ویزای F1 چیست؟

این مقاله برای کمک به دانشجویان بین المللی و درک خانواده هایشان از ویزای F1، فرآیند درخواست و چگونگی واجد شرایط بودن متقاضیان گردآوری شده است. ویزای F1 یک ویزای غیر مهاجرتی برا کسانی که مایل به تحصیل در آمریکا هستند می باشد. اگر برای ورود به دانشگاه، کالج، دبیرستان، دبستان، هنرستان، برنامه های آموزشی زبان و یا موسسات آکادمیک برنامه دارید، شما باید یک درخواست برای ویزای F1 تنظیم کنید. استثناهایی نیز وجود دارد، اما به طور کلی کسی که مایل به ماندن در آمریکا برای تحصیل یا زندگی است، باید ویزای مهاجرتی یا موقت آمریکا را داشته باشد. اگر شما مایل به تحصیل در آمریکا هستید، یک ویزای غیر مهاجرتی یا F1 یا F2 (برای وابستگان) دریافت خواهید کرد. برای اطلاعات بیشتر درباره ویزای آمریکا، پیشنهاد میکنیم مقاله اخذ ویزای آمریکا را مطالعه فرمایید.

فرایند اخذ ویزای F1

فرآیند گرفتن ویزای F1 نسبتا ساده است اما می تواند زمان بر نیز باشد. بنابراین مهم است که این فرآیند را در اسرع وقت شروع کنید. در این صورت اطمینان حاصل خواهید کرد که هر دیرکردی روی تحصیل شما تاثیر نخواهد گذاشت. می توان گفت اپلای کردن برای یک دانشگاه آمریکایی یکی از طولانی ترین گام هاست; چون باید توسط برنامه بازدیدکنندگان دانشجویی و بورس SEVP تایید شود, چون تایید توسط برنامه بازدیدکنندگان دانشجویی و بورس SEVP مهم است.

تنظیم درخواست

به یاد داشته باشید در حالیکه موسسات خوبی در سراسر کشور وجود دارند، همه آن ها توانایی رسیدگی کردن به دانشجویان بین المللی را ندارند، پس مهم است پیش از اینکه درخواستی تنظیم کنید از ثبت موسساتی که مایل به حضور در آن ها هستید اطمینان حاصل نمایید. پس از دریافت پذیرش توسط موسسه ای که انتخاب کرده اید، شما در برنامه SEVP عضو خواهید شد و ملزم به پرداخت فرم درخواست هستید.

پس از پرداخت همه ی هزینه ها، فرم I-20 توسط موسسه و یا برنامه تحصیلی به شما داده می شود. این فرم به شما اجازه برنامه ریزی یک وقت مصاحبه با سفارت آمریکا یا کنسولگری برای دریافت ویزای F1 میدهد و رسما یک دانشجوی بین المللی به شمار می آیید.

 

 

شرایط اخذ ویزای F1

دستور العمل های خاص برای اپلای ویزای F1 در وبسایت سفارت یا کنسولگرری آمریکا  موجود است، اما علیرغم مکان ملاقات برای ویزا، شما باید همان اسناد و آدرس را ارائه دهید. به منظور واجد شرایط بودن و به عنوان بخشی از فرآیند مصاحبه ویزای F1، دانشجویان بین المللی باید موارد زیر را ثابت کنند:

 • اقامت رسمی در یک کشور خارجی و قصد برگشت به کشور مبدا
 • پیرو فارغ التحصیلی، دانشجوی بین المللی باید برای برگشت به کشور مبدا برنامه ریزی کند. اگر مصاحبه کننده اظهار کند که قصد شما داشتن اقامت دائم آمریکا است، ویزای شما به احتمال زیاد رد خواهد شد. هدف یک ویزای دانشجویی مبتنی بر تحصیل دانشجو و سپس برگرداندن آن دانش به خاک خودش است، نه ماندن در آمریکا.

ورود به یک موسسه تایید شده

در طول مصاحبه شما باید حکم پذیرش موسسه مورد تایید SEVP را ارائه دهید.

حمایت مالی کافی

دارندگان ویزای F1 از آنجا که فرصت های کاری محدود تری خواهند داشت. باید مخارج زندگی و تحصیل زمانی که در آمریکا هستند را تامین کنند.

ارتباط با کشور خود

بخش مهم دیگر در مصاحبه ویزای F1، اثبات رابطه قوی شما با کشورتان است. از جمله خانواده، موقعیت های شغلی، حساب بانکی و دیگر دارایی ها.

محدودیت کاری در ویزای F1

ضرروی است که به یاد داشته باشید، ویزاهای F1 برای دانشجویان تمام وقت در نظر گرفته شده و به عنوان ویزای کاری طراحی نشده است. با به یاد داشتن این نکته، توجه داشته باشید که دانشجویان بین المللی تنها قادر به 20 ساعت کار در طول هفته و در داخل دانشگاه هستند. اما ابتدا باید تاییدیه از وزارت امنیت داخلی و اداره بین المللی دریافت کنید. کار کردن غیر قانونی زمانی که دارای ویزای F1 هستید یک تخلف جدی به حساب می آید و می تواند منجر به دیپورت شما شود. بعلاوه دارندگان ویزای F1 می توانند برای اجازه کار در دانشگاه، به مدت 12 ماه اقدام کنند. این اجازه آموزش عملی اختیاری OPT نامیده می شود (OPT این اجازه را می دهد تا دانشجویان بین المللی که به تازگی فارق التحصیل شده اند، به طور وقت تا مدت زمان 1 سال مشغول به کار در آمریکا شوند و به دانشجویان F1 اجازه آموزش و کار در زمینه ای مرتبط با رشته تحصیلی شان را می دهد).

کاربرد های OPT

برای اطلاعات بیشتر، با یک مشاور دانشجویان بین المللی در دانشگاه در ارتباط باشید، اما OPT برای موقعیت های زیر استفاده می شود:

 • کار نیمه وقت در طی تحصیل دانشجویان F1
 • کار تمام وقت در طول دوره مرخصی
 • بعد از فارغ التحصیلی در زمینه ای مرتبط با برنامه تحصیلی تان

انتقال موسسه تحصیلی از طریق ویزای F1

دانشجویان دارای ویزای 1F ملزم هستند تا تحصیلات اکادمیک خود را در موسسه ای ادامه دهند که از طریق آن درخواست ویزا خود را به ثبت رسانده اند. اگرچه در مواردی خاص دانشجویان بین المللی قادر خواهند بود تا موسسه تحصیلی خود را تغییر دهند. این اتفاق در زمانی رخ می دهد که دانشجویان بین المللی واحد های درسی خود را به اتمام به رسانند. یا با موافقت موسسه فعلی خود قصد ترک تحصیل در آن موسسه و انتقال به موسسه دیگری را داشته باشند.

بازگشت به کشور مبدا پس از اتمام تحصیل

اجباری به ترک فوری آمریکا برای دانشجویان بین المللی که با ویزای F1 مشغول به تحصیل بوده اند, نیست. این دانشجویان می توانند تا 60 روز پس از اتمام تحصیل خود در خاک آمریکا باقی بمانند یا این که مشغول به OPT شوند.

دانشجویانی که تمایل به اقامت در آمریکا را دارند موظف هستند تا نوع ویزای خود را تغییر دهند. می توانند اقدام به ادامه تحصیل کنند یا با یک ویزای جدید تحصیلی در موسسه ای دیگر شروع به تحصیل کنند.

 

اشتراک مطلب
امتیاز شما

نظرات شما

 1. یاسمن
  با سلام و وقت بخیر،من ۳۴ سالمه لیسانسم رو سال ۸۸ گرفتم و متاهل و دارای فرزند هستم مدرک زبان هم ندارم و سطح زبانم‌هم در حد دروس دانشگاه هستش میتونم برای ویزای آمریکا اقدام کنم؟چقدر شانس ویزا گرفتن دارم ؟برای ویزاهای تحصیلی باید در سفارت حتما به انگلیسی صحبت کنیم یا فارسی هم میشه صحبت کرد؟
 2. حامی مهاجر در پاسخ یاسمن گفته است :
  سلام شرایطتتون باید دقیق تر بررسی شه لطفا در لینک زیر فرم ارزیابی زیر را تکمیل کنید مشاوران حتامی مهاجر در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت: https://www.hamimohajer.com/assessment.php
 1. کمال زارع قربان
  سلام من می خواهم برای ویزای تحصیلی آمریکا اقدام کنم منتها به خاطر شرایطم فک نکنم به ترم پاییز برسم باید برای سال بعد اقدام کنم ؟
 2. حامی مهاجر در پاسخ کمال زارع قربان گفته است :
  سلام می تونید برای ترم بهار یا تابستان اقدام کنید برای مطالعه بیشتر درمورد تقویم تحصیلی آمریکا کلیک کنید
 1. سوگند زهرایی فر
  سلام خدمت شما ، آیا می شه حدود هزینه تحصیلی آمریکا را بگید !به صورت میانگین
 2. حامی مهاجر در پاسخ سوگند زهرایی فر گفته است :
  سلام بورسیه‌ های دانشکده امهرست بورسیه‌ های تحصیلی دانشکده Berea بورسیه ‌های تحصیلی دانشگاه کلارک بورسیه‌ های دانشگاه Colby-Sawyer بورسیه‌ های دانشکده کلمبیا بورسیه ‌های دانشکده داتموث برای مطالعه بیشتر بورسیه تحصیلی آمریکا کلیک کنید
 3. حامی مهاجر در پاسخ سوگند زهرایی فر گفته است :
  هزینه دانشگاه های مختلف آمریکا از 500 تا 50.000 دلار در سال است. متوسط شهریه تحصیل در آمریکا در سال 2016 برابر با 33.000 دلار است و اغلب دانشجویان مقطع کارشناسی با مبلغی در حدود 130.000 دلار بدهی فارغ التحصیل می شوند. برای مطالعه بیشتر درمورد هزینه تحصیل در آمریکا کلیک کنید
 1. سعید کریمی
  سلام می خواستم بدونم کدوم دانشگاه های آمریکا بورسیه می دن و شرایطش چطوری هست ؟
نمایش بیشتر
ثبت دیدگاه