20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

راهنمای فارسی آزمون یوس مرکزی ترکیه (TR-YOS 2024)

اطلاعات کلی درباره آزمون یوس سراسری ترکیه (TR-YOS 2023)

سازمان برگزار کننده

مرکز ارزیابی، گزینش و جایابی ترکیه (OSYM)

مهلت ثبت نام TR-YOS (زمانبندی اول)

3 آذر تا 14 آذر 1401

مهلت ثبت نام TR-YOS (زمانبندی دوم)

21 آذر تا 24 آذر 1401

تاریخ برگزاری آزمون یوس

1401/11/09 (ساعت 11:15 به وقت ترکیه)

تاریخ اعلام نتیجه آزمون TR-YOS 2023

5 اسفند 1401 (راهنمای مشاهده نتیجه آزمون در همین مقاله وجود دارد)

شهرهای حوزه برگزاری آزمون

در ترکیه و کشورهای خارجی دیگر (مشاهده لیست کامل حوزه ها)

هزینه ثبت نام TR-YOS (در زمانبندی اول)

800 لیر

هزینه ثبت نام TR-YOS (در زمانبندی دوم)

1200 لیر

زبان آزمون TR-YOS

ترکی، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، عربی، روسی

تعداد سوالات

 80 سوال (پنج گزینه ای)

زمان پاسخگویی

100 دقیقه

منابع آزمون

ریاضیات پایه، هوش عددی (شرکت در کلاس های آمادگی)

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمون یوس مرکزی ترکیه و تفاوت آن با آزمون یوس دانشگاه های ترکیه، ادامه مقاله را بخوانید. در این مقاله به صورت کامل درباره نکات آزمون TR-YOS صحبت کرده ایم. این اطلاعات برای متقاضیان شرکت در آزمون یوس بسیار کاربردی است. در ضمن راهنمای کامل اعلام نتیجه آزمون TR-YOS امسال (یوس متمرکز ترکیه) و مراحل بعد از آن به مقاله اضافه شده است. پس حتما تا انتهای مقاله همراه حامی مهاجر باشید.

در صورت نیاز به ثبت نام و مشاوره آزمون های یوس، شرکت در کلاس های آمادگی آزمون یوس وTR-YOS ، مشاوره انتخاب رشته دانشگاه های ترکیه یا خدمات تور یوس می‌توانید از طریق شماره 02149078 با کارشناسان موسسه مهاجرتی حامی مهاجر در ارتباط باشید.

آزمون یوس متمرکز ترکیه یا TR-YOS چیست؟

نتیجه آزمون TR-YOS 2023 ترکیه اعلام شد (راهنمای تصویری مشاهده نتیجه و مراحل بعدی)

نتیجه (جواب) آزمون یوس متمرکز ترکیه (TR Yos) در تاریخ 5 اسفند 1401 اعلام شد. متقاضیانی که در این آزمون ثبت نام کرده‌اند، می‌توانند با انجام مراحل زیر کارنامه آزمون TR-YOS را مشاهده کنند.

مرحله اول : ورود به سایت اعلام نتیجه TR-YOS

مرحله اول برای دیدن جواب آزمون TRYOS این است که روی لینک سایت اعلام جواب TR-YOS کلیک کنید و وارد آن شوید. پس از وارد شدن به این لینک با صفحه زیر روبرو خواهید شد:

مشاهده اعلام نتیجه آزمون یوس مرکزی ترکیه

اطلاعات کاربری خود را در سایت وارد کنید. نام کاربری و رمز ورود به سایت، در زمان ثبت نام آزمون برای شما تعیین شده است. در صورت مشکل در مشاهده نتیجه با کارشناسان حامی مهاجر تماس بگیرید.

مرحله دوم : مشاهده کارنامه آزمون TR-YOS

بعد از اینکه وارد پنل کاربری خود در سایت یوس متمرکز ترکیه شدید، فقط کافی است که در سمت چپ صفحه، روی گزینه "My Results" کلیک کنید تا کارنامه آزمون TRYOS 2023 به شما نشان داده شود.

نحوه مشاهده جواب آزمون Tryos

 

نمونه کارنامه آزمون TR-YOS 2023 (یوس متمرکز ترکیه 2023)

تصویر زیر یکی از نمونه کارنامه های آزمون TRYOS 2023 است. نمره این آزمون از 500 نمره است و همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، می‌توانید نمره آزمون TR-YOS را از قسمت پایین سمت چپ کارنامه مشاهده کنید.

نمونه کارنامه آزمون یوس متمرکز ترکیه (TRyos)


بعد از دیدن نتیجه آزمون TR-YOS ، حتما این بخش را بخوانید

مهم ترین مرحله بعد از دیدن نتایج آزمون یوس مرکزی ترکیه، انتخاب دانشگاه و رشته مناسب است. توصیه می‌کنیم که فرآیند انتخاب رشته در ترکیه را حتما زیر نظر کارشناسان تحصیلی ترکیه انجام دهید. کارشناسان حامی مهاجر تجربه و تخصص زیادی در زمینه تحصیل در ترکیه دارند و می‌توانند پس از بررسی کارنامه و نمره شما، بهترین رشته و دانشگاه را به شما معرفی کنند و فرآیند انتخاب رشته در دانشگاه های ترکیه را برای شما انجام دهند. در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان حامی مهاجر ، با شماره 02149078 تماس بگیرید.

خدمات حامی مهاجر برای تحصیل در ترکیه

 • مشاوره برای انتخاب رشته و دانشگاه در ترکیه
 • انجام تمام مراحل ثبت نام در دانشگاه های ترکیه 
 • اخذ اقامت تحصیلی ترکیه (انجام تمام مراحل اداری در اداره مهاجرت)
 • برگزاری کلاس ها و تور آزمون یوس

آزمون یوس متمرکز ترکیه یا TR-YOS چیست؟

یوس امسال یک تفاوت بزرگ با سال های قبل دارد و این تفاوت، اضافه شدن آزمون یوس سراسری یا TR-YOS است. به این آزمون، یوس متمرکز یا یوس مرکزی نیز می‌گویند. از امسال، علاوه بر اینکه هر دانشگاه یوس خود را برگزار می‌کند، یک آزمون سراسری یوس نیز توسط مرکز ارزیابی، گزینش و جایابی ترکیه (OSYM) برگزار شود.

برخی از دانشگاه های ترکیه ممکن است، نمره یوس متمرکز را به نمره یوس خودشان ارجحیت بدهند. برخی از دانشگاه ها نیز امکان دارد که نمره یوس برگزار شده توسط خود دانشگاه را مهم تر بدانند و ارزش کمتری برای نمره TR-YOS قائل شوند.

مثلا امسال دانشگاه مصطفی کمال ترکیه اعلام کرده است که آزمون یوس اختصاصی خود را برگزار نخواهد کرد و تمام ظرفیت رشته های خود را از طریق نمره آزمون TR-YOS به متقاضیان اختصاص خواهد داد. در نتیجه متقاضیانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، امسال هم می‌توانند از شانس قبولی در یوس متمرکز و هم شانس قبولی در YOS اختصاصی دانشگاه های ترکیه، بهره مند شوند.

زمان ثبت نام و تاریخ برگزاری یوس سراسری ترکیه

زمان ثبت نام و تاریخ برگزاری یوس سراسری ترکیه

مهلت ثبت نام TR-YOS (زمانبندی اول)

3 آذر تا 14 آذر 1401

مهلت ثبت نام TR-YOS (زمانبندی دوم)

21 آذر تا 24 آذر 1401

تاریخ برگزاری آزمون یوس

1401/11/09 (ساعت 11:15 به وقت ترکیه)

سوالات و منابع آزمون TR-YOS 2023

سوالات و منابع آزمون TR-YOS 2023

تعداد سوالات

 80 سوال (پنج گزینه ای)

زمان پاسخگویی

100 دقیقه

منابع آزمون

ریاضیات پایه، هوش عددی (شرکت در کلاس های آمادگی)

تعداد سوالات ریاضیات پایه

40 سوال

تعداد سوالات هوش عددی

40 سوال
(در ادامه توضیح می‌دهیم هوش عددی چیست)

ضریب سوالات ریاضیات پایه

با ضریب 0.45

ضریب سوالات هوش عددی

با ضریب 0.55

نمره منفی

دارد

سوالات هوش عددی (The Numerical Aptitude Test) به شکل سوال های هوش هستند که با اعداد سر و کار دارند. در واقع می‌توان آن‌ها را در دسته سوالات هوش و IQ دسته بندی کرد. در قسمت بعدی می‌توانید نمونه سوالات آزمون یوس سراسری را مشاهده کنید و بهتر متوجه این موضوع شوید.

برای داشتن شانس قبولی بیشتر در این آزمون، توصیه می‌کنیم که با شرکت در کلاس های آمادگی یوس، توانمندی های خود را تقویت کنید. جهت دریافت مشاوره و اطلاع از شرایط و هزینه کلاس های آمادگی یوس حامی مهاجر، با شماره 02149078 تماس بگیرید.

نمونه سوالات آزمون TR-YOS

نمونه سوالات آزمون TR-YOS

از آنجایی که آزمون یوس سراسری برای اولین بار در ترکیه برگزار می‌شود، بنابراین نمونه سوالات سال‌های قبل (یعنی 2022 یا 2021 ) از آزمون TR-YOS وجود ندارد. ولی مرکز OSYM به عنوان نهاد برگزارکننده این آزمون، نمونه سولاتی را برای آشنایی بیشتر متقاضیان شرکت در آزمون منتشر کرده است که می‌توانید آن‌ها را از لینک زیر دریافت کنید:

آزمون یوس مرکزی ترکیه به چه زبانی است؟

دفترچه سوالات آزمون TR-YOS ترکیه، به چند زبان منتشر می‌شوند. این آزمون دارای دفترچه هایی به زبان ترکی، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، عربی و روسی است. متاسفانه دفترچه آزمون TR-YOS به زبان فارسی منتشر نمی‌شود و متقاضیان ایرانی شرکت در آزمون باید با یکی از زبان‌های ترکی یا انگلیسی آشنایی داشته باشند.

البته توجه کنید که این آزمون برای دانشجویان خارجی است. همانطور که در بخش قبل توضیح دادیم، سوالات این آزمون شامل ریاضیات پایه و هوش هستند. بنابراین متن سوالات معمولا کوتاه است و زبان بیشتر سوالات یوس، به زبان جهانی ریاضیات است که شامل اعداد و شکل‌ها و عملگرهای ریاضی است.

با این وجود در کلاس های آمادگی یوس حامی مهاجر، زبان ترکی به صورت کامل آموزش داده می‌شود و متقاضیان شرکت در آزمون از بابت زبان آزمون نیز هیچ نگرانی نخواهد داشت.

حوزه های امتحانی آزمون TR-YOS

آزمون یوس سراسری ترکیه نه تنها دارای حوزه های امتحانی متعدد در شهرهای مختلف ترکیه است، بلکه در چندین کشور خارجی نیز حوزه امتحانی دارد و آزمون بین المللی بسیار بزرگی به حساب می‌آید.

برای مشاهده حوزه های برگزاری این آزمون، صفحه لیست کامل حوزه های امتحان آزمون TR-YOS را ببینید.

نکات مهم شرکت در آزمون یوس مرکزی یا TR-YOS

آزمون یوس سراسری ترکیه یک آزمون بین المللی بزرگ است که برای اولین بار برگزار می‌شود. بنابراین شاید شرایط شرکت در آن برای بسیاری از افراد ناشناخته و نگران کننده باشد. در این بخش قصد داریم نکات مهمی را درباره جلسه آزمون TR-YOS بیان کنیم که دانستن آن برای تمام متقاضیان بسیار کاربردی است و باعث از بین رفتن نگرانی و اشتباهات احتمالی در جلسه آزمون می‌شود.

نکاتی درباره ورود و خروج از حوزه امتحانی

بنا به اعلام رسمی مرکز OSYM ترکیه، آزمون TR-YOS در 9 بهمن ساعت 11:15 به وقت محلی ترکیه برگزار می‌شود. اما به این نکته توجه کنید که درهای حوزه آزمون در ساعت 11 بسته می‌شود و باید قبل از این زمان در حوزه آزمون حضور داشته باشید.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید، این است که در 75 دقیقه آغازین و در 15 دقیقه انتهایی آزمون TR-YOS، حق خروج از جلسه آزمون را ندارید. هنگام خروج هم باید دفترچه سوالات و پاسخنامه را به مسئول جلسه تحویل دهید. گفتنی است که کل زمان آزمون 100 دقیقه است.

همراه داشتن وسایل در سر جلسه آزمون یوس ممنوع است

بردن این وسایل به سر جلسه آزمون یوس ممنوع است

 • کوله پشتی، کیف پول
 • ورود مداد، خودکار، پاک کن، تراش، خط کش و سایر لوازم التحریرها ممنوع است. (لوازم مورد نیاز در جلسه آزمون توزیع می‌شود)
 • هرگونه خوراکی و نوشیدنی (تنها بطری آب بدون برچسب)
 • هرنوع ساعت
 • دارو در هر نوع بسته بندی
 • گوشی تلفن همراه، ماشین حساب و هرنوع ابزار الکترونیکی
 • تمام لوازمی که دارای ارتباطات وایرلس و بلوتوث هستند که شمال هدفون، هندزفری، حلقه هوشمند و... می‌شود.
 • مچ بند، سنجاق سینه و سایر جوهرات (سنجاق سر ساده مشکلی ندارد)
 • جاسوییچی و انواع سوییچ ماشین (یک کلید ساده بدون جاسوییچی مانعی ندارد)
 • کارت های بانکی (ورود کارت اتوبوس و مترو مشکلی ندارد.)
 • تمام لوازم شیشه ای و پلاستیکی که شامل عینک آفتابی نیز می‌شود. (عینک طبی مشکلی ندارد)
 • اسلحه، اشیای تیز و برنده

کارهایی که باید در طی جلسه آزمون TR-YOS انجام دهید

بعد از آنکه در سر جلسه آزمون TR-YOS حاضر شدید و صندلی خود را پیدا کردید، باید منتظر شروع آزمون و توزیع پاسخنامه و دفترچه سوالات آزمون باشید. توجه کنید که چند سری دفترچه سوال در محل آزمون توزیع می‌شود. سوالات تمام دفترچه ها یکسان است، اما ترتیب گزینه های سوالات متفاوت است. بنابراین هیچگاه به فکر دیدن پاسخنامه دیگران نباشید. چرا که این کار سودی برای شما ندارد.

چند دقیقه پس از دریافت دفترچه سوال و پاسخنامه، آزمون شروع می‌شود و می‌توانید دفترچه سوالات را از بسته مخصوص آن خارج کنید. اولین کاری که باید انجام دهید، این است که مشخصات خود را بر روی دفترچه سوال تکمیل کنید.

دومین کار بسیار مهم که باید انجام دهید، این است که شماره سریال موجود بر روی دفترچه سوال را حتما در محل تعیین شده بر روی پاسخنامه بنویسید. اگر این کار را انجام ندهید، پاسخنامه شما تصحیح نمی‌شود و تمام زحمات شما هدر خواهد رفت. این کار آسان است، ولی در صورتی که نمی‌دانید این کار را چطور انجام دهید، حتما از مشاوره کارشناسان آزمون یوس بهره بگیرید، چون در سر جلسه آزمون اجازه پرسیدن سوال از مراقبان را نخواهید داشت.

در نهایت نیز حتما مشخصات نوشته شده بر روی پاسخنامه را با اطلاعات هویتی خود چک کنید. در صورتی که اشکالی در اطلاعات وجود دارد، حتما به مسئولین جلسه اطلاع دهید.

کارهایی که انجام آن در جلسه آزمون TR-YOS ممنوع است

کارهایی که انجام آن در جلسه آزمون TR-YOS ممنوع است

 • ورود هرگونه لوازم اضافی به داخل جلسه آزمون ممنوع است. قبل از ورود به جلسه، به شکل فیزیکی و همچنین با استفاده از دستگاه های شناساگر، مورد بررسی خواهید گرفت. بنابراین به هیچ وجه لوازم اضافه با خود نبرید.
 • پرسیدن سوال از مراقبین جلسه ممنوع است.
 • دادن هرگونه وسیله به شخص دیگر در جلسه آزمون (حتی مداد و پاک کن)
 • پاسخ دادن به سوالات بعد از تمام شدن زمان آزمون
 • استفاده از کاغذ یا چیز دیگری به عنوان چرک نویس ممنوع است. (فقط حق دارید از فضای موجود در دفترچه سوال استفاده کنید.)
 • چه مراقب آزمون به شما بگوید و چه فراموش کند، باید دفترچه سوالات را به همراه پاسخنامه به او تحویل دهید. حتی خارج کردن یک برگ از دفترچه سوال هم ممنوع است و در صورت انجام این کار، برگه شما تصحیح نخواهد شد.

سخن پایانی

با اینکه ما ایرانیان از سنین پایین در شکل های مختلفی از آزمون های تستی شرکت کرده‌ایم، اما باید بدانید که شیوه شرکت در جلسه آزمون یوس دارای تفاوت های مهمی با کنکور ایران است و ممکن است ندانستن برخی از نکات آزمون، باعث ایجاد مشکل و دردسر برای شما شود و حتی زحمات شما برای ورود به دانشگاه های ترکیه را از بین ببرد.

بنابراین اگر متقاضی شرکت در آزمون یوس سراسری ترکیه (TR-YOS) هستید، حتما توصیه می‌کنیم که این مقاله را بخوانید و از بروز هرگونه اشتباه و مشکل در سر جلسه آزمون جلوگیری کنید.

در صورت نیاز به ثبت نام و مشاوره آزمون های یوس، شرکت در کلاس های آمادگی آزمون یوس وTR-YOS  یا استفاده از خدمات تور یوس می‌توانید از طریق شماره 02149078 با کارشناسان موسسه مهاجرتی حامی مهاجر در ارتباط باشید.

هزینه دوره آمادگی آزمون یوس ترکیه

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 5 | کل دیدگاه های تایید شده: 3
Fatohs Wahidi
سلام نتایج امتحان tr yos چی وقت اعلان میگردد !؟
کارشناس حامی مهاجر
<p>سلام. وقت بخیر. هنوز اعلام نشده است. توصیه می&zwnj;کنیم صفحه <a href="https://hamimohajer.com/immigration/turkey/study-permit/what-is-yos/yos-exam-calendar">تقویم آزمون های یوس</a> را دنبال کنید. اطلاعات جدید و به روز در این صفحه قرار داده خواهد شد.</p>
کاکتوس
خودشون مداد میدن؟?
کارشناس حامی مهاجر
<p>سلام. وقت بخیر. بله. روال برگزاری آزمون یوس مرکزی ترکیه به این صورت هست که شما حق بردن هیچ چیز به سر جلسه آزمون را ندارید. هر چیزی لازم باشد، سر جلسه آزمون به شما داده می&zwnj;شود.&nbsp;</p>
a.gh
سلام آزمون TR-YÜS نوبت اول و دوم چه تفاوتی دارند؟ نمرات آنها مکمل هم هستند یا نمره بالاتر در نظر گرفته میشه ؟ مرسی
کارشناس حامی مهاجر
<p>سلام مخاطب عزیز. آزمون TR-YOS فقط در یک مرحله برگزار خواهد شد و فقط یک نمره هم خواهد داشت. منتها زمان ثبت نام این آزمون در دو مرحله انجام شده است.&nbsp;متقاضیانی که در زمانبندی اول موفق به ثبت نام نشدند، در زمانبندی دوم فرصت داشتند که ثبت نام خود را با هزینه بالاتر به انجام برسانند.&nbsp;</p>