوس / TR-YOS 

زبان‌های تحصیلی

ترکی / انگلیسی

دانشکده‌ها

پزشکی، مهندسی، هنر، علوم پایه و علوم انسانی

معرفی دانشگاه مرسین

در سال 1992 با مجوز مجلس ملی ترکیه در شهر مرسین تاسیس شد. یکی از مهمترین دانشگاه‌های ترکیه است که در سطوح ملی و جهانی برنامه‌های بسیار کارآمدی را برای تمامی مقاطع تحصیلی ارائه می‌دهد. جالب است بدانید زبان تدریس در این دانشگاه ترکی، فرانسوی، آلمانی و انگلیسی است ولی بسیاری از کرسی‌ها به زبان ترکی به دانشجویان ارائه می‌شود. نام اختصاری‌اش (MEU) است و صندلی کلاس‌های درسش به همه ملیت‌ها تعلق دارد.

معرفی دانشگاه مرسین

Mersin University کار خود را با رشته‌های هنر، اقتصاد، گردشگری و فنی‌ومهندسی آغاز کرد. اما به مرور زمان تبدیل به بزرگترین دانشگاه‌های سراسر ترکیه شد و تعداد دانشکده‌‌هایش به 19 دانشکده افزایش پیدا کرد. ظرفیتی بالغ از 40 هزار دانشجوی بومی و بین‌المللی را در خود جای داده است و سعی دارد با جذب دانشجویان پرتلاش و هدفمند سطح علمی خود را ارتقاء دهد.

یکی از اولین دانشگاه‌های کشور ترکیه محسوب می‌شود که موفق به کسب گواهینامه مدیریت کیفیت TS EN ISO 9001: 2008 شده است. ناگفته پیداست که کسب این موفقیت به‌واسطه پیشروی در مسیر ارتقاء کیفیت آموزش است. بنابراین اگر بخواهیم یک مثال از دانشگاه باکیفیت در ترکیه بزنیم حتما باید به مرسین اشاره کنیم.

دانشگاه مرسین کجاست؟

تنها 30 دقیقه با مرکز شهر فاصله دارد. در شهر مرسین یا ایچل (به زبان محلی) قرار گرفته که از جمله شهرهای ساحلی خوش‌آب‌وهوای کرانه دریای مدیترانه در جنوب ترکیه است. مردم این شهر در کنار زبان ترکی، به زبان کردی نیز صحبت می‌کنند. ضمنا بیان این نکته نیز خالی از لطف نیست که مرسین، خواهرخوانده شیراز محسوب می‌شود و بین این دو شهر روابطی دوستانه در جریان است.

دانشگاه مرسین کجاست

شما می‌توانید برای مشاهده محل دقیق قرارگیری دانشگاه مرسین، بر روی آدرس این دانشگاه در جدول زیر کلیک کنید:

شماره تلفن دانشگاه

+90 324 3610001

سایت دانشگاه

وبسایت رسمی دانشگاه  مرسین

آدرس دانشگاه مرسین

Çiftlikköy Mah. MEÜ Çiftlikköy Kampüsü, 33110 Yenişehir, Mersin

رتبه دانشگاه مرسین

براساس نظام رتبه‌بندی edurank این دانشگاه جزو 30 دانشگاه برتر ترکیه است. همچنین در میان دانشگاه‌های قاره آسیا، مرسین توانسته است جزو 500 دانشگاه برتر باشد. همچنین در سطح جهان نیز این دانشگاه جایگاه 1338 را دارد. 

رتبه در ترکیه

رتبه در آسیا

رتبه در جهان

28

489

1338

ناگفته نماند که مرسین در رشته‌های پزشکی و شیمی جزو برترین‌های ترکیه به‌شمار می‌آید. به‌طوریکه در لیست 22 دانشگاه مطرح رشته پزشکی محسوب می‌شود و در صحنه جهانی نیز رتبه 1032 را دارد. پژوهشگران این مرکز آموزشی در موضوعاتی مانند آسیب شناسی، جراحی، روانپزشکی، رادیولوژی و پزشکی هسته ای، ایمونولوژی تحقیقات ارزنده‌ای انجام داده‌اند که در بسیاری از مجلات معتبر دنیا منتشر شده است. درست مانند دانشگاه ارجیس استانبول که جزو بهترین‌های حوزه پزشکی به‌شمار می‌آید و در این رشته حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

نحوه ورود به دانشگاه مرسین ترکیه

این دانشگاه برنامه‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و فوق‌لیسانس را برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی ارائه می‌دهد. راه‌های زیادی برای پذیرش دارد، اما برای دانشجویان ترکی مهمترین و اجباری‌ترین راه، شرکت در آزمون پذیرش است. اما یک دانشجوی بین‏المللی مجبور به شرکت در یک نوع آزمون نیست و می‌تواند در یکی از آزمون‌های زیر شرکت کند:

 • TR-YOS
 • MEÜYÖS 
 • ACT
 • TQDK

نکته: زمان هر کدام از آزمون‌های بالا متغیر است. به‌عنوان مثال آزمون TR-YOS به‌صورت سراسری و دو بار در سال و در تاریخ‌های 29 اردیبهشت و 6 آبان برگزار می‌شود. همچنین آزمون MEÜYÖS که همان آزمون یوس اختصاصی این دانشگاه است در تاریخ 6 مرداد ماه است. آزمون ACT توسط موسسه غیر انتفاعی” American College Testing ” برگزار می‌شود و معیار پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا و برخی از دانشگاه‌های ترکیه است. درنهایت آزمون TQDK یک نوع آزمون ورودی دانشگاه است که اعتبار مدرک آن فقط 2 سال است.

پذیرش در دانشگاه مرسین

مدارکی که برای پذیرش دراین دانشگاه باید داشته باشید به ترتیب زیر است:

 • آخرین مدرک تحصیلی
 • ارائه نتایج آزمون‌ها
 • مدرک معتبر مهارت زبان ترکی سطح B2
 • گذرنامه و ترجمه آن
 • مدارک هویتی

نکته: برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری این دانشگاه باید نمره قبولی در آزمون ALES داشته باشید. آزمون ALES در ایران هم برگزار می‌شود. 

زبان تحصیل در دانشگاه مرسین

لازم است بدانید که بسیاری از رشته‌های این دانشگاه به زبان ترکی تدریس می‌شوند، خصوصا در مقطع کارشناسی. در مقطع کارشناسی ارشد نیز خیلی قدرت انتخاب ندارید و باید تسلط نسبی به زبان ترکی داشته باشید.

برای همین است که تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی این دانشگاه دشوارتر از دانشگاه‌های دیگر است. چون متقاضیانی که مدرک زبان تومر نداشته باشند امکان دریافت پذیرش در این گروه رشته‌ها را نخواهند داشت.

ذکر این نکته نیز ضروری‌ست که در برخی از رشته‌ها تحصیل به‌صورت دو زبانه است. یعنی برخی از کلاس‌ها به زبان ترکی و برخی دیگر به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. اما باید بدانید که تنها 30 درصد از این دروس به زبان انگلیسی است و بخش زیادی از آن به زبان ترکی ارائه می‌شود.

دانشکده های دانشگاه مرسین ترکیه

همان‌طور که گفتیم، دانشگاه مرسین دارای 19 دانشکده است که در ادامه، هر یک از دانشکده‌ها را آورده‌ایم:

 • دانشکده علوم انسانی و اجتماعی
 • دانشکده علوم اقتصادی و اداری
 • دانشکده تربیت بدنی
 • دانشکده علوم تربیتی
 • دانشکده علوم و ادبیات
 • دانشکده علوم
 • دانشکده گردشگری
 • دانشکده معارف اسلامی
 • دانشکده علوم بهداشتی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده معماری
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده فنی
 • دانشکده دریانوردی
 • دانشکده شیلات

دانشکده های دانشگاه مرسین

رشته های پرتقاضا دانشگاه مرسین

پس از معرفی تمام 19 دانشکده دانشگاه Mersin، اکنون قصد داریم به این بپردازیم که متقاضیان تحصیل در این دانشگاه بیشتر به کدام زمینه‌های تحصیلی علاقه‌مند هستند و به‌شکل کلی، رشته های پرتقاضا دانشگاه مرسین ترکیه کدام موارد هستند.

منتها پیش از پرداختن به رشته های پرتقاضا دانشگاه مرسین، باید این نکته را ذکر کنیم که تنوع رشته‌های تحصیلی این دانشگاه بسیار زیاد است و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت رسمی دانشگاه مرسین که پیش‌تر ذکر کردیم، تمام این رشته‌های تحصیلی را مشاهده کنند.

آنچه در ادامه آمده، تعدادی از پرتقاضاترین رشته‌های دانشگاه مرسین ترکیه است:

پزشکی

دندانپزشکی

داروسازی

مهندسی کامپیوتر

مهندسی مکانیک

پرستاری

مهندسی شیمی

گردشگری

علوم دریایی

روزنامه‌نگاری

سینما

هنر (نقاشی و گرافیک)

معرفی بورسیه های دانشگاه مرسین

اول از همه جالب است بدانید که این دانشگاه طرح کمک اجتماعی دانشجویی به افراد اعطا می‌‎کند که هدف از آن تسهیل در روند تحصیل دانشجویان نیازمند است. همچنین انجمن فارغ‌التحصیلان دانشگاه نیز کمک هزینه‌های تحصیلی بلاعوض ارائه می‌دهد.

مهمتر از همه، بیش از 1500 صبحانه رایگان برای دانشجویان سرو می‌شود که به بورسیه صبحانه معروف است. علاوه‌بر این، طبق توافقاتی که با شهردار شهر مرسین انجام شد، دانشجویان این دانشگاه با استفاده از یک کارت اختصاصی می‌توانند به‌صورت رایگان از اتوبوس‌های شهرداری استفاده کنند.

نام بورسیه

مبلغ بورسیه (لیر)

Education Future International Scholarship

400.000

ACES Scholarships

113000

ServiceScape Scholarship

32000

شهریه دانشگاه مرسین

هزینه رشته های تحصیلی بین 300 تا 700 دلار متغیر است. در‌حالی که هزینه دانشگاه پزشکی مرسین ترکیه حدود 3600 دلار و هزینه دندانپزشکی حدود 2300 دلار است. اگر می‌خواهید این هزینه‌ها را به لیر بدانید، جدول زیر را بخوانید. همچنین برای اطلاع از هزینه تحصیل ترکیه می‌توانید به بخش مقالات وبسایت حامی مهاجر رجوع کرده و مطالب مرتبط زیادی در این خصوص مطالعه کنید.

نام رشته

مبلغ شهریه

پزشکی

شروع از 56.000 لیر

پیراپزشکی

شروع از 8.700 لیر

سایر رشته‌ها

شروع از 7.000 لیر

امکانات رفاهی دانشگاه مرسین

به‌عنوان دانشجوی این دانشگاه، انتخاب‌های متعددی برای تشکیل یک زندگی دانشجویی دارید. در حال حاضر خوابگاه‌های دولتی مرسین دارای 558 دانشجوی دختر و 650 دانشجوی پسر به ظرفیت 1208 نفر است. برای کمک به حل مشکل اسکان، خوابگاه‌های خصوصی با ظرفیت بیش از یک هزار نفر افتتاح شدند که بیش از 200 دانشجو را پذیرش می‌کنند. همچنین در یکی از پردیس‌های دانشگاه یک خوابگاه با ظرفیت 124 تخت وجود دارد.

نگران رفع نیازهای پزشکی خود نباشید. در محوطه دانشگاه مراکز درمانی مجهزی وجود دارد که خدمات دندانپزشکی، پزشکی اورژانس به دانشجویان ارائه می‌دهد. حتی به آزمایشگاه تخصصی نیز مجهز است و موارد نسبتاً جدی را به بیمارستان آموزشی و پژوهشی دانشکده پزشکی ارجاع می‌دهند.

امکانات رفاهی دانشگاه مرسین

خلاصه کلام

با دانشگاه مرسین آشنا شدید؟ پس وقت آن است که آن را در فهرست انتخاب‌های خود برای تحصیل در ترکیه قرار دهید. چون هم جزو 30 دانشگاه برتر ترکیه است و هم در آسیا و اروپا حرف زیادی برای گفتن دارد. مسیری برای تحصیل در آمریکا نیز برایتان باز می‌کند و به شما سرنخ می‌دهد که فرامرز فکر کنید.

در انتها نیز می‌خواهیم به شما قوت قلب بدهیم که تصمیم‌تان هر چه باشد می‌توانید به حامی مهاجر اعتماد کنید. جای هیچ‌گونه نگرانی برای نیست. چرا که ما با فراهم‌کردن خدماتی نظیر ثبت‌نام در آزمون یوس، آموزش کامل دروس یوس از پایه، برگزاری دور‌ه‌های آمادگی پیش از یوس با اساتید ممتاز علمی، ارائه تور یوس و... تمام تلاش خود را می‌کنیم که هدفتان را به تحقق برسانید. علاوه‌بر این موارد درصورتی‌که قصد خرید ملک در این کشور را دارید برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه و سایر موارد مرتبط با این موضوع با کارشناسان ما در ارتباط باشید. کافیست با این شماره تماس بگیرید:02148000957

سوالات پرتکرار راجع‌به دانشگاه مرسین

اینجا قرار است به ناگفته‌ها بپردازیم و آنها را در قالب سوال مطرح کنیم. پاسخ‌ها کوتاه و مختصر هستند و قرار است شما را به صریح‌ترین شکل ممکن به اصل مطلب برسانند. اگر همچنان کته ابهام آمیزی وجود دارد از قسمت نظرات استفاده کرده و آن را مطرح کنید.

آیا مدرک دانشگاه مرسین مورد تایید ایران است؟

خیر. این دانشگاه در برنامه تبادل دانشجویی اراسموس شرکت دارد، اما مورد تأیید وزارتخانه‌های ایران نیست.

هزینه پذیرش در دانشگاه مرسین چقدر است؟

هزینه پذیرش در این دانشگاه 80 دلار یا 1500 لیر است.

برای ورود به دانشگاه مرسین باید در چه آزمون‌هایی شرکت کنیم؟

ورود به این دانشگاه از طریق آزمون‌های ورودی مختلفی انجام می‌شود که معروفترین آنها آزمون YOS- TR-YOS- ACT است.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0